----------------------------------- Ksendzi Čet Apr 26, 2018 3:38 pm ----------------------------------- Hranljivu podlogu pa pesak, bar bih ja tako uradila ponovo kad bih (budem vrlo uskoro) prelazila na vecu litrazu. Biljke se lako sade, lagano za ciscenje/usisavanje, nema prljanja vode od hranljive podloge, niti remeti parametre vode. E sad, ako ti cena nije problem, posto vidim da si naveo jbl koji je ja msm trenutno najskuplji kod nas, preporucila bih ti neki substrat, recimo tropikin. Tacno je da omeksa, ali imaj u vidi da su u substratu hranljive materije, fakticki se pretvori u zemlju, a da bi biljke rasle ipak im treba neka vrsta zemlje (bar ja tako razmisljam). Ja imam dobro iskustvo sa ovom podlogom, nisam imala dodira sa zemljom za cvece, ali mi nije bilo zao da ulozim malo vise u dobru podlogu, pogotovu ako zelis biljni akvarijum. Problem je jedino litraza, ako prelazis na akvarijum od 300+ litara trebace tu mnogo podloge, a nije bas jeftina :/ Sa druge strane mozes da kombinujes osmokot sa zemljom za cvece, procitah negde da je to poprilicno dobitna kombinacija, ali da se brzo istrosi i jedno i drugo pa mora da se koristi dodatna tecna prihrana. Neka neko iskusniji sto se toga tice da savet, ja nisam imala dodir ni sa jednim ni sa drugim. Sto se peska tice, ako ne planiras neke "specificne" ribice koje imaju fetish na podlogu, biraj ga prema biljkama, da nije presitan jer onda biljke ne mogu lepo da razvijaju koren u tvrdoj podlozi, a opet da nije ni prekrupan (sitni kamencici). Mislim da je izmedju 2-5mm granulacija sasvim okej, a ja vise nzm ni koja je prirodna boja kvarcnog peska, s obzirom da ovde ima toliko boja i varijacija da sam sve konce pogubila sto se geologije tice xD boju biraj koja ti se svidja