----------------------------------- jajzy Ned Mar 06, 2016 6:11 pm Kalcijum ----------------------------------- Skoro sam saznao parametre vode iz Vlasotinackog vodovoda. Tvrdoca je izmedju 4-8 kH, a kiselost ide od 7.5-8 pH. Kalcijum ne dodajem biljkama. Da li bi trebao da razmisljam o dodavanju.,s obzirom da je kH 4 u kisnim periodima. I koje jedinjenje kalcijuma je najlakse naci u prodaji. ----------------------------------- Flojd Ned Mar 06, 2016 7:14 pm Re: Kalcijum ----------------------------------- Najlakše,a i najjeftinije je tvrdoću vode podići sodom bikarbonom. Evo,ja ti nudim kilo bikarbone za Vaš vodovod :D (biće ko će ti ponuditi i više,al da se zna, ja sam prvi na listi :wink: ) Pozdrav ----------------------------------- jajzy Ned Mar 06, 2016 9:01 pm ----------------------------------- Nije problem u tvrdoci vode, nego u manjku kalcijuma. Tj. mogucnosti pojave nedostatka kalcijuma. Znam da se veoma retko javlja, al sta znam, rekoh da pitam ----------------------------------- jajzy Pon Mar 07, 2016 9:39 am ----------------------------------- Kolicina kalcijuma u Vlasotinackoj vodi ide od 45mg/l u susnim periodima do 15mg/l u kisnim periodima. ----------------------------------- Baia Pon Mar 07, 2016 12:12 pm ----------------------------------- Pa razmnozavaj ribe u kisnim periodima:) Kalcijum karbonat nije nesto za cim ribe pate, ne sekiraj se. Dobar deo nasih riba potice iz voda gde je karb tvrdoca 1 ili manja... ----------------------------------- jajzy Čet Sep 08, 2016 4:04 pm ----------------------------------- Potrebu za kalcijumom imaju puzevi cije se kucice ljuste i raspadaju,a ponekad i neki novi listic na biljkama bude uvijen kao da mu fali kalcijum. pogotovo se ovo desava u kisnim periodima kada je nivo kalcijuma u vodi i ispod 15ppm. Nasao sam ovaj oblik kalcijum karbonata http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66970148_caco3-kalcijum-karbonat.jpg Sastav leka je http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50804943_Screenshot_20160908-155519.jpg Molio bih nekog hemicara da mi kaze da li smem ove hemikalije u akvarijum. ----------------------------------- Gangster Čet Sep 08, 2016 6:51 pm ----------------------------------- Generalno posto je to lek za ljudsku upotrbu, trebalo bi da može i u akvarijum, međutim... pored CaCO3 tu ti je i gomila aditiva koja se dodaje iz različitih razloga: magnezijum stearat se obično dodaje kao lubrikant, silicijum dioksid kao protočni agens, celuloza i skrob kao dezintegracijski agens što pomaže da se smesa razbije nakon što se unese u telo i kao zaslađivač zbog ukusa, a problem moze da napravi natrijum laurilsulfat jer se i u vrlo malim koncentracijama dovodi u vezu sa neželjenim efektima koje može da izazove... inače se koristi u pastama za zube, šamponima, sapunima, kupkama, sredstvima za odmašćivanje, itd itd... S obzirom da planiraš dugoročno da je koristiš, zbog regulacije Ca u vodi, ja ti preporučujem da je zaobiđeš i da pokušaš da nabaviš čist CaCO3. Znam da nije skup, jer ga nabavljam i sam, ali preko firme...kao građanstvo to uvek ide teško jer firme koje to distribuiraju neće u tom slučaju da prodaju, mada treba pitati :-) svi danas vole keš. Pozdrav