----------------------------------- Milivoje Lampa Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Kanister filter od cevi fi 110 ----------------------------------- Pozz ljudi. Poceo sam da pravim "kanister filter" od kanalizacijske cevi fi 110. Racunao sam zapreminu filtera i ona je nekih 5,227 litara pa me interesuje da li je zapremina dovoljna za akvarijum od 45 litara? ----------------------------------- Milivoje Lampa Čet Jun 02, 2022 9:09 pm ----------------------------------- Filter je pusten na probni rad i radi ekstra necujan je ne curi nigde jedino mesto gde je curela voda bilo je na poklocu gde su ulazni i izlazna cev reseno silikonom. ----------------------------------- Milivoje Lampa Čet Jun 02, 2022 9:19 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_330839481_IMG20220602210752.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_236313922_IMG20220601222131.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_110279832_IMG20220601222119.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_118156965_IMG20220601222104.jpg Ostalo je samo jos da napravim usisnu cev i ne znam dabli da napravim spraybar ili da napravim cev kao kod kupovnih kanistera. ----------------------------------- ljubisa03 Pet Jun 03, 2022 7:59 am ----------------------------------- extra. Sigurno vrhunski radi posao u 45 l. A verovatno bi odradio i do 100 l bez problema, čak i da je prenaseljen. Da li si protok regulisao preko nekog ventila? Pozdrav ----------------------------------- ljubisa03 Pet Jun 03, 2022 8:03 am ----------------------------------- Poređenja radi u Atman ef4, najveći kanister po pristojnoj ceni, u njegove 3 korpe možeš nagurati samo 3*2.5l materijala. ----------------------------------- Milivoje Lampa Pet Jun 03, 2022 5:58 pm ----------------------------------- Nema ventil razbisljao sam da ubacim ali moram da nadjem neki koji bi mogado da ubacim na ove vodovodne cevi tako da se dvoumim posto je pumpa atman 101 mislimda bese model ima na sebi regulaciju protoka. ----------------------------------- Milivoje Lampa Uto Jun 07, 2022 12:58 pm ----------------------------------- Primecen prvi problem. Voda nekako curi na silikonu kako nemam pojma jer je lepo izlepljeno i zadihtovano. Ne znam da li se stbara neki pritisak pa da se silikon odvojio. Kupicu novi poklopac za cev i probacu dq prepravim filter pa javljam stanje. ----------------------------------- Peku Uto Jun 07, 2022 9:32 pm ----------------------------------- Silikon ufff... nece odraditi posao. Jako loš spoj ima sa pvc, ppr... Mislim da ćeš više uspeha imati sa super lepkom+soda bikarbona ili nekim epoksidnim lepkom. Postoje i najlonski fitinzi za rezervoar i konektori za rezervoar. Finom šmirglom pređi delove koj lepiš da lepak ima više površine da se uhvati. Ti uradi sam kanister filteri su opravdani za velike akvarijume. Za tvoj sistem viseći Atman će odradi posao a košta isto ili manje. "Korisnih bakterija" nećeš imati više nego što ih sistem podržava ma koliko filter materijala trpao. Da bi držao ribe u životu uglavnom ne treba puno filter materijala. Za bistru vodu potrebno je malo više. Siguran sam da je sve već pisano i objašnjeno na forumu samo treba malo kopati za informacije. ----------------------------------- Milivoje Lampa Sre Jun 08, 2022 9:24 pm ----------------------------------- Hvala na odgovoru. Imam atman hf 0600 ali sam hteo da probam nesto sam da napravim jer sam imao u planu da u skorije vreme pravim neki veci akvarijum pa rekoh da probam pa ako uspem uspem ako ne uvek je tu fabricki kanister filter. ----------------------------------- Peku Čet Jun 16, 2022 12:22 pm ----------------------------------- Iskreno se nadam da nećeš pokušavati sa superlepkom :lol: Da drži vodu, teško, voda uvek nađe put. To superlepak+soda bikarbona je dobro za pumpe kada pvc izolacija od kabla krene da se izvlači ili puca. Moj ti je savet da odmh ojačaš spoj pumpe i kabla ako ćeš praviti kanister. Koliko se isplati je diskutabilno zbog tog spoja. Konektori ako ćeš već da ih kupuješ onda izbušiš staklo ili napraviš prelivnu kutiju i staviš filter ispod akvarijuma. Teflonski fitinzi to se možda i isplati fiting+gumica+matica oko 400din. Da je to bilo da se poruči preko neta pre nekih 10tak godina kada sam imao istu ideju kao ti sigurno bih probao. Sada bih se cimao samo da zalepim staklo ili napravim rasvetu. Ne znam koliko su dugo u hobiju ali posle određenog vremena ćeš videti da se ne isplati cimanje i budženje za akvarijume koji služe za uživanje na duže staze. Ako si baš zagrejan da napraviš solidan filter razmisli kako bi ubacio grejač u njega. ----------------------------------- Milivoje Lampa Pon Jun 20, 2022 11:28 pm ----------------------------------- Razmisljao sam i da probam i to ali mi je nekako nista ne pata na pamet jer je cev malog precnika. Ovo je bilo za probu posto sam imao nekoliko visak pumpica pa reko da probam s jednom. Promenio sam cevi za prikljucak zadihtovane su gumicom plus silikon ali jos nisam stigo da testiram jer nemam vremena trenutno zbog posla. Probacu je ovih dana pa javljam rezultate akobopet procuri kupujem kanister. Ako dodje do toga da kupim dvoumim se izmedju sicce whale eheim classic 150 ili neki atman. ----------------------------------- Milivoje Lampa Pon Jun 20, 2022 11:30 pm ----------------------------------- Nisam napisao pa da se ispravim razmisljao sam za ubacivanje grejaca. ----------------------------------- Milivoje Lampa Uto Jul 12, 2022 7:05 pm ----------------------------------- Napokon naso vremena da promenim spojke na filteru stavio kao na cesmi plasticne brze spojke zadihtovao lepo za sad ne curi. Merio protok vode sad ne znam da li je dobra kalkulacija za minut izadje 1.6 litra vode sto mu dodje nekih 96 litara na sat ako je racunica dobra. Da li je protok dovoljan za akvarijum od 45 l? Pumpica je atmanova ja mislim 101 model sa ako se ne varam protokom koji pise na njoj 540l ali sto su ulaz i izlaz creva fi 8 mm pa smanjuje protok a i ne verujem da je protok toliki koliko pise na pumpi. Zbog kolicine filter materijala i keramickih kugli koje staju u filter ja mislim da je dovoljan i za 150 l ali me brine protok da nije premali. Ako ima neko neki predlog neka kaze. Ako ne stekam kintu za neki dobar kanister. ----------------------------------- Cvrc Čet Jul 14, 2022 7:01 am ----------------------------------- Skupljaj pare. To je trenutno drz ne daj protok, neka prica je da treba da okrene zapreminu oko 4x za sat, a cim se malo zaprlja to ce jos da opadne. ----------------------------------- Milivoje Lampa Pet Jul 29, 2022 8:20 pm ----------------------------------- Nista onda kupujem definitivno favricki kanistrr samo ne znam koji da uzmem dvoumim se izmedju sicce whale ili eheim classic 150.. Pa eto neka neko ko je isprobao kaze svoje misljenje da se lakse odlucim.. ----------------------------------- Baia Sub Jul 30, 2022 9:41 am ----------------------------------- Ja sam koristio vise modela iz eheim clasic serije. Meni su previse bucni i komplikovani za odrzavanje cak i sa brzim spojkama. Nikad nisam koristio potpuno nov proizvod vec neke polovne, mada je bilo potpuno novih polovnjaka.... Da sada kupujem vilter pre bih isao na neku drugu od ehejmovih serija. Takodje u vise navrata sam koristio JBL i sada ga koristim. Izmedju ova dva moj glas ide JBLu. ----------------------------------- Milivoje Lampa Čet Avg 04, 2022 11:19 pm ----------------------------------- Gledao sam JBL i skuplji je od eheima ja gledao nesto tako od 8-9000. Svakako hvala na odgovoru pa mozda i uzmem JBL ako nadjem neki polovan u dobrom stanju. Ako ne pogledacu neku drugu eheim seriju. ----------------------------------- ljubisa03 Sub Avg 06, 2022 11:02 am ----------------------------------- moj glas za jeftino a dobro ide za atman ef4. lak za odrzavanje, nije bucan. velik. jedino zbog toga je tezak kad moram da ga izvucem iz kredenca polovni oko 60 evra. moj glas za skupo a malo bolje od onog gore pomenutog je JBL. Einhem samo nov.... ----------------------------------- Baia Ned Avg 07, 2022 4:17 pm ----------------------------------- Kod ehejma ima ona profesional i expirience serija filtera. Imao sam 2 ili 3 filtera iz te (exp.) serije, polovna i svi su bili razumno tihi a laki za odrzavanje... Princip rada kao atman.... Iz izkustva mogu reci da kineske kopije cesto budu mnogo bolje od originala a realno atman je toliko ime da sumnjam da mozes da pogresis sa njim. Mislim da sam samo jednom imao atmanov kanister ali se vise ni ne secam kakav je bio.... Cim ga ne pamtim po zlu, vrv je bio solidan🙂 ----------------------------------- Milivoje Lampa Uto Avg 09, 2022 6:02 pm ----------------------------------- Nista onda cu da gledam da pazarim neki novi atman. Posto mi je akvarijum od 45 l ne znam da li da uzmem najjaci model posto planiram i u skorije vreme da uzimam i veci akvarijum do 200l da li ima regulaciju protoka ili protok nece boti prejak za 45l. ----------------------------------- ljubisa03 Čet Avg 11, 2022 10:22 am ----------------------------------- Sve može da se izregulise. Npr on ima ventile, pa mozda malo smanjila na ventilima ulaz i izlaz. Stavis Tanja creva, ne od 22mm, nego od 16mm. Na kraju u akvarijum ne stavis sprej nego da kapljice kapaju kroz cev. Mada mislim da ef 3 radi posao do 200l. Posto verovatno neces drzati velike ribe kao heros ili Oskar. Ako ne budeš zadovoljan, uzmes atman predfilter. Super stvar. Pozdrav ----------------------------------- Milivoje Lampa Čet Avg 11, 2022 1:52 pm ----------------------------------- Planiram da drzim neonke koje imam i sad i eventualno razbore samo bih naravno sa vecim akvarijumom povecao i broj ribica naravno ako nekad budem imao zelju da cuvam ciklide ili tako neke malo vece ribe verovatno bih razmisljao o vecem spoljnom ili sump filteru.