Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kanister filter u DIY varijanti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 1:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, da vas čujem, ima li ideja za ovako nešto, dakle DIY varijanta kanister filtera. Smile

Svi znamo koliko su skupi ovakvi filteri, a u suštini ništa to nije specijalno. U kanister filteru su medijumi koji se mogu nači i u klasičnom spoljnom filteru, dakle, mehanička, hemijska i biološka filtracija.

Mislim da je najveći izazov napraviti kanister, nepropusni, koji dobro i pouzdano zaptiva.

Pa da čujem ideje... Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 1:46 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nemus
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 100
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 2:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam nesto razmisljao na tu temu.Zakljucio sam da je spoljni filter izasao iz raja.Ako je problem gde smestiti spoljni filter,snadji se za 50-tak evra i problem resen.
Dobra stvar kod kanister filtera je ta sto se voda filtrira od dole prema gore,za razliku od spoljneg filtera gde se voda filtrira obrnuto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 2:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne razumem, kako misliš obrnuto?
Pa ti praviš spoljni filter i određuješ smer vode kako tebi odgovara.

A u kanister filteru voda ide odozdo na gore iz razloga što voda iz akvarijuma prvo slobodnim padom spušta se u kanister, pa onda se penje da bi izjednačila se visinski sa nivoom vode u akvarijumu, i na kraju je malo potpomogne mala punpa, koja je pogura tek da pređe razliku između gornje tačke nivoa u akvarijumu i visine prelivne cevi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Nemus
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 100
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 8:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kanister filter ne mora biti u nivou akvarijuma.Da ti odredjujes smer vode u spoljnom filteru ali se gotovo uvek pravi da se voda filtrira od gore prema dole.
Suprotan smer je bolji zbog gasova koji se stvaraju u toku filtracije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemus ::
Dobra stvar kod kanister filtera je ta sto se voda filtrira od dole prema gore,za razliku od spoljneg filtera gde se voda filtrira obrnuto.

U mom kanisteru se voda filtrira odozgo na dole, tako da to sto si napisao nije pravilo, svaki proizvodjac ima neku svoju ideju o konstrukciji, mada se vecinom sve svodi na kopiranje.

DiamondDragon ::
Mislim da je najveći izazov napraviti kanister, nepropusni, koji dobro i pouzdano zaptiva.

Slazem se u potpunosti. Treba obezbediti dobru posudu, koja zadovoljava po obliku i mogucnostima zaptivanja. Zaptivanje treba obezbediti metodom mehanickog zatvaraca i dihtung guma, lepljenje nikako. Dakle, posuda sa poklopcem koji moze dobro da se zatvori i obezbedi, rupe za dovod i odvod vode, ista metoda spajanja kao poklopac, nikako dihtovanje silikonom i slicno. Ne kazem da ne moze, samo mi ne zvuci bezbedno.
Pumpa - pozeljno bi bilo da bude van kanistera, jer tako imamo jednu brigu manje - prolazak kabla kroz zid posude. Pumpa mora da bude postavljena tako da izvlaci vodu iz kanistera, nikako da pumpa u njega.
Svojevremeno sam pravio nesto sto bi moglo da se nazove kanister filterom, mada sam to koristio za neke druge svrhe. Uzeo sam flasu od 5l vode i u nju ubacio komad creva koji ide do dna i na donjem kraju creva izbusio 10-ak rupa. Onda sam flasu napunio 'filter materijalom', sipajuci oko creva, recimo keramicke prstenove, do nekih 2/3 visine. Preko toga sam ugurao sinteticku vatu i malo je rasporedio i sabio nekom sipkom, ali ne do vrha flase, kako bi bila veca povrsina za prvi kontakt i ne bi doslo do brzog zagusenja. Na cepu sam izbusio 2 rupe i kroz njih progurao cevi koje su imale navoje. Sa obe strane poklopca sam na cev stavio gumene prstenove, pa zategao velike matice. Ovo je bio najveci izazov jer je bio veliki problem naci cevi odgovarajuceg precnika i matice za njih, a da sve to moze da se nagura jedno pored drugog u poklopac. Na jednu od cevi sam spojio ono crevo koje sam prethodno ubacio u flasu i to nekako nagurao da moze da se zavije poklopac. Sa spoljasnje strane sam povezao 2 creva, jedno pravo u 'akvarijum', a drugo na pumpu za brisace od Lade samare. Smile Sve ostalo je istorija... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoje mnogi primjeri na netu kako su ljudi pravili kanister filtere. Neki su to odradjivali pomocu plasticnih kanti, drugi pomocu PVC cijevi (za kanalizaciju). Druga varijanta mi se cini sigurnija i jednostavnja za odraditi, jedina mana je sto je zapremina prilicno mala. Zadnjih par sedmica se i sam poigravam idejom da napravim kanister filter. Kao kanister sam mislio koristiti malo plasticno burence. Lako su dostupna, vecina ima vec ulaz/izlaz cesmicu pri dnu, sigurna su zbog poklopca sa navojom, zapremina je velika itd...Power head pumpu bi zalijepio sa unutrasnje strane poklopca, kabl bi mogao provuci kroz odvodno crijevo ili nabaviti dihtung za kabel. Ovi postoje i koriste se za bazene i slicno.

Druga ideja mi je pala na pamet ljetos, naime vidjeli ste svi gumene bazencice koji su u prodaji. Veci modeli istih imaju filter pumpe koje bi se veoma jednostavno mogle prepraviti za nase potrebe. Mislim da bi bilo dovoljno samo zamjeniti/prepraviti filter masu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dzo
Akvarista



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 79
Lokacija: Bg

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 3:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zasto bi pravio kanister filter?

Kad ti je lakse da napravis top filter
Koji je :
1.efikasniji (najbolja aeracija filter medija, sto je krucijalno za bakterije koje razgradjuju amonijak i nitrite);
2.prakticniji (otvoris poklopac, izvadis sundjer/vatu, stavis novu sundjer/vatu zatvoris poklopac haube... cirka 10 sekundi, ako si ga napravio da se samo oslanja na ivice akvarijuma i da nije fiksiran onda lako vadis ceo filter);
3.vise estetski (sakriven u haubi imas samo jednu cev iz potapajuce pumpe)
4.jeftiniji (potapajuce pumpe su jeftine a posudu za filter mozete praviti od cega hocete );
uskoro cu praviti jedan pa cu da postavim temu...
... Sto je najvaznije sa njim nema havarije, najgore sto moze da se desi je da crkne potapajuca pumpa ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 3:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma da, nabaviti burić od jedno 20ak litara, untra odraditi pregrade, sa npr. tankim pleksiglasom i lepiti akvarističkim silikonom, a poklopac. Ja sam radio jednu fontanicu u terarijumu, koja ima DIY varijantu nepropustnog bazenčića, koji ima dihtovani otvor za dovod i odvod vode. Telo bazenčića je od stakla. Donja površina je od pleksiglasa. Pokolpac sam takođe uradio od pleksiglasa, dodirne površine poklopca i bazenčića sam prelepio zaptivnom gumom. Kada postavim poklopac na bazenčić, tako da se zaptivne gume dodiruju, onda sam pomoću brezona, provučenih kroz poklopac i donju površinu bazenčića, stezao poklopac za bazenčić, i tako ostvario zaptivanje poklopca.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 3:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

N ::
A zasto bi pravio kanister filter?



Zato brate što top filter mora da stoji top, a kanister može da stoji bottom.
Dakle, može se sakriti negde da se ne vidi, ne zauzima prostor oko akvarijuma. Može biti udaljen i 3 metara, njemu to apsolutno ne smeta.

Evo, npr, ja u svom sobnom regalu imam prostor od oko 90 cm, visine oko 60cm, i da sam imao kanister filter, ceo prostor bi bio akvarijum(dakle imao bi akvarijum dužine 90cm) a ovako, akvarijum mi je skraćen za 20 cm. U tome je poenta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
N ::
A zasto bi pravio kanister filter?



Zato brate što top filter mora da stoji top, a kanister može da stoji bottom.
Dakle, može se sakriti negde da se ne vidi, ne zauzima prostor oko akvarijuma. Može biti udaljen i 3 metara, njemu to apsolutno ne smeta.

Evo, npr, ja u svom sobnom regalu imam prostor od oko 90 cm, visine oko 60cm, i da sam imao kanister filter, ceo prostor bi bio akvarijum(dakle imao bi akvarijum dužine 90cm) a ovako, akvarijum mi je skraćen za 20 cm. U tome je poenta.



A zato kad nestane struje a kanister ti je mnogo nizi od aq, i pritom ga nisi kvalitetno zadihtovao eto ti havarije, pritisak probije i eto ti poplave, to ti je jedina mana u tome sto moras perfekto da ga zadihtujes i da izdrzi taj pritisak...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 7:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zašto ako nestane struje? Pa mora da dihtuje i kada ima i kada nema struje. Ne razumem u čemu je razlika kada nema struje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Dzo
Akvarista



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 79
Lokacija: Bg

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa Fricky za havariju u slucaju pucanja gde je top neprikosnoven...

Ako nestane struje nijedan filter ne radi ...

Koliko sam razumeo iz tvog posta DDragone ti imas spoljni prelivni filter i o njemu nisam napisao ni rec... A sada cu reci da je meni jako ruzan i da naravno kao u tvom slucaju oduzima prostor... mada postoji jedna mala prakticna strana da u njega mozes da odvojis neku ribu ili sl.

I dalje ne vidim zasto mislis da ti je kanister filter bolji osim u slucaju da iskljucivo zelis otvorenu povrsinu akvarijuma bez poklopca (sto po meni nije bas najbolja ideja iz mnogo razloga).

Ali iskreno podrzavam te u tvojim DIY poduhvatima i voleo bih da napravis i kanister i destilator od frizidera... makar da vidim kako ce to da izgleda. Valjda se sve ovo nece zavrsiti na prici samo.

Koliko vidim ti ne volis da placas ovim multinacionalnim kompanijama (u tome te podrzavam takodje do odredjenog nivoa) i volis da se snalazis pomocu stapa i kanapa u prkos svima sto je jako SRPSKI Smile i meni simpaticno...

Nadam se da ces nam uskoro postaviti neku sliku svojih ruku dela.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa gle, ovako sam zamislio zaptivanje kanister filtera u DIY varijanti.
Bočne strane, kao i pregrade izradio bih od stakla 6mm.
Donju ploču bih izradio od pleksiglasa, i to dve površine debljine 4mm lepljene jedna za drugu(sendvič, ne lepljeno silikonom, već nekim lepkom koji je čvrst) da bi se smanjilo ugibanje, kada se bude stezalo brezonima.
Gornja površina isto tako, sendvič od pleksiglasa 2 x 4mm.

Donja površina filtera je takođe od stakla + kutija filtera je zalepljena za donju površinu od pleksiglasa(2 x 4mm), jer kroz donju i gornju površinu od pleksiglasa treba probušiti rupe za brezone, npr. 5mm prečnika.
Tako da je potrebno ostvariti samo zaptivanje gornje površine od pleksiglasa za kutiju od stakla.

Između kontakta tela filtera(bočne strane) i gornjeg poklopca postavio bih diht gumu.

Evo i skice.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Ned Sep 12, 2010 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
Zašto ako nestane struje? Pa mora da dihtuje i kada ima i kada nema struje. Ne razumem u čemu je razlika kada nema struje?

Kada nestane struja prestane da ti radi pumpa koja vodu iz kanistera baca u aq, tako da ti onda imas veliki pritisak u kanisteru, nije celokupna zapremina aq ali je nesto manja... zakon spoljnih sudova...
A razmisljaj i o tome kako ce ti biti dostupno ciscenje medijuma, mislim da bi ti najbolje bio neki cillindricni oblik i odozgo poklopac koji se steze velikom shelnom, na principu poluge kao kod nekih starih tegli za zimnicu i novih bicikala, tamo gde podesavas sediste, valjda ces se setiti. I izmedju stavis gumeni dihtung i eto ti lak pristup.
Mogo bi da ga napravis od nekog nerdjajuceg celika ili od prohroma...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Sep 13, 2010 1:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čišćenje medijuma - jednostavno odvrnem brezone, skinem gornji poklopac, očistim, vartim poklopac, zavrnem brezone i gotovo. Smile

Ne mora cilindričnog oblika, najjednostavnije je pravougaonog oblika.

E sad, kada nestane struje..pa gle, motorna glava ima ulaznu stranu, a preko lopatica rotora gura vodu na izlaz. I kada motorna glava ne radi, voda nesmetano prolazi kroz ulaz, preko lopatica do izlaza, tako da nema problema što se toga tiče. Wink

Ma evo, ako neko hoće, napravim mu kanister filter za male pare, a dajem garanciju duplo od one koju daje svetski proizvođač. I to napravim tako da može da poželi zapreminu koju hoće, i protok koji hoće. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License