Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Klasicne LED Sijalice E27 za domacinstvo kao osvetljenje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, iscitao sam sve stranice na forumu vezane za LED osvetljenje i uglavnom se pominju led trake i led cipovi koje je malo teze nabaviti ipovezati. Mene zanima da li je neko koristio LED sijalice sa standardnim glom e27 kao jedino osvetljenje u biljnom akvarijumu i kakvi su utisci? S obzirom da ih je lako nabaviti u svakoj radnji i mega marketu, tako npr. Lumix led sijalica od 9w 6500k i cini mi se 810 lumena kosta 160 dinara i ima garaciju 3 godine. Vise nego povoljno i lako za montiranje, a opet na ovom forumu potpuno zapostavljeno. Zanimaju me iskustva, koje boje kombinovati i td. Trenutno kao pilot proekat imama akvarijum 50x25x30 gde imam jednu sijalicu od 9w, bez hranljive podloge i co2, valisnerija raste sasvim lepo ali trenutno nemam drugih biljaka, nameravam da probam sa jos jednom sijalicom i jos malo zahtevnijih biljaka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 1:29 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 2:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Matorom sam montirao jednu led što je zamena za klasične sijalice i mnogo sam se pokajao. Najbolje su rasle crvene alge(crna cupava) panj je za 2 meseca bio komplet pokriven njima. Neki sa foruma su imali uspeha sa tim sijalicama.

Još jedno loše iskustvo sa tim led sijalicama je što se dosta greju i nisu namenjene da budu montirane u zatvorn prostor niti da rade duže od 3-4 sata konstantno. Iznad akvarijuma ne traju dugo.

Ako ne želiš da ulažeš nešto puno u rasvetu za taj akvarijum štedljive su ti najbolje. HPSMD i COB čipovi ie lako nalaze, 3w su 50-100din.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ova koju ja imam se uopste ne greje, na tom akvarijumu je nekih mesec dana i imao sam problem samo sa zelenim algama, ali je to bilo pre nego sto je akvarijum bio zasadjen valisnerijom, od tada je algi mnogo manje a delom se verovatno pojavljuju i zato sto u popodnevnim satima imam malo sunceve svetlosti koja "hvata" deo akvarijuma. Ne znam da li bi bilo pametno da namontiram jos jednu sijalicu od 9w i 3000K, obzirom da bi bilo mozda malo previse svetla a i 3000K cini mi se ne odgovara biljkama...
Ako jos neko ima neko iskustvo ili misljenje, mislim da bi mnogima koristilo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 4:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam loše iskustvo sa led rasvetom. Brzo sam je izbacio iz upotrebe i vratio se na neonke.
Isprobao sam led sijalice E27 i led traku, nisam zadovoljan. Biljke su stagnirale a crna alga je divljala...
Biljke su mi bile najbolje dok sam koristio obične štedljive sijalice.
Sad imam neonke t8, nije ni loše ali ništa posebno....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, mozda probam kombinaciju led i stedljivih, cisto iz znatizelje, pa javljam rezultate. Koje stedljive mi preporucujete za biljni akvarijum, a da mogu da se nabave, s obzirom da ih sve manje ima u prodaji jer su led preuzele primat?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne greje se plastika što služi kao difuzor nego "grlo" U njega je stavljen drajver i aluminijumska ploča na kojoj su čipovi nalepljeni. U jednom momentu ta ploča se pregreje pa pregori jedan od čipova.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam primetio da se greje a i da se greje to mi ne predstavlja problem jer na akvarijumu postoje isparivaci pa ne greje vodu a sa druge strane ako crkne ni to nije problem jer ima garanciju i samo uz racun uzmem drugu.
E sad nadam se da ce se javiti jos neko ko je imao pozitivna iskustva sa led sijalicom i njenim uticajem na biljke, jer kao sto sam napisao u prvom postu ima dosta prednosti, lakoca montiranja, garancija od 3 godine, lakoca nabavke sijalica razlicitih snaga i boja i naravno cena, e sad pitanje je da li je i koliko upotrebljiva u biljnoj avaristici...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 9:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam držao kratko vreme iznad akvarijuma 2x5w LED minjon, biljke tavore (niti propadaju, niti napreduju),
sad da nepišem da su to sve individualne situacije zbog litraže, visine vodenog stube,zbog ne/hranljive podloge,zbog co2,itd,itd.
Ali zato ih držim iznad cveća (saksijsko cveće - oko 30 saksija) rade oko 12h dnevno, greje se grlo ali to mi je nebitno,
potrošnja zanemarljiva, godinu ipo nijedna nije crkla, a obično crkavaju kad naiđe veći napon od 230V (to je moje iskustvo),
zato kad nestane struja isključim ih obavezno, pa nakon dolaska struje ukljkučujem na prekidač, ako nisam ja kući
onda neko drugi to uradi i one traju. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neko ce mozda pomisliti da previse potenciram led sijalice ali mi je prosto cudno da izgleda samo ja imam pozitivna iskustva sa njima. Evo sad bas gledam jedan izdanak valisnerije koji je juce bio visine oko pola cm sa 2-3 jedva vidljiva listica, danas ima 4 listica visine oko 2-2,5cm, narvno u pitanju je valisnerija, pravi test tek prestoji sa ostalim biljkama ali eto ona uspeva i vise nego dobro...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Mar 31, 2018 11:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zivadin ::
Neko ce mozda pomisliti da previse potenciram led sijalice ali mi je prosto cudno da izgleda samo ja imam pozitivna iskustva sa njima. Evo sad bas gledam jedan izdanak valisnerije koji je juce bio visine oko pola cm sa 2-3 jedva vidljiva listica, danas ima 4 listica visine oko 2-2,5cm, narvno u pitanju je valisnerija, pravi test tek prestoji sa ostalim biljkama ali eto ona uspeva i vise nego dobro...


Nisi jedini,kod mene je jedna LED od 8W i sem kripti sve biljke se lepo razvijaju,i sve su ne zahtevne,pa se ne cudim.Predpostavljam da oni koji nisu zadovoljni,imaju i zahtevne biljke i ne adekvatne uslove za njih i njihov razvoj.
Mada....LED od 8W je jednaka 60W obicne sijalice...sam sam koristio 2x12W i dobio bum algi na pocetku,kasnije smanjio na 1x8W i evo,alge sto imam niti se sire niti propadaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Apr 01, 2018 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja gledam isto ove led sijalice ovu sam nasao

Image

Ali nisam jos siguran koliko je to dobro pa se dvoumim sta uzeti za akvarijum dim. 82x57x37 i ovo je jedna od opcija

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Apr 02, 2018 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod led grla E27 zavisi od proizvodjaca do proizvoodjaca, jer specifikacija na kutiji nema veze s vezom npr testirao sam par proizvodjaca neki su bolji za jedne neki za druge biljke, npr za dubinu od 20cm jedan je imao probijanje do samog dna (za eleocharis) dok tri druga proizvodjaca do pola akvarijuma (gde je eleocharis propadao), a jedan do dve trecine (gde je eleocharis stagnirao/blago rastao na mesetima gde je najvise svetla), sijaclica je kod svih bila 4000K 10W 890-930Lm (preko toaga se pojavljuju praskaste i tackase zelene alge, dok ispod toga braon alge - diatomi), dok na akvarijumu od 30cm slicne situacije su se desavale, ali nekako su se najbolje pokazale mesavine svetla od 6500K sa 4000K od 15W na priblizno 1300Lm od istog proizvodjaca za eleocharis na ovoj dubini (s tim da se svake nedelje hauba rotira ili zamene sijalice, leva u desnu i obrnuto), tako da prema njemu mnogo biljaka bi raslo sa ovakvom rasvetom plus da je jaka podloga cak i alternatere (ukoliko te zanimaju proizvodjaci o tome preko pp zbog zabrane reklamiranja). Wink

Inace na tenutnom akvarijumu dimenzija 55x30x30 imam 2x15W 6500K 1300Lm i od biljaka sve divlja kao i namenski alge (kontrolisano naravno, kao ishrana za zivi svet, mozda bi ih bilo manje sa manjom tj slabijom rasvetom), a biljke su sledece koje su sada ili bile u pomenutom akvarijumu - vec pomenuti eleocharis, staurogyne repens, hemianthus micranthemoides, hemianthus callitrichoides 'Cuba', heteranthera zosterifolia, nomaphila stricta compact, ceratopteris thalictroides, anubias barteri var nana, anubias barteri var nana 'petit', microsorum pteropus, lobelia cardinalis (mini), pogostemon helferi, monoselenium tenerum, bacopa australis, sagittaria subulata, marsilea hirsuta, ludwidgia arcatua, limnobium, riccia, lemna, mahovine svakakvih vrsta, cardamine lyrata, rotala rotundiofolia i naravno svakakve kripte su prosle. Nisu zahtevne biljke, nije dobra bi podloga, tako da.. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Apr 03, 2018 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno, posalji mi ime proizvodjaca sijalica koje su ti se najbolje pokazale
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 9:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, nisam dugo pisao ovde, ali evo doslo vreme da se predje na veci akvarijum pa sam nesto citao oko rasvete i naletim na ovu temu.
Cisto da podelim moja iskustva sa vama i led rasvetom.
U akvarijumu pribliznih dimenzija 70x40x50 (podloga zemlja za cvece,mrezica,kvarc) sam do sada imao instalirane 4 led "strele" snage 7w (mislim oko 450lm), i jednu t8 neonku 60cm, sva rasveta je,hajd da kazem noname. Svetlo se palilo automatski,ukupno 11h sa prekidom od 2h. Biljke su u tom akvarijumu prosto bujale, da sam otprilike na svakih 10ak dana morao skracivati.

Te "led strele" sam placao oko 400din, 60cm duzine. To je generalno rasveta koja se mahom koristi, recimo ispod kuhinjskih elementa, 6500k, ukoliko su ti podaci tacni.

Elem, zbog mnogih obaveza ( svadba, rodjenje deteta, razni gradjevinski radovi po kuci) akvarijum sam zapustio i skoro 3 meseca nista nisam pipao oko njega. Rezultat toga je dzungla u kojoj je sada mnoooooogo neke alge koju sam fizicki pokusao da odstranim ali bezuspesno,ponovo se vracala. Mislim da je to ona kocnasta alga, na dodir deluje onako,kako bi rekao svileno. Tako da ce postavka,posle otprilike 2 godine trajanja morati da se rasformira.

Inace rasveta radi i dalje bez ikakvih problema. Sada stize nesto veci akvarijum (85x45x50) i njega isto planiram opremiti identicnom rasvetom, jer sam zaista bio prezadovoljan, uzevsi u obzir da mi je to prvi akvarijum koji sam imao. Lomim se za ove e27 sijalice, jer bi mi bilo jeftinije to napakovati, ali kada se uzme u obzir i cena ove led strele, zaista je isplativo i ovo sto sam do sada imao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 20, 2018 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Wuck0o ::
Pozdrav, nisam dugo pisao ovde, ali evo doslo vreme da se predje na veci akvarijum pa sam nesto citao oko rasvete i naletim na ovu temu.
Cisto da podelim moja iskustva sa vama i led rasvetom.
U akvarijumu pribliznih dimenzija 70x40x50 (podloga zemlja za cvece,mrezica,kvarc) sam do sada imao instalirane 4 led "strele" snage 7w (mislim oko 450lm), i jednu t8 neonku 60cm, sva rasveta je,hajd da kazem noname. Svetlo se palilo automatski,ukupno 11h sa prekidom od 2h. Biljke su u tom akvarijumu prosto bujale, da sam otprilike na svakih 10ak dana morao skracivati.

Te "led strele" sam placao oko 400din, 60cm duzine. To je generalno rasveta koja se mahom koristi, recimo ispod kuhinjskih elementa, 6500k, ukoliko su ti podaci tacni.

Elem, zbog mnogih obaveza ( svadba, rodjenje deteta, razni gradjevinski radovi po kuci) akvarijum sam zapustio i skoro 3 meseca nista nisam pipao oko njega. Rezultat toga je dzungla u kojoj je sada mnoooooogo neke alge koju sam fizicki pokusao da odstranim ali bezuspesno,ponovo se vracala. Mislim da je to ona kocnasta alga, na dodir deluje onako,kako bi rekao svileno. Tako da ce postavka,posle otprilike 2 godine trajanja morati da se rasformira.

Inace rasveta radi i dalje bez ikakvih problema. Sada stize nesto veci akvarijum (85x45x50) i njega isto planiram opremiti identicnom rasvetom, jer sam zaista bio prezadovoljan, uzevsi u obzir da mi je to prvi akvarijum koji sam imao. Lomim se za ove e27 sijalice, jer bi mi bilo jeftinije to napakovati, ali kada se uzme u obzir i cena ove led strele, zaista je isplativo i ovo sto sam do sada imao.



Cao,

Ja vec dugo koristim klasicne neonke philips 60cm biljke rastu sasvim pristojno ali vec neko vreme planiram da probam LED..E sad te strele led sto si koristio temepratura boje je 6500 to je ok, gledao sam te neonke svi su sa SMD 2835 cipovima. Nisi napisao koje biljke si imao u akvarijumu?

Poz!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neonke kao osvetljenje uki01 Rasveta 12 Pon Jul 20, 2020 11:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Arduino LED kontroler i osvetljenje z... peconis Uradi Sam (DIY) 12 Pet Mar 29, 2019 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juwel Primo 70 + LED osvetljenje m.vlacina Arhiva Malih Oglasa 1 Sub Nov 03, 2018 4:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon T5 i T8 sijalice nebojsar Arhiva Malih Oglasa 1 Sre Maj 30, 2018 4:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izdvojeno: Arcadia T5 LED sijalice Arcadia Arcadia 0 Pon Jul 10, 2017 5:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License