----------------------------------- Wuck0o Pet Jul 13, 2018 9:37 am ----------------------------------- Pozdrav, nisam dugo pisao ovde, ali evo doslo vreme da se predje na veci akvarijum pa sam nesto citao oko rasvete i naletim na ovu temu. Cisto da podelim moja iskustva sa vama i led rasvetom. U akvarijumu pribliznih dimenzija 70x40x50 (podloga zemlja za cvece,mrezica,kvarc) sam do sada imao instalirane 4 led "strele" snage 7w (mislim oko 450lm), i jednu t8 neonku 60cm, sva rasveta je,hajd da kazem noname. Svetlo se palilo automatski,ukupno 11h sa prekidom od 2h. Biljke su u tom akvarijumu prosto bujale, da sam otprilike na svakih 10ak dana morao skracivati. Te "led strele" sam placao oko 400din, 60cm duzine. To je generalno rasveta koja se mahom koristi, recimo ispod kuhinjskih elementa, 6500k, ukoliko su ti podaci tacni. Elem, zbog mnogih obaveza ( svadba, rodjenje deteta, razni gradjevinski radovi po kuci) akvarijum sam zapustio i skoro 3 meseca nista nisam pipao oko njega. Rezultat toga je dzungla u kojoj je sada mnoooooogo neke alge koju sam fizicki pokusao da odstranim ali bezuspesno,ponovo se vracala. Mislim da je to ona kocnasta alga, na dodir deluje onako,kako bi rekao svileno. Tako da ce postavka,posle otprilike 2 godine trajanja morati da se rasformira. Inace rasveta radi i dalje bez ikakvih problema. Sada stize nesto veci akvarijum (85x45x50) i njega isto planiram opremiti identicnom rasvetom, jer sam zaista bio prezadovoljan, uzevsi u obzir da mi je to prvi akvarijum koji sam imao. Lomim se za ove e27 sijalice, jer bi mi bilo jeftinije to napakovati, ali kada se uzme u obzir i cena ove led strele, zaista je isplativo i ovo sto sam do sada imao.