Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kockasti akvarijum - pocetnicko pitanje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
krsman
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Jul 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 3:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega zelim sve da vas pozdravimm, ovo je moj prvi post na ovom forumu i ujedno prvi korak u akvaristici. Nedavno sam se zainteresovao za ovu oblast pa sam hteo da se posavetujem u vezi izrade akvarijuma.
Naime imam prostor dimenzija 45cm sirina, visina 43cm, dubina 45cm.. dakle u pitanju je kockasti prostor na kome je nekad bila muzicka linija a deluje mi kao lepo mesto za akvarijum. Nije blizu izvora toplote, niti blizu prozora.

Ono sto me zanima da li ima svrhe praviti tako mali akvarijum, voleo bih da bude biljni... zanima me koje vrste ribica bi za pocetak mogao da drzim u tako malom prostoru i koje vrste bilja kao pocetnu varijantu?

Odnosno, vasa preporuka za start setup dimenzija akvarijuma koji sam naveo gore.

Nisam lenj, procitacu sta je potrebno ali bar da mi date neku smernicu jer toliko je vrsta ribica i biljaka, ne znam odakle da pocnem. Samo da napomenem da bi mi vise odgovarale neke toplovodne ribice zbog temeperature sobe.

Pozdrav Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 3:50 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 7:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Krsmane, akvarijum nije uopste toliko mali, ima solidne dimenzije a nisi ni ogranicen po pitanju biljaka. Sto se tice riba najbolje je da za pocetak ubacis nekoliko komada. Ono sto bih ti savetovao jeste da ne ubacujes recimo zlatne ribe, skalare. Mozes slobodo ubacite neke jatne ribe i obazezno jednog ili dva ancistrusa a ne bi bilo lose i ubaciti isto tako i koridorasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 9:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je nekih 87 litara sto i nije lose za pocetak. Ono sto mene interesuje jeste koju filtraciju planiras u tom akvarijuma, podlogu i osvetljenje, jer od svega pomalo zavisi koje ces biljke posaditi i koje ces ribe imati. Sto se tice riba slazem se sa Bojanom ... znaci Ancistrus i Coridoras na dnu ( mogao bi i neki drugi algar umesto Ancija ali moraces da obratis paznju i na velicinu odrasle jedinke kako ne bi zrtvovao broj drugih riba ), sto se tice ostalih riba imas tu veliki izbor zivorotki ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 10:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nece to biti mali akvarijum samo treba da imas u vidu da tu treba da uklopis jos poklopac i filter koji ce ti oduzeti nesto prostora. A sto se biljaka i ribica tice Bojan i Nikouro su ti vec rekli da ne ponavljam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krsman
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Jul 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na odgovorima, kao sto to ide, imam jos "samo" par pitanja? Smile

Bojan ::
. Mozes slobodo ubacite neke jatne ribe i obazezno jednog ili dva ancistrusa a ne bi bilo lose i ubaciti isto tako i koridorasa.


Koje jatne ribe si imao u vidu? Zasto ne skalare?

nikouro ::
Akvarijum je nekih 87 litara sto i nije lose za pocetak. Ono sto mene interesuje jeste koju filtraciju planiras u tom akvarijuma, podlogu i osvetljenje, jer od svega pomalo zavisi koje ces biljke posaditi i koje ces ribe imati.


Podloga bi bila sljunkovita, tj mali kamencici ali bih da stavim i dva kamena malo krupnija. Sto se tice vegetacije voleo bih da bude bujnija ali nemam predstavu koje biljke da uzmem. Sto se tice filtracije takodje nemam predstavu, sta mi predlazes? Generalno sta mi je potrebno od opreme za vrste ribica kojes te mi preporucili, koju vrstu filtera da uzmem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako .... Very Happy znam da si nestrpljiv i da bi hteo sto pre da formiras i ozivis akvarijum a to je prva greska svakog pocetnika u ovom hobiju. Moj predlog i preporuka bila bi da malo isaras forumom i da procitas par tekstova o odrzavanju, bazi riba i bazi biljaka pa kada budes izdvojio neke ribe i biljke mozes konkrtetno da postavis pitanje. Ovako mozemo da se igramo zmurke jer ce svako od nas da predlozi nesto drugo sto ce tebe samo zbuljivati. O filterima imas takodje par tema u opremi ....
Ipak bi to trebala da bude tvoja vizija ... a mi cemo eventualno neko nase iskustvo da podelimo i usmerimo te ...ako bude bilo potrebe Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krsman
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Jul 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Ovako .... Very Happy znam da si nestrpljiv i da bi hteo sto pre da formiras i ozivis akvarijum a to je prva greska svakog pocetnika u ovom hobiju. Moj predlog i preporuka bila bi da malo isaras forumom i da procitas par tekstova o odrzavanju, bazi riba i bazi biljaka pa kada budes izdvojio neke ribe i biljke mozes konkrtetno da postavis pitanje. Ovako mozemo da se igramo zmurke jer ce svako od nas da predlozi nesto drugo sto ce tebe samo zbuljivati. O filterima imas takodje par tema u opremi ....


Potpuno te razumem, isto bih odgovorio nekome da sam na tvom mestu. Upravo to i radim, iscitavam forum. Kontam da je nemoguce sve da sredim za pola sata, a i to ne bi bilo zanimljivo. Wink

Vama u svakom slucaju hvala na trudu, znam koliko smara kada dodje n00b i hoce sa jednim topicom da nadokandi godine i godine iskustva!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taman posla ... nisi dosadan a i zato sluzi forum, da razmenjujemo informacije i iskustva. Ja sam posle dva meseca intrezivnog citanja raznih tema dosao do nekog prvog stepenika sa kojim sam mogao da zapocnem a inace nista nije cudno da i stariji akvarista napravi neku gresku .... ovo je hobi sa kojim se uvek nesto novo nauci ili sazna, mada postoje nekoliko pravila koje mora svako da ispostuje i ko hoce ovim hobijem da se bavi ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 4:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dobrodosao pa kao sto su ti i rekli akvarijum i nije bas mali kaze se da je lakse poceti sa velikim akvarijumom lakse je postici ravnotezu u njemu sto ti olaksava mnoge stvari za bilje moras da imas i osvetljenje koje jako bitno moja preporka ti je 1neonku od 15 w za floru (boyu light tube) jednu obicnu belu neonku od 15 ili 18 w i ako imas para dodaj jos jenu jacine 15-18w. Sto se tice ribica moja preporuka ti je da uznes zivorotke zato sto se lako cuvaju jedu svu hranu pocevsi od obicne lisnate pa i do zive hrane da uznes jednog cistaca stakla i nekog muljasa da i bude prekriven ceo akvarijum ako me razumes. Sto se tice biljaka nisam strucan u nazivima ali bi ti ti preporucio amazonku, sljivicu, i neku povrsinsku biljku,obavezno uzni sera florena to ti je preparat za biljke da imaju vitamine i minerale potrebne za rast meni je preterano pomogla ( zabotavih obavezno ti je da imas smenu dana i noci sto je vazno i za biljke i za ribice pozeljno je na 12 sati stim da imas prekid od nekih pola sata sto znaci da svetlo radi 6 sati pa pola sata pauza pa jos 5:30 to ti je najlakse sa tajmerom imas ih kod kineza mnogo ce ti olaksati poso... moras da imas filter kao sto su ti i ostali rekli moja preporuka ti je pretakajuci po meni je najbolji i da imas aktivni ugalj u njemu da bi imao i biofiltraciju samo nemoj da stavljas pozadinu onu kao sarenu mislim da je stvarno bezveze bolje stavi neku crnu ili nemoj uopste da je imas ako sam nesto ispustio izvini, pitaj ako te interesuje jos nesto..... Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 6:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sklare nemoj stavljati jer oni mogu da porastu solidno a i vise im prijaju vislji akvarijumi a i treba im veca litraza. Kod tebe bi se mozda patila i dva komada.

Sto se tice jatnih riba mei su licno lepi recimo tanihtusi, mozes ih videti ovde na slici kako izgledaju http://www.akvarijum.org/forum.....t1391.html
Sve je stvar ukusa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem ce biti ta visina, moraces dosta da skratis akvarijum da bi mogao da manipulises, a treba mesta i za rasvetu. Ako je polica iznad njega, onda nije problem, skines, uradis sta treba, vratis. A moze i rasvetu da drzi.
Pre nego sto bilo sta pocnes, dobro razmisli o nacinu filtracije, i za to ti treba odredjeni prostor.
Za ostalo, polako, jedno po jedno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krsman
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 19 Jul 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Problem ce biti ta visina, moraces dosta da skratis akvarijum da bi mogao da manipulises, a treba mesta i za rasvetu. Ako je polica iznad njega, onda nije problem, skines, uradis sta treba, vratis. A moze i rasvetu da drzi.
Pre nego sto bilo sta pocnes, dobro razmisli o nacinu filtracije, i za to ti treba odredjeni prostor.
Za ostalo, polako, jedno po jedno.


Da, to sam saznao u medjuvremenu, ja sam racunao maximalne dimenzije prostora, gore je polica fiksirana ali sam mislio da na nju prikacim rasvetu a da na donju policu napravim sistem fioke da mogu akvarijum da izvucem napolje posto bi ulazio u taj kvadratni prostor i mislim da je to bolje resenje. Sto se tice filtracije svi mi preporucuju taj pretakajuci filter sa aktivnim ugljem ali to bi smanjilo sirinu akvarijuma. Ne znam da li mi je bolji neki filter koji ide unutar akvarijuma.
Za sada skupljam informacije, na more idem 10 do 21-og, pa posle odmora cu da pocnem da kupujem sve sta mi treba. Za sada hocu da odredim sistem koji cu koristiti, a kasnije da vidim koje biljke i ribice da kombinujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd ti nama lepo okaci neku fotku tog mesta da ne bi mastali, jer je moja masta zaista .... a i bice mnogo lakse savetovati te oko eventualnih promena ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krsman ::

da na donju policu napravim sistem fioke da mogu akvarijum da izvucem napolje posto bi ulazio u taj kvadratni prostor i mislim da je to bolje resenje.


Taj aqua ce biti tezak najmanje 70 kg pa to sa fiokom mi ne deluje kao dobra ideja, kad krenes da ga vuces ima voda da pljuska na sve strane a moze i da pukne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ma moguce je odraditi sve i svasta a da pritom funkcionise i da je stabilno i bezbedno. samo treba dosta sitnica uklopiti i biti siguran u taj rad ... nista vise
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje za rasvetu Milivoje Lampa Rasveta 4 Pon Nov 20, 2023 10:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License