----------------------------------- nikouro Pon Okt 25, 2010 11:36 pm Koju vodu koristite ----------------------------------- Mali opis vode koju koristite prilikom zamene vode u akvarijumu. Ja prvi ... Prokuvana voda bez ikakvih dodataka. Parametre jos nisam merio ali ribama odgovara a i biljke rastu ... ----------------------------------- ZEXM1994 Uto Okt 26, 2010 12:11 am ----------------------------------- XEx ja cesmovacu xD biljke rastu ,ribice rastu ,samo sto dobro je to kad prokuvas ovako ima dosta kamenca kad prokuvas bolje je moracu da probam to al ko da kuca 40 l vode ?? ----------------------------------- Wlayko91 Uto Okt 26, 2010 12:36 am ----------------------------------- Ostajala cesmovaca sa dodatkom po uputstvu FFM-a, biljke rastu, ribe se mreste, nista ne umire i ne gine... NO3 10 NO2 0 GH 6 KH 20 pH 8 ----------------------------------- nasdvoje Uto Okt 26, 2010 1:44 am pozdrav ----------------------------------- XEx ja cesmovacu xD biljke rastu ,ribice rastu ,samo sto dobro je to kad prokuvas ovako ima dosta kamenca kad prokuvas bolje je moracu da probam to al ko da kuca 40 l vode ?? Dosta ljudi ce se sloziti da 40l vode nije mnogo... ,ja licno koristim aqasanu za pripremu vode ili serin aquatan ----------------------------------- soulman Uto Okt 26, 2010 9:51 am soulman na izvoru života ----------------------------------- Moja zamisao još od vremena kad sam planirao izradu akvarijuma je bila da koristim vodu sa jednog izvora koji mi je u blizini (šta je 6 km za zaludjenika :lol: ). Inače voda sa tog izvora je "prste da poližeš" za piće...Neki lokal-biznismen je hteo pivaru da pravi pa uložio silne pare da je ispita po švapskim institutima (po pričama 200 000 tadašnjih maraka)... došli rezultati a sa rezultatima i švabe da kupe izvor (pretpostavite kakvi su rezultati bili kad su švabe bukvalno doletele...). Medjutim izvor ne može da se kupi... zemljište na kojem je izvor ima nekih "brdo" vlasnika sudski sporovi se vode još od vremena Obrenovića, zamršeno ko kod nas -čitaj ipak švabe nisu dovoljno podmazale lokalnu vlast. U medjuvremenu i nesudjeni pivar odustao (inflacija, ratovi, kriza...Srbija) i tako izvor ostao Bogu i narodu ko od pamtiveka... Iz mog ličnog primera mogu da vam kažem da ta voda i nakon mesec dana od sipanja ima ukus i svežinu kao da je tek nasuta -kako, zašto nemam pojma... pa ja reko kad prija toliko meni prijaće i ribicama... i uopšte nisam hteo da je testiram pre formiranja... Pa tako dodje vreme da se prvi put ode po vodicu... kupim ti ja nekih 17 kanistera od po 10 litara, da bi mogao da donesem tu prvu, najveću količinu i natrpam ih u kola... verujem da sam izgledao kao pojedini "snalažljivci" iz devedesetih što su švercovali benzin. Sreća milicije usput nije bilo. I na izvoru je bio šou ...on je inače dobro posećen od lokalaca. Da ste samo mogli da vidite face baba što su došle da natoče po flašu vode kad sam počeo da iznosim kanistere :haha: . Naravno sve sam bakute i ostale omladince koji su dolazili posle mene morao da propuštam inače bi red bio do graničnog prelaza... I tako dodjem ja kući, nekako pod velom mraka istovarim kanistere i unesem u zgradu sa nadom da me nisu baš svi stanari videli i da komšije ne počnu da kuckaju na vrata sa rečima "komšija daj mi litar bezolovnog". Naspem vodu da se ciklira i sav srećan čekam ishod. Nakon 10-ak dana izvršim prvo merenje kad ono GH 19!!! :greska: Ajde pomislim možda kamen što sam ubacio, ili nešto drugo... zamenim ga... pa onda nakon par dana izvršim i zamenu vode... ponovo izmerim... ono 19 :greska: ... izmerim i iz kanistera svežu vodu ono 19... :greska: he... pa mi padalo na pamet da držim ciklide... ne želim da priznam grešku... :urlanje: I onda lepo kažem sebi, što si se budalio, budalio si se i krenem sa izmenama sa česmovačom (sera aquatan-iranom)... Kasnije skontam da su sve te mineralima bogate vode tvrde...kud se ne raspitah i proverih ranije... Naravoučenije: trava se ne puši, nego se pase... a voda sa izvora se ne sipa u akvarijum, već u čašu... ...eto to vam je priča "soulman na izvoru života". Nadam se da vas nisam smorio... i da će neko izvući pouke iz nje :wink: P.S. nikouro oprosti ako misliš da sam ti minirao temu... nije bila namera...pozdrav... ----------------------------------- Wlayko91 Uto Okt 26, 2010 12:54 pm ----------------------------------- zanimljiva prica sa tom vodom, a tek za ovo sa pivarom :) Nisam znao da su sve te vode tvrde, imacu to u vidu ;) Hvala za pricu i sorry za off. ----------------------------------- Nigros Uto Okt 26, 2010 1:32 pm ----------------------------------- XEx ja cesmovacu xD biljke rastu ,ribice rastu ,samo sto dobro je to kad prokuvas ovako ima dosta kamenca kad prokuvas bolje je moracu da probam to al ko da kuca 40 l vode ?? Nije valjda da menjas svu vodu??? Ja sipam cesmovacu uz dodatak Tetra Aqua Safe, ponekad izvorsku iz Jazka, nisam je testirao. ----------------------------------- Weseli Uto Okt 26, 2010 2:32 pm ----------------------------------- I ja kao vecina sipam odma sa cesme, bez nekog cekanja, odma u akvarijum... ----------------------------------- Wlayko91 Uto Okt 26, 2010 2:32 pm ----------------------------------- Doklegod se ribe koje imate mreste i kote u toj vodi i ne crkavaju, bez obzira koje parametre imate voda je odlicna! ----------------------------------- markesa Čet Okt 28, 2010 7:37 pm ----------------------------------- ja sipam samo cesmovacu.menjam vodu svakih 7 dana oko 40-50% i nisam primetio nista cudno ----------------------------------- niza92 Uto Nov 16, 2010 8:55 pm hemija ----------------------------------- ja koristim cesmovacu ostajalu,ali samo da znate da se hlor gubi posle samo dva minuta.Dobro je sto se stavlja da odstoji par dana ili nedelja je tada nestaje sve od hemikalia koje stavljaju u vodu i vraca se prirodno stanje ali samo bez bakterija. ----------------------------------- sale75bgd Uto Nov 16, 2010 9:28 pm ----------------------------------- Hlor se ne gubi posle 2 min, vec mislim da je u pitanju nesto oko 24h. Da, i samo da znate da se hlor vise ne koristi vec hloramin, koji ne znam da li uopste i kad isparava i vise je stetan od hlora... :) ----------------------------------- Kratos Uto Nov 16, 2010 9:33 pm ----------------------------------- Sale za hloramin si u pravu.. licno sam nadgledao njegovu primenu, doduse jos prosle godine :D ali se nista nije promenilo.. 8) ----------------------------------- matan Sre Jan 12, 2011 8:31 pm ----------------------------------- Koristim odstojalu vodu ali samo za dolivanje isparene vode. Inace vodu u akvarijumu nikad ne menjam. Pun je bilja i pomalo dodajem hemije za prihranu bilja. INace razmisljao sam o kupovini RO uredjaja ali sam skontao da posto vodu ne menjam da biljke koriste kalcijum iz vode i time omeksavaju vodu te da mi je voda samim tim meka te nema potrebe RO. Mozda gresim? ----------------------------------- nenad66 Sre Jan 12, 2011 9:10 pm ----------------------------------- Cesmovaca ----------------------------------- sale75bgd Sre Jan 12, 2011 9:55 pm ----------------------------------- Matan, gresis samim tim sto ne menjas vodu i ne peres filter nikada, ali to je vec diskusija za neku drugu temu. ----------------------------------- matan Sre Jan 12, 2011 10:09 pm ----------------------------------- Moj rezon je da prasuma bilja uradi potrebnu reciklazu vode i da su kod mene oscilacije kvaliteta vode dosta manje nego kod ljudi koji menjaju vodu. E sad posto ne razmnozavam ribice mozda nisam kompententan ali nemam mnogo vremena za ovaj hobi tako da mi ova varijanta najvise odgovara. A postoje i neke svetski akvaristi koji zagovaraju ovo o cemu pricam cak prave i akvarijume bez filtera. MIslim da bi sa ovom kolicinom bilja koje imam u akvarijumu mogao i ja bez filtera ali ih cisto drzim zbog cirkulacij vode i bolje raspodele co2 i hemije... ----------------------------------- stefanovic^v Sre Jan 12, 2011 10:33 pm ----------------------------------- ja ostajalu cesmovacu par dana i ok je... ----------------------------------- vlada71 Sre Jan 12, 2011 11:03 pm ----------------------------------- iskljucivo cesmovacu za dolivanje i za zamenu.ne prokuvavam je jer nasa voda je dobra, jedino sto je dosta tvrda,,KAMENAC,ali i to se da srediti. ----------------------------------- nemanjask Čet Jan 13, 2011 12:22 am ----------------------------------- Česma naravno!!! Pa ko bi svake nedelje vukao skoro 100 L vode odstajale i u čemu da ih držim? Za sada nisam imao nikakvih problema, doduše i ne gajim neke previše zahtevne ribice. ----------------------------------- VooDoo Čet Jan 13, 2011 2:42 am ----------------------------------- kao i vecina po glasovima koristim odstojalu cesmovacu, jedno vreme sam pokusavao sa kisnicom ali....hmmm...cesmovaca je najbolje resenje... ----------------------------------- zedochok Ned Mar 06, 2011 5:44 pm ----------------------------------- Ja koristim filtriranu cesmovacu. Cista cesmovaca kod nas ima zuckastu boju koja ne nestaje cikliranjem. Iz filtera je prozirna kao destilovana. Kod mene je voda inace prilicno meka ----------------------------------- Andrej Ned Mar 06, 2011 6:17 pm ----------------------------------- ja ujtru kad ustnem(svki dan)uzmem crijevo i odaspem malo vode.....onda prokuvanu vodu naspem u ak. duplo vise nego od one koje sam oduzeo.sa ribicama je sve uredu kao i sa biljkama......takodje voda je uvjek cista i bistra..... ----------------------------------- jecham Ned Mar 06, 2011 6:30 pm ----------------------------------- Odstojala cesmovaca 1-3 dana, kako se kad setim da nalijem u balone. U pocetku bavljenja sam vodu prokuvavao, pa pazljivo odlivao da ostane talog na dnu i sigurno jebolja varijanta. Ali od kako Smederevac nije glavna varijanta za grejanje(vec kotao u kotlarnici) ta varijanta sa loncem od 30 litara na sporetu je otpala. ----------------------------------- ZEXM1994 Ned Mar 06, 2011 6:33 pm ----------------------------------- XEx ja cesmovacu xD biljke rastu ,ribice rastu ,samo sto dobro je to kad prokuvas ovako ima dosta kamenca kad prokuvas bolje je moracu da probam to al ko da kuca 40 l vode ?? Nije valjda da menjas svu vodu??? Ja sipam cesmovacu uz dodatak Tetra Aqua Safe, ponekad izvorsku iz Jazka, nisam je testirao. Ne menjam :) ----------------------------------- DiamondDragon Ned Mar 06, 2011 7:11 pm ----------------------------------- Koristim nebesku česmušu. ----------------------------------- vlay Sre Apr 06, 2011 7:21 pm ----------------------------------- Koristim, ne vise od 24h, odstajalu cesmovacu. Medjutim zajedno sa njom ubacim i 2.5ml EasyLife za odrzavanje vode, na 10litara zamenjene vode. Stvar je odlicna, ne samo sto sprecava nezeljenje bakterije u akvarijumu, vec i unistava sav hlor koji moze slucajno da se zadrzi u vodi. ----------------------------------- skip Sub Apr 23, 2011 1:55 am ----------------------------------- ja nekoristim ni jednu od ponudjenih vec koristim destilovanu vodu. ----------------------------------- netcrush Sub Okt 15, 2011 2:36 pm ----------------------------------- Nabasao sam na netu na jednu zanimljivu stranicu. Možda može još nekom da koristi, pa da podelim link: http://www.lenntech.com/ro/water-hardness.htm U pitanju je kalkulator koji izračunava ukupnu tvrdoću vode na osnovu unetih parametara za Ca^2+ i Mg^2+. Meni je ovo mnogo značilo jer već duže vreme jurim kako da prevedem parametre sa etiketa kupovnih voda u standardne dGH koji su, koliko sam do sad uspeo da naučim, sve sja u akvarističkim aršinima.. Osim toga fino kratko je objašnjeno kako se računa i od čega zavisi ukupna tvrdoća, kao i koje su vrste (ova perzistenta i ima link za trenutnu). Probao sam da radim sa podacima za Aqvu Vivu ("pet" flaša od 1.5L), pošto sam za nju dobio odgovor od proizvođača, zvaničan, koji je glasio 15.6dGH. Na ambalaži flaše stajali su sledeći podaci: Ca - 83mg/L, Mg - 19mg/L. Ubacio sam u kalkulator i on mi je izračunao 16dGH. Znači nije mnogo omašio tako da sam zadovoljan rezultatom :) ----------------------------------- edmond.vujic Sub Okt 15, 2011 3:04 pm ----------------------------------- cesmovaca i na svako menjanje vode po jednu falsu kisnice ----------------------------------- pedjica Sub Okt 15, 2011 3:19 pm Česmovača ----------------------------------- Česmovača direktno,nema nikakvih problema. ----------------------------------- misoo83 Sub Okt 29, 2011 12:52 pm ----------------------------------- Koristim vodu koja izvire iz zemlje ovde je kod mene zovu "morava" jako je prljava i mora prvo da se 1 dan filtrira pa tek onda moze da se koristi i jako je tvrda TDS 330 ppm ph 8.3. A kad mrestim ribe (diskuse) koristim jonoizmenjivac koji daje vodu PH 3.2-4.0 TDS 33 ppm ----------------------------------- Raka Pon Okt 31, 2011 9:29 pm ----------------------------------- ja koristim ostajalu cesmovacu ako su ljudi spremali vodu za pice onda nista ribicama nece nista faliti... ----------------------------------- Aquamen Pon Dec 26, 2011 2:06 pm ----------------------------------- Cesmovaca, kad se setim odstoji preko noci. Nije neka, ali bolju nemam. UT = 14,56 dH NO2 = <0,002 NO3 = 0,20 Fe = <0,02 pH = 7,5 KH = 12 EP = 110 poz. ----------------------------------- Rev. Pon Jan 02, 2012 11:58 pm ----------------------------------- Zanima me koliko je stona voda s ovim karakteristikama OK za akvarijum? pH 6.9 +/- 0.2 Ca 2.03 +/- 0.09 mg/l Mg < 2.00 mg/l Na 1.8 mg/l K < 0.2 mg/l HCO3 19.52 +/- 0.92 mg/l Cl 4.12 +/- 0.17 mg/l ----------------------------------- Blue Uto Jan 03, 2012 12:15 am ----------------------------------- Generalno moze, zavisi sta ces drzati unutra. Mozda bi za africke ciklide bilo zgodnije da je veca tvrdoca, ali to bar nije problem resiti. ----------------------------------- Rev. Uto Jan 03, 2012 12:23 am ----------------------------------- Ovo je sastav vode "Biserne kapi" koju koristimo u redakciji i imam utisak da je sastav mozda bolji od cesmovace. Inace meni je zanimljiv podatak Zavoda za javno zdravlje Beograda o razlici u tvrdoci vode. Naime, prema izvestaju za 2010 beogradska voda je srednje tvrda i tvrda na desnoj obali Save i Dunavana gde su vrednosti 9 do 17,7 nemačkih stepeni, a tvrda na novobeogradskoj strani 17,8 do 18,5 stepeni. ----------------------------------- Rev. Uto Jan 03, 2012 11:21 pm ----------------------------------- Nisam siguran da ovo pitanje ovde spada ali... Danas sam merio kvalitet vode u akvarijumu i ustanovio da su vrednosti Nitrata povecane. Da li mi mozete reci kako se oni smanjuju i da li je jedini lek promena dela vode (i kojom dinamikom treba da se menja da bi se spustile vrednosti) ili postoje "carobni tecnosti" koje mogu da pomognu u smanjenju nitrata? ----------------------------------- Blue Sre Jan 04, 2012 8:36 am ----------------------------------- Zamena dela vode, nitratna smola, denitrator, mozda ima jos neki nacin, ne pada mi sada na pamet. Zamenu vode razumes i sam, nitratnu smolu ces malo teze naci, ali nije nemoguce, i nije bas jeftina, koristi se kao poslednji filter materijal ili kao zasebni sistem sa protocnom pumpom, a denitrator je zapravo jedno mnogo dugacko crevo (recimo 100m, mada tacna duzina zavisi od protoka) kroz koje voda protice jako sporo. Unutra se stvaraju anaerobni uslovi i vremenom nastanjuju denitrifikacione bakterije koje razgradjuju nitrate da bi iskoristile kiseonik iz njega, pri cemu se oslobadja azot. ----------------------------------- krcko Sre Jan 04, 2012 8:49 am ----------------------------------- Neki navedeni parametri NovoBeogradske vode, baš i ne piju tu vodu. Testiranjem, koja redovno vršim, GH 14-15, KH 11-12, pH 7. Za akvrijume koristim meku vodu, koju dobijam iz Reversne osmoze, uz mix sa 1/3 vode iz slavine, kada mi nestane soli za remineralizaciju. Pozdrav ----------------------------------- Cuja Sub Jan 14, 2012 9:38 pm ----------------------------------- Koristim Eko Vodu....Sa Cesme u Selu :) Posto je kod mene u Selu Voda Zuta nisam hteo da je stavljam u akvarijum jer ne bi lepo izgledalo...A u Selu su zbog toga napravili neku eko cesmu koja prolazi kroz filtere itd,itd...tako da Balone u ruke tamo napunim i sipam u akvarijum ----------------------------------- batakole2 Pet Jan 20, 2012 11:06 pm ----------------------------------- 30-ak% vode jednom u 2-3 nedelje,sveza cesmovaca,priblizne temperature kao i u akvarijumu.parametre nisam nikad ni radio ,uglavnom ribe se ne zale sve srecne i zadovoljne(svih 32) ----------------------------------- brankosky Sub Avg 11, 2012 12:51 pm ----------------------------------- Najbolja je Voda sa izvora iz neke sume gde nije bilo sece suma bar 5 godina , znaci iz neke divljine , ja sam od tamo nabavio vodu i odlicna je .... ----------------------------------- brankosky Sub Avg 11, 2012 12:54 pm ----------------------------------- Najbolja je Voda sa izvora iz neke sume gde nije bilo sece suma bar 5 godina , znaci iz neke divljine , ja sam od tamo nabavio vodu i odlicna je .... Da dodam u takvoj svezoj i cistoj vodi ima rakova, cim vidite , primetite da u sumi odakle zelite da uzmete vodu sa izvora nema racica znaci da je tu bila seca suma jer kiselina iz drveta ulazi u vodu pogotovo kad obore drvo i drvo padne u potocic, hehe znam jer nisam gradski covek vec divljak ponosni.... ----------------------------------- deki022 Čet Nov 22, 2012 11:19 am ----------------------------------- Dugo sam se cimao i sipao vodu da odstoji pa zagrej...a zadnjih nekoliko meseci direktno sa cesme priblizne toplote i nikakvih problema nema,cak mi se cini i bolje stanje generalno u akvarijumu.Nedeljno menjam oko 50 % vode ----------------------------------- kristinah Čet Nov 22, 2012 11:46 am ----------------------------------- Ja sam od promene vode napravila ritual. U nedelju prokuvam i ostavim da odstoji jedan dan, pa u ponedeljak zamena. Nedeljno menjam četvrtinu vode u akvarijumu. ----------------------------------- Fiber Čet Nov 22, 2012 12:53 pm ----------------------------------- Nema potrebe za kuvanjem, dovoljno je da odstoji. Ustedeces sebi vremena, a i struje/gasa. ;) ----------------------------------- Redzinald Čet Nov 22, 2012 4:06 pm ----------------------------------- Ako si prokuvala vodu sav hlor iz nje je ispario tako da nema potrebe da ti odstoji vise mozes cim se ladne da je sipas u akvarijum. Ja sam merio Arandjelovacku cesmovacu i u njoj je hlor 0,8-1,5mg/l pa navise sto je kobno po ribe i treba joj bar dva do tri dana da odstoji da se hlor izgubi. Posle sipanja Tetrinog ili Serinog preparata za sekund se izgubi hlor u vodi i moze odmah akvarijum(ali je to skupa varijanta). ----------------------------------- nazzia Čet Nov 22, 2012 4:15 pm ----------------------------------- ja nasu vodu direkt sa cesme, a imam ramireze koji su jedni od osetljivijih riba... vidis nisam znao, da su tolike vrednosti, a i video sam da ribicama ne smeta.. Doduse sipam pola iz bojlera pola hladne da bi dobio pribliznu temperaturu sad kada je voda hladnija, inace leti sam samo iz cesme sipao.. Znaci mogao sam da zeznem stvar i pobijem ribe(vodu sam sipao preko tusa iz visine mozda se tako gubila vecina hlora jer je kontakt sa vazduhom bio veci.. ne znam mozda lupam, ali nisam video da ribice beze na dno)... ----------------------------------- Redzinald Čet Nov 22, 2012 4:22 pm ----------------------------------- letos je hlor bio na normali tj 0,2-0,5 mg/l ali odkad su pustili novo postrojenje cepaju malo jaci hlor. Mada i to sve zavisi gde zivis , mozda kod tebe nema toliko hlora. ----------------------------------- nazzia Čet Nov 22, 2012 4:24 pm ----------------------------------- ma menjam sistem ubacivanja vode sto je sigurno, sigurno.. nek odstoji bar 24sata.. ----------------------------------- Stefans Sub Dec 01, 2012 1:06 am kako promenii vodu dobro? ----------------------------------- Ja kada menjam menjam irektno sa cesme samo pazim da je temparatura priblizna?Jeli to u redu? ----------------------------------- nesha barajevac Sub Dec 01, 2012 1:34 am ----------------------------------- Bolje da je odstojala da hlor iščezne. Kada vadiš vodu iz aq bolje je da crevom ( sa nekim levkom, isečenom flašom, na kraju) vadiš vodu sa dna. Tako pokupiš prljavštinu, izmet, otpale delove biljki i skoncetrisani amonijak. Tako je mnogo bolje ----------------------------------- plavsic88 Sub Dec 01, 2012 2:04 am ----------------------------------- Sipas vodu jakim mlazom ili preko tusa u posudu ili sta vec,pa u akvarijum.To je oslobadja hlora i obogacuje kiseonikom.I kao sto si sam rekao pazis na temperaturu.... ----------------------------------- Fiber Sub Dec 01, 2012 12:15 pm ----------------------------------- Preporucljivo je da odstoji (jos bolje ako u bure gde drzis vodu ubacis rasprsivac), ali moze i sa cesme, mnogi tako rade i nema nikakvih problema. ----------------------------------- Angel Sub Dec 01, 2012 7:35 pm ----------------------------------- Nedelja je dan za zamenu vode. U subotu veče napunim flaše i preko noći odstoji u prostoriji u kojoj je akvarijum. Temp. u stanu i ak. je ista 26 stepeni. I onda "menjaža" 20%V. ----------------------------------- nesha barajevac Sub Dec 01, 2012 7:49 pm ----------------------------------- Angele bolje napuni flaše u petak, neka hlor isparava makar 24 sata ----------------------------------- Angel Ned Dec 09, 2012 10:13 pm ----------------------------------- Nikad nije kasno da covek nauci nesto novo.Slučajno sam upoznala ženu koja se bavi kontrolom kvaliteta vode za piće i radi u Beogradskom vodovodu i ispričala mi je par interesantnih stvari.Normalno pitala sam je u vezi bezbednosti za piće a i zbog akvarijuma. 1. U vodu se dodaje hlor a ne hloramin kako sam negde pročitala na forumu.Znači ipak je upitanju gasoviti Cl2 2. Dužim stajanjem vode za piće ili ti "česmovače" delom hlor isparava ali se stvaraju i vrlo opasni tzv. halometali koji su veoma toksični (voda ne bi trebalo dugo da stoji u flašama kanisterima i gde već) Tako da je njena preporuka bila da se voda ne ostavlja duže od par sati da stoji. ----------------------------------- Dzo Pon Dec 10, 2012 12:20 am ----------------------------------- Halo metali ? Hej halo metali. Nisu to halo metali nego metal halidi, ljudi su puni jednog i mnogo nam se svidja. Natrijum hlorid, zovu ga neki i kuhinjska so, cudno ime. I ja imam drugaricu koja radi u vodovodu na kontroli i ona mi rece da stavljaju i hlor i hloramin u vodu. Ajd sad to je manje bitno ko je sta rekao i sto je slagao. Nego me interesuje sta je to sto u cesmovaci napravi otrov kad odstoji. Jel me to otruje kad mi odstoji u stomaku ili tek kad mi odstoji u bubregu? ----------------------------------- nemanjask Pon Dec 10, 2012 12:32 am ----------------------------------- Molim Vas da pripazite na ton prilikom obraćanja nekome na forumu, da li je nešto pogrešno ili ne je posebno pitanje što ipak ne treba da odobrava sarkazam i podsmevanje. Pitanje za učesnike u raspravi, da li je natrijum hlorid jedino metal halogeno jedinjenje ili postoje još neki i ako postoje, da li su toksični? ----------------------------------- Dzo Pon Dec 10, 2012 1:38 am ----------------------------------- E bre nemanjask pa hemija se uci od petog osnovne, ja je nisam ucio od srednje skole a to je bilo davno davno... Evo samo iz secanja bez cika googla, pa naravno da ima i naravno da su mnogi toksicni. To pitanje je smesno, bez sarkazma. Cesmovaca naravno sadrzi mnoge metale ali u dozvoljenim kolicinama. Da ih ima vise ne bi smeli da je pijemo. ZAto je ova prica o halidima besmislena. ----------------------------------- nemanjask Pon Dec 10, 2012 2:00 am ----------------------------------- Iskreno, nisam pitao zbog česmovače nego zbog drugih metal halida koji nemaju veze sa česmovačom :lol: Inače, ni ja nisam obnavljao hemiju od srednje škole a i kod mene je to bilo daaaavno. Što se tiče česmovače, ja je ubacujem direktno u akvarijum i nemam nikakvih problema ali je sigurno bolje da odstoji, što se tiče kvaliteta česmovače kod nas, može da nam pozavidi Evropa!! Tvrdim da imamo jednu od naj boljih česmovača u evropi, pogotovo Beograd kao glavni grad, malo koji glavni grad ima tako dobru vodu, na žalost, Vojvodina je izuzetak većinom zbog zastarelosti opreme i ne kvalitetne filtracije. ----------------------------------- Angel Pon Dec 10, 2012 4:38 pm ----------------------------------- Nisam ja uopste osetljiva na podsmevanje jer mi je bitnije ko je taj koji nešto govori nego šta govori.Cenim ljude koji su odvojili vreme da se obrazuji iz neke oblasti i ljude koji imaju dugo godina praktičnog iskustva bavljenja nečim pa neka je to i akvaristika, moleraj,automehanika, frizeraj i tome sl. Njihove savete uvek uzimam za ozbiljno. Halometali su jedinjenja svih metala i halogenih elemenata koji su u principu visoko reaktivni.Mozda nije zvaničan naziv mozda je neki hemiski "sleng". Mozda je mislila na periode kada ostanemo bez vode pa voda stoji u cevima koje su metalne. Ne znam nismo išle u pojedinosti. Od "hemija" na fakultetu sam učila i uspešno položila: opštu i neorgansku, organsku I i II, fizičku, analitičku, farmaceutsku hemiju i takođe biohemiju i medicinsku biohemiju. Da napišem predhodni post bila sam inspirisana anketom koju vodu koristite, jer je statistika ipak nauka i onih 30-ak % ljudi koji koristi česmovaču bez stajanja verovatni da ne greši i ima pozitivna iskustva (iako ja nisam u toj grupi).I profesionalno se trudim da neko svoje iskustvo podelim sa ljudima. Što se tiče rečnih voda,što je reka dužeg toka to je veća verovatnoća da je zagađenija, to znači da su lokalne rečice verovatno čistije nego Sava a pogotovo Dunav. Volim ovaj forum i ljude na njemu jer nas spaja akvaristika. I da za kraj naša voda je dobra za piće (mada malotvrđa) i da ja pijem česmovaču retko kada flaširanu. Izvinite na dužini posta i nije mi bio cilj da pametujem. ----------------------------------- Bojan98nbgd Ned Dec 23, 2012 1:14 pm ----------------------------------- Koristim mesavinu cesmovace i aqua vive s 1:2 Ph:6.2 Gh:4 Kh:1 Tu vodu koristim za manji akvarijum sa crystal red shrimp.a u vecem akvarijumu cesmovacu i aqua vivu razmera 2:1 ----------------------------------- Redzinald Ned Dec 23, 2012 1:50 pm ----------------------------------- Kupujes Aqua Vivu za akvarijum ? ----------------------------------- chikavili Ned Dec 23, 2012 2:09 pm ----------------------------------- Ja za kozice mesam cesmovacu i destilovanu. Jeftinije od aqua vive. ----------------------------------- Bojan98nbgd Ned Dec 23, 2012 3:51 pm ----------------------------------- Redzinald:Crystal red shrimpovi se ne razmnozavaju u vodi tvrdjoj od 7Gh Ph mora da bude ispod 7,5 a Kh sto manje to bolje. Chikavili:ja sam odabrao aqua vivu zato sto ima odredjene elemente koji su dobri za kozice(Gvozdje za sjaj i boju oklopa),a destilovana je samo prost H2O bez odredjenih elemnta. ----------------------------------- sunce Sub Mar 16, 2013 9:19 pm ----------------------------------- U zavisnosti koje ribice i biljke drzim,ali pretezno odstajalu 24-casovnu cesmovacu. ----------------------------------- borkozmaj Sub Mar 16, 2013 10:34 pm ----------------------------------- Voleo bih kada bi se nashao neki finalni stav o svemu ovome... Nazovimo ga zakljucak. Neko od najuticajnijih ovde na forumu bi to mogao da uradi. Citam, citam i cini mi se shto vishe citam sve sam prepushteniji sebi i testerima za vodu... no... Odstajalu cesmovacu sipam, ali posle ovih postova smanjicu broj dana definitivno. 24h i to je to. ----------------------------------- gotika Ned Mar 17, 2013 9:19 am ----------------------------------- ostajala cesmovaca sve ostalo su drugi vec rekli da se neponavljam ! ----------------------------------- marinko Sre Jun 05, 2013 1:10 am ----------------------------------- direktno sa slavine. samo dodajem sto ispari a menjam 2-3 puta godisnje kad usisavam podlogu. filter cistim kad nivo opadne za 10 cm u odnosu na aq. i to je to. poceo sam sa 6 ribica sad ih je 30-ak. same se mnoze same sa rede. ----------------------------------- Moca Sre Jun 05, 2013 4:13 am ----------------------------------- Da se ne rede mozda zato sto ih ne hranis?:) ----------------------------------- marinko Sre Jun 05, 2013 1:41 pm ----------------------------------- hranim ih i previse... ----------------------------------- marinko Sre Jun 05, 2013 1:44 pm ----------------------------------- hranim ih i previse... al je malo mesta da se sakriju male pa ih pojedu. koja uspe da se docepa filtera ta prezivi , pa kad malo poraste ja je prebacim kod ostalih ----------------------------------- Coone97 Pon Feb 10, 2014 9:53 am ----------------------------------- Inace hlor se u nasoj vodi koristi kako bi ubio sitne mikro-organizne, dok u velikim kolicinama moze ubiti i coveka jer je veoma otrovan (naravno o5 u vecim kolicinama) koristio se u 2. svetskom ratu kao hemijsko oruzije od strane nemaca :) ----------------------------------- Martin mkd Ned Jun 28, 2015 9:59 pm ----------------------------------- CesmovocA ----------------------------------- Bojan 79 Pet Nov 06, 2015 12:42 pm ----------------------------------- Koristim cesmovacu koja je odstajala par dana .