----------------------------------- netcrush Sub Okt 15, 2011 2:36 pm ----------------------------------- Nabasao sam na netu na jednu zanimljivu stranicu. Možda može još nekom da koristi, pa da podelim link: http://www.lenntech.com/ro/water-hardness.htm U pitanju je kalkulator koji izračunava ukupnu tvrdoću vode na osnovu unetih parametara za Ca^2+ i Mg^2+. Meni je ovo mnogo značilo jer već duže vreme jurim kako da prevedem parametre sa etiketa kupovnih voda u standardne dGH koji su, koliko sam do sad uspeo da naučim, sve sja u akvarističkim aršinima.. Osim toga fino kratko je objašnjeno kako se računa i od čega zavisi ukupna tvrdoća, kao i koje su vrste (ova perzistenta i ima link za trenutnu). Probao sam da radim sa podacima za Aqvu Vivu ("pet" flaša od 1.5L), pošto sam za nju dobio odgovor od proizvođača, zvaničan, koji je glasio 15.6dGH. Na ambalaži flaše stajali su sledeći podaci: Ca - 83mg/L, Mg - 19mg/L. Ubacio sam u kalkulator i on mi je izračunao 16dGH. Znači nije mnogo omašio tako da sam zadovoljan rezultatom :)