----------------------------------- Bojan Ned Maj 08, 2011 8:26 pm ----------------------------------- Kao dete sam jednom negde procitao da treba da se stavlja jedna kefena kasicica soli na deset litara. Kao razlog se cesto navodilo da je to zbog porekla riba iz njihovog stanista. Sad imam drugaciji pogled na to, so ne stavljam uopste a evo i zasto. Glupo je pricati o prirodnom stanistu ribe jer vecina riba koje nabavljamo su domace ribe, koje su dosle na svet u nasoj "akvarijumskoj" vodi tako da prica o njihovom habitatu ne pije vodu. Kad su ribe iz uvoza ona je malo drugacije, tad ribe kad stignu one su "kupaju" u soli. Zamislite koje bi to bilo optereceno bilo za vas kad bi razbijali glavu da li da stavljate so u akvarijum i koliko, da li je riba iz uvoza ili ne, da davite prodavacicu koja nema pojma (cast izuzetcima). Jedno vreme sam dodavao pola kafene kasicice soli na deset litara kao preventive radi bas kao kad mi dobijemo vakcinu protiv gripa. To sam uglavnom radio prilikom formiranja akvarijuma ali posle sam razmisljao da u taj akvarijum ubacujem domace ribe pa da im mozda to i ne godi a i redovno menjam deo vode tako da se koncentracija soli verovatno smanjuje tako da sam odustao od ubacivanja soli. Da napomenem da nisam nikad imao nekih spektakularnih bolesti kod riba. E sad, da li ste dobili odgovor ne znam, ne bih da tvrdim da sam u pravu ali misljanja sam da je ok ubaciti mozda pola kafene kasicice na deset litara.