Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Školjke - najefikasniji vodeni filteri Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 2:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[youtube:e7e7671075]http://www.youtube.com/v/1Zm-yMpHsaQ[/youtube:e7e7671075]

Upravo pogledah ovaj video i veoma me zainteresovlo ovo što sam čuo i video. Kako stoje stvari u akvaristici što se školjki tiče? Da li postoje neke vrste školjki koje se drže u akvarijumima? Jel imao neko prilike da se susretne sa nečim sličnim?

Znam da možda zvuči glupo, ali stvarno me zanima jel uopšte neko nekad imao ideju da ovo možda iskoristi u akvaristici? I uopšte, da li je neko nekad držao neke školjke u akvarijumima? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 2:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 2:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sta sam ja nasao:


" Vrsta: Anodonta (Sinadonta) woodiane

Opšti opis

Školjka potiče iz istočne Azije (Kina, Kambodža, Tajvan, Tajland, Japan) odakle je, zahvaljujuci čoveku, proširena i u Evropi (Mađarskoj, Rumuniji, Francuskoj, Slovačkoj, Češkoj, Ukrajini ). Pretpostavlja se da je doneta u Evropu iz Azije 60-tih i 70-tih godina XX veka kada su uvežene ribe, kao što su glavaš i beli amur kako bi se regulisalo bujanje vodene vegetacije u jezerima i ribnjacima, a s njima je doneta i ova vrsta školjke. Najvrerovatnije je došla kao larva zakačena na perajima ili škrgama riba. Prisutnost te vrste u graničnom delu Dunava između Hrvatske i Srbije potvrđena je u istraživanjima provedenim u Srbiji i u Hrvatkoj. Konstatovano je da nove vrste ugrožavaju ekosistem, stanište i autohtone vrste. U prodavnicama za akvaristiku, u Evropi se mogu kupiti ove vrste školjki, a koristi se za biološku kontrolu i prečišćavanje voda."


sa sajta http://www.gimnazijaso.edu.rs
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 9:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam se 90-tih godina igrao sa skoljkama. Iz nasih voda sam donosio u stavljao u akvarijum cisto radoznalosti radi. Sto bi se reklo na tv-u ovo nikad ne radite kuci Smile Veci primerci ce izrovati podlogu i napravice haos, dok sam recimo imao neke manje primerke reda velicina oko 1 cm i njih sam stavio u akvarijum ali u jedan kamen koji je verovatno donesen s mora jer je supljikav. E sad, s njima nikad nisam imao problem, one se prilepe u tom kamenu i izgledaju kao prave morske skoljke zalpljene u rupama od stena. Stvarno je lepo izgledalo a predpostavljam da su nesto korisno i radile.
Vrlo rado bih opet ubacio neke manje primerke ali nemam vremena za taj lov.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 4:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anodonta (Sinadonta) Woodiane
vidim da je stvarno prodaju i kao akvarističku školjku

Zebra mussel (Dressena plimorpha)
Ova mi je interesantna. Pretpostavljam, Bojane, da je to ta vrsta od 1cm koju si imao. Cunjaću još malo, pa ako nešto zanimljivo saznam, pisaću ovde.

Ono što me plaši trenutno je podatak da kod nekih larve parazitiraju na ribama, i druga stvar, da izgleda da se lako razmnožavaju... kontam da se veoma lako može napraviti velika šteta u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2011 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne ne ne, to je bas ova prva. Nemoj da te buni velicina. Ja sam ih "ubrao" sa vecih skoljki i doneo. Interesantno je da uopste nisu rasle a sigurno su jedno pola godine bar bile u tom akvarijumu.

Sa njima je najbolje prvo u karantin. Doduse ja sam to tad preskocio, malo sam ih sam proprao u vodu da budu bar ciste. Valja se istusirati kad se ide u goste Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
VeljkoXD
Akvarista



Registrovan: 29 Jun 2011
Poruke: 160
Lokacija: Sombor / Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 7:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje...da li skoljke koje zelimo da stavimo u karantin treba posebno necim tretirati?
skidanje algi sa njih i sl...?
ili ih samo staviti u poseban akv i pratiti njihovo ponasanje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sorry za off ali jesi uspeo vec da ih nadjes/kupis? i ako moze neki dodatni info na pp.

hvala u napred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 8:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nesto ovako...

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@No 1

da li je tvoja autentucna slika i ako jeste mozes li malo vise napisati o skljokama u aq?

da li smeju sa ribama, kozicama, puzevima? koje vrste riba po temperamentu, velicini... koja podloga, hrana i ostalo.

u napred hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam kako ali jedna se pojavila kod mene. Sasvim sam je slucajno primetio. Kad se setim i kad je nadjem slikacu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
VeljkoXD
Akvarista



Registrovan: 29 Jun 2011
Poruke: 160
Lokacija: Sombor / Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2012 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 wooow Smile lepo izgleda nema sta,mislim da bi se savrseno uklopile u neki akv sa skoljkasima...Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2013 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ponovo bih pokrenuo ovu temu, da li neko ima novosti sto se skoljki tice, da li ih je neko stavljao u akvarijum, da li ih ima u prodaju ili se mora ici u "lov", malo sam zasuo pitanjima ali ako ima novosti podelite sa nama Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2013 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam probavao dosta davno ali sa manjim primercima. One se same zakace za kamen i ne mrdaju odatle. Nista lose se nije desavalo u akvarijumu dok su bile prisutne. Probao sam i sa vecim ali su toliko bile prerovale podlogu za kratko vreme da sam ih istog dana izbacio.
Srecan lov Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2013 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hahahaha znaci mora se u lov Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Sep 03, 2013 8:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojane a da li si merio parametre vode pre i posle ubacivanja skoljki mislim na ukupnu tvrdocu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Eheim filteri Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 2 Ned Jan 19, 2020 9:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filteri Sicce Space Eko+ Aquarist1204 Filteri i pumpe 4 Uto Okt 29, 2019 5:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Školjke cecam Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Jul 21, 2018 9:48 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati sunđer filteri nzivkovic Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Jun 05, 2018 8:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Spoljni filteri nikouro Arhiva Malih Oglasa 1 Pon Apr 24, 2017 8:07 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License