----------------------------------- Lenji Lisac Sre Jan 03, 2018 7:20 pm Kompatibilnost biljaka ----------------------------------- Kada radimo neki biljni akvarijum vecina gleda prvenstveno rasvetu, nekolicina se bazira na dobroj hranjivoj podlozi, poneko na dodavanje hranjivih elemenata (djubriva), a svaki pocetnik u biljnoj akvaristici se hvata prvo za co2 pa tek onda gleda ostalo. Da bi imali lep biljni akvarijum potrebno jeste sve od toga s tim da co2 nije neophodana kod "slabo zahtevnih biljaka", a ima ih podosta i sa njima moze da se napravi "low tech" biljni akvarijum, cak i poneka crvena moze da bude u takvom akvarijumu. Nego tema je ovde kompatibilnost biljaka pa me interesuje koliko vas se zapitalo - Da li vrste bilja koje ja zelim da imam mogu da budu u istom akvarijumu? - Mnogo se ljudi pita zasto mi odredjena biljka propada kada sam dodao nove (posle izvesnog vremena provedenog u akvarijumu) kada je do sada sasvim super rasla i lepo se razvijala, e to je razlog kompatibilnosti, jer ne rastu sve biljke na istom prostoru u prirodi i nisu navikle jedna na drugu dok ih mi ipak stavljamo u nasu prirodu.. Kako ovde tako i na drugim forumima, blogovima, literaturama vidim samo kompitabilnost za ribe i ribe, ribe i kozice, kozice i kozice, kao i ciklide i bilje, ali nigde ne za bilje sa biljem (ukoliko neko ima informacije nek posalje na pp), tacnije koje vrste biljaka mogu da se gaje sa drugim vrstama mada bolje receno koje ne mogu sa kojom. Vecina akvarista zna za primer Vallisneria sp i Sagittaria sp da kad pocnu da rastu jedna pored druge da ce uvek jedna prevladati i druga nestati, istopiti. Zato uvek kada se sade sade se na razlicite krajeve akvarijuma, naravno ukoliko zelimo i jednu i drugu vrstu. Ukoliko zelimo jednu napred, a drugu u pozadini pozeljno bi bilo da se odvoje kamenjem ili parcetom plastike da im se korenov sistem ne bi dodirivao, jer tada pocinje bitka za dominaciju u akvarijumu. Hemianthus micranthemoides i Ludwigia arcuata - HM u stabilnom akvarijumu 4 meseca bez problema ubacena LA pored njega u periodu od dva meseca HM poceo da se razredjuje i slabije raste kao i da propadaju stabljike koje su blize LA od kada je prodrla korenom u podlogu. Hemianthus callitrichoides i Staurogyne repens - Emerzno zasadjeno jedna pored druge nikakvih problema, rastu u skladu, koreni ispreplitani. Cim odu u submerzno pocinje dominacija jedne od vrsta, naizmenicno, nema pravila. Isprobano par puta. Hygrophila pinnatifida - iz razloga sto "slabo" raste i tesko se privikava iz emerznog u submerzo kao i kada se prebacuje iz akvarijuma u akvarijum uvek su dodavane biljke s njom u isti. Hygrophila pinnatifida i Eleocharis sp - cim se Eleocharis priblizi HP polako pocinje da stagnira, ukoliko se Eleocharis priblizi preblizu HP pocinje da propada. Da bi rasle zajedno u istom akvarijumu moze da se HP veze za neki kamen ili drvo (kao Anubie sto se vezuju, inace bolje je drvo, jer koren donekle jede drvo pa ima veci izvor hranjivih materija) i da raste sporo/umerenim tempom, ali ukoliko opet dodje do sudaranje korenog sistema najbolje je odseci HP kada pocne da dodiruje podlogu.. Hygrophilla pinnatifida i mahovine - ukoliko ne zelite da sadite HP u podlogu, jer imate Eleocharis u istoj, stavite je u saku mahovine (isprobano sa Vesicularia dubyana) koja ce upijati prljavstinu iz akvarijuma i ujedno hraniti koren HP kad pocne sama da propada u nedostatku svetla, to je donekle zrtvovanje mahovine za bolji rast HP, ali mahovina se moze gajiti u istom i/ili u posebnom akvarijumu pa kada je bude u viku stavi se opet u korenov sistem HP-a. Hygrophila pinnatifida i Cryptocoryne wendtii 'Tropica' - ni ne pokusavajte da zasadite ovu kriptu pored HP, jer ce je progutati u relativno kratkom roku, opet kad se koren sudari sa korenom. Ukoliko neko zna za jos neki primer i/ili licno iskustvo gde je ubacio jednu biljku u vec stabilan sistem dok je druga koja je vec bila u istom pocela da propada posle odredjenog perioda neka ga podeli sa nama.. Hvala!