----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 05, 2018 3:48 pm ----------------------------------- Drugim recima, da bi ovaj "eksperiment" uspeo, trebalo bi i jednoj i drugoj test biljki omoguciti idealne uslove. Ali ni to nije sasvim moguce jer idealni uslovi za jednu biljku nisu idealni za drugu. Druga npr trazi malo manje svetla, malo veci ph, malo manju temperaturu itd... Tako da je tesko dati precizan odgovor na pitanje koja smeta kojoj, i u kojoj meri joj smeta. U potpunosti se slazem sa tobom da ovakav eksperiment ne moze nikako da se testira zbog svakakvih parametra. Samo da se uzme jedan od parametra npr temperatura da se podize ili spusta za po jedan stepen od startnih da kazemo 25C vec ce bilje drugacije da se ponasa, a da ne spominjemo ph. ;) Tema je otvorena sa namerom da ukoliko neko primeti da posle dodavanja bilo koje novo ubacene vrste u akvarijum vidi promenu u rastu/stagniranje/propadanje drugih starih biljki koje su u istom, da kazemo domace, da da samo informacije koju na koju je vrstu dodavao, naravno ukoliko zeli da podeli da mi drugi znamo da izbegavamo takve kombinacije. Evo da ja prozborim nesto pametno posle 100 god :) Dobar rad imate ovde : http://www.bio-web.dk/ole_pedersen/pdf/tag_2002_15_7.pdf Ne mozes ni da zamislis koliko je ovo pametno i od koristi! Hvala! Ubio sam se razmisljajuci sto su Potamogeton lucens i Potamogeton crispus propali posle prezivele zime i uslova u kojim bi sigurno propali, Sagittaria subulata mi je sada glavni krivac, jer je dodata sa njima u akvarijum da bi pravila "tepih" ispred njih kada su da kazemo bile u punoj snazi. Samo da dodje pocetak jeseni eto nama novog testiranja! :ronjenje: Ince i Myriophyllum aquaticum je i kod mene imao negativan efekat na Lemnu, a bas me je zanimalo sto je propadala u tom akvarijumu. Preko tabele sto je u linku Limnobium ima negativan efekat po Lemnu, ali kod mene u pojedinim akvarijumima ima kontra efekat tacnije da Limnobium propada pored Lemne, ali kada se ukloni polovina Lemne Limboium se opet donekle vrati pa nestane kada se Lemna umnozi. Jedno zapazanje koje je primeceno, a zaboravih da ga napisem u prethodnom, je Rotala rotundifolia koja je rasla previse i u visinu i u sirinu od kako je dodata Cryptocoryne wendtii 'Tropica' Rotala stagnira, ali ne propada, jos.. proslo je skoro dva, dva i po meseca, tako da cu sada da izvadim CW pa da vidim sta ce da se desava sa RR.