----------------------------------- Wlayko91 Sub Maj 26, 2012 8:02 pm Konfuzija u vezi R.O. Uredjaja ----------------------------------- Da ne duzim mnogo, juce se najavila ekipa iz neke firme "Aqua Savedo" kako ce doci u nas dom kako bi proverio kvalitet nase vode, ocekivao sam nekoga iz komunalnog ali se pojavio tip iz privatne firme koji radi na promociji njegovih R.O uredjaja i na svaki kupljen dobija procenat, uzeo mi je vodu iz bunara, cesme, aparata za vodu i vodu koja je prosla njegov R.O. filter. Dakle 4 case od 2dcl su stajale na stolu, zatim je merio jednim elektronskim aparatom velicine malo sire od toplomera sa zivom, i pokazao neke parametre meni nepoznate jer u tom trenutku nisam bio tu vec moji ukucani koji su zaboravili koji je taj parametar, uglavnom ovako stoje stvari: -voda preciscena njegovim filterom pokazivala je oznaku (27) -voda iz aparata za vodu (156) -voda sa cesme bila je (450) -dok je voda iz bunara bila (890) Zatim je izvadio iz torbe drugi elektricni uredjaj koji je imao 4 metalne elektrode, zatim ga je stavio u 2 case tako da 2 elektrode idu u jednu, a 2 u drugu casu i ukljucio aparat u struju, te dve case su bile voda sa cesme i njegova voda koju je poneo sa sobom u flasi (prociscena R.O. filterom). Posle 10-15 sekundi voda sa cesme je pocela naglo da se zagreva i da zuti, zatim posle 30 sekundi se na povrsini pojavio zeleni mulj debljine 5mm, pa onda do pola case je bila zuta voda ali malo gusca, od prilike kao jestivo ulje, da bi od sredine do dna bila "cista" voda. Za to vreme u drugoj casi (voda prociscena sa R.O.) je dobila blago zutu boju i to bez ikakvih slojeva mulja i sl, i cak se nije ni zagrejala. Onda je izvadio taj el. uredjaj iz casa i okrenuo ga tj zamenio elektrode kako bi dokazao da sve 4 rade podjednako ali sve je ostalo isto, njegova R.O. voda se nije zagrevala i dobijala mulj sto znaci da je ipak do vode i da aparat radi korektno. Poceo je da prica i o tvrdoci vode, kako je veoma stetna po organizam i sl, pa je pomenuo da je "idealna tvrdoca vode oko 50 jedinica" i da je to mekana voda sto je mene zbunilo jer mi u akvaristici merimo u manjim jedinicama (dGH), takodje sam mu pomenuo da sam merio parametre vode svojim aq testerima i da je tvrdoca ranije bila oko 20 dGH a sada sam spustio na 5dGH pa me je on cudno gledao i rekao da sam pogresio i da mislim na pH, sto znaci da mu jedinica dGH nije poznata. Uglavnom, uzeli smo tecni "Sera GH test" i voda sa cesme je posle 6 kapi presla iz crvene u zelenu, sto znaci da je 6dGH, a ta njegova voda koja je prosla R.O. je vec posle prve kapi bila zelena, sto znaci da je to mekana voda i da je manja od <1dGH i sto mi odgovara za Ramireze, Diskuse... Koje planiram da imam. Tu smo dosli i do cene od 790e za aparat, i da svako menjanje onih filter tuba (filter za osmozu, filter sa aktivnim ugljem...) kosta 40e. Naravno moguce su rate bez kamate gde bih mesecno placao R.O. uredjaj 50e dok ga ne isplatim, uz to imam i garanciju, besplatnu ugradnju ispod sudopere ili elementa koji ja hocu i odrzavanje uredjaja na svakih 6 meseci (dezinfekcija, zamena filter masa i sl). Ovo sam hteo da podelim sa vama i trudio sam se da zapamtim sto je vise moguce informacija, da se konsultujem sa vama jer su R.O. filteri koji se koriste u akvaristici mnogo jeftiniji i meni pristupacniji, da li uzeti ovo sto mi on nudi na rate, ili da kupim kvalitetan R.O. uredjaj do 200e koji mogu koristiti i za kuvanje hrane, kafe pa i akvaristiku? Zaboravio sam da napomenem da taj njegov R.O. daje 200l preciscene vode dnevno. ----------------------------------- nemanjask Sub Maj 26, 2012 9:06 pm ----------------------------------- Ne nasedaj na prevaru!!!!!!! To je ekipa koja vršlja već duže vreme i uvaljuje obične prečišćivače za deeeebelu lovu! Ta fora sa čašama je odavno provaljena! Poneo je sa sobom naravno tu čašu "prečišćene" vode.... Zašto nije isprobao uređaj kod tebe? Još jednom upozorenje za sve, to je PREVARA!! Pre par godina jedan od organizatora te ekipe je završio na robiji, izgleda da su opet na sceni... Ako hoćeš RO, imaš u firama koje se reklamiraju na forumu i sasvim su dobri, nema razloga da tražiš nešto jeftinije jer su male šanse da ćeš naći nešto dobro a jeftino a velike su šanse da će ti neko uvaliti klasičan filter kao ovi magarci! ----------------------------------- Blue Sub Maj 26, 2012 9:57 pm ----------------------------------- Mozes detaljno da pogledas na donjem linku kako se vrsi obmana u tim 'testovima'. http://www.watertestscam.org.za/ ----------------------------------- sale75bgd Ned Maj 27, 2012 1:10 am ----------------------------------- Na rate ti mozda ja mogu srediti R.O. kao moj... Cena je bila 180e, ne znam sada! ----------------------------------- Wlayko91 Pon Maj 28, 2012 1:12 am ----------------------------------- Blue hvala na linku, to je potpuno isto sto je on ovde radio, kupio sam JBL pesak i JBL djubrivo, ostalo mi je da uzmem jos neonke i da napravim haubu za novi akvarijum, posle toga cu te kontaktirati sale jer sam odlucio da kupim R.O. necu ga uzimati trenutno jer mi ne treba dok ne uzmem diskuse. hvala na informacijama svima, priznajem da je malo falilo da nasednem na ovu prevaru ali sam ipak hteo da proverim jer znam da ima mnogo jeftinijih varijanti. ----------------------------------- shlajmak Pon Maj 28, 2012 1:49 am ----------------------------------- Vlajko nemoj da zanemaris jednu bitnu stvar.RO aparat za akvaristiku nije sam po sebi dovoljan za pice.Ti preko vode mnoge minerale i bitne/korisne stvari usvajas u svoj organizam,a RO sve to (i stetno i korisno) izbacuje iz vode i nudi ti vodu slicnu destilovanoj. Ovo mozes da nadomestis ako dokupis mineralizator i da on vraca korisne minerale u vodu koju ces koristiti za pice.Ovaj dodatak kosta izmedju 10-15e (ja sam ga kod sebe namestio).E sad kroz pricu sa raznim doktorima i strucnjacima koji se bave ovom tematikom receno mi je da iako je ovo ok resenje samo po sebi nije dovoljno (za pice), jer i taj mineralizator nemoze da vrati sve sto je korisno a ima u cesmovaci. :lol: RO koji ti nudi Sale a kosta 180e bi trebao da bude ok,ali ako nameravas da pijes RO vodu dodaj jos i mineralizator sa jednom racvom jer ce ti trebati odvojena voda za ribe i za pice. Svakako ovaj tvoj dozivljaj je upozorenje za mnoge neupucene da se paze,al oni ne posecuju ove strane... :lol: Pozdrav! ----------------------------------- nemanjask Pon Maj 28, 2012 1:57 am ----------------------------------- RO voda samo za diskuse :lol: Za piće je česmovača zakon! postoje razne predrasude oko česmovače ali je sigurno da je bolja od bilo kakve flaširane prevare, u americi se trenutno svim silama bore da objasne stanovništvu da je česmovača naj bolja za piće, kod nas će morati da prođe period korišćenja flaširane vode pre odvikavanja, kao i za sve ostalo! :ucenje: ----------------------------------- sale75bgd Pon Maj 28, 2012 1:59 am ----------------------------------- Ja cepam cesmusu ovde samo puca :))) ----------------------------------- shlajmak Pon Maj 28, 2012 3:02 am ----------------------------------- Vecina nas koristi/pije cesmovacu,ona i jeste najbolja ali je mnogi u zadnje vreme izbegavaju.Paranoja,tegobe ili nesigurnost u vlast i one koji upravljaju nama su dovele do toga da ljudi pouceni iskustvima iz inostranstva ne piju cesmovacu jer neveruju u kvalitet onog sto nam se servira. Lakse im je da kupe flasiranu vodu i da ne misle.Ja sam 2008 kupio RO i uzeo mineralizator navise zbog sitne dece i akvaristike.Kada sam kupao decu u kadi za kupanje desavalo mi se da istocim u lavor vodu sa opljcima i sitnim peskom i to se desavalo ucestalo.Zbog toga sam pazario RO,mada sada samo sluzi za akvaristiku jer smo lenji da tocimo tu vodu i zato pijemo uglavnom cesmovacu. :D ----------------------------------- nemanjask Pon Maj 28, 2012 11:32 am ----------------------------------- Odosmo u off... Prljavština u našoj česmovači je uglavnom od dotrajalih cevi, fabrike vode rade jako dobro ali je oprema zastarela. Izuzetak su neka mesta u Vojvodini koja imaju jako lošu pijaću vodu. ----------------------------------- boske Pon Maj 28, 2012 1:29 pm ----------------------------------- Ja zivim u Vojvodini u mestu gde je voda uzasno losa(navikli smo bili na cistu izvorsku vodu u bosni)..ponekad se znalo desiti da kad naspemo vodu ,pomislimo da smo napravili limunadu..i bili smo prinudjeni da kupimo apart za precishcavanje vode ..koji radi na principu R.O. ..i ta voda nam sluzi za pice i kuvanje rucka :D karakteristike su ph 5.5 , gh 1-2 , kh 1 , nitrati i nitriti 0 ..i od danas pocinjem da tu vodu koristim za aq. jer sam u aq ubacio 2 para ramireza.. mislim da ne treba odmah sve odbacivati kao kradju i pokusaj prevare ..mi taj aparat imamo vec nekih 10ak godina..i pokazao se jako dobro kod nas..cini mi se da jeste bio skup u pocetku ,ali posto se dosta koristi kod mene kuci ,verujte da se isplatio odavno.. ----------------------------------- Blue Pon Maj 28, 2012 6:10 pm ----------------------------------- Boske, niko ne dovodi u pitanje funkcionalnost RO uredjaja, vec metode zastrasivanja i obmane potencijalnih klijenata u cilju prodaje, kojima se sluze neodgovorni pojedinci. Druga stvar koju sporimo je odnos kvaliteta i cene uredjaja koji se prodaju na takav nacin. ----------------------------------- Wlayko91 Pon Maj 28, 2012 9:21 pm ----------------------------------- Ma nisam ja ni nameravao da pijem R.O. vodu naravno :D Vec bi se takva procicena voda koristila za kuvanje i akvarijume, stvarno je los prizor ovde kod mene kada u lonac od 10l za kuvanje dobijete pola kafene kasicice braon taloga na dnu, cak i kafu moji kuvaju sa aparata za vodu jer im je gadno sa ovom vodom sa cesme. Drago mi je da sam koliko-toliko nekim ljudima skrenuo paznju na jos jedan nacin prevare i otimanje novca, jedva cekam da kompletiram akvarijum i da uzmem R.O. za mesec-dva. :(