----------------------------------- Wlayko91 Sub Maj 26, 2012 8:02 pm Konfuzija u vezi R.O. Uredjaja ----------------------------------- Da ne duzim mnogo, juce se najavila ekipa iz neke firme "Aqua Savedo" kako ce doci u nas dom kako bi proverio kvalitet nase vode, ocekivao sam nekoga iz komunalnog ali se pojavio tip iz privatne firme koji radi na promociji njegovih R.O uredjaja i na svaki kupljen dobija procenat, uzeo mi je vodu iz bunara, cesme, aparata za vodu i vodu koja je prosla njegov R.O. filter. Dakle 4 case od 2dcl su stajale na stolu, zatim je merio jednim elektronskim aparatom velicine malo sire od toplomera sa zivom, i pokazao neke parametre meni nepoznate jer u tom trenutku nisam bio tu vec moji ukucani koji su zaboravili koji je taj parametar, uglavnom ovako stoje stvari: -voda preciscena njegovim filterom pokazivala je oznaku (27) -voda iz aparata za vodu (156) -voda sa cesme bila je (450) -dok je voda iz bunara bila (890) Zatim je izvadio iz torbe drugi elektricni uredjaj koji je imao 4 metalne elektrode, zatim ga je stavio u 2 case tako da 2 elektrode idu u jednu, a 2 u drugu casu i ukljucio aparat u struju, te dve case su bile voda sa cesme i njegova voda koju je poneo sa sobom u flasi (prociscena R.O. filterom). Posle 10-15 sekundi voda sa cesme je pocela naglo da se zagreva i da zuti, zatim posle 30 sekundi se na povrsini pojavio zeleni mulj debljine 5mm, pa onda do pola case je bila zuta voda ali malo gusca, od prilike kao jestivo ulje, da bi od sredine do dna bila "cista" voda. Za to vreme u drugoj casi (voda prociscena sa R.O.) je dobila blago zutu boju i to bez ikakvih slojeva mulja i sl, i cak se nije ni zagrejala. Onda je izvadio taj el. uredjaj iz casa i okrenuo ga tj zamenio elektrode kako bi dokazao da sve 4 rade podjednako ali sve je ostalo isto, njegova R.O. voda se nije zagrevala i dobijala mulj sto znaci da je ipak do vode i da aparat radi korektno. Poceo je da prica i o tvrdoci vode, kako je veoma stetna po organizam i sl, pa je pomenuo da je "idealna tvrdoca vode oko 50 jedinica" i da je to mekana voda sto je mene zbunilo jer mi u akvaristici merimo u manjim jedinicama (dGH), takodje sam mu pomenuo da sam merio parametre vode svojim aq testerima i da je tvrdoca ranije bila oko 20 dGH a sada sam spustio na 5dGH pa me je on cudno gledao i rekao da sam pogresio i da mislim na pH, sto znaci da mu jedinica dGH nije poznata. Uglavnom, uzeli smo tecni "Sera GH test" i voda sa cesme je posle 6 kapi presla iz crvene u zelenu, sto znaci da je 6dGH, a ta njegova voda koja je prosla R.O. je vec posle prve kapi bila zelena, sto znaci da je to mekana voda i da je manja od <1dGH i sto mi odgovara za Ramireze, Diskuse... Koje planiram da imam. Tu smo dosli i do cene od 790e za aparat, i da svako menjanje onih filter tuba (filter za osmozu, filter sa aktivnim ugljem...) kosta 40e. Naravno moguce su rate bez kamate gde bih mesecno placao R.O. uredjaj 50e dok ga ne isplatim, uz to imam i garanciju, besplatnu ugradnju ispod sudopere ili elementa koji ja hocu i odrzavanje uredjaja na svakih 6 meseci (dezinfekcija, zamena filter masa i sl). Ovo sam hteo da podelim sa vama i trudio sam se da zapamtim sto je vise moguce informacija, da se konsultujem sa vama jer su R.O. filteri koji se koriste u akvaristici mnogo jeftiniji i meni pristupacniji, da li uzeti ovo sto mi on nudi na rate, ili da kupim kvalitetan R.O. uredjaj do 200e koji mogu koristiti i za kuvanje hrane, kafe pa i akvaristiku? Zaboravio sam da napomenem da taj njegov R.O. daje 200l preciscene vode dnevno.