----------------------------------- Nikolac Pon Okt 30, 2017 5:41 am Koralovo (100 Gallons) ----------------------------------- Drugari akvaristi, drago mi je da vidim da je podforum morski akvarijumi aktivan i da i novi akvarijumi stalno ,,niču", pa reko ajde i ja da predstavim svoj novi morski projekat na kome radim, uz veliku pomoć kolega sa ovog foruma, već dva meseca. Ovo bi na kraju trebao da bude moj ultimate reef. Znate da obično dok pravimo akvarijum već razmisljamo o sledećem, boljem. većem, sa ozbiljnijom tehnikom itd. U mom slučaju, to je to. U skorije vreme sigurno ne planiram da pravim novi tako da ovaj mora da ispadne savrsen. Mnogo planiranja i razmisljanja pa opet neke stvari ispadnu kilave i spore, ali šta da se radi. Delom je to i moja krivica. Ne znam da li mogu da kažem da je projekat na pola puta ali nadam se da će se malo ubrzati u narednom periodu pa da pre nove godine i zapliva nesto u ovom akvarijumu. Pisaću ovde kako bude napredovalo. Taman mi dođe korisno pošto ja volim kasnije da se vratim i da pregledam hronologiju sa sve slikama i evociram uspomene :D Mnogo sam težak čovek kad je estetika u pitanju tako da mi je izgled u ovom projektu bio od vitalnog značaja. Svašta sam ranije budžio i krpio pa sam resio da jednom udovoljim sebi i uradim sve onako kako sam oduvek želeo, a to se odražava na brzinu izvođenja radova a i novčanik bogami :D Dimenzije akvarijuma 125X50X55 (DxŠxv) Naravno pravio bih ja to i veće ali je ovo nažalost najveći akvarijum koji može da stane. Akvarijum je rimless, 12 mm optiwhite sa vidljivih strana. (Očekuje se da stigne uskoro) Za početak sam odlučio da probam bez pozadine, nešto mi zapali za oko takvi akvarijumi. E sad videćemo kako će ispasti. Preliv tek dolazi na red kad akvarijum sedne na policu i kad se montiraju cevi do sumpa. U svakom slučaju biće kutija iz jednog komada krilita sa laserski isecenim cesljem i rupom za povrat vode. Mislim da će vrlo lepo i diskretno da izgleda. Više o prelivu kad dođe na red. Postolje je istih dimenzija radjeno od kutija 4x4, strane se kače na magnet. Sump 100X45X45, 3 komore sa rezervoarom za RO (30L) Sump sam se trudio da bude što jednostavniji. Prva komora sa desne strane za čarape i skimer, srednja komora za sad refugium, i treća za povratnu pumpu. Prostora u sumpu ima dosta tako da ako se odlučim da dodajem još opreme kasnije mogu lako da promenim namenu komore. Posle toga je rezervoar za ATO. Ostatak prostora u polici sam planirao da iskoristim za cable management, kontrolere, dozirku i rezervoare za elemente. Tome služi ova tabla koja deli unutrašnjost police, I bočna strana se skida radi lakšeg pristupa ali i o tome više kad dodje na red. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50311069_WP_20171029_21_06_23_Pro.jpg Skimer ce biti Bubble Magus C7, a povratna pumpa za pocetak atman dok ne smislim konačno rešenje. Ako se atman pokaže dobro neću ga ni menjati pošto mi je povratna pumpa trenutno najmanja briga u životu, dokle god je tiha. Rasveta za refugium će najverovatnije biti diy varijanta LED full spectrum. Planiram da se na refugium oslanjam dosta kad je u pitanju spuštanje nitrata i fosfata, pa će rasveta verovatno biti žestok overkill. Dozirka će verovatno ići arka sa 4 kanala a za ATO još nisam ništa odlučio. Rasveta Odlučio sam da se oprobam sa takozvanim crnim kutijama. 2X165W full spectrum sa programiranjem dva kanala posebno. Plavi i beli. Citao sam dosta o njima i mislim da im treba dati šansu i zbog toga što su povoljne i imaju dosta snage. Mislim da ce 50-60% biti max koji cu koristiti i za najzahtevnije korale. Nisu nešto preterano lepe, ali su svakako bolje od svega što bih pravio u DIY varijanti, po ceni DIY. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52045985_DSC05555.JPG Cirkulacija Odlučio sam se za novu Ice Cap 3K gyre pumpu. Sa njom nema mnogo iskustava pošto je relativno skoro izašla. Testiramo je u jednom većem akvarijumu i za sad mi se svidja. Kontroler je skoro identičan novoj generaciji koji dolaze uz gyre samo bez podrške za apeks i upravljanja više pumpi u isto vreme. Za moj ukus ima i previše opcija, ali ako mi bude dosadno mogu da podešavam veličinu i vremenski razmak izmedju talasa :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_150933373_WP_20171030_03_01_13_Pro.jpg Što se soli i elemenata za doziranje tiče odlučio sam se da idem na komplet Aquaforest. Možda sam malo pao na reklamu koju su ozbiljno uradili ali sigurno je da su dosta uložili u proizvode i da nude sve što ikad može da mi zatreba za akvarijum, pa i više od toga. To bi bilo to otprilike za sad. Nastavak će nadam se biti vrlo brzo. Moram ovim putem da se zahvalim prijatelju Iliji koji je obezbedjivao logistiku za sve ovo i koji je učestvovao u svemu, od prolaženja carine do sečenja iverice i planiranja svega. Bez njega definitivno ne bih ništa uradio. Hvala naravno i Nzivkovicu i ostalim momcima iz TMD-a. što bi Žile rekao, pomeramo granice :D To be continued.. :) ----------------------------------- Laki Pon Okt 30, 2017 6:43 pm ----------------------------------- Bravo majstore,profi odradjeno. A,taman sam se zabrinuo sto te nema da pises o kocki. Domenzije su prave,to je to, i nemas potrebe za vecim-moze lepo da se skejpuje, npr vise odvojenih grebena,a opet da ima dosta mesta za plivanje. Sump veoma osmiljeno sa dosta prostora pruza mesta za igranje u nedogled. Neznam na koji si skimer msilio: NAC c7 ili curve c7 kako god oba su i vise nego zadovoljavajuca. Strim je savrseno dobar da pokrije tu duzinu to ti govorim iz proverenih izvora, a i imaces prostora ite-kako za iganje. Moji su saveti ako zelis pozadinsku foliju da je uradis odmah jer kasnije nista od toga kad napunis akvarijum,i drugo ulozi u dobru povratnu pumpu i visestruko ce ti se isplatini,jer kad vec ides kako treba i po ps-u (sto se kaze) nemoj da se sapletes o nesto tako jednostavno a ujedno mnogo bitno. Za tu litrazu imas jebao pumpe koje bi te pokrile savrseno,nisu skupe a opet pouzdane ...,a o eheim ,tunze,aqua emic i ostalima da ne pricam -naravno ako se moze. NApisi nam nesto vise o zivom svetu koji bi tu obitavao,kakvi su dalji planovi....... Iskreno sam se obradovao tvom prosirenju...,bicu tu da te davim postovima kad god me obradujes necim novim... Sto se aqua forest-a tice ja koristim reef salt i sad vec mogu da kazem nakon pola kible da je red sea coral pro majka svih soli (bar za mene) ,sto se ballinga tice tu cemo jos cekati za konacan komentar ( koristim program AF u fullu ). Pozzz i samo hrabro. ----------------------------------- Dado87 Pon Okt 30, 2017 6:56 pm ----------------------------------- Neka je sa srecom. A bas gledam rasvetu slicna kao i moja 165w dim. Reci mi na koliko posto planiras da teras plavi a na koliko beli kanal? Kod mene npr na 60l idem 30% plavo...20% beli kanal ----------------------------------- Nikolac Pon Okt 30, 2017 10:10 pm ----------------------------------- Hvala Laki na lepim recima. Ima jos naravno mnogo da se radi, nadam se da ce ispasti kako treba sve. I ja bih rekao da ima sasvim dovoljno prostora za ozbiljan greben odnosno dva grebena i dosta otvorenog prostora za plivanje. Zato sam isao na vecu dubinu, da mi ne bude do vrha popunjeno kamenom i koralima. Ideja mi je da iznad grebena plivaju jata antiasa i hromisa sa jos po nekim tangovima, kao sto i u prirodi rade. Mislim da sad imam prostora da postignem taj efekat. Ja bar tako zamisljam prirodni greben u svojoj glavi. Skejpu cu takodje dosta paznje da posvetim. Toliko da mi je ideja da umesto da odmah ubacim 30kg kamena i zatrpam akvarijum, uzimam po manje kolicine, recimo po 5-10 kg i onda polako slazem i lepim greben dok je jos prazan. Znas i sam sigurno kako je kad je akvarijum pun kamena a ti pokusavas da napravis skejp. Treba ti 10 ruku a ne dve. Bilo sta hoces da isprobas moras da ispomeras i povadis pola. Jako frustrirajuc posao. To smo radili kod Ilije i Nzivkovica, posle dva sata izgubimo zivce. Mukotrpan posao. Suvi kamen bi dosta olaksao ceo ovaj proces ali bi posle oteglo samo startovanje i balansiranje akvarijuma. Tako da ja pretezem na stranu startovanja sa zivim kamenom iako je skuplja i teza opcija. Stedi vreme i smanjuje frustraciju algama. Od zivog sveta planiram jatne ribe kao sto rekoh antiase i hromise, powder blue, plavog i zutog tanga. Bice jos nekih mozda riba, nekih klovnova, wrassova, demsela ali nista preterano egzoticno. Meni su i ove obicnije ribe lepe a provereno idu dobro u reef tako da meni odgovaraju. Sto se korala tice, bice mixed reef, od svega po malo zato sto mislim da svaka vrsta korala ima svoju draz. Ne bih isao u neke full sps vode iako bi to bilo lakse nego pokusavati svima da udovoljim. Kod full sps mi fali kretanje mekih korala. Tako da ce biti svega. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_301878770_NewImage_460_698_90.jpg Evo ga, pristigao lepotan :D Dado, ne znam jos tacno sto se snage tice. U pocetku ga necu terati mnogo jako da ne bih imao problem sa algama. Kasnije cu po reakcijama korala pratiti i korigovati, a pasce i neko merenje para pa da budem siguran da dobijam idealne vrednosti. Mada korali vrlo jasno pokazu nezadovoljstvo kada im ne odgovara svetlo. E sto se odnosa tice to jos ne znam. Gledacu da ne bude mnogo plavo, ne prija mi oku. Mozda krenem sa 30-20 plavo-belo, mozda i 30-30. ----------------------------------- Sone_bg Uto Okt 31, 2017 9:13 am ----------------------------------- Za početak zvuči da će da izgleda opasno bezobrazno :D lepo odrađena komodica, vidim da kažeš za rasvetu da nije neka specijalna, al meni sve ovo ovako vrh izgleda :) treba dočekati da se napuni vodom i da se ubaci kamen, e onda počinje žurka :D ----------------------------------- Nikolac Sre Nov 01, 2017 8:02 pm ----------------------------------- Nije nista specijalna kad pogledamo dokle je rasveta za more stigla. Ova definitivno nema ni jednu od fensi opcija sa skupih rasveta, samo daljinski i programiranje dva kanala. Meni je to u principu dovoljno pa sam se zato i odlucio za nju. Tesko mi je bilo da opravdam kupovinu rasvete od 500+ ako ovo moze za upola cene da da zadovoljavajuce rezultate. To jos ostaje da vidim, mada sam prilicno siguran da hoce. ----------------------------------- nzivkovic Sre Nov 01, 2017 8:49 pm ----------------------------------- Srećan početak. Čekamo preliv i da krene punjenje. ----------------------------------- Nikolac Sub Nov 04, 2017 12:20 am ----------------------------------- Hvala Zile. Evo ga preliv, jos cevi i pustamo u pogon. Voda se vec pravi :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_754873720_DSC05632.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68624885_DSC05636.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_125812292_DSC05630.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60389901_DSC05641.JPG Ko kaze mora pozadina zbog kablova :D Jedino ce gyre da se vidi, ali sta da se radi. ----------------------------------- No 1 Sub Nov 04, 2017 10:18 am ----------------------------------- Srećno s novim akvarijumom. Vrlo pedantno, i uredno, svaka čast. Čime si lepio, odnosno da li je u pitanju neki silikon, pregradni deo, preliv... ----------------------------------- Laki Sub Nov 04, 2017 11:11 am ----------------------------------- Mene ineteresuje od kog materijala je izradjen prelivni saht(deluje dosta tanko ako je plastika),zar ne mislis da ce se vremenom pod pritiskom deformisati ili ,ne daj boze, napuci pod tolikim pritiskom vode.Zar nije bilo prakticnije raditi ga u staklu?! Koliko prostora izmedju zida i pozadine ima?! Razmisljaj i o tome kako ces to staklo cistiti s vremena na vreme-obicno akvarijumi poluostvrvskog oblika se rade bez folije dok je bas iz razloga ciscenja preporucena folija na frontalnimalnim akvarijumima. Naravno,ovo su samo sugestije i pitanja-ne i kritika. p.s. Cim ga napunis hocu da mi snimis jedan demo snimak sa mogucnostima lampe i kako sve to izleda pod razlicitim varijantama svetla koje lampa pruza - bas me interesuje rasveta koju imas. ----------------------------------- Gangster Sub Nov 04, 2017 3:43 pm ----------------------------------- Nikolac svaka cast! Sjajno zamisljeno, a ni realizacija ne manjka... pre svega mi je drago da si ponovo aktivan na forumu :bravo: ----------------------------------- Nikolac Sub Nov 04, 2017 11:00 pm ----------------------------------- Lepio sam ga silikonom za akvarijum, e sad to definitivno nije najsrecnije resenje. I imas pravo laki, bice neizvesno sa ovim prelivom. Krilit je debeo samo 3mm i da se rukom deformisati. Mozda je trebalo ovo ipak malo bolje isplanirati. Nisam radio od stakla da bi bilo lepse i iz komada. Lepljenje od stakla podrzumeva budzenje ali je sigurnija varijanta. Sad kad razmislim, mozda je bila bolja ideja da sam se manuo glupiranja i napravio od stakla ko sav normalan svet. Sta je tu je. U principu sama kutija ne bi trebala previse opterecenja da trpi. Da je prazna voda bi je gurala i na kraju verovatno izvalila posto silikon bas i ne hvata dobro za krilit, ali ce i u njoj biti voda sto ce smanjiti pritisak na zidove. U krajnjem slucaju ako se bude mnogo deformisalo i pretilo da popusti, mogu da izbusim jednu rupu na sredini kako bih oslobodio pritisak i izjednacio nivo vode. Ja nisam neki fizicar, mozda je ovo moje razmisljanje potpuno pogresno, ali mislim da kad bude voda u obe komore nece biti veci pritisak na spoljni zid od onog na unutrasnji, sto znaci da bi se bar po mojoj teoriji sile ponistile. Videcemo da li cu dobiti 1 iz fizike i ostati bez preliva :D Ako bi ipak doslo do toga, mislim da imam plan :D Danas sam poceo sa mucenjem vode posto je prilicno veliko smaranje i treba dosta vremena. Tu sam Gangsteru, pratim ja sta radis sa diskacima iz senke :D Konstantno si pod prismotrom :D ----------------------------------- No 1 Sub Nov 04, 2017 11:12 pm ----------------------------------- Ja se pridružujem predlozima ako nije već kasno ili ako ne želiš da to izgleda drugačije. Iz svog ugla testirao sam lepljenje pregradne stranice od plexija na akvarijum i nisam bio zadovoljan čvrstinom koju silikon ima kao vezivno sredstvo izmedju stakla i plexsija. Tako da sam želeo da to izgleda lepo , da pregradno staklo bude u crnoj boji odnosno neprovidno. Moj predlog je ako želiš da zadržiš tu kutiju da je pod obavezno ojačaš sa lajsnicama od 1 cmm odnosno i manje ako staklorezac može da iseče. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_301965987__68624885_DSC05636.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_188728805_Inked_754873720_DSC05632_LI.jpg ----------------------------------- Nikolac Sub Nov 04, 2017 11:34 pm ----------------------------------- Sa unutrasnje strane mislis? ----------------------------------- No 1 Sub Nov 04, 2017 11:46 pm ----------------------------------- Da,druze i sa spoljasnje i unutrasnje strane da nema mrdanja.Ucvrstices kutiju,tako,sam ja pregradnu stranicu.Stvarno se bojim da se to ne odlepi.Znam da si hteo da to izgleda lepo.Vremenom ce kutiju obrasti koralina i bice to ok. ----------------------------------- No 1 Sub Nov 04, 2017 11:51 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_503277430_IMG_20171104_224915.JPG ----------------------------------- Nikolac Ned Nov 05, 2017 5:41 am ----------------------------------- Nije losa ideja, ali iskreno pre bih skinuo ovaj i dao da mi se napravi nov preliv od stakla nego sto bih pokusavao sam da napravim ojacanja od stakla. Nikad ne bih uspeo da zalepim tako da prasti estetiku ostatka. Mozda ovo sa krilitom i nije toliko nesigurno koliko deluje :D ----------------------------------- Igor1980 Pon Nov 06, 2017 7:27 pm ----------------------------------- Moje skromno misljenje je da i ako budes imao problem sa uvijanjem ili odlepljivanjem - imaces ga ako pri punjenju ne bude isti nivo vode . Gledaj da dok ga budes punio bude isti ili visi nivo u samom pregradnom delu . A mozes i sad da napunis do vrha taj pregradni deo slatkom vodom . Ako se ne bude uvijao pod tim pritiskom neces imati problem ni kasnije . ----------------------------------- Nikolac Uto Nov 07, 2017 4:26 am ----------------------------------- Povezane cevi do sumpa pa sam presao pola aq nocas i napunio preliv vodom i za sad nema nikakvih problema sa uvijanjem. I ja tako mislim Igore, nekako mi nije logicno da trpi pritisak sa jedne strane ako je voda u ravni ili priblizno u ravni sa obe strane. ----------------------------------- Nikolac Uto Nov 07, 2017 7:59 am ----------------------------------- Solilo se nocas :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52070150_Sight_2017_11_07_062750_284.jpg ----------------------------------- Nikolac Uto Nov 07, 2017 6:28 pm ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lB4wfMRYxVQ[/youtube] ----------------------------------- Dado87 Uto Nov 14, 2017 1:10 pm ----------------------------------- nikolac daj malo slikaj taj tvoj bazen da vidimo sta se desava :) ----------------------------------- Nikolac Sub Nov 25, 2017 11:40 pm ----------------------------------- Cikliramo se :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62985250_DSC05681.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_88920354_DSC05682.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68711184_DSC05685.JPG ----------------------------------- tripko Ned Nov 26, 2017 1:31 am ----------------------------------- Vidi ti njega na FB nista a ove ceo projekat. ----------------------------------- Nikolac Sre Nov 29, 2017 8:16 pm ----------------------------------- Vise volim ovde da vodim dnevnik :D Vec sam pisao o tome u drugim temama, na fejsu se manje vise svodi na po koji komentar, lajk itd. U grupama na fejsu stalno odgovaram na jedna te ista pitanja, koja je rasveta i koje su dimenzije. Ne moze da se prati prica, sve je povrsno. Ovde moze da se isprati ceo projekat od pocetka do kraja i sve sto treba da uradi neko koga interesuju dimenzije i rasveta je da skroluje malo gore i da nadje. Ja sam siguran da ima dosta ljudi koji se dvoume da li da udju u more ili ne pa se nadam da ove nase teme pomazu pri odluci. ----------------------------------- oldwolf Sre Nov 29, 2017 8:51 pm ----------------------------------- Ja sam siguran da ima dosta ljudi koji se dvoume da li da udju u more ili ne pa se nadam da ove nase teme pomazu pri odluci. :bravo: ----------------------------------- nzivkovic Sre Nov 29, 2017 10:25 pm ----------------------------------- Meni deluje da ti je ovaj desni modul rasvete niži od levog :D Kako ti deluje oprema za sada? Zadovoljava potrebe? ----------------------------------- Nikolac Čet Nov 30, 2017 12:37 am ----------------------------------- Odlicno zapazanje, kratki su mi kablovi, pa moram to da produzim :D Opremom sam zadovoljan, narocito svetlom. Jednostavno za podesavanje i daje jako lepe i prirodne boje koralima. Evo i dela komode za struju i doziranje o kom sam pricao. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50399802_Sight_2017_11_29_221817_085.jpg Jos je u haosu, jos treba da se sredjuje. Fali i dozirka i rezervoari za elemente. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_377998542_DSC05702.JPG Skoro mesec dana od punjenja neka zapazanja vezana za sam start. Akvarijum je startovan sa suvim peskom i suvim kamenom. E sad posto mi djavo nije dao mira, da bi ubrzao start prebacio sam oko 7 kg kamena iz starog akvarijuma i par kg zivog peska. Tad smo dodali i bakterije i hranu za bakterije i stvari su pocele jako brzo da se odvijaju. Preziveo sam udarac diatoma, braon alge i zelene cupave. Posto korale nisam imao gde morao sam i njih odmah da prebacim u novi, sto je bio malo riskantan potez ali sam bio prilicno samouveren zbog dobro iscikliranog i stabilnog kamena koji je godinu dana u drugom akvarijumu. Korali su nastavili da se ponasaju isto kao i pre toga u malom akvarijumu. Za sad zelene alge ima jos dosta po kamenu, dok su se ostale skoro povukle. Bice tu verovatno jos ciklusa algi ali mi je najbitnije da su korali dobro iako su tu od pocetka, sto bas i nije preporucljivo. Ocigledno da moze da se prekrati to famozno ,,cikliranje" i uz oprez ovo i ne mora da bude tako dugacak i mukotrpan proces. Skimer se brzo uhodao i poceo da izvlaci velike kolicine crne prljavstine. Refugium sam takodje pustio u pogon iako nemam neke rezultate sa rastom algi. Bolje rastu u displeju :lol: :lol: ----------------------------------- Dado87 Sub Dec 02, 2017 2:14 pm ----------------------------------- bravo kolega..ovo kod tebe ide sve bas brzo...svaka cast prelepo izgleda..jos kad se dopuni.... :bravo: ----------------------------------- Nikolac Ned Jan 14, 2018 7:22 am ----------------------------------- Upoznajte Ljubinku. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_94744208_DSC05783.JPG ----------------------------------- Nikolac Ned Jan 14, 2018 7:22 am ----------------------------------- Upoznajte Ljubinku. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_94744208_DSC05783.JPG ----------------------------------- Igor1980 Ned Jan 14, 2018 8:02 am ----------------------------------- Upoznajte Ljubinku Dragon mi je - Igor :smeh: sala mala , bas lepa riba :bravo: ----------------------------------- Nikolac Ned Jan 14, 2018 8:09 am ----------------------------------- Nemoj bre detetu da mi se nabacujes. Ona je maloletnica :D ----------------------------------- nzivkovic Ned Jan 14, 2018 10:51 am ----------------------------------- Nek poživi do punoletstva bar. Prelepa je ----------------------------------- Sone_bg Pon Jan 15, 2018 9:53 am ----------------------------------- Vrhunski kako izgleda riba, svaka čast :) ----------------------------------- Pecinac Pon Jan 15, 2018 1:00 pm ----------------------------------- Brate, jel Ljubinka radila usne?! :smeh: Šalim se. Svaka čast za sve. Onog dana kad budem i ja rešio da se oprobam u morskoj akvaristici, tvoja i još nekoliko tema će da mi budu priručnici! ----------------------------------- tripko Pon Jan 15, 2018 1:11 pm ----------------------------------- Daj neki update slicicu, kako si zadovoljan sa rasvetom? ----------------------------------- Nikolac Uto Jan 16, 2018 6:18 am ----------------------------------- Hvala ljudi :D Nazalost malo se mucim sa Ljubinkom da je nahranim. Pokusao sam dosta stvari i ne uspevam i dalje :x ----------------------------------- Gangster Sre Jan 17, 2018 10:27 am ----------------------------------- Prelepa!!! I ja bih voleo da vidim kako aq sada izgleda :) Svaka cast za trud i posvecenost! A zene ko zene, uvek neki problem sa njima... kipi ti njoj Ljubinka pa nek zeza njega ;) ----------------------------------- Nikolac Pet Jan 19, 2018 7:26 am ----------------------------------- I dalje muku mucim sa Ljubinkom oko jela. Mozda sam se previse istripovao da sa njom svasta nije u redu, mozda joj samo treba vremena da dodje sebi, i sve prodje ok. Svi znate da tu sreca igra veliku ulogu. Mnogo zaj***** prica. Ko ne bi hteo da ide na srecu nego na sigurno morao bi ozbiljno da se posveti tome, ne samo u startu nego i kasnije. Riba nije prosla karantin i zbog toga se tripujem da ima u sebi tuce parazita koji bi mogli da budu kobni po nju. Opcija karantina za sve sto se unosi u akvarijum nije bas realna u nasim uslovima iz vise razloga. Npr ni u jednoj radnji ne postoje lekovi da se kupe. Nije sporno moze mnogo toga da se nabavi, neki ljudi imaju, mogu da upute, itd ali je to i dalje vrlo neozbiljno. I dalje u celoj zemlji nema radnja u koju ja mogu da odem i kazem ok hocu da pravim karantin, daj mi lekove za bakterijske infekcije, za ick, velvet, flukes, crevne parazite i onda da odem kuci sve to doziram i stavim ribu. Znaci kod nas u Srbiji se morske ribe drze na srecu. Ubacis pa sta ti bog da. Slucaj kad prodavac odradi karantin za nas je nesto bolji ali to i dalje ne znaci da nam nikad nece zatrebati mi sami da ga radimo. Ovakva pedantnost pri unosenju riba zahtevala bi istu takvu pedantnost za sve ostalo sto se unosi u akvarijum, inace bi samo jedan koral koji nije prosao karantin mogao da unese parazite i da ribe opet obole. Ne zamerite mi ovu frustraciju ribama, samo iznosim svoja neka razmisljanja vezana ribe i dostupnost stvari kod nas dok cekam da Ljubinka pocne da jede. I dalje smo u moru (i u mnogo cemu drugom, nazalost) 100 godina iza Bugara i Madjara, da ne pominjem Nemce, Austrijance, itd. Evo slika celog akvarijuma, ne zamerite stroku po akvarijumu, ne pipam nista da ne stresiram ribu. Cijano me satire 😁 korali zatvoreni posto je tek upaljeno svetlo, al ajd ne moze akvarijum stalno lepo da izgleda. Slika akvarijuma u onim danima 😁 http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_303267893_NewImage_640_360_100%281%29.jpg ----------------------------------- Laki Sub Jan 20, 2018 10:28 am ----------------------------------- Lepa i vredna riba ,nadamo se najboljem. Sto se algi tice te "boginje" su prolazne ali neizbezne. Vidim da si ubacio extra strim u cosak,gyre te ne zadovoljava ili?! Da je ovo moj akvarijum ja bih dodao jos malo kamena. ----------------------------------- Nikolac Ned Jan 21, 2018 12:09 am ----------------------------------- Hvala Laki. Strim sam samo tu okacio za neki experiment koji sam hteo da sprovedem, al sam lenj da ga pomerim. Nije povezan dole, samo bleji tu iskljucen. Prezadovoljan sam protokom koji daje gyre. Sto se kamena tice, to me svi savetuju i svakako je u planu da dodam jos nesto kamena, ali ne previse. Verujem da deluje prazno za sad, ali ideja mi je da ima dosta negativnog prostora i kad dodju velike kolonije korala. Ako ga sad napunim kamenom kasnije cu ga prepuniti koralima. Tesko je sada videti, ali imam jasnu viziju u glavi sta planiram. :) ----------------------------------- Nikolac Čet Feb 01, 2018 12:56 am ----------------------------------- Jos malo zivog kamena http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_126453280_27624751_10210192286873202_4688668762061966440_o.jpg ----------------------------------- njanja Čet Feb 01, 2018 10:16 am ----------------------------------- Ljubinka prosto osvaja :lol: :lol: Verujem da ce korali ispuniti tu prazninu , mada i ja ne volim da vidim prentrpano. :bravo: ----------------------------------- Nikolac Pon Feb 26, 2018 11:06 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58449198_IMG-20180226-WA0003.jpg ----------------------------------- Dado87 Sub Mar 03, 2018 10:42 am ----------------------------------- ljubinka je manekenka...prelepa riba i daj bre nikolac ubaci neki snimak red je :) ----------------------------------- Nikolac Uto Mar 06, 2018 9:02 pm ----------------------------------- Evo i videa [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XPTzX-UYa4E[/youtube] ----------------------------------- Nikolac Pet Apr 13, 2018 11:25 am ----------------------------------- Vreme ja za update. Nesto manje od mesec dana od kad je pokrenut refugium sa chaetomorphom, iako je trebalo mnogo ranije, mozda bi me lisilo nekih problema. Na slikama je rast alge pod 50W 6400K svetlom za dve nedelje. Ubacivanje: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_380902478_Sight_2018_03_16_191109_372.jpg Dve nedelje kasnije http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_95225626_10210637960494764.jpg Primetan je napredak alge ali je isto tako primetan napredak i losih stvari. Nisam merio PAR koji rasveta daje, ali ima ko jeste i 25W daje oko 80 PAR X2 - imao sam oko 160 PAR na povrsini vode. Uz to spektar koji ima 6400 nije ni blizu optimizovan za rast biljaka vec za ono sto oku deluje najprirodnije. Vidim da ljudi koriste rasvete koje daju i preko 1000 PAR na povrsini vode pa tako i ja resih da se uozbiljim. Privremeno (dok ne stigne rasveta za rast bilja) sam stavio lampu sa displeja za koju znam da moze da da preko hiljadu PAR i bum. Ovo je rast za dva dana sa 165W LED. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84645025_Sight_2018_04_11_080330_085.jpg Posle 3 dana http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60944421_Sight_2018_04_11_081040_008.jpg Dakle vise je nego ocigledno da je 50W 6400K igracka kad je refugium u pitanju. Led sam naravno stavio na 10% snage inace bi spalio algu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_507870226_Sight_2018_04_10_195806_288.jpg Alga raste kao blesava i primetni su rezultati. Uz to, imam i besplatnu hranu za biljojede. Aq je prosao kroz mnogo ruznih faza, 5 meseci dominacije dinoglagelata, cijano, i sad se konacno cisti. Dino http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52538313__190122277_Sight_2018_02_19_150108_162.jpg Cijano http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80190062_Sight_2018_03_30_235751_553.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_190451402_Sight_2018_03_30_235758_164.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_95225704_Sight_2018_03_30_235747_563.jpg I konacno boljitak nakon pola godine http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_152361141_Sight_2018_03_20_214311_036.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66243976_Sight_2018_04_12_174613_951%20%283%29.jpg Nadam se da cu se u narednom periodu javljati sa nekim novis SPS ovima i ribama a ne novim problemima :D ----------------------------------- Igor1980 Ned Apr 15, 2018 11:02 pm ----------------------------------- Bravo Pavle . Cestitam na pobedi . :bravo: ----------------------------------- Nikolac Pon Apr 16, 2018 11:23 pm ----------------------------------- Hvala igore :) Evo ga i videdeo nakon 6 meseci od soljenja. [youtube]http://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=v8-jJG6Si8g[/youtube] ----------------------------------- Nikolac Čet Maj 03, 2018 11:10 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117333740_DSC06027.JPG ----------------------------------- Rainmaker Čet Maj 03, 2018 11:41 am ----------------------------------- Pozdrav,akvarijum je prelep,jel planiras jos nesto od riba? ----------------------------------- Nikolac Pet Maj 04, 2018 10:21 am ----------------------------------- Hvala :) U planu je dori(plavi tang) i jato zelenih hromisa za sad. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_138674730_DSC06129.JPG ----------------------------------- Rainmaker Pet Maj 04, 2018 10:48 am ----------------------------------- Hvala :) U planu je dori(plavi tang) i jato zelenih hromisa za sad. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_138674730_DSC06129.JPG :bravo: ----------------------------------- nzivkovic Pet Maj 04, 2018 4:03 pm ----------------------------------- Lepota. Sad je samo da gledaš i uživaš. ----------------------------------- Nikolac Pon Maj 07, 2018 11:39 pm ----------------------------------- Hvala Zile :) To i radim. Sad ce ici dosta slika :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61029165_DSC06182.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56508487_DSC06184.JPG ----------------------------------- Nikolac Pet Maj 25, 2018 8:20 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_95454518_DSC06268.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80382753_DSC06284.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_305454462_DSC06288.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_76363616_DSC06331.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_305454469_DSC06348.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_101818162_DSC06353.JPG ----------------------------------- nzivkovic Pet Maj 25, 2018 8:54 pm ----------------------------------- Mnogo si ti razmazio te tvoje :) odlično izgleda sada. ----------------------------------- Gargi Pet Maj 25, 2018 8:59 pm ----------------------------------- Svaka cast Pavle... prelepo. A kako stoje stvari, tek ce da bude... ----------------------------------- xxxvelja Sub Maj 26, 2018 12:03 pm ----------------------------------- Slika kada Ljubicu hranis iz ruke deluje nestvarno kao da je iz filma Avatar :) Stvarno prelepo izgleda, ozbiljna prica svaka cast.... Lepo sve objasnjeno u temi, ko zeli da krene u slanu vodu ima sve pedantno objasnjeno.... ----------------------------------- mboban Sub Maj 26, 2018 2:23 pm ----------------------------------- Nikolac, Svaka čast za akvarijum i temu, rado pročitam sve vezano za morsku akvaristiku i stvarno ima lepih morskih akvarijuma na forumu, po mom utisku tvoj akvarijum je među pet najlepših (uzimajući u obzir vreme kada je startovan), a ovakve teme u kojima je puno toga razjasnjeno budućim početnicima (među kojima sam nadam se i ja) svakako mnogo pomažu u odluci da se započne sa ovakvim projektom... ----------------------------------- Nikolac Uto Jun 19, 2018 12:26 pm ----------------------------------- Hvala ljudi :) @xxxvelja red je da svratis da vidis uzivo, ima tri godine kako si obecao :D Ja se nadam da je korisno svima, zato se i trudim da redovno izvestavam. Ako vec nekome nije korisno onda se bar nadam da je zabavno :D AQ je 8 meseci mlad ali je vec prilicno stabilan. Nema vise nikakvih problema, da kucnem u drvo. Od odrzavanja samo cistim staklo i hranim ribe. Ovaj aq radi potpuno bez zamene vode ali sump uspeva da sve to precisti i nitrati su na 5, a fosfati nemerljivi salifertom uz tonu hrane svaki dan. Na dnevnom nivou, hromise i klovnove hranim bar 3 puta, nekad i vise ako stignem dok Ljubinka pojede bar jedan ceo list nori alge. Refugium i skimer to ciste bez problema. Plan je da nastavim bez promene vode uz doziranje. Evo slika zalaska sunca :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_509801291_DSC06269.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69518361_DSC06291.JPG ----------------------------------- Laki Uto Jun 19, 2018 6:40 pm ----------------------------------- Lepo ti napreduje aq od kas si se oslobodio one bede,i ja sam napokon hvala bogu,nitrati su mi porasli na 5 (zanimljivo jer su i kod tebe 5)dok su fosfati sallifertom nemerivi. Pobriinuo bih se da roletna na prozoru koji ga obasipa suncem,makar delom dana dok je u toj fazi bude spustena. Sta doziras? ----------------------------------- Gangster Sre Jun 20, 2018 7:51 am ----------------------------------- Prelepo, odmor za oci :cestitka: Ljubinka porcijasica vec :shock: ----------------------------------- Nikolac Sre Jun 20, 2018 12:55 pm ----------------------------------- Drago mi je da si se izborio Laki. Ne znam koliko si citao o Tritonovom novom testu koji meri i ugljenik uz nitrat i fosfat. Navodno nije najvaznije koje su vrednosti, vec da su te vrednosti u odredjenom odnosu. Ako nisi procitaj o tome, moze da bude jako zanimljivo i da objasni dosta. 2.5 - 5 No3 I 0.01-0.3 Po4 je kao idealan i ako neki parametar raste, treba da rastu i ostali da bi se zadrzao odnos koji je u morskoj vodi. Isto vazi i kad obaramo neki parametar. Mislim da je u ovom odnosu kljuc, jer jedino to moze da objasni zasto u nekim sistemima nema problema sa 20 No3 i 1 PO4, dok u nekim sistemima gde su po4 i no3 nemerljivi ima gomila problema. Do sad smo naivno verovali da je fora sto nize vrednosti, ali izgleda nije tako. E sad triton na to dodaje i nivo ugljenika koji takodje mora da bude u odredjenoj razmeri sa no3 i po4, ali to ce moci tek novim triton testom da se izmeri. Ja sam prosao vrlo gadan period sa ovim akvarijumom tako da se plasim da bilo sta menjam, pravo da ti kazem. Jos uvek sam u strahu da bi nesto moglo da se vrati ako pocnem da se igram sa hemijom vode. Sad idem principom ako je sve kako treba, ne diraj nista :D Trenutno ne doziram nista jer nema sta da trosi. Sve je na optimalnom nivou. Kad dodje SPS onda cu na AF 1+2+3+ balling. Za sad volim sto je ovako jednostavno i pocetnicki :D Ljubinka jede kao blesava a ja joj dajem da jede koliko god hoce :D ----------------------------------- Laki Čet Jun 21, 2018 9:05 pm ----------------------------------- Sto se Tritona tice citao sam malo okolno o njima(mislis na triton LAB?!) Moje je misljenje da su poput i ostalih, bore za preuzimanje trzista sluzeci se po-nekad i neprimerenim i ne bas fer metodama(necim sto je nama potrosacima gotovo neizvodljivo ili totalno neisplativo - uslovljavaju te da se koristis njihovim proizvodima bez alternative.(svi su isti). Reef forest-ov balling je malo cudan uznjega doziras elemente u tragovima i amino kiseline pomesane po uputstvu u tri kanistera 1.KH 2.Ca+Mg(u odredjenoj razmeri) 3 Free NaCl soli Tacna uputstva ne postoje mora se redovno meriti,a sto se free Nacl tice nigde ne postoji tacna mera -jedino sto mozemo meriti je nivo Potasiuma kako bi smo znali kako stojimo sa tim parametrom. Ja ga koristim i traje dugo ,neko vreme sam ga bio izbacio iz upotrebe zbog problema sa algama. Nivo Ca i Mg se tesko moze drzati stabilnim jer Mg raste mnogo u odnosu na Ca uz doziranje iste kolicine(zajedno su),Reef forest preporucuje da se svaki od mixova dozira u istoj kolicini radi balansa ali je to u praksi neizvodljivo..., Moj savet je fauna marin baling light(provereno),to cu sledece probati pa cemo videti. ----------------------------------- Igor1980 Sub Jun 23, 2018 11:22 pm ----------------------------------- Pavle akvarijum je sve lepsi i lepsi i bas lepo sto redovno azuriras temu za razliku od nas lenjih :) . @Laki moram da te prozovem da i ti izbacis neke nove fotkice .... podosta vremena je proslo od poslednjeg azuriranja tvoje teme . ----------------------------------- Laki Sub Jun 23, 2018 11:53 pm ----------------------------------- Izbacicu video kad akvarijum bude spreman nakon mucnog perioda za prezentaciju.Jos uvek sam u nekom strahu da se sve sa porastom temperature (ne daj Boze) vrati...,to bi me zaista dotuklo. Izvini NIkolac sto gusim temu,ako smeta brisem?! ----------------------------------- Nikolac Uto Jul 10, 2018 6:52 pm ----------------------------------- Nema problema Laki, i to je deo teme. U isto smo otprilike vreme mucili istu muku. Bogami kad se samo setim, nije mi dobro. I mene bi dotuklo kad bi se vratilo. Sto se price o tritonu tice, jasno mi je da forsiraju svoje proizvode, sto je donekle i logicno. Ajde recimo da pokusaju bez toga, cime bi podigao neke elemente u vodi ako ih jedino triton pakuje. Jednostavno i da hoce, ne mogu da ti preporuce ni jedan proizvod na trzistu koji bi se uklapao sa njihovim sistemom. A sistem mi se svakako svidja vise od onog sipaj trace elemete u odredjenoj razmeri i moli boga da se u akvarijumu trose istom brzinom kojom dolivas. A to se skoto nikad ne desava. A tek 0 promene vode.. Ovim su me kupili :D Ja i inace ne menjam vodu, ideja mi je da ovaj sistem bude bez promena, i za sad se sa ovim zivim svetom provlacim bez problema. Druga stvar je sto mi u Srbiji i dalje ne mozemo da izaberemo bas ono sto je najbolje, nego ono sto je dostupno. Za sad je to samo AF. Jedino njihove proizvode imamo uvek na raspolaganju, sve ostalo je snalazenje. Evo Videa sa decijom pesmicom kao i uvek :roll: :roll: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_191405179_DSC06403.JPG ----------------------------------- Peku Uto Jul 10, 2018 7:43 pm ----------------------------------- Šta će ti triton, nemaš gomilu Akropora u akvarijumu već ako dobro vidim uglavnom softije. Slanu vodu dolivaš s vremena na vreme da nadoknadiš što skimer izvuče(bar se nadam) pa nadoknadiš malo elemente, daješ živu hranu... Akvaforest je super ako koristiš sve njihove proizvode, mana je što ih ima previše a i ne znam da li se sve može naći kod nas il se uvozi samo popularno i nužno potrebno ----------------------------------- Nikolac Sre Jul 11, 2018 12:30 pm ----------------------------------- Ne bih se bas slozio za triton. To je stvar pristupa. Ako gledamo sta moze da prezivi onda je ovo sto si napisao tacno, meki ce da prezive, akropore nece. Al meni nije cilj da to samo prezivi. Svaki organizam voli najbolje moguce uslove i to ce vratiti najboljim mogucim izgledom. Prica da mekim koralima treba slabo svetlo i prljava voda vise ne pije vodu. Oni mogu da prezive i u takvim uslovima, ali nije najbolje za njih. I meki korali vole jako svetlo, dobro strujanje i dobru cistu vodu. Isto tako i meki korali trose elemente iz vode, i njima treba doziranje. Dodavanje par litara slane vode mesecno nece nista pomoci. Triton se ne koristi zavisno od toga koji se organizmi drze u akvarijumu, nego kako se drze. Ako hocemo najbolje rezultate onda mora malo i rada u to da se ulozi. ----------------------------------- Laki Sre Jul 11, 2018 2:13 pm ----------------------------------- Za vidljive rezultate minimum jednom u 2 nedelje 10% izmene vode sa sto kvalitetnijom soli plus balling i dodavanje elemenata u tragovima sve ostalo je samo da vrti. ----------------------------------- Peku Sre Jul 11, 2018 3:13 pm ----------------------------------- Za moju odbranu Ne bih se bas slozio za triton. To je stvar pristupa. Ako gledamo sta moze da prezivi onda je ovo sto si napisao tacno, meki ce da prezive, akropore nece. To nisam rekao niti ćeš naći da ja pričam negde da meke korale treba stavljati u akvarijume da izvlače nutrijente ili da korali upijaju većinu "trace elements" već love druge organizme koji se hrane pangtonskim organizmima ali i sam plangton. Ja sam samo pitao zašto bi testirao vodu ICP-OES za akvarijum sa softijma pogotovu što ih ti nemaš puno pa dolivanjem vode i živom hranom nadoknadjuješ uglavnom ono što organizmi izvuku. I ti si dao odgovor zbog stvaranja što boljih uslova za organizme koje držis. Akropore su ljudi držali uspešno i kad ICP-OES nije bio dostupan hobistima. Triton je samo stepen više. ----------------------------------- Nikolac Sre Jul 11, 2018 4:28 pm ----------------------------------- Tako je, razmisljam o tritonu kako bih omogucio organizmima sto bolje uslove. Ja nisam ni rekao da ti zagovaras drzanje mekanih korala u prljavoj vodi, ja sam rekao da je to opste prihvaceno razmisljanje da mekim koralima ne treba jako svetlo, ne treba dobra cirkulacija i da im je dobro, cak i bolje u vodi koja nije tako idealna za ,,zahtevnije korale". I ponavljam, ovo nije tacno. Ja sam imao prilike da vidim da ljudi drze sarkofitone na 450 PAR, sto je jacina svetla za akropore, nikako za sakrofiton po nasim nekim zastarelim shvatanjima. A tvoje pitanje ,, zasto ICP za akvarijum sa mekim koralima" nedvosmisleno govori to da i ti verujes u te price. Da ne ulazimo u nepotrebnu prepirku recicu samo ovo, meki korali ne trose kalcijum u meri u kojoj trose tvrdi korali, ali zato mnoge stvari trose podjednako, ako ne i vise nego tvrdi. Osim Mg, Kh, i Ca tu ima bar jos trideset elemenata koji su podjednako bitni za meke kao i za tvrde i koji se trose u nekom odnosu koji mi ne znamo. Ne samo ti i ja, nego ih ne znaju ni naucnici. Eto tome ICP, jer jedino tako mozemo da znamo sta nam stvarno fali, i sta treba da se doda. Ili cega imamo previse, sto je podjednako cesta pojava sa nasumicnim dodavanjem trace elemenata. Iskreno voleo bih da mi objasnis kakve veze ima ziva hrana i plankton sa trace elementima? Ja jos nisam cuo da neko trace elemente popravlja zivom hranom. Moguce, covek uci dok je ziv, ali mislim da je, izvini, ovo cista glupost. Sto se korala tice, mozda ih nema mnogo, ali samo ovaj centralni sarko ima 30 cm u visinu i jos toliko u sirinu kada se otvori. Ja bih rekao da on sam moze dosta iz vode da povuce. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58896890_Sight_2018_07_03_151514_272.jpg Ovo je rast chaeta za mozda nesto jace od mesec dana. E sad pogledaj ovu masu, oko 3 Kg alge. Od cega je ovo poraslo? Sta je tacno iz vode izvuklo? Samo nitrat i fosfat? Nece biti. Da me neko ne shvati pogresno, ja ne reklamiram ovde nista, niti tvrdim da ne moze i akvarijum pun akropora da se drzi bez ICP. Naravno da moze, i sam kazes da su ljudi to radili, ali ni ti ni ja, ni mnogi drugi ljudi kod nas nisu. Tesko je pricati o tome kako se radi ako nemamo nikakvo iskustvo u tome. Ja iskreno ne bih. Moja pretpostavka je da je odrzavanje takvog akvarijuma daleko vise posla od slanja bocice jednom mesecno na testiranje, i dodavanje 3 kapi gvozdja, 2 kapi stroncijuma, itd. ----------------------------------- Peku Sre Jul 11, 2018 5:22 pm ----------------------------------- Lanac ishrane, najveći deo trace elemenata posisaju plangtonski organizmi. Mana promene vode je u tome što se pravi trenutna rupa(smanjuje se broj) u nevidljivom živom svetu vodene kolone. Živom hranom ih ne popravljaš nema potrebe da se objašnjava što, al hranom unosiš, kroz organsku materiju, deo trace elemena. ----------------------------------- dzonib Čet Jul 12, 2018 10:23 am ----------------------------------- Nikolac, kakvo svetlo koristis za refugium? Daj neku sliku. ----------------------------------- Nikolac Čet Avg 23, 2018 2:25 am ----------------------------------- 10 meseci update: Nema mnogo novosti, al ajd da apdejtujem foto dnevnik. Akvarijum je bio na autopilotu neko vreme, sve je proslo u najboljem mogucem redu. Polako dovrsavam moj kontrol panel. Fali tu jos par stvari. Rezervoari za elemente su privremeni, treba svetlo da instaliram, al polako. Kad bih sve odjednom uradio, sta bih posle :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_90293114_Sight_2018_08_23_015503_900.jpg Sto se sumpa tice, on i nije bas najuredniji, pa se njime i ne hvalim bas mnogo. Najbitnije je da radi dobro posao, a jednog dana cu ga srediti obecavam. Evo slike. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_153498321_Sight_2018_08_23_015305_805.jpg Za svetlo koristim dve stedne sijalice 6400K od 25W, ne tako reprezentativna a ni bezbedna DIY izvedba rasvete ali me mrzi da je menjam dok radi. Kada crkne(sto kod ovih sijalica moze da bude za 5 godina) zamenicu je led rasvetom. Za sad obavljaju odlican posao, cak i previse dobar jer su nutrijenti konstantno na nuli, sto bas i nije sjajno. Za sad doziram samo KH u malim kolicinama jer on jedini ima tendenciju pada. Mg i Ca su iz nekog razloga jako visoki od starta. Merenja se nikako ne poklapaju sa tablicom koju AF daje uz so kao osnovne vrednosti. Ja sam uvek dobijao mnogo vise. Uz doziranje Kh bi trebala da se pokrene potrosnja i ostalih elemenata pa ce i oni biti povezani kad za to bude potrebe. A evo i dve malcice reprezentativnije slike iz displeja. Kao sto rekoh nema novih organizama, kod mene je progres vrlo spor ali meni je zadovoljavajuc. Samo nek nastavi da ide ovako sporo i stabilno i ja sam presrecan. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52930311_37793879_10211321412180629_1979882075511062528_n.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_170553229_Sight_2018_08_18_184454_694.jpg ----------------------------------- Nikolac Pon Sep 17, 2018 8:53 pm ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tJS-rmBaoes[/youtube] ----------------------------------- Popaj Pon Okt 15, 2018 11:07 pm ----------------------------------- toliko puta si odustajao, a sada jedan od lepsih akvarijuma ----------------------------------- Nikolac Uto Nov 13, 2018 12:42 pm ----------------------------------- Hvala Popaje. Bilo je dosta muke. Slavimo godinu dana, evo jedan rodjendanski video, a bice uskoro i gomila slika po obicaju :D [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ym6EKTH8K28&fbclid=IwAR317Agma5_aWG46VnHdtyLa_55GOo4K_ghhhIWAC9Qeav7rB_rrlXNYSM8&app=desktop[/youtube] ----------------------------------- Nikolac Pet Nov 16, 2018 3:25 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_771187321_DSC07088.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_140215878_DSC07079.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_118644206_DSC07073.JPG ----------------------------------- IVANRO Pet Nov 16, 2018 4:24 pm ----------------------------------- Nerealno dobro. Usklađeno, lepo obojeno i nije prenatrpano stvarno svaka čast. :cestitka: ----------------------------------- Nikolac Sre Dec 19, 2018 3:43 pm ----------------------------------- Hvala druze! Vrlo cesto iritantna koliko se trpa u prvi plan. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_85845946_48368406_659946437736550_583588113092182016_n.jpg ----------------------------------- Peku Sre Dec 19, 2018 7:03 pm ----------------------------------- To nove montipore ili su za 3 meseca povecale 10x? ----------------------------------- Gangster Sre Dec 19, 2018 10:24 pm ----------------------------------- Kao i uvek, vrhunski! Kako mocno ova riba izgleda... :shock: ----------------------------------- Nikolac Sre Jan 16, 2019 11:31 pm ----------------------------------- upoznajte Barbaru!😀 [youtube]http://youtube.com/watch?v=8bwUdI3KWV4[/youtube] ----------------------------------- Andjelija Čet Jan 17, 2019 10:12 am ----------------------------------- Prelep tang! A i prelep akvarijum, svaka cast Nikolac!! :bravo: Kako je odreagovao Naso? Dve vec ozbiljno velike ribe, bas me zanima kako ce se tolerisati... ----------------------------------- Laki Čet Jan 17, 2019 10:44 am ----------------------------------- Tvoj akvarijum je bas napredovao,jednostavno a funkcionalno i estetski savrseno(po mom ukusu),visak mi je samo ovaj busen makro-algi. Kako si zadovoljan svetlom,lepo izgleda na oko. Niakko ne mogu da provalim ovaj spektar,ovo je nesto tipa sa akcentom na royal blu i cool white u odnosu 50% 50% ili?! ----------------------------------- Nikolac Pet Jan 18, 2019 12:04 am ----------------------------------- sta fali busenu?😃 iskreno nemam pojma da ti kazem na snimku tacno koja su podesavanja bila, posto moram malo da ga nastelujem zbog kamere, vise belog manje plavog. ali uzivo je tako nekako, pola pola 10.000k, rojal i aktinik, sa primesama uv i boja, hladno bela, vuce malo na plavicastu. ----------------------------------- Nikolac Pet Jan 18, 2019 5:22 pm ----------------------------------- Ljubinka i Barbara. Evo brze slike dva slona. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61912987_bic.jpg Situacija je za sad mirna. Barbara jede lepo, malo se koskaju, ali nista vise od toga. E sad ja sam inace protiv kupovine na brzinu, ali moram da priznam da me ponelo ovaj put i da sam bez razmisljanja potrcao i kupio ribu cim sam video da je oglasena. Hvala clanu Tripku na prelepoj ribi. Nisam mogao da odolim :oops: Svestan sam da ovo i nije bas najpametniji izbor, dve ovolike ribe u mali akvarijum. Nadam se da mi se nece vratiti :roll: ----------------------------------- No 1 Sub Jan 26, 2019 8:19 pm ----------------------------------- Najzad nema dina pu pu daleko bilo. ..Jedan vidan nacin upornosti kod tebe i istrajnosti da uspes i istrajes u problemu koji si imao. ... ----------------------------------- Nikolac Pet Feb 22, 2019 2:11 am ----------------------------------- Nema, ima, kako kad, ne zalim se, ide svojim putem. Da podelim sa drugovima akvaristima slike sa hodocasca :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64616413_IMG_0871.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_155079392_IMG_0865.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_775396968_IMG_0863.JPG Kad sam se vratio kuci i pogledao svoje jadno koralovo, bi mi malo smesno, ali moja je :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57436823_IMG_1053.JPG ----------------------------------- Nikolac Ned Jun 02, 2019 5:34 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70885893_DSC08168.JPG ----------------------------------- Laki Uto Jun 04, 2019 11:34 am ----------------------------------- Slike su ti profi. Sto ne ides na neke lps, sazreo je- mozes bez mnogo truda da da ih drzis?! ----------------------------------- Nikolac Pet Jun 07, 2019 11:38 am ----------------------------------- Bice Laki lps-ova. Dosta sam usporio sa ubacivanjem novih oranizama, ne stize se, a sad mi je plan da malo obnovim fish listu. Dori je jela korale pa je zamenjena zutim tangom, i prezadovoljan sam zucom. Hromisi su neki iskocili neki uginuli pa je ostao samo jedan, tako da to treba da se obnovi. Dodao sam konacno gobija da odrzava pesak. U planu je mandarinac, jato zutih gobija i koji antijas cisto da razbije malo monotoniju. I dva klovna su u sumpu po kazni vec duze vreme, ni sa njima ne znam sta cu. Evo jednog poredjenja pre godinu dana i sad. Mnogo volim sunce u akvarijumu :D jun 2018 http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_91758831__509801291_DSC06269.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62396007_62238309_10213238476146030_7488503354360856576_n.jpg I promenio sam pesak. Na slikama se ne da primetiti ali je uzivo ogromna razlika sad sa super sitnim peskom. ----------------------------------- Nikolac Uto Jun 25, 2019 10:49 am ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qzCjakjbUwQ&feature=youtu.be[/youtube] ----------------------------------- sputnik8 Sre Jun 26, 2019 7:58 pm ----------------------------------- Sjajan video ,nedan od boljih na sajtu. :bravo: ----------------------------------- Nikolac Pon Okt 21, 2019 2:45 pm ----------------------------------- 2. rodjendan :riba: :sunce: :sunce: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92450696_67972552_10213672353152684_2777759167996231680_o.jpg ----------------------------------- No 1 Pon Okt 21, 2019 9:15 pm ----------------------------------- Cestitam🙂 ----------------------------------- Laki Uto Okt 22, 2019 2:38 pm ----------------------------------- Nek je sa srecom. ----------------------------------- Nikolac Sub Dec 07, 2019 10:02 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_157570549_v.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63028221_viber_image_2019-12-06_15-12-59.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60604059_viber_image_2019-12-06_15-13-51.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58359467_viber_image_2019-12-06_15-07-53.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54334678_viber_image_2019-12-06_15-11-40.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68508943_viber_image_2019-12-06_15-08-37.jpg ----------------------------------- Nikolac Sub Dec 07, 2019 10:02 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_157570549_v.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63028221_viber_image_2019-12-06_15-12-59.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60604059_viber_image_2019-12-06_15-13-51.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58359467_viber_image_2019-12-06_15-07-53.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54334678_viber_image_2019-12-06_15-11-40.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68508943_viber_image_2019-12-06_15-08-37.jpg ----------------------------------- Gangster Sub Dec 07, 2019 1:39 pm ----------------------------------- Bezobrazno dobro izgledaju ribe :wink: Svaka cast, aj kad stignes okaci sliku celog aq ----------------------------------- Nikolac Čet Jan 02, 2020 7:03 pm ----------------------------------- evo videa celog akvarijuma :D [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jqG3V0rh20g&fbclid=IwAR1JaOOMSz2h0PyF3aJygRqgVpIUabaw4_ox6jmEZUu3GOlcDvuePg1KWWA&app=desktop[/youtube] ----------------------------------- Nikolac Pet Jan 24, 2020 9:54 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_98740780_DSC0E2032.JPG ----------------------------------- Nikolac Pon Mar 30, 2020 2:46 am ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qYBvE-hOfag[/youtube] ----------------------------------- Nikolac Čet Avg 06, 2020 1:10 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_133059352_DSC09364.JPG ----------------------------------- NARCOS Čet Avg 06, 2020 1:36 pm ----------------------------------- Bas dobro izgleda ! steta sto kod nas u Bih i RS nema nigdje kupiti morske ribe.... ----------------------------------- Mixerlo Čet Avg 06, 2020 2:49 pm ----------------------------------- I kod nas je katastrofa za ribe sad, nema uvoza nigde :( Btw nikolac, ne znam jesam te pitao hoćeš li da prodaješ svetlo možda? 8) ----------------------------------- Laki Pet Avg 07, 2020 12:33 am ----------------------------------- To je to,uredno i odmereno,stabilnost na prvom mestu. Tvoj stil sad vec prepoznatljiv. Bravo.Nema cimanja , a sve izgleda besprekorno. ----------------------------------- Nikolac Uto Okt 06, 2020 12:24 am ----------------------------------- Ribarnica http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61612929_1.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_94231539_2.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57212006_3.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72815281_4.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53397875_6.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53397880_5.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_100121026_8.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_228848060_9.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_114424031_10.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_114424034_7.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_200242061_10.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_266989428_11.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72815299_12.JPG ----------------------------------- Peku Uto Okt 06, 2020 3:44 am ----------------------------------- :bravo: Leptiriću, šareniću, dođi k'meni amo, imam lep greben, pogledaj ga samo. Koliko ga dugo imaš? Čime ga hraniš?