----------------------------------- Nikolac Pon Okt 30, 2017 5:41 am Koralovo (100 Gallons) ----------------------------------- Drugari akvaristi, drago mi je da vidim da je podforum morski akvarijumi aktivan i da i novi akvarijumi stalno ,,niču", pa reko ajde i ja da predstavim svoj novi morski projekat na kome radim, uz veliku pomoć kolega sa ovog foruma, već dva meseca. Ovo bi na kraju trebao da bude moj ultimate reef. Znate da obično dok pravimo akvarijum već razmisljamo o sledećem, boljem. većem, sa ozbiljnijom tehnikom itd. U mom slučaju, to je to. U skorije vreme sigurno ne planiram da pravim novi tako da ovaj mora da ispadne savrsen. Mnogo planiranja i razmisljanja pa opet neke stvari ispadnu kilave i spore, ali šta da se radi. Delom je to i moja krivica. Ne znam da li mogu da kažem da je projekat na pola puta ali nadam se da će se malo ubrzati u narednom periodu pa da pre nove godine i zapliva nesto u ovom akvarijumu. Pisaću ovde kako bude napredovalo. Taman mi dođe korisno pošto ja volim kasnije da se vratim i da pregledam hronologiju sa sve slikama i evociram uspomene :D Mnogo sam težak čovek kad je estetika u pitanju tako da mi je izgled u ovom projektu bio od vitalnog značaja. Svašta sam ranije budžio i krpio pa sam resio da jednom udovoljim sebi i uradim sve onako kako sam oduvek želeo, a to se odražava na brzinu izvođenja radova a i novčanik bogami :D Dimenzije akvarijuma 125X50X55 (DxŠxv) Naravno pravio bih ja to i veće ali je ovo nažalost najveći akvarijum koji može da stane. Akvarijum je rimless, 12 mm optiwhite sa vidljivih strana. (Očekuje se da stigne uskoro) Za početak sam odlučio da probam bez pozadine, nešto mi zapali za oko takvi akvarijumi. E sad videćemo kako će ispasti. Preliv tek dolazi na red kad akvarijum sedne na policu i kad se montiraju cevi do sumpa. U svakom slučaju biće kutija iz jednog komada krilita sa laserski isecenim cesljem i rupom za povrat vode. Mislim da će vrlo lepo i diskretno da izgleda. Više o prelivu kad dođe na red. Postolje je istih dimenzija radjeno od kutija 4x4, strane se kače na magnet. Sump 100X45X45, 3 komore sa rezervoarom za RO (30L) Sump sam se trudio da bude što jednostavniji. Prva komora sa desne strane za čarape i skimer, srednja komora za sad refugium, i treća za povratnu pumpu. Prostora u sumpu ima dosta tako da ako se odlučim da dodajem još opreme kasnije mogu lako da promenim namenu komore. Posle toga je rezervoar za ATO. Ostatak prostora u polici sam planirao da iskoristim za cable management, kontrolere, dozirku i rezervoare za elemente. Tome služi ova tabla koja deli unutrašnjost police, I bočna strana se skida radi lakšeg pristupa ali i o tome više kad dodje na red. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50311069_WP_20171029_21_06_23_Pro.jpg Skimer ce biti Bubble Magus C7, a povratna pumpa za pocetak atman dok ne smislim konačno rešenje. Ako se atman pokaže dobro neću ga ni menjati pošto mi je povratna pumpa trenutno najmanja briga u životu, dokle god je tiha. Rasveta za refugium će najverovatnije biti diy varijanta LED full spectrum. Planiram da se na refugium oslanjam dosta kad je u pitanju spuštanje nitrata i fosfata, pa će rasveta verovatno biti žestok overkill. Dozirka će verovatno ići arka sa 4 kanala a za ATO još nisam ništa odlučio. Rasveta Odlučio sam da se oprobam sa takozvanim crnim kutijama. 2X165W full spectrum sa programiranjem dva kanala posebno. Plavi i beli. Citao sam dosta o njima i mislim da im treba dati šansu i zbog toga što su povoljne i imaju dosta snage. Mislim da ce 50-60% biti max koji cu koristiti i za najzahtevnije korale. Nisu nešto preterano lepe, ali su svakako bolje od svega što bih pravio u DIY varijanti, po ceni DIY. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52045985_DSC05555.JPG Cirkulacija Odlučio sam se za novu Ice Cap 3K gyre pumpu. Sa njom nema mnogo iskustava pošto je relativno skoro izašla. Testiramo je u jednom većem akvarijumu i za sad mi se svidja. Kontroler je skoro identičan novoj generaciji koji dolaze uz gyre samo bez podrške za apeks i upravljanja više pumpi u isto vreme. Za moj ukus ima i previše opcija, ali ako mi bude dosadno mogu da podešavam veličinu i vremenski razmak izmedju talasa :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_150933373_WP_20171030_03_01_13_Pro.jpg Što se soli i elemenata za doziranje tiče odlučio sam se da idem na komplet Aquaforest. Možda sam malo pao na reklamu koju su ozbiljno uradili ali sigurno je da su dosta uložili u proizvode i da nude sve što ikad može da mi zatreba za akvarijum, pa i više od toga. To bi bilo to otprilike za sad. Nastavak će nadam se biti vrlo brzo. Moram ovim putem da se zahvalim prijatelju Iliji koji je obezbedjivao logistiku za sve ovo i koji je učestvovao u svemu, od prolaženja carine do sečenja iverice i planiranja svega. Bez njega definitivno ne bih ništa uradio. Hvala naravno i Nzivkovicu i ostalim momcima iz TMD-a. što bi Žile rekao, pomeramo granice :D To be continued.. :)