Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Korisne bakterije u filteru - pitanje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Noćas smo 8 sati bili bez struje (ljubaznošću beogradske elektrodistribucije), pa me interesuje koliko dugo mogu da prežive (i ostanu efikasne) korisne bakterije u filteru (ali i one u podlozi) kada je filter isključen?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 9:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 10:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo ima o tome pisanih tekstova a jos manje zapazanja i iskustva pojedinaca. U svakom slucaju zanimljivo pitanje i nadam se da ce neko odgovoriti iz nekog svog iskustva ili "eksperimenta".Ono sto znam jeste da su bakterije ok sve dok su u vodi a koji je period potreban za njihovo odumiranje ( ili vec sta ) voleo bih i ja da procitam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nakon guglanja dosao sam do sledecih podataka:
Korisne bakterije je moguce izgubiti ili ubiti na 2 nacina
1. promenom 100% vode i pranjem filter mase
2. usled pada temperature ispod 20C i porasta preko 30C
Neznam komso koliko ce ti ovi podaci pomoci ali se nadam da ti ak nije pretrpeo nikakvu stetu i naravno svi zivi organizmi u njemu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 11:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A pranjem unutrasnje filter pumpe nedeljno pri zameni vode tom istom vodom bakterije ostaju i dal sme svaki put da se pere sundjer pri zameni vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sme da se pere. Kad izvadis vodu iz ak sipaj bar deo u neku kantu i u toj istoj vodi operi sunjdjer. Na taj nacin ces zadrzati dobar deo bakterija koje ce se jako brzo razmnoziti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E tako i radim samo ja ispiram iz balona sa izvadjenom vodom neperem u kanti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta ce ce desiti ako se zameni kompletna filter masa, ili se jednostavno opere svezom cesmovacom i/ili ispere blagim rastvorom hipermangana a voda koja je u akvarijumu se ne menja? Nisam ovo radio ali me zanima, posto sam ja verovao da moze da se zameni filter masa ako je ostala ciklirana voda sa koje ce se bakterije opet veoma brzo razmnoziti u filter masi i da ne bude problema posle... I sta bi se desilo sa tom vodom i ribama kasnije, tj sta je moguce da se desi ako se isbace te bakterije iz filter mase...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zamutice ti se voda i postoji mogucnost da ti s pojave alge i(li) "bakterijski bum", koje izaziva nepravlino čišćenje filtera, a vrlo je često i kod novoformiranih akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nasdvoje
Akvarista



Registrovan: 18 Okt 2010
Poruke: 230
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada cikliras aq, postepeno se siri kultura bakterije po celom aq, staklu podlozi itd, najveca koncentracija bakterija je u filter masi (kuglicama, perlicama,fiber vlaknima...) ako pogledas proces cikliranja od pocetka, mala kolicina biljaka, bez ribe>nekoliko riba biljke su se prosirile>puno riba puno biljaka> e onda kada unistis kulturu u filteru dolazi do debalansa sistema... puno riba proizvodi puno amonijaka, puno riba i puno bilja proizvode puno c02, nema dovoljno bakterija da na vreme preradi fekalije u hranu za biljke, >odumiru ribice > biljke trule... naravno sve do trenutka dok se ne uspostavi rarvnoteza ponovo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zasto bi trulile biljke???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 8:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo za temperaturu mi nije jasno? Ako može nešto konkretnije.
Iznad 30, značilo bi da moji Diskusi žive u uslovima očajne filtracije, jer su mi korisne bakterije u autu? Međutim, praktično oni uživaju u savršenim biološkim uslovima koje im omogućuje ogromna kolonija ovih bakterija.
Što se tiče vremena bez električne energije, u periodima kada to potraje iznad 8-12h, svakako će se narušiti kolonija i izgubiti deo korisnih bakterija. Ovo nastaje usled nedostatka O2, jer ostajemo bez cirkulacije. Tu možemo pomoći ubacivanjem vazduha u akvarijum. Razni su načini da to ostvarimo, a najjednostavniji je nabaviti vazdušnu pumpu na baterije. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 8:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo sam na nedostatak cirkulacije i mislio kad sam pitao. Jer, nailazio sam na članke u kojima kažu da već pola sata po isključivanju filtera bakterije počinju da odumiru (usled manjka O2). Za sada nisam primetio probleme u aq. Videćemo šta biva dalje. Hvala svima.
Što se tiče pranja filter-mase vodom sa česme, izgleda da nije problem. Naime, moja drugarica jednom-dvaput mesečno ispere filter i sunđere pod tušem i dobro ih iznjavi (i svašta-nešto poispada, jer ima velike ribe) i sve bude u redu, s tim što promenu dela vode i pranje filtera nikad ne radi iste nedelje.
Ne tvrdim da to može kod svakoga (ja filter-masu uvek ovlaš properem u vodi iz aq), ali očigledno može.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 24, 2010 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Atanase, da je to baš tako, nijedan od mnogobrojnih tipova filtera koji su proizvedeni i shodno svrsi kojoj su namenjeni besprekorno vrše funkciju filtriranja, ne bi smo smeli nikada čistiti i oprati zaprljane delove. Dosta nelogično.
Svi filteri se čiste isključivanjem električne opreme, kao prvi korak i osnovna bezbednost nas samih. Neka sve potraje samo pola sata, ispada da smo sve uništili.
Mehaničke medije filtracije akva-sunđeri, sintetička vata( koju ne koristim), razne krompir-luk-kupus džakove, varijanta snađi se sa malo novaca, obavezno perem pod mlazom tekuće vode iscedim i isperem u akvarijumskoj vodi. Biološke medije isključivo u akvarijumskoj vodi, a takođe i hemijske.
Čišćenje motornih glava, propelera, osovina, brisanje grejača, sve to traje. Ogromna većina kolonije bakterija bude sačuvana.
Rastavljanje i pranje kanister filtera sa čišćenjem creva, ne mođe se uraditi za nekoliko minuta.
Budi bezbrižan za svoj filter ako si bez struje samo tih 8-10 h. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
slobabob
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 09 Feb 2011
Poruke: 267
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 11, 2011 1:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kako rekoh deceniju i nesto imam akvarijum i uvek sam kada ja cistim filter novu vodu ubacivao u filter time sto bih je pustio da prodje kroz sunjer a zatim bi je pumpa terala u akvarijum. kako nisam znao da se jednom nedeljno akvarijum treba za trecinu prazniti to nisam radio. sad imam jednu nedoumicu. da li kada ispraznim akvarijum za 30tak litara koji je inace 100tinak litara da li vodu koju dodajem da sipam ponovo preko sudundjera ili direkt u akvarijum? racunam da ako prodje kroz sundjer bude tretirana bakterijama. pisah u nekim temama da cu praviti trokomorni filter (imam dvokomorni) i da cu raditi odrzavanje filtera tako sto cu skidati samo gornji sloj sundjera a da vata kuglice i sta sve vec stavim budu netaknuti i da mozda properem sve kroz vise meseci. citah da neki sve peru kroz 6-8meseci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hemac88
Akvarista



Registrovan: 23 Jan 2011
Poruke: 155
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Sub Feb 12, 2011 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja moj unutrasnji filter samo sa sundjerom perem pod mlazom cesmovace, menjam trecinu vode, jer kada radim jedno, logicno mi je i drugo i nikakvih problema nemam po tom pitanju. Korisnih bakterija ima svuda po akvarijumu, ali je najgusca koncetracija na sundjeru, tako da cenim vec za dan se te bakterije namnoze u broju u kom su bile pre pranja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitanje za rasvetu Milivoje Lampa Rasveta 4 Pon Nov 20, 2023 10:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje za vlasnike Juwel Ria Rooster Akvarijumi 3 Čet Apr 01, 2021 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka co2 pitanje denza025 Ostala oprema 3 Čet Avg 06, 2020 7:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje vezano za sajt i održavanje nenad.dragisic Razno 2 Čet Jul 09, 2020 4:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License