----------------------------------- Bojan Sre Dec 16, 2009 9:24 pm Kotilica za ribe ----------------------------------- Ovo je jedan od nacina kako da napravite kotilicu za zivorotke. Ovo je neki moj sistem koji sam davno patentirao :) Od velicine kotilice zavisi koje ce ribe moci stati u nju, dakle ako je malo veca u nju ce moci stati i gupike, platike, molike i ksifoforusi... Sledi slika pa objasnjenje slike i same kotilice. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60047186_kotilica_za_ribe.jpg Crne debele linije predstavljaju naravno staklo. Na slici je naime dupla kotilica. Broj 1 predstavlja pregradno staklo, Broj 2 predstavlja bocno staklo Broj 3 predstavlja stakleni (moze i neki drugi matarijal tipa plasticna lajsna) nosac kotilice. Prostor izmedju bocnog i pregradnog stakla je prostor kroz koji male ribe "ispadaju" iz kotilice. Posto mladj ima zumancanu kesu ribe jos nemaju snage za neko plivanje pa bukvalno polako propadaju kroz taj otvor na dnu kotilice. Koliki ce biti ugao izmedju pregradnog i bocnog stakla zavisi od vase procene. Pod procenom podrazumevam koliko ce te ribi dati prostora za kretanje i samim tim mogucnost prostora za plivanje ali i da uhvate male i da pojedu. Moja preporuka je da taj ugao bude manji od 45 stepeni. Staklene nosace stavljate na ivice akvarijuma kako bi kotilica bila fakticki fiksirana. Mozete slobodno te nosace praviti i od plasticnih lajsni. Sto se tice dimenzija to najvise zavisi iskljucivo od vas samih. Ukoliko ima nekih pitanja ili nejasnoca stojim na raspolaganju.