----------------------------------- gambusia Sub Nov 23, 2019 11:48 pm ----------------------------------- Nadogradio bih se na svoj zadnji post. Glavno za neocaridina i ostale kozice je "zreo" akvarijum. Neocaridine (i davidi i palmata) inače spadaju u najlakše za gajenje. Znači iscikliran akvarijum, gde su biljke (i alge) uhvatile debelog maha, gde ima obilje korisnih bakterija... Ukratko formiran stabilan ekosistem gde mi kao akvaristi ne moramo mnogo da titramo i gde sve buja od života. To je indikator zdrave sredine gde možemo da dodajemo stanovnike bez neke bojazni da će nešto da im se desi poput masovnih uginuća itd. Ja sam tako naučen još davno kao dete. Na početku, kad tek počnem formiram akvarijum, dodajem filtraciju (Trenutno obično "zrele" sunđer filtere ako su pri ruc. ) dodajem substrat (lepo ako ima "zrelog" subdstrata), dodam biljke (jako lepo ako su već bile u nekom proverenom zrelom akvarijumu). Kad vidim da biljke (i alge) krenu da baš napreduju, znam da je uspostavljena ravnoteža i da mogu da krenem sa ostalim stanovnicima. Takvi akvarijumi su raj za neocaridina kozice, i tu nema potrebe za neki poseban ražim ishrane jer je prirodne hrane uvek u izobilju. Ako su same kozice, bez ostalih stanovnika, može ponekad da im se da neki specijalitet poput barenog povrća. Ako je akvarijum nastanjen i ribicama, onda stvarno nema nikakve potrebe da se kozicama daje bilo kakva specijalna hrana. E sad... Ako su u pitanju akvarijumi gde se ova ravnoteža uspostavlja i održava na drugačiji (ne prirodan) način od načina opisanog ovde, onda treba dodatna ishrana jer takvi akvarijumi nemaju dovoljno biofilma da bi kozice mogle da se hrane kao u prirodi i onda dodatna ishrana mora biti obezbeđena.