----------------------------------- Ksendzi Pon Dec 18, 2017 12:32 pm Kuli u filteru ----------------------------------- Jutros podignem ja poklopac akvarijuma i imam sta i da vidim, kuli u filteru. E sad, ne bi bilo nikakvih problema da se gospodin, dok sam pokusavala da ga vratim u akvarijum, nije zavuko u deo bio filtera. Sve vreme naravno pazim da ga ne prignjecim i ne povredim dok pomeram to sve da bih ga vratila, on zivahan, sve okej, vratim ga ja u akvarijum, medjutim vidim da ima belu tacku sa jedne strane. Jeo je regularno, nista mu ne smeta, ali sam primetila da je druga kuli odmah pocela da gricka tu belu tacku na njemu. Mene sad brine jel on okej, i sta mogu da uradim u vezi ovoga. Jos uvek sam totalni pocetnik, i uopste mi nije jasno kako je zavrsio uopste u filteru. Znam da su one zivahne, da hoce da iskoce iz akvarijuma, ali imam poklopac na akvarijumu, treba da bude hudini da bi zavrsio u njemu -_- evo slike u prilogu da vidite o cemu pricam, i ako neko zna sta bih mogla da mu uradim da mali bade dobro, bilo kakav savet je dobro dosao. http://i66.tinypic.com/x42ln4.jpg ----------------------------------- Predrag13 Pon Dec 18, 2017 1:44 pm ----------------------------------- Nemam bas iskustva sa kulijima ali meni izgleda samo kao ogrebotina. ----------------------------------- Predrag13 Pon Dec 18, 2017 1:47 pm ----------------------------------- Mozda da ga odvojis u neki karantin da ostale ribice nebi grickale povredjeno mesto ----------------------------------- Serene Sky Pon Dec 18, 2017 4:00 pm ----------------------------------- Meni isto deluje kao ozleda. Nisi trebala da je juriš najverovatnije bi se sama vratila kako je ušla. Kuli inače vole da se zavlače ua filter a ako imaju mogućnost i da izadju delimično napolje. ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Dec 18, 2017 4:01 pm ----------------------------------- Kod kulija se ne ubacuju nikakvi lekovi jer osetljivi su na iste (isprobano u praksi), dovoljno je odrzavti higijenu akvarijuma i vratice se ubrzo u normalu. To sto ga drugi "grickaju" u stvari ciste ranu. Specificni su i imaju svoje ponasanje nisu kao druge ribe. U narednih par sati pojacaj temperaturu postepeno dok nedodje do 28C ukoliko vec nije u akvarijumu visa temperatura, da bi mu se ubrzalo pravljenje sluzi/zastitni omotac koji ce ga stititi od potencijalnih infekcija, posle 24h moze se vratiti temperatura na staro. ----------------------------------- Ksendzi Pon Dec 18, 2017 4:16 pm ----------------------------------- Ma nisam ga jA jurila nego sam samo htela da sklonim filter kako bi kroz rupu kroz koju curi voda nazad u akvarijum on mogao da se vrati nazad, takav mi je bio plan, a problem je bio sto je on u tom trenutku bio skroz na povrsini filtera, kod mehanickog, i bio je na suvom tako reci i 100% bi uginuo da nisam pokusala da ga vratim jer se pribio skroz uz cev gde curi voda u filter. Dok sam ja to sve pomerala on se zavuko izmedju mehanickog i bio filtera i odatle nije bilo sanse da sam izadje, pa sam samo podigla to sve i on je prosao kroz rupu za vodu nazad u akvarijum. Uopste nisam njega ni pipala, sve vreme sam gledala da ga ne povredim, al se to koprca ko riba na suvom i verovatno se u tom koprcanju negde povredio povredio :( Ukapirala sam da je samo ogrebotina, nego sam pomislila da mu se nije nesto desilo od tog bio filtera. Prestale su da ga grickaju, a on se sakrio skroz u cosak akvarijuma, s tim da sam primetila da su mu i skrge malo crvene (kapiram da je zbog toga sto je bio na vazduhu), a podigla sam temperaturu do 28° odmah kad sam videla da mu se nesto desilo, obicno mi je oko 26,7°. Inace je zivnuo, iako je sred bela dana on vitla po akvarijumu kao i obicno ----------------------------------- Serene Sky Pon Dec 18, 2017 7:42 pm ----------------------------------- Pogledaj nije neuobičajeno za njih da izadju na obalu samo ih je teško uočiti a i u akvarijumu obično nemaju gde da izadju https://youtu.be/3sv-Tm-2rZ8 ----------------------------------- Ksendzi Pon Dec 18, 2017 7:53 pm ----------------------------------- Hahhh nisam znala za ovo :( sledeci put cu ga pustiti pa ce valjda sam da se vrati. Nego ne znam kako je uopste zavrsio tamo, posto stvarno nema teorije da se popne bas toliko, a kroz pumpu nije mogao, ima mrezica na njoj kroz koju ne moze da se provuce -_- i pri tom je jako uzan prostor izmedju filtera i poklopca akvarijuma, svega par milimetara. Mogo je i napolju da zavrsi kroz rupu za kablove, a onda bih se ubila trazeci ga -_- valjda ce da unormali svoje ponasanje xD ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Dec 19, 2017 2:36 am ----------------------------------- Pogledaj nije neuobičajeno za njih da izadju na obalu samo ih je teško uočiti Pangio sp ne izlazi van vode na obalu vec se zavlaci po mulju pri obali i to samo za vreme mresta. Ukoliko pogledate snimak malo bolje ovo je zenka koja trazi toplo mesto za buduci mrest. ----------------------------------- Ksendzi Uto Dec 19, 2017 9:55 am ----------------------------------- Kako se uopste razlikuje muzjak od zenke? I zar nije logicnije da ce mesto traziti pored grejaca? Ili oni znaju nesto sto mi ne znamo, mada sam primetila da je taj filter uvek topao ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Dec 19, 2017 2:09 pm ----------------------------------- Oblik tela, kao i ponasanje. Ne, nije jer grejac se pali kad se voda ohladi dok sijalica greje non stop, naravno kad je upaljena. Mada postoji jos faktora koji uticu na to sto je filter topliji od ostatka akvarijuma, ali sve su to posebni slucajevi.