----------------------------------- Nikola.M95 Sre Nov 06, 2019 8:23 pm Kupovina i formiranje novog aquariuma ----------------------------------- Zdravo, Ja sam Nikola, iz Kruševca sam i imam 24 god. Uksoro planiram da se vratim u svet aqvaristike, ovo vratim pisem jer sam pre 5-6 god imao aq od 30-tak litara i bilo je vrlo strasno sa njim. Sad mi je u planu nabavka akvarijuma od 100l. Imam konkretan akvarijum koji zelim da kupim i za to mi je potreno par saveta. U pitanju je akvarijum dimenzija 81x35x42 cm. Akvarijum ima trokomorni unutrasnji filter. Potrebno mi je vase misljenje o samom akvarijumu, ako je ono pozitivno treba mi jos savet koju rasetu, pumpu grejac i sve to. Keusevac je prilicno siromasan sto se akvaristickog izbora tice pa mi je potrebna vasa pomoc. Dodajem i slike samog aq. Hvala! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_524354808_big-85662971_5dbaf14b7cccb9-6274882220191014_125204.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60502480_IMG-4bedffefcc5a33dd234da736f37814b6-V.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_262177423_IMG-c432024e1e5205e1115cf359a3bef811-V.jpg ----------------------------------- Bojan95 Sre Nov 06, 2019 9:28 pm ----------------------------------- Dobrodosao na forum. Uzeo si lepu litrazu za pocetak, i odmah u startu napravio pravu stvar. Sto se tice rasvete ne znam sta bih ti preporucio jer nam nisi rekao kakav akvarijum planiras i sta ces u njemu drzati. Imam akvarijum slicnih dimenzija sa takvim filterom i koristim pumpu atman at2. Ali pored tog filtera koristim i mali kanister. Mislim da je bolje da sam uzeo At 3 jer ima jaci protok, mozed da ga podesavas koliko ti odgovara. Ja bih ti preporucio te pumpe jer mene ova moja dobro sluzi za sada. Ali ne koristim je dugo, od aprila. ----------------------------------- Nikola.M95 Sre Nov 06, 2019 11:12 pm ----------------------------------- Hvala na dobrodoslici, bicu aktivan sigurno, za pocetak bar sa pitanjima. Sto se estetike tice mislim da mi je ovo sa 3d pozdainom ok izbor. Koliko sam uspeo do sad da shvatim citajuci. lakse je odrzavati veci aq nego manji, ispravite me ako gresim. Ja sam sa mojim starim od 30l dozivjavao uzas ako ga ne bih komplet cisti bar na mesec dva. Moj plan je da za pocetak u akvarijumu bude samo kvarcni pesak kao podloga i shodno tome ne neke preterano zahtevne biljke. Od riba plan je da tu budu 2 sklara, gupike, neonke i mozda neka zebrica nista vise od toga. Algar i cistaci se podrazumevaju. Da li ja mogu da funkcionisem samo sa ovim fileterom bez dodavanja "eksternih". I da napomenem ako nesto u tekstovima koje napisem kao npr. kombinacija riba nesto za bilje molim vas da mi to kazete, tek sam krenuo da se ucim.\ ----------------------------------- Bojan95 Čet Nov 07, 2019 12:11 am ----------------------------------- Jedina mana ove 3D pozadine je to sto zauzima dosta mesta u akvarijumu, ali sa druge strane u potpunosti je sakrila filter. Sto se tice svetla ja nisam dovoljno kompetentan da te savetujem koje tacno da uzmes s obzirom da se u tu tematiku previse ne razumem i nemam iskustva u pravljenju neke DIY varijante. Ima ovde ljudi koji to mnogo bolje znaju i nadam se da ce ti se javiti da pomognu. Ali posto ne planiras hranjivu podlogu, a samim tim moras i neke nezahtevne biljke da biras ne treba ti neko jako i previse kvalitetno svetlo. Ja sam za biljni akvarijum uzeo fabricko, kvalitetno osvetljenje, a za drugi obicne led diode i tri boje na tri zasebna stapa. U tom drugom su samo Anubije i odlicno napreduju pod tim svetlom, i u tom akvarijumu nemam hranjivu podlogu. Sto se tice filtera mislim da ce moci, napuni ga kvalitetnim filter materijalom. ----------------------------------- Nikola.M95 Čet Nov 07, 2019 12:27 am ----------------------------------- Po recima prodavca nije potrebno postavliati prelvnu cev vec postoji zazor u prvoj komori preko kog se voda iz akvarijuma preliva u filter, a izbacuje pumpom iz trece komore. Ova varijanta je okej? Takodje kaze da je u ovom akvarijumu https://youtu.be/ZJnSDuHLFCk koristio vodootpormu hladno belu led traku od 14w. ----------------------------------- Bojan95 Čet Nov 07, 2019 1:06 am ----------------------------------- Tako je, ne treba prelivna cev. I ja koristim taj sa zazorom. ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Nov 07, 2019 6:19 am ----------------------------------- Predlog je posto hoces par skalara da se zadrzis na gupikama i neonkama, bez zebrica i da napravis neki polu biotop severne amerike imas dosta bilja koje bi mogao da iskoristis u takvoj postavci a ne zahtevaju puno svetla kao ni podlogu i dovoljno ce ti biti 2x18 jedna natural jedna tropical od arcadie od 60 cm, nego proveri od cega je napravljena pozadina ako ces ubacivati ancistruse da se ne otruju, jer ce je 100% glodati kad se alge navataju, ako nije dobro odradjena vremenom ce se i oguliti zbog njihovog glodanja. ----------------------------------- Bombadil Čet Nov 07, 2019 8:38 am ----------------------------------- Mislim, kao i Lisac da s obzirom na podlogu, a i da bi lepo izgledalo sa tom pozadinom da se napravi biotop JUŽNE Amerike sa dosta krivudavih grana. Predlog za rasvetu 2x10W LED reflektori Predlog za biljke Egerija najas Sagitaria Valisneria To su biljke koje će ti sigurno uspevati u kvarcnom pesku. Možda da u početku par nedelja ne sifoniraš dno (vodu naravno menjaš), kako bi imale i hranu, a i bakterije će se brže razvijati kada imaju šta da razgrađuju. ----------------------------------- xxxvelja Čet Nov 07, 2019 11:38 am ----------------------------------- Dobro došao. Lep akvarijum i pozadina... šteta da se pokrije nekim visokim biljkama. Pošto već želiš da na početku za podlogu staviš samo šljunak, moja preporuka bi bila anubie, microsorum...Od algara video sam neke pozadine koje su pojeli ancistrusi i stvarno ružno deluje...Takođe čim porastu ancistrusi slabo jedu alge...mnogo bolje su ti kozice za alge....Od osvetljenja ne treba ti puno..dve neonke od 60 cm (t5 ako možeš) ili 2 štedne hladno bele... Ako ne preteraš sa brojem riba verovatno će ti filter koji imaš biti dovoljan.... Meni se čini da će skalari da prerastu taj akvarijum ali ja ih nisam nikad imao tako da nisam siguran... Čekamo da se napuni akvarijum .... :D ----------------------------------- Nikola.M95 Čet Nov 07, 2019 11:58 am ----------------------------------- Miim da definitivmo idem sa "juznom amerikom" i sto se bilja i sto se riba tice. Jos uvek trazim pravi akvarijum koji ce biti tu do nekih 120l ne preko toga, pa ako neko ima mozda i bolji predlog ja slusam. ----------------------------------- Nikola.M95 Čet Nov 07, 2019 12:10 pm ----------------------------------- Jedini problem sa ovim aq je kako da odradim osvetljenje, moracu da potrazim nekog elektricara koji je voljan da mi to uradi, ja nisam bas za radove sa strujom. Potrazicu kozice u Krusevcu ili okolini nisam siguran kakav je izbor. Sve trenutno pripremam i istrazujem detaljno da bih krenuo lepo i bez problema. ----------------------------------- Bombadil Čet Nov 07, 2019 12:16 pm ----------------------------------- Ovo ti je ok akvarijum za takav biotop, jedino što ta pozadina mnogo prostora zauzima. Malo potraži po netu slike biotopskih akvarijuma, sakupi panjeve, grane.. Mahovina bi isto mogla da se veže za njih. Kontaktiraj člana HORUS, sigurno će imati nešto u ponudi za tebe, a i po povoljnijim cenama nego po radnjama. Što se tiče jednog para skalarana toj litraži, biće im tu ok. Možda da kupiš 5-6 manjih riba, da ti se izdvoji par, a onda ostale da skloniš kako budu rasli. Biraj akvarijum sa visinom većom od 40cm zbog skalara i nemoj previše debeo sloj podloge da staviš, jer njima treba veća visina, idealno i preko 50cm. ----------------------------------- Nikola.M95 Čet Nov 07, 2019 12:56 pm ----------------------------------- Pa aq je visine 42, sa podlogom da idem max 3-4 cm kako bi ostalo prostora. Plan mi je da budu dva skalara nekoliko gupika i max 10-tak neonki nista vise od toga plus cistaci. ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Nov 07, 2019 6:01 pm ----------------------------------- @Bombadil hvala na ispravci juzne ne severne amerike jbg treca smena dva meseca ubi :) @Nikola.M95 da li si ti vec pazario ovaj akvarijum ili tek treba da uzimas? Koje dimenzije tebi odgovaraju, tj da li vec imas mesto gde bi ga ubacio u svom prostoru? Ako jos nisi bolje da ti neko napravi dimenzije koje tebi odgovaraju zbog skalara. ..inace mozes da stavis i 1cm podloge napred pa od pola akvarijuma da poredjas kamenje da ti bude granicnik i da u pozadini imas i po dobrih 5+ cm da bi se koren lepo razvijao. ----------------------------------- Nikola.M95 Pet Nov 08, 2019 12:02 am ----------------------------------- Jos uvek nisam kupio akvarijum. Mozda i ovaj nije najbolji izbor jer pozadina zauzima dosta mesta. Dimenzije u koje se uklapam su 80x40x40, duzina je presudna jer nemam.mogucnost za vece postolje. ----------------------------------- Peku Pet Nov 08, 2019 12:40 am ----------------------------------- Za mene je taj akvarijum kičeraj a crna traka po bočnim ivicama znak da se nešto krije. Ako sam nekoga uvredio, žao mi je ali je to istina. Nabavi novi normalan akvarijum, može se desiti čak da bude i jeftiniji od onoga što gledaš na kp. Ako možeš da ideš u visinu idi na 80x40x50 i nemoj uzimati nešto poput tog akvarijuma, gde rasveta ide unutar stakla. Lepo to deluje dok u sobi ne postane 26-27c onda akvarijum kreće da se zagreva. Dobra rasveta oslobađa dosta toplote pa čak i led. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Nov 08, 2019 6:54 am ----------------------------------- Daj oglas da trazis coveka ko pravi akvarijume u Krusevcu valjda ima makar jedan koji radi akvarijume po meri.. mozda neko od kolega ovde zna nekoga, valjda ce ti stici neka pp sa kontaktom pa da se organizujes da ti naprvi to po tvojim dimenzijama, ne zuri samo bitniji je plan od svega drugog i razmisli dobro koji bi vid filtracije tebi najvise odgovarao tipa unutrasnji, spoljasnji, kanister.. izlistaj to ovde medju temama pre pravljenja akvarijuma, dok se neko ne javi, pa taman i to da se napravi po zeljenim dimenzijama, ujedno da se napravi dodatak za svetlo itd.. Batali ovaj ako zelis ozbiljnije da udjes u pricu sa akvarijumom. Moj predlog, moze da ti se ne svidi ali dobronamerno ti pisem.. ----------------------------------- Bombadil Pet Nov 08, 2019 8:28 am ----------------------------------- @Lenji Lisac - Taman posla da mi se zahvaljuješ, znao sam da je slučajna greška :) Peku ti je dao dobar savet što se akvarijuma tiče. Ova pozadina osim što je kič (iako izgleda bolje od mnogih), u nekim delovima zauzima pola širine akvarijuma, imaćeš problem i da napraviš skejp, a i ribe da plivaju, taj akv po spoljnim merama prebacuje 100l, a unutra možeš da sipaš upola manje vode. Ja bih još jednom pomenuo mogućnost da se takva postavka osvetli LED reflektorima. Jeftina opcija, a neće osetiti nedostatak brendiranih konzola. U slučaju da se kasnije odlučiš za zahtevniju postavku, reflektorima uvek možeš da nađeš namenu. Takođe, je jako jednostavno i namontirati je bez pravljenja haube, pa ne bi imao muku ni da ti rasveta greje akvarijum, kao što Peku kaže, to ume da napravi problem kada je soba topla, a biće topla makar leti :) Po meni, haube su već prevaziđene i akvaristika dobija još jednu dimenziju sa akvarijumima bez poklopca, pa i upotrebom emerznih formi akvarijumskih i ''zemaljskih'' biljaka :) ----------------------------------- Ayrton Pet Nov 08, 2019 9:06 am ----------------------------------- Sagitaria Valisneria Zar nije pravilo ili Sagitaria ili valisnerija? Kod mene se dešavalo da, kad imam obe vrste u akvarijumu, jedna preovlada a druga propada. ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Nov 09, 2019 2:32 am ----------------------------------- @Ayrton mogu u istom ali mora koren da se blokira da se ne dodiruju cim krenu da se mesaju jedna ce da provkada nad drugom i brzo ce da propadne. ----------------------------------- Nikola.M95 Uto Nov 12, 2019 1:31 am ----------------------------------- Uspeo sam da nadjem iskusnog akvatistu u Krusevcu koji moze da mi napravi akvarijum po mojim merma. On mi je rekao da bi cena za aq 80x40x50 bila 8000 din. U pitanju je covek koji ima radnju (jedinu normalnu i bavi se aqvaristikom i samo prodaje ribice i opremu preko 20 god) i on je rekao da ce aq imati krovni filter i koliko sam video izmedju neonki i vode postoji stakleni "box" u kome su neonke. Kako vam sve ovo zvuci? ----------------------------------- peconis Uto Nov 12, 2019 2:26 am ----------------------------------- Ja bih izbegao krovni filter iz više razloga. Veliki je i ružan, teško ga je sakriti da bi to ličilo na nesto. Zavisno od konstrukcije filtera, vrlo lako može da se desi da prilikom nestanka struje ostane bez vode i korisnih bakterija, što dalje vodi ka mnogo većim problemima. Treba jača pumpa da potera vodu u filter i ako se koriste kolena i duža creva, ume da bude prilično bučan. + pumpa usisava stanovnike. Kako god da se namesti, u nekom trenutku će da počne da žubori. Dobre strane su dry-wet filtracija ( malo bolja od klasične), nemogućnost izlivanja vode van akvarijuma, ne zauzima prostor u samom akvarijumu i ujedno vrši aeraciju vode (pumpa za vazduh nije potrebna). Mislim da je unutrašnji pregradni filter sa zazorom mnogo bolja opcija i jednostavniji je za izradu. Trokomorni, manjih dimenzija, završiće posao isto kao i krovni. I možeš u njemu da sakriješ grejač. Ukoliko dodaš sprej bar na izlazu pumpe, malo iznad površine, vršiće aeraciju isto kao i krovni. Naravno, kanister filter bi bila najbolja i najlepsa opcija ukoliko možeš finansijski da ispratiš. Cena je okej ukoliko radi sa 8 ili 10mm staklom, ukoliko radi sa 6mm, moj savet je da odustaneš od kupovine. Ima milion tutorijala na Youtube-u kako zalepiti akvarijum, nije nikakva nauka. Samo trebaš naručiti staklo kod staklorezca. :D ----------------------------------- Nikola.M95 Sre Nov 13, 2019 1:16 pm ----------------------------------- Sad gledam kanister filteri su oko 50-60e za ovu litražu i to mi se za sad najviše sviđa samo da prevaziđemo ovu finansijsku barijeru. A potražiću još nekog ko se bavi izradom akvarijuma, što kažu da prikupim još neku ponudu. Čak mi ne bi smetalo da za aq odem do Niša, Kragujevca, Kraljeva... Pa ako ima neko od članova koji je u u okolini neka se javi. ----------------------------------- Peku Sre Nov 13, 2019 2:24 pm ----------------------------------- Cena je uvek diskutabilna. Ima iskusnih akvarista koji kada zalepe akvarijum izgleda kao da ga je robit lepio. Za tako nešto vredi dati pare. Kada ti bude dosadno baci pogled u uradi sam deo foruma. Ima tamo svašta pa i kako burence pretvoriti u kanister ili kako pola ženinih "potrebnih" stvari iz kuhinje pretvoriti u nešto korisno za akvarijum. ----------------------------------- Caniggia Čet Nov 14, 2019 12:42 am ----------------------------------- Ja se nikada ne bih "zezao" sa pravljenjem/lepljenjem akvarijuma, iz prostog razloga, ako nemam iskustva u tome, ne bih rizikovao da nešto ne odradim kako treba, pa da "zaplivam" u sobi. To ipak prepusti profesionalcima i vredi svaki dinar dati za dobar akvarijum.I da se iscimaš u drugi grad, vredi... Srećno! ----------------------------------- Bojan95 Čet Nov 14, 2019 2:20 am ----------------------------------- Sad gledam kanister filteri su oko 50-60e za ovu litražu i to mi se za sad najviše sviđa samo da prevaziđemo ovu finansijsku barijeru. Nemoj nikad da kupujes kanister koji se po specifikacijama preporucuje za neku odredjenju litrazu. Uvek kupi jaci, jer razlika u ceni nije velika. Evo na primer ako si gledao Atman Ef1 on se preporucuje za akvarijum do 100L a ja ti garantujem da on to ne moze sam da izgura, ni blizu. Pogotovu ako imas lepo naseljen akvarijum. Creva se brzo zaprljaju i protok znacajno opada, posle nekog vremena se gotovo prepolovi. Taj filter ima protok 300 L/h i ne moze da gura akvarijum od 100L. Koristim taj kanister na akvarijumu od 112 L zajedno sa unutrasnjim pregradnim filterom pa ti to govorim iz licnog iskudtva. Takodje koristim i Atman Ef4 za akvarijum od 180L ali ni on ne radi sam vec takodje u kombinaciji sa unutrasnjim filterom. Ja bih ti za tvoj akvarijum preporucio Ef 4. Ja sam oba kanistera dobio na poklon. Ef1 ili Ef2 nikad ne bih kupio jer uzeti kanister sa tako malim protokom za 7000din je bacanje para, plus da ga napunis sa filter materijalom. Za te pare mozes da napravis odlican unutrasnji ili spoljasnji stakleni filter, ili dodas jos malo para i kupis ozbiljniji kanister. Pisao sam ti ovde o Atmanu jer pretpostavljam da si njih gledao jer za 60E ne verujem da mozes da nadjea neku jacu marku. ----------------------------------- Nikola.M95 Pet Nov 15, 2019 12:08 am ----------------------------------- Ne žurim nigde, jer sam tako pre 6-7 godina žurio sa akvarijumom od 30-40l bez ikakvog znanja po preporuci prodavca i bila je katastrofa. Sad se taj aq vuče negde ko zna gde. Shodno ceni kanistera koja će preći cenu akvarijuma definitivno idem sa unutrašnjim trokomornim filterom. Budzet sa postoljem je nekih 200e max preko toga za sad ne mogu. Da bih izbegao potencijalne probleme informišem se za sve moguće varijante jer kad krenem sa tim ne planiram skoro da odustanem. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Nov 15, 2019 7:08 am ----------------------------------- Predlog kupi akvarijum, odlicnu podlogu i kvalitetno bilje i kreni sa suvim startom, taman dok se odlucis sta ces od filtracije bilje ce se lepo formirati i razmnoziti.. :) Kasnije kad skupis novac kupis i jaci kanister i milina.. a taman ni ne moras da cikliras akvarijum vec je dovoljno 48h od kako se sipa samo hlor i hemije da ispare i sve spremno za ribe, jer sa suvim startom vec se bakterije formiraju u podlozi dok se ceka da se bilje razraste.