----------------------------------- Darko012 Čet Feb 23, 2012 8:56 pm Kupovina RO uređaja ----------------------------------- Pročitao sam dosta tema na forumu o RO uređajima, pa se nosim mišlju da pazarim jedan, iz dva razloga, prvo, manje cimanje oko balona, pretakanja, čuvanja vode i tako to, a drugi je možda i bitniji, kvalitet vode iz česme. Kada sam formirao akvarijum, prošle godine, jedan od akvarista iz Požarevca mi je rekao da on koristi vodu sa obližnjeg izvora i ima RO uređaj, poznatije marke, da ih sad ne reklamiramo, i tu vodu meša i sve mu je super u akvarijumu, menja vodu redovno, meri parametre, sve je baš kako treba. E sad, i ja sam jedno vreme koristio tu vodu sa izvora, i od njega i još par ljudi dobijao vodu iz RO uređaja i sve je bilo super, sada sam prestao da koristim tu vodu sa izvora jer je nemoguće doći do njega zimi, pa koristim vodu sa česme. Sve se tako brzo promenilo, bilje ne napreduje, kamenac se skuplja nenormalno brzo, svake nedelje dok menjam vodu ja gulim staklo kao da nikad nisam skidao kamenac. Uzeo sam onaj tester za merenje tvrdoće vode GH, i po onome što piše trebalo bi oko 5, 6 kapi da bude super, ljudi moji ja sam sipao preko 27 kapi, još se boja nije promenila. Reko da nije istekao rok, uzmem vodu sa RO uređaja, ma kakvi, odma se promeni, posle dve kapi. Pitanje je sledeće, kada pazarim uređaj, ima li tu neka procedura koliko šta mešati vodu sa ovom iz česme i da li je uopšte mešati sa njom? Kako to ide, nije mi baš najjasnije. Pozdrav svima. ----------------------------------- coyote 77 Pet Feb 24, 2012 12:37 pm ----------------------------------- Ja sam nedavno uzeo RO uređaj i prezadovoljan sam rezultatima, ribe su punih živih boja, a skalari se mreste non-stop, ikre na sve strane...... Polako je spremno za diskuse. Kako sam ja radio ( po savetu jednog lokalnog akva-gurua ). U početku sam svaki dan menjao cca 10% vode iz akvariuma sa čistom RO vodom i redovno pratio parametre vode, svaki dan. Navodno ne sme više odjednom jer živi svet dobije " osmoza šok " i dešava se pomor u nekim slučajevima. Kada sam namestio vodu po mojoj želji ( kH 8, pH 6.5 ) izvršio sam testove na česmovači i izračunao odnos mešanja osmoze i česmovače da bi zadržao ove parametre, u mom slučaju je to 70% osmoza 30% česmovača. I odonda sve šljaka kako treba, e da, česmovaču pre mešanja sa osmozom ostavim da stoji 24h. Koristim i CO2 iz boce koji utiče na pH vode pa treba sve lepo pažljivo " uklopiti ".Eto mog iskustva, nadam se da je pomoglo, pozdrav ----------------------------------- Darko012 Pet Feb 24, 2012 9:47 pm ----------------------------------- Dosta si mi pomogao, definitivno pazarim uređaj početkom meseca, čim stigne malo love. Ne vredi sa česmovačom, redovno menjam, na nedelju dana, ali je prosto sve stalo, nemam više napretka. Ne mogu stalno da uzimam ljudima vodu sa uređaja, a i cimanje je veliko, ovako lepo kupim za sebe i miran sam. Hvala puno na odgovoru. ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 24, 2012 9:56 pm ----------------------------------- Ma nije problem kupiti uredjaj, problem je koji uzeti ? Zna li neko jel cesmovaca koja prodje kroz RO uredjaja pribliznog ili mozda i boljeg kvaliteta kupovne vode za pice ? Doktori su mi zabranili da pijem cesmovace, izvorne i bunarske vode, smem samo flasiranu iz radnje. Ako sa RO uredjajom dobijam vodu slicnog kvaliteta smanjio bih i sebi brigu o vodi za pice. ----------------------------------- Anboy Pet Feb 24, 2012 10:20 pm ----------------------------------- Ma nije problem kupiti uredjaj, problem je koji uzeti ? Zna li neko jel cesmovaca koja prodje kroz RO uredjaja pribliznog ili mozda i boljeg kvaliteta kupovne vode za pice ? Doktori su mi zabranili da pijem cesmovace, izvorne i bunarske vode, smem samo flasiranu iz radnje. Ako sa RO uredjajom dobijam vodu slicnog kvaliteta smanjio bih i sebi brigu o vodi za pice. Ako vodu pustis preko pred filtera 25mikrona-aktivni ugalj-5mikrona dobijas vodu koja je mnogo bolja od one iz cesme, mislim hemijski (jer su odstranjene vece cestice , hlor i ko zna jos sta). Ako vodu pustis na membranu dobijas vodu blizu nule a ona nije za pice. Ima membrana koja se stavlja posle da vrati sve potrebno u vodu (minerale) ima i sa aromama. Tako dobijas apsolutno cistu vodu za pice. Ovo je ono sto su mi rekli, ja nepijem vodu kad je prepustim preko pred filtera jer sam ko zna koliko vode vec propustio preko njih. Trebalo bi ih menjati na svakih 10.000litara. ----------------------------------- Anboy Pet Feb 24, 2012 10:23 pm Re: Kupovina RO uređaja ----------------------------------- Pitanje je sledeće, kada pazarim uređaj, ima li tu neka procedura koliko šta mešati vodu sa ovom iz česme i da li je uopšte mešati sa njom? Kako to ide, nije mi baš najjasnije. Pozdrav svima. Najbolje je RO vodu mesati sa serinim mineralnim solima ili rovinom soli tako dobijas kvalitetnu vodu za mrest i uopste za ribice. Treba da uzmes Ro aparat jer ti omogucava bezgranicnu mogucnost za eksperimentisanje, igranje, zezanje... ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 24, 2012 10:25 pm ----------------------------------- Hvala Anboy Jel se ta membrana za vracanje minerala kupuje posebno ili imaju je mozda svi uredjaji vec na sebi ? ----------------------------------- Anboy Pet Feb 24, 2012 10:34 pm ----------------------------------- Aquamen - Kupuje se posebno. ----------------------------------- Darko012 Pet Feb 24, 2012 11:39 pm ----------------------------------- Hvala Anboy Uređaj se definitivno kupuje, e sad, tu se postavlja i pitanje isplativosti ovih jeftinijih uređaja. S obzirom da ja imam trenutno dva akvarijuma, ukupno oko 250 litara, da li bi mi završio posao taj jeftiniji uređaj koji košta negde oko 8 hiljada dinara i koliko bi mi trajali filteri? Pročitao sam negde da je neko već kupio taj uređaj i da je sasvim zadovoljan istim. Konkretno mislim na ovaj uređaj http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_443373166_aquily.jpg ----------------------------------- zicbon92 Ned Jun 08, 2014 7:46 pm ----------------------------------- Da osvezim temu. Isto pitanje, nasao sam neki ro za 7500din, zanima me koliko su oni pouzdani i kvlitetni(ti jefitniji)? Dnevno moze da prodje 190l, ja bi ga koristio jednom nedeljno po 200l. Vek trajanja i sl? Unapred hvala ----------------------------------- Blue Ned Jun 08, 2014 7:48 pm ----------------------------------- Ma nista im ne fali u funkcionalnom smislu, nego su dosta spori. ----------------------------------- zicbon92 Ned Jun 08, 2014 8:23 pm ----------------------------------- Ako su samo zbog toga jefitniji onda i nije greda... ----------------------------------- zuja Sre Jul 30, 2014 12:12 pm ----------------------------------- Sta mislite o ovom RO uredjaju Aquili reversna osmoza RO Classic ? Zanima me mogucnost nabavke r/d za isti i licna iskustva ukoliko ga neko poseduje ? ----------------------------------- IvanGrozni Sub Feb 13, 2016 9:52 pm ----------------------------------- Da ne otvaram novu temu. Da li se sa tim sistemom za RO mogu rešiti kamenca u akvarijumu ili je potreban neki drugi uređaj i koji? ----------------------------------- Anboy Sub Feb 13, 2016 10:04 pm ----------------------------------- Neces imati kamenca. ----------------------------------- IvanGrozni Ned Feb 14, 2016 12:21 am ----------------------------------- Neces imati kamenca. Pojasni malo. ----------------------------------- nzivkovic Ned Feb 14, 2016 12:22 am ----------------------------------- U RO vodi nema ničega pa ni kalcijuma od koga se stvara kamenac ----------------------------------- Blue Ned Feb 14, 2016 10:02 am ----------------------------------- Nemoj samo ribe u cistu RO. ----------------------------------- IvanGrozni Uto Feb 23, 2016 6:41 pm ----------------------------------- Čitao sam po forumu i ispravite me ako grešim. Postoje tri filtera. U prvi ide filter od 25 mikrona. Voda iz prvog filtera ide u drugi filter od aktivnog uglja. Voda iz drugog filtera ide u treći filter od 5 mikrona. Voda iz trećeg filtera može se koristiti za piće (????) i u njoj ima minerala (da li je tako?). Ova voda se može koristiti u akvarijumu. Da li će se od ovakve vode stvarati kamenac? Iz trećeg filtera voda može da ide i u RO membranu, od koje će se dobiti potpuno demineralizovana voda. Ovakva voda se ne korisiti u potpunosti u akvarijumu i nije za piće. Da bi se dobila odgovarajuća voda za akvarijum potrebno je pomešati u odgovarajućoj razmeri prečišćenu vodu iz prva tri filtera i vodu koja je prošla kroz prva tri filtera i RO membranu. Da li će ovakva voda ipak stvarati kamenac u akvarijumu? Ovo sve pišem iz razloga jer sam video da se kućišta filtera i filteri mogu kupiti odvojeno čak i kod mene u Mladenovcu. Jedino oko RO membrane nisam siguran. ----------------------------------- Blue Uto Feb 23, 2016 10:48 pm ----------------------------------- Ima tu 101 kombinacija, mozes i sam da sklopis konfiguraciju. Kod mene je prvo mehanicki filter (sedimentni), zatim aktivirani ugalj pa RO membrana i na kraju No3-PO4-SiO2 filter. Posle toga mozes da dodas remineralizatore, mada za akvaristiku to i nema bas nekog smisla. Rekao bih da je voda pre ulaska u kertridz sa membranom ista kao i sa cesme, sta ga znam... :) Kod mene je cesmovaca jako pristojna, tako da cenim da bi npr. u Zrenjaninu razlika bila i te kako primetna. ----------------------------------- WoodyAllen Sre Okt 05, 2016 4:51 pm ----------------------------------- Hoću i ja da pazarim možda jedan urađej, ali nisam siguran da li mi je potreban dvokomorni ili trokomorni. Isto imam nedoumicu da li da uzimam ove jeftinije od 8000 din, ili neke kvalitetnije a skuplje. Uređaj mi treba isključivo za menjanje vode u mom 240l aqvarijumu (jednom nedeljno 30%).