----------------------------------- nikouro Ned Apr 20, 2014 12:37 am Led rasveta ----------------------------------- Sobzirom sta sam sve procitao u proteklih par sati ... pitacu jednostavno. Da li vrede? Da li mogu za low budget postavku? Ma , pisite sta zelite, objasnjavajte a kasnije cu da definisem pitanje :) http://i.ebayimg.com/t/9V-12V-900mA-10W-High-Power-LED-900LM-Bulb-10W-Cool-Warm-White-20000K-Lamp-Light-/00/s/MTQ1OVgxNjAw/z/wwgAAOxyVaBSoxDQ/$_58.JPG -9V-12V -900mA -10W High Power LED 900LM Bulb 10W -Cool Warm White 20000K Lamp Light ----------------------------------- nzivkovic Ned Apr 20, 2014 9:02 am ----------------------------------- Kako planiram jedan manji morski akvarijum, intenzivno se raspitujem i proučavam rasvetu koja je od skupljih stavki u morskoj, meni su preporučili royal blue uz bele pa sve povezano preko dimera, napajanje od kompjutera i to je to, mada mišljenja su podeljena što mi samo pravi veću konfuziju. ----------------------------------- nikouro Ned Apr 20, 2014 11:20 am ----------------------------------- Kod nas je sve to nekako novo. Trziste je prazno odnosno ponuda nikakva pa se malo o svemu tome i zna, a i oni koji znaju su retki. Neonska rasveta i MH su jos uvek zastupljene zbog dostupnosti samih delova . Iskreno, mnogo bi mi olaksalo kada bih ugradio MH rasvetu ali imam problem sa temperaturom pa svako naknadno podizanje temperature je rizicno. Neonsko osvetljenje je jos naj dostupnije ali ... :( ----------------------------------- Popaj Ned Apr 20, 2014 1:30 pm ----------------------------------- Pa ako aq. nije biljni onda mozes da eksperimentises. Npr, ako ti je za "afrikance" samo da ubodes neki spektar koji lepo osvetljava. Ja hocu nesto drugo da kazem, ako povezujete "ledove", nema potrebe da koristite racunarske napajacke jedinice. U bolje opremljenim radnjama, mogu da se kupe ispravljaci koji su namenjeni za to, i napajaju nekoliko "linija". ----------------------------------- nesa69 Ned Apr 20, 2014 1:39 pm ----------------------------------- Gledao sam na youtube kanalu The king of DIY kako pravi led rasvetu, piše da za reef treba 70 w po square foot (ako dobro računam to je oko 0,093 m2). Na tom snimku on koristi cree led. Nisam pametan za tim diodama. Znam da moraš da koristiš neki hladnjak i termo pastu obavezno. ----------------------------------- nikouro Ned Apr 20, 2014 1:47 pm ----------------------------------- Sto se tice vecine afrikanaca mislim da ladno moze osvetljenje da se iskombinuje iz trenutne ponude led traka. Naime, ima u ponudi led trake tipa 5050 sa Kelvinazom od 5000 do 10 000 . Takodje, u ovom slucaju W/L nije merodavna mera. Pored ovih 5050 mogu da prodju i 3528. Kod biljnih akvarijuma ... e tu je malo diskutabilno. Kod nas nije toliko zastupljena upotreba Led rasveta dok se u svetu polako akvaristi okrecu ka ovom tipu. Kod morskih akvarijuma pogotovo u Americi, a polako i u Evropi, akvaristi sve vise primenjuju ovaj tip rasvete. Prvestveno ... ma zbog svega i svacega. Napajanje ... moze da se iskombinuje od svega i svacega. Toliko ima uredjaja kiji koriste iste vrednosti struje da samo treba malo istraziti. Naravno, slazem se da vecina treba da se pridrzava ponude proizvodjaca ( pogotovo sto se radi o struji ). Evo nesto zanimljivog : [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MeV0ZpYeQ50[/youtube] Edit : I jos neceg zanimljivog : [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q6VwuhTVPTg[/youtube] ----------------------------------- nzivkovic Ned Apr 20, 2014 2:59 pm ----------------------------------- Može i fabričko ili cree XT-E, samo je Nikouro pominjao low budget varijantu. ----------------------------------- nikouro Pon Apr 21, 2014 12:02 am ----------------------------------- Pa vecina koji bi da se upuste u slane vode krece sa Low. Kasnije, posto se stekne neko iskustvo, krecu i ozbiljne price. ----------------------------------- _Petar_ Pon Apr 21, 2014 1:50 pm ----------------------------------- Ma da, komotno se krece sa T5 pa posle par godina se skupe pare za LED. E sad, nije samo stvar u parama, nego je bitno da svako dobro nauci na svom primeru sta mu korali zahtevaju, kako bi znao kako da koncipira LED kasnije. To se radi ovako recimo: - Uzmete T5 rasvetu i poredjate korale po kamenu znajuci svetlosnu zahtevnost korala, i tako koncipirate koji vam idu na dno akvarijuma, koji na sredinu a koji na sam vrh po zahtevnosti od osvetljenja. - Kako vam se korali mnoze, onda ih podelite pa probate da podignete neke koji su nize, na vrh kamena i pratite kako se ponasaju. Ako im prija i brze rastu/imaju jace boje, vec imate ideju o tom koralu pod vasim osvetljenjem. Takodje ako je nekome isuvise jako osvetljenje, spustite ga dole. - Ovako se igrate nekih godinu dana i naucite tacno sta kom koralu prija. Kada predjete recimo na LED ako se za to odlucite, onda ste sigurni sta zahteva koliko svetla konkretno, a da ne sprezite korale. Naravno postoji PAR metar koji meri koliciju svetla i koji vam pomaze da odmah u startu znate kojim koralima sta prija, ali neki ljudi idalje koriste T5 rasvetu, i nece je ni menjati jer zaista sjajno odradjuje posao. Ja sam recimo poceo sa T8 neonkama, jer sam iskoristio postojecu T8 konzolu koju sam imao, i tako krenuo sa osnovnim koralima. Tek nakon 6 meseci sam se prebacio na T5, kako bih video koji je uticaj jace rasvete na tim istim vrstama. ----------------------------------- _Petar_ Pon Apr 21, 2014 1:57 pm ----------------------------------- Dajte konkretno dimenzije koje planirate, pa vam mogu konkretno i reci koji korali bi mogli sa kojim osvetljenjem da idu tu. Imajuci u vidu da pricamo o Low Budget varijanti, samo sa zivim kamenom, cirkulacionom pumpom i grejacem. ----------------------------------- nzivkovic Pon Apr 21, 2014 8:43 pm ----------------------------------- Petre ovog spreman za morski http://www.boyuaquarium.com/en_ArticleShow.asp?ArticleID=343 da li da ostanem na ovoj rasveti, s tim što bih morao da kupim nove sijalice koje su oko 30-40 e , ili da uzimam neki Led koji bih sam sklapao i ispao možda jeftinije, za T5 nema mesta. ----------------------------------- nzivkovic Pon Apr 21, 2014 8:49 pm ----------------------------------- Evo slike kako izgleda http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_77672554_20140417_174536.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_155345126_20140402_185431.jpg ----------------------------------- filter Pon Apr 21, 2014 9:46 pm ----------------------------------- Joj ja sam sa led rasvetom razbijao glavu 2 meseca. Iz mog iskustva, ovako gledam. Ovo je u fazi eksperimentisanja, sa kim god sam se savetovao nije 100 % siguran. Za led rasvetu koja bi bila pogodna za biljni akvarijum treba kinte. A kao sto rekoh, treba eksperimentisati. Pa da bi dosao do kvalitetne rasveta treba kupiti veci broj dioda, razlicititog spektra, pa probati u jednoj varijanti. Onda mozda ne uspe, pa i biljke malo propadnu. Pa probati u drugoj varijanti, pa citati, treziti... Nemam ja za sad zivaca za to :). Jedini razlog zbog kojeg bih presao na led je zbog manjeg grejanja. A grejanje mogu koliko toliko da iskontrolisem kulerima. Kad budem video ovde da je neko dosao do nekog uspesnog resenja, eto mene opet u ovoj prici. Za sad neonke pa neka prze :) ----------------------------------- _Petar_ Pon Apr 21, 2014 9:47 pm ----------------------------------- Kao sto vidis ovaj akvarijum i jeste predvidjen za more. :) Ne bih ja menjao ovu rasvetu, sem ako neces da menjas sijalice koje su stare pa da dobijes na jacini svakako. Dimenzije su ti odlicne, i ja bih koristio vec ugradjenu rasvetu (ovu ili nove sijalice), filtraciju bih skroz izbacio jer ne bih ni sundjer ostavio. Ubacio bih pumpu koja vrti vodu 20-30 litraza za sat, i naravno 5kg zivog kamena. To ti je to za pocetak, i kad se cikliranje zavrsi (mesec-dva), kreces sa koralima i ribama. :) Ovde mozes da stavis dva klovna, kozicu, i jos mozda samo jednu jako malu ribu iz porodice Goby-a. Zvuci malo, ali veruj mi da je itekako dovoljno da budes zainteresovan svaki dan. :) ----------------------------------- filter Pon Apr 21, 2014 9:49 pm ----------------------------------- nzivkovic znam coveka koji izradjuje led rasvetu za morske akvarijume. Pa ako hoces gotovu rasvetu pisi na pp. A koliko vidim tvoj akvarijum je manji, pa te nece nesto skupo izaci. Nadam se da ovo nece ispasti kao oglas, samo hocu da pomognem. ----------------------------------- Laki Pon Apr 21, 2014 10:57 pm ----------------------------------- ovo je sera biotop marine cube od 130 litara i ove t5 neonke su sasvim dovoljne da ga voze.to je standardna njegova fabricka oprema.jedina stvar sto ces morati da promenis je skimer koji je djubre i ne skima a trosi punos truje al zato ubaci aquamedic 500 tf ili tunze nano skimmer 9002 npr koji se savrseno u pozadinu uklapa....sto se led svetla tice za ovu litrazu ti preporucujem da furas t5 ovu standard a kasnije kad se ufuras mozes da mislis o ledicama koje su po meni u diy varijanti cista budalastina i gubljenje vremena -znaci samo provereni proizvodjaci maxspect,sicce,gieseman aqua medic ......... ----------------------------------- Laki Pon Apr 21, 2014 10:59 pm ----------------------------------- ako neko moze da ti da garanciju za diy led lampu ok i to na 3 god ako ne onda odustaj od toga jer zamisli da rikne npr i ti ostanes bez ssvetla na 2 dana a nemas rezervu...o tome pricam znaci samo provereno i sa garanciom.. ----------------------------------- nikouro Pon Apr 21, 2014 11:56 pm ----------------------------------- Sto se tice led rasvete u biljnoj akvaristici. U zadnje vreme citam dosta o toj vrsti rasvete pa mogu da prepricam tudja iskustva. Van ove zemlje tj Balkana led rasveta polako preuzima primat nad ostalom rasvetom. U ponudi je pun spektar boja i jacina dioda, kako u jednoj boji tako i kombinovanim bojama tj Kelvinazama. Npr : Material Copper + silicone + epoxy resin Quantity 1 Emitter Type LED Total Emitters 9 Power 10 W Color BIN White Rate Voltage 12 V Luminous Flux 900~1000 lm Color Temperature 6000~6500 K Application Great for DIY project Packing List 1 x LED module Product Name 10w white high power led Chip brand Epistar,brigelux,Epileds (Available) Color temperature 2500-3500K(Warm white ).5500-6500K ( Pure white).7000-8000K (cold white) (2500-25000K are available) High intensity 900-1000Lm Working Voltage 9-11V Working current 1050mA Available Color Warm White/ White/Cold white, Red,Green,Blue,Yellow,RGB,UV,IR and so on Operating Temperature Range -20°C to 80°C Storage Temperature Range -30°C to 100°C Lifespan 50,000h Avaliable power any power Ili nesto ovako : 10W LED Aquarium Flood Light COOL White High Power Fish Tank Lighting Reef Plant http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49932750_aaaaaaaa.JPG E sad, da ne vodimo raspravu u ovoj temi o rasveti u biljnoj akvaristici. Sve ce doci na svoje u odredjeno vreme ( kao i u ostalim detaljima oko akvaristike :) ). nzivkovic znam coveka koji izradjuje led rasvetu za morske akvarijume. Pa ako hoces gotovu rasvetu pisi na pp. A koliko vidim tvoj akvarijum je manji, pa te nece nesto skupo izaci. Nadam se da ovo nece ispasti kao oglas, samo hocu da pomognem. Ajd posalji meni na pp kontakt. Cuo sam nesto o tome ali i ne najbolje stvari :( ----------------------------------- _Petar_ Uto Apr 22, 2014 3:42 am ----------------------------------- tunze nano skimmer 9002 npr koji se savrseno u pozadinu uklapa.... Ja imam ovaj skimmer u 60L, i imam takodje 60L bez skimmera, i moram da priznam da mi akvarijum bez skimmera neuporedivo bolje napreduje. Naravno, bioload t.j. kolicina zagadjivaca je proporcijalna sa brojem i velicinom korala koji to preciscavaju. Po meni, svakako mnogo bolja varijanta je ici bez skimmera u manjim litrazama. ----------------------------------- _Petar_ Uto Apr 22, 2014 3:45 am ----------------------------------- Ja bih ipak koristio tu rasvetu koja je dosla sa akvarijumom, iz prostog razloga sto postoji sansa da spalis malo zahtevne korale koji ce ti ici u taj mali akvarijum. LED je super kada mozes da ga kontrolises sa zahtevnijim koralima, uz doziranje elemenata u vecoj litrazi. Ima vremena, nemoj samo da se razocaras ako LEd bude isuvise jak za tu litrazu, pa bih ja taj rizik za sada izbegao. Lako ces ga posle ubaciti kad malo udjes u foru sa koralima. ----------------------------------- nzivkovic Uto Apr 22, 2014 7:40 am ----------------------------------- Koga intersuje me ni su ovo preporucili http://www.ebay.com/itm/5pcs-3W-Cool-White-8000K-High-Power-Star-LED-Light-Lamp-for-Aquarium-Tank-/221326285844?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3388131c14 http://www.ebay.com/itm/10PCS-3W-Royal-Blue-High-Power-LED-Emitter-700mA-450-455NM-with-20mm-Star-Base-/320867358141?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab52f55bd http://www.ebay.com/itm/LED-light-Dimmer-brightness-adjustable-control-12-24V8A-/320677174885?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa9d95e65 Navodno bi za ovaj moj bilo dovoljno. ----------------------------------- Laki Uto Apr 22, 2014 12:02 pm ----------------------------------- nzivkovic zivis u kumodrazu? imam prijatelja iz detinjastva koji zivi tamo...od okretnice 30-tice ides onim putem na dole pa skroz dok ne pocne brdo-aleksandar mitrovic?mozda ste komsije pozzz ----------------------------------- Laki Uto Apr 22, 2014 12:04 pm ----------------------------------- bez skimera moze ali i bez riba......inace i na 30 litara sa 2 ribe skimer je vec potreban-moja iskustva tako govore.. ----------------------------------- nikouro Uto Apr 22, 2014 10:33 pm ----------------------------------- Evo nesto zanimljivog u vezi PAR-a kod Led dioda ( zadnja slika u dnu ) : http://www.coralifeproducts.com/product/aqualight-led/#par-map ----------------------------------- _Petar_ Sre Apr 23, 2014 3:24 am ----------------------------------- Extra link, samo mislim da su im PAR vrednosti malo previsoke. Svakako znaju bolje od mene. :) ----------------------------------- nikouro Sre Apr 23, 2014 9:35 am ----------------------------------- A pazi, oni su dali parametre za "svoj" proizvod. Verovatno su i ostali u nekim slicnim granicama. U svakom slucaju moze da posluzi kao uvid u pribliznim vrednostima Par-a jer iskreno sumljam da nas 99,9 % moze da dodje u posed te njihove reasvete. Sa druge strane, podrzao bih te u ideji da vecina akvarista koji bi hteli da se oprobaju u morskim vodama pocinju sa T5 rasvetom jer je ista vec dovoljno dugo u upotrebi pa su skoro svi parametri poznati. ----------------------------------- Blue Sre Apr 23, 2014 12:23 pm ----------------------------------- Necu da kvarim temu, cisto da napomenem da nikad nije zgodno uzimati kao opste cinjenice podatke na sajtu proizvodjaca... :) ----------------------------------- Laki Sre Apr 23, 2014 1:17 pm ----------------------------------- blue apsolutno tacno "SVAKI CIGANIN HVALI SVOGA KONJA" ----------------------------------- nikouro Sre Apr 23, 2014 2:04 pm ----------------------------------- Necu da kvarim temu, cisto da napomenem da nikad nije zgodno uzimati kao opste cinjenice podatke na sajtu proizvodjaca... :) I kad bi zeleo, ne bi uspeo :) . Svi se slazemo da svako hvali svoga konja. ----------------------------------- _Petar_ Sre Apr 23, 2014 2:19 pm ----------------------------------- Mislim da to nema veze, jer PAR vrednosti se odnose na kumulativnu kolicinu svetlosti koju korali dobiju u toku jednog dana. Onaj grafikon vazi kako za njihovu rasvetu, tako i za sve ostale pristupe osvetljenju, t.j. cak i neonke. Jedino sto su oni tamo postavili da treba juriti jace PAR vrednosti, koje ne mozete postici sa neonkama, pa je logicno da cete onda kupiti njihovu rasvetu koja to moze da pokrije. :D Ja moje korale drzim na oko 150PAR - 250PAR - 300PAR maksimum, sto je po meni gornja granica za mekane korale. Preko toga, pocinju da dobijaju pigment koji ih stiti od prejakog osvetljenja. ----------------------------------- _Petar_ Sre Apr 23, 2014 2:26 pm ----------------------------------- Primera radi, 4xT5 neonke na 25cm ispod povrsine vode daju oko 250PAR ili 300PAR u zavisnosti od same kombinacije neonki. T.J. koliko belih i koliko plavih koristite. 50% Marine White i 50% Marine Blue daju oko 250PAR. To je za akvarijume do oko 60L, recimo. Ako idete na vecu litrazu i vecu povrsinu gde ubacite recimo 15 neonki, PAR vrednost je oko 500PAR - 600PAR na istoj dubini. To je eto neki okvirni odokativni reper, cisto da imate ideju. LED rasveta (profesionalne konzole sa dimerima), na toj istoj dubini bez obzira na litrazu daje maksimalno izmedju 1500PAR i 1800PAR, (ali se naravno moze podesiti na zeljeni PAR). Samim tim, vidite koliko je lako zeznuti se ako se ne meri u samom startu i lepo se koncipira sve kako valja. I Neonke i LED daju odlicne rezultate ako uspete da dobijete bas ono sto vam je potrebno za korale koje zelite da drzite. ----------------------------------- nikouro Sre Apr 23, 2014 8:42 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_139827810_FTS5-13-09002-1-1.jpg Nacicu i temu tj link ka ovoj slici ( nadam se :) ), gde ima neki detalji oko PAR-a. Mada negde imam i link ka slici gde je data razlika za neonsko i led rasvetu. Evo nesto ovako, pa koga interesuje neka se baci na citanje :( [url=https://www.google.rs/search?q=par+readings+for+corals&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=iftXU4yrFYfCyQOllIHIAQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1024&bih=596#imgdii=_]PAR vrednosti ----------------------------------- Blue Sre Apr 23, 2014 10:33 pm ----------------------------------- Vrednosti na slici mozes postici sa jedno pola kW rasvete... :) ----------------------------------- Laki Sre Apr 23, 2014 10:38 pm ----------------------------------- ovo je havy sps tank.da bi neko ovo imao pored svetla mora biti u morskim vodama bar jednu deceniju a ujedno da ima opremu od godisnje ministarske plate u evropskoj uniji.... ----------------------------------- _Petar_ Sre Apr 23, 2014 10:45 pm ----------------------------------- Tako je Laki, odlicno si ovo rekao. Mnogo skupo i mnogo daleko, ali polako se dodje i do toga. Mislim da je najbitnije edukovati se dovoljno dugo na svon iskustvu sa manje zahtevnim koralima, pa nadogradjivati akvarijum polako godinama. Mnogo je interesantnije. ----------------------------------- nikouro Čet Apr 24, 2014 1:16 pm ----------------------------------- Slazem se sa vama. Gornja slika je uzeta za primer i stoji da je dosta bogat koralima. Nije adekvatan primer ali ukazuje na neke detalje tj parametre . Ima i prostih primera akvarijuma sa vec nama poznatim osvetljenjem tj markom osvetljenja. http://www.arcadia-aquatic.com/aquarium-lighting-guide/ ----------------------------------- Laki Čet Apr 24, 2014 1:30 pm ----------------------------------- imas jednu dobru lampu e sad zavisi koliko ti se svidja kombinacija hqi i t5.ime joj je ocean light od asqua medic- npr varijanta brener hqi 150w + 2 neonke t5 od po 24 w to pokriva sve sfere akvarijuma na metar kubni-ostali parameritri su mi nepoznati al naravno treba sagledati tabele lampe i u odnosu na to postaviti slojno zivi svet...samo sto ja ne volim bas to belo svetlo hqi-a a ima je u razlicitim varijantama i najvise se koristi na 1000 litrasima uz razne kombinacije jacine... tako reci kombinacija hqi +t5 je najbolji simulator realnih uslova .... ----------------------------------- nikouro Čet Apr 24, 2014 8:49 pm ----------------------------------- Kako mi se cini ja cu u ovoj temi sebi da napravim podsetnik sta gde nalazim :cry: . Normalno, nije mi to cilj :lol: http://www.advancedaquarist.com/2011/8/aafeature ----------------------------------- nikouro Pet Maj 16, 2014 9:17 pm ----------------------------------- Jel neko od morskih vukova citao sta o crvene, zelene i ostale boje led dioda ? Nesto ovako : http://orphek.com/orphek-atlantik-v2-wifi/ ----------------------------------- Blue Pet Maj 16, 2014 9:44 pm ----------------------------------- Imas ovde bas slikovit konfigurator, odmah vidis teorijske promene u spektru i emisiji, pri izmeni dioda. http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/ ----------------------------------- nikouro Pet Maj 16, 2014 10:45 pm ----------------------------------- Zanimljiv link. Hvala :) ----------------------------------- nikouro Sub Maj 17, 2014 2:19 pm ----------------------------------- Posle raznih procitanih tekstova, uporedjivanja specifikacija firmiranih led rasveta, gledanja diy foruma i iskustava, donekle sam stigao sa planom o rasveti. Ima sitnica koje mozda treba doraditi ali ... zato ste vi tu. Da razbistrim glavu i definisem misli . Ideja je sledeca : http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63651304_misljenje%203%20-%20Copy.jpg Imam jos jednu ideju sa manji broj ledova ali o njoj cemo kasnije. Na ovoj gornjoj slici vidite broj ledova i njihove boje. Misljenja , sugestije, predlozi, resenja .... ideje ! Inace ( mislim ) da su diodice Epistar tipa : http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73701523_55555555566.JPG Inace, u planu je dva kanala paljenja tako da nece se paliti sve diode od jednom ( 1 - prvo paljenje i zadnje, 2- drugo tj paljenje izmedju ). Jacina je nekih 1w/1L TJ PAR je ... da nadjem podatak :lol: 8) ----------------------------------- nemanjask Sub Maj 17, 2014 2:34 pm ----------------------------------- Vidim da se povlači kroz priču tzv PAR faktor odnosno Photosynthetically Active Radiation, dakle deo spektra koji je potreban za fotosintezu u ukupnom spektru rasvete. Dalje, postoji i tzv. PUR faktor odnosno Photosynthetically Usable Radiation ili upotrebljiva radijacija (isijavanje) korisna za fotosintezu. Sve to je korisno znati i primeniti ali je problem što taj PUR faktor ne možete saznati ako kupujete rasvetu jer ga proizvođači ne moraju navesti pa ga stoga i nema. ----------------------------------- Blue Sub Maj 17, 2014 3:11 pm ----------------------------------- U pitanju je velicina koja se mora izmeriti, kataloski podaci bi mogli da se daju u kontekstu udaljenosti od povrsine, kao i dubine vode, kao i ugla ili tako nesto, udaljenosti od osa,... ----------------------------------- nikouro Ned Maj 18, 2014 9:35 pm ----------------------------------- "Udaljenost od ose" .... sto bi znacilo da podizanjem rasvete i par se menja u vodi. Takodje, u dubini se takodje par gubi tj smanjuje ? http://www.grohaus-automation.com/wp-content/uploads/2013/02/inverse_square_light.png Deo teksta iz : http://www.grohaus-automation.com/hydroid-assessing-photosynthetically-active-radiation-par/ We have another visualization of this concept below. The number “units” are inconsequential. You can think of these as “feet” or “inches” or whatever unit you’re comfortable with. The point is, if we take point “1” as the position of our light source, then if we double the distance (i.e. point 2) the light intensity will be reduced to one-quarter the original intensity. Point 3 would be one-ninth the intensity of the first point, and so on. ----------------------------------- obiraf Pon Jun 23, 2014 8:32 pm Ja bih nesto ovako ali .... ----------------------------------- Ja bih nesto ovako za sebe, ali ne moze se. http://orphek.com/led/wp-content/uploads/2011/04/orphek-pr-156-reef-aquarium.jpg ----------------------------------- nikouro Pon Jun 23, 2014 10:11 pm ----------------------------------- Mnogi od nas bi nesto tako. Naravno, treba samo par .... dolara :smeh: ----------------------------------- obiraf Pon Jun 23, 2014 10:57 pm ----------------------------------- par ili nepar ali ima gi da se broji i broji :) ----------------------------------- Srdjan92 Uto Jun 24, 2014 9:39 am ----------------------------------- Pozdrav, nov sam na ovom forumu ali nikouro mora da se sali kad kaze da je za dobro osvetlenje potrebno par dolara. :D ----------------------------------- Srdjan92 Uto Jun 24, 2014 9:59 am ----------------------------------- Kako planiram jedan manji morski akvarijum, intenzivno se raspitujem i proučavam rasvetu koja je od skupljih stavki u morskoj, meni su preporučili royal blue uz bele pa sve povezano preko dimera, napajanje od kompjutera i to je to, mada mišljenja su podeljena što mi samo pravi veću konfuziju. Posto sam pocetnik imao bih jedno pitanje u vezi Led napajanja, koje led napajanje bilo odgovarajuce od ovih ,......... za moj akvarijum od 150 l. Hvala unapred na odgovoru. :) ----------------------------------- nesa69 Uto Jun 24, 2014 1:04 pm ----------------------------------- Eh sad, jedino da bacimo pasulj pa da znamo kakvo led svetlo si planirao pošto ih ima svakakvih. Evo ti moj glupi primer pa bi trebalo da možeš sam da se snađeš: 3,60 m led trake od 14,4 W/m (za 200 litara) + 0,8 metara iste trake + 0,6 metara takođe iste trake (za dva manja) je ukupno 72W snage. Minimalno potrebno napajanje je 100W (malo rezerve za kačenje kulera za hlađenje, dispacija itd...). Uglavnom višak snage se preporučuje (drugar koji se bavi elektronikom savetuje x2 ili bar x1,5). ----------------------------------- stefanrudi Uto Jun 24, 2014 1:25 pm ----------------------------------- Jel ima neko iskustvo sa led osvetljenjem ovih ljudi sa kupujem prodajem sto prave? ----------------------------------- Srdjan92 Uto Jun 24, 2014 3:32 pm ----------------------------------- Eh sad, jedino da bacimo pasulj pa da znamo kakvo led svetlo si planirao pošto ih ima svakakvih. Evo ti moj glupi primer pa bi trebalo da možeš sam da se snađeš: 3,60 m led trake od 14,4 W/m (za 200 litara) + 0,8 metara iste trake + 0,6 metara takođe iste trake (za dva manja) je ukupno 72W snage. Minimalno potrebno napajanje je 100W (malo rezerve za kačenje kulera za hlađenje, dispacija itd...). Uglavnom višak snage se preporučuje (drugar koji se bavi elektronikom savetuje x2 ili bar x1,5). Hvala neso69,samo,.................. ili postoje neke druge. ----------------------------------- nesa69 Uto Jun 24, 2014 4:05 pm ----------------------------------- Vidi, ovako da kažem, uleteo si u temu o morskoj akvaristici sa kojom verovatno nećeš da počneš :-) Nisu te, nije ni bitno koje su. Moraš prvo da definišeš šta želiš, slatko ili slano, pa se baciš na čitanje foruma o tome kakvo je svetlo potrebno za to što ti treba. Forum je pregledan, ima tema za početnike ... Iskreno, ako se ovoliko razumeš u struju, bolje zamoli nekog da ti pomogne oko svega toga, nije za igranje. ----------------------------------- Srdjan92 Uto Jun 24, 2014 4:34 pm ----------------------------------- Vidi, ovako da kažem, uleteo si u temu o morskoj akvaristici sa kojom verovatno nećeš da počneš :-) Nisu te, nije ni bitno koje su. Moraš prvo da definišeš šta želiš, slatko ili slano, pa se baciš na čitanje foruma o tome kakvo je svetlo potrebno za to što ti treba. Forum je pregledan, ima tema za početnike ... Iskreno, ako se ovoliko razumeš u struju, bolje zamoli nekog da ti pomogne oko svega toga, nije za igranje. Ja i stuja ko fudbal i truba moram priznati, poslusacu te ocigledno pre kupovine bilo kakve opreme moram pomoc zatraziti od pravog profesionalca kako nebi spalio akvarijum i kucu. Hvala na savetu ako bude trebala kakva strucna pomoc nadam se da mogu ti postavim neko pitanje na ovom forumu. Hvala. :D ----------------------------------- Djopa Uto Jun 24, 2014 5:08 pm ----------------------------------- Te led trake nisu korisne mnogo ni za biljke, a tek za korale... Definitivno pogresan deo foruma za pricu o led trakama. ----------------------------------- nikouro Uto Jun 24, 2014 7:14 pm ----------------------------------- @Srdjan. Pozdrav, nov sam na ovom forumu ali nikouro mora da se sali kad kaze da je za dobro osvetlenje potrebno par dolara. Naravno da se salim :) . Dobra i profi rasveta kosta od par stotina evra pa do par hiljada evra. Sve zavisi od programa / softvera koji opsluzuje rasvetu. Ima hauba koje bukvalno simuliraju sve faze osvetljenja tokom dana ( pozicije sunca, oblacnog dana, promenljivo oblacnog, grmljavine , itd ), noci ( faze meseca ) , i jos sto sta. Sa druge strane imate i onaj kutak ( koji ja obozavam :) ) , DIY, gde se normalno uz odredjene korekcije moze izvesti rasveta za par desetina evra. Rasveta za morski akvarijum je zaista specificna a samim tim i razlicita od BILJNE AKVARISTIKE. @nesa69 Vidi, ovako da kažem, uleteo si u temu o morskoj akvaristici sa kojom verovatno nećeš da počneš Smile Nisu te, nije ni bitno koje su. Moraš prvo da definišeš šta želiš, slatko ili slano, pa se baciš na čitanje foruma o tome kakvo je svetlo potrebno za to što ti treba. Forum je pregledan, ima tema za početnike ... Iskreno, ako se ovoliko razumeš u struju, bolje zamoli nekog da ti pomogne oko svega toga, nije za igranje. Ovde ima dosta istine. Vredi poslusati coveka. Zbori pravo :) @Djopa Te led trake nisu korisne mnogo ni za biljke, a tek za korale... Definitivno pogresan deo foruma za pricu o led trakama hmmmm, mislim da bi sa led trakama 5730 , 5630 i 5130 mogla da se odradi rasveta za odredjene akvarijume. Takodje, mislim da bi moglda da se odradi i za diodicama na aluminijumskoj zvezdi od 1W , 3W ili 10W. Ameri polako uvode odredjene led trake u morske akvarijume ( normalno, ovde ne mislim na ove trake koje su trenutno u ponudi, mada ... ) . ----------------------------------- Srdjan92 Uto Jun 24, 2014 8:31 pm ----------------------------------- Te led trake nisu korisne mnogo ni za biljke, a tek za korale... Definitivno pogresan deo foruma za pricu o led trakama. E sad ispade da led trake ubijaju,nisam ja led trake mislio drzati u vodi. :D ----------------------------------- Djopa Sre Jun 25, 2014 12:58 am ----------------------------------- @Srdjan. Pozdrav, nov sam na ovom forumu ali nikouro mora da se sali kad kaze da je za dobro osvetlenje potrebno par dolara. Naravno da se salim :) . Dobra i profi rasveta kosta od par stotina evra pa do par hiljada evra. Sve zavisi od programa / softvera koji opsluzuje rasvetu. Ima hauba koje bukvalno simuliraju sve faze osvetljenja tokom dana ( pozicije sunca, oblacnog dana, promenljivo oblacnog, grmljavine , itd ), noci ( faze meseca ) , i jos sto sta. Sa druge strane imate i onaj kutak ( koji ja obozavam :) ) , DIY, gde se normalno uz odredjene korekcije moze izvesti rasveta za par desetina evra. Rasveta za morski akvarijum je zaista specificna a samim tim i razlicita od BILJNE AKVARISTIKE. @nesa69 Vidi, ovako da kažem, uleteo si u temu o morskoj akvaristici sa kojom verovatno nećeš da počneš Smile Nisu te, nije ni bitno koje su. Moraš prvo da definišeš šta želiš, slatko ili slano, pa se baciš na čitanje foruma o tome kakvo je svetlo potrebno za to što ti treba. Forum je pregledan, ima tema za početnike ... Iskreno, ako se ovoliko razumeš u struju, bolje zamoli nekog da ti pomogne oko svega toga, nije za igranje. Ovde ima dosta istine. Vredi poslusati coveka. Zbori pravo :) @Djopa Te led trake nisu korisne mnogo ni za biljke, a tek za korale... Definitivno pogresan deo foruma za pricu o led trakama hmmmm, mislim da bi sa led trakama 5730 , 5630 i 5130 mogla da se odradi rasveta za odredjene akvarijume. Takodje, mislim da bi moglda da se odradi i za diodicama na aluminijumskoj zvezdi od 1W , 3W ili 10W. Ameri polako uvode odredjene led trake u morske akvarijume ( normalno, ovde ne mislim na ove trake koje su trenutno u ponudi, mada ... ) . Kazem nisu mnogo korisne, zato sto uglavnom onaj ko hoce da stavi trake racuna na ustedu struje u odnosu na neonke, u suprotnom ne znam sto bi isao na tu opciju. Kada se rasveta uradi od diodica po vat, tri ili deset, ustede struje nema, po mojoj racunici, a i racunici lumen/povrsina itd. Uz to ti moduli(da ih tako nazovem) su jako skupi ako su to oni koji nesto koriste. Razmatrao sam, i pretrazivao, uz konektore, alu profil, kuler, dimer, napajanje i set za montazu, ne ispada uopste jeftino. Svakako ne jeftinije od neonske rasvete. Pretpostavljam da je ovde rec bila o obicnim trakama za frizidere, fasade, itd, te definitivno mogu samo za efekat mesecine, ili da se izlepi 15 traka u haubu. ----------------------------------- Srdjan92 Sre Jun 25, 2014 9:53 am ----------------------------------- Djopa, od drugara sam dobio preporuku gde da pogledam u vezi led rasvete mozda ove................................................. .............................. i nisu za osvetlenje akvarijuma. Sta ti imas da mi kazes i predlozis gde da ih kupim ili narucim kao i napajanje. :) ----------------------------------- Djopa Sre Jun 25, 2014 1:18 pm ----------------------------------- Samo da razjasnimo, pricamo o biljnom akvarijumu? Da ljudima ne spamujemo dzabe temu kad se ovde radi o morskim led rasvetama koje su posebna prica. Otvori temu u slatkovodnom delu foruma ako za biljni hoces led rasvetu, a ako hoces da kombinujes led za morski, preporucujem ti da usporis malo. Nije to bas za pocetnike. Nije ni za mene, a kao baratam nekim informacijama. Ljudi godinama uce i isprobavaju, pa nije uredu da se ja ovde pravim pametan o tome a takve led cipove nisam ni video u zivotu. ----------------------------------- Srdjan92 Sre Jun 25, 2014 1:44 pm ----------------------------------- Samo da razjasnimo, pricamo o biljnom akvarijumu? Da ljudima ne spamujemo dzabe temu kad se ovde radi o morskim led rasvetama koje su posebna prica. Otvori temu u slatkovodnom delu foruma ako za biljni hoces led rasvetu, a ako hoces da kombinujes led za morski, preporucujem ti da usporis malo. Nije to bas za pocetnike. Nije ni za mene, a kao baratam nekim informacijama. Ljudi godinama uce i isprobavaju, pa nije uredu da se ja ovde pravim pametan o tome a takve led cipove nisam ni video u zivotu. Niko se naucen nije rodio zato se uci od onih ko zna, nisam imao nameru da spanujem temu samo sam postavio pitanje ni sam nisam ocekivao da ce ovo potrajati. Sto se tice led cipova i ja ih prvi put tek vidim na slici, necu vise da te zamaram na ovu temu i hvala na savetima. ----------------------------------- nikouro Čet Avg 21, 2014 7:55 pm ----------------------------------- Posle mnogih premisljenja dosla je odluka :) eeeeeeeeeeeeee. Pre mesec dana ( otprileke ) narucena je prva tura LEDica. Danas stiglo 10 komada LED 3W , 10 000 Kelvina, 180 Lumena/ diodi , 3.2-3.7 V :) :) :) . Slike kasnije. ----------------------------------- No 1 Čet Avg 21, 2014 8:51 pm ----------------------------------- Oooo lepo, pusti da vidimo , kako bljesti ! ----------------------------------- nikouro Čet Avg 21, 2014 9:19 pm ----------------------------------- Nisu jos montirane. Cekam i one od 455nm i 410 nm :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_352162187_led%201.jpg ----------------------------------- No 1 Čet Avg 21, 2014 10:04 pm ----------------------------------- Superrr, bice moreee , samo napred !!! ----------------------------------- Laki Čet Avg 21, 2014 10:35 pm ----------------------------------- samo guraj druze..polako al sigurno ----------------------------------- nikouro Ned Sep 28, 2014 4:24 pm ----------------------------------- Kao sto i napisah ... bice ovo tema za podsetnik gde je i sta :) . Zanimljiva resenja DIY osvetljenja. http://www.fishforums.net/index.php?/topic/264895-diy-whole-tank-led-lighting-retrofit/ ----------------------------------- vlada33 Ned Sep 28, 2014 7:11 pm ----------------------------------- ovde jedino zanimljivo resenje je zadnje,ova prethodna su izuzetno ruzna,mada ja i dalje mislim da diode ne bi valjalo izlagati vlazi...manje vise i ja sam razmisljao u slicnom pravcu s tim sto sam mislio da iskoristim onaj takozvani kuler za laptop i uz prepravke da ispadne nesto nalik onim zetlight svetlima ----------------------------------- nikouro Ned Sep 28, 2014 11:32 pm ----------------------------------- Vezano za taj deo tj izgled i zastita led-a , to je pitanje maste , volje i mogucnosti. Sve je izvodljivo ;) ----------------------------------- Blade Pon Okt 20, 2014 2:50 am ----------------------------------- Ajd i ja da se upisem posto sam u procesu pravljenja led rasvete za moj buduci mali reef inace iscitao i nase i hrv i strane forume kako sta pokrao neke ideje od markiranih led rasveta i sve to spojio u moj projekat koji se nadamda ce biti blizu nekih fabrickih led rasveta fali nesto od opreme ceka se od preko braca kinezi sve sto se naruci ceka se po 30 dana :( jbg i jos malo finansija pa da sve sklopim u zeljeni izgled. Ovako od opreme za diy naruceno / stiglo 20w Royal Blue 460nm (stigle) 30w hladno bele 6500k (stigle) 15w uv 400-405 nm (stigle) 15w uv 410-420 nm (stigle) 15w zelene 530 nm (stigle) 15w narandzaste 590nm (narucene) 6w cyan (zelenoplave) 490nm (narucene) 10w jarko crvena 660nm (stigla) i jedna 7x3W Hybrid 30 stepeni usmerene 4pcs Deep Red led +2pcs Royal Blue led+1pcs UV LED (narucena) Za hladnjah sam kupio alu profil debljine 1cm sirine 10cm i duzine 60cm dodacu hladnjak od kompa verovatno neku varijantu bakar heatpipe alu sa doljnje strane zastitno staklo a odozgo ukrasnu alu lajsnu sa otvorom za dve 14 sa senzorom temperature da se necuju. To ce se sve kacitina napajanje od kompjutera koji daje struju kontroleru kog programiram na kompu . Kontrolor testiran radi odlicno ima cetiri kanala koji rade po podesenoj semi na kompu ja sam testirao podesio razmak od sat vremena za svaki kanal i stavio procenat struje koju da podize ili spusta od 1% do do 50% i to mi je bilo prejako, ujutru dize do podneva dok predvece spusta do uvece onda ostavim na jedan posto sat dva kao moonlight posle tog testa bio sretan ko malo dete kada dobije igracku ;) Ima vise modova koji se direktno pale preko kontrolera a prethodno programirani na kompu moze da glumi i grmljavinu po potrebi tipa za svaki kanal trenutno na koju jacinu struje ili postepeno i to u razmaku od 1 sekunde od 00:00 do 23:59:59 Obavestavam redovno o daljim desavanjima . ----------------------------------- Blade Pon Okt 20, 2014 2:57 am ----------------------------------- Edit Zajeb sad proverih nema sekunde samo minuti nista od grmljavine da plasim ribice i lkorale :oops: ----------------------------------- Blue Pon Okt 20, 2014 7:46 am ----------------------------------- Mislim da ce preziveti i bez grmljavine... :) Najvise me interesuje taj Alu profil, moze neka fotografija? ----------------------------------- Blade Pon Okt 20, 2014 4:40 pm ----------------------------------- ma mala shina takozvana dvoumio se da uzmem bakarnu ali se tesko hladi bakar u komadu pa cu na alu profil neke hladnjake sa bakarnom osnovom nizeg profila naravno neka dobra termalna pasta i dve cetrnajstice [img]www.astaco.rs/b2b/images/AL flah.jpg[/img] ----------------------------------- Blade Pon Okt 20, 2014 5:43 pm ----------------------------------- edit link nesto nece www.astaco.rs/b2b/images/AL%20flah.jpg ----------------------------------- Blade Sub Sep 12, 2015 10:57 pm ----------------------------------- Ja zaboravih da se upisem ovde oko led rasvete ima jedno dva meseca kako radi led kod mene u akvarijumu evo par slikica kako je teklo sklapanje nije perfektno ali radi ono sta treba ;) http://www.dodaj.rs/t/u/83/3oAK1RAC/20150803150205.jpghttp://www.dodaj.rs/t/8/mv/4y8gQC4g/20150805153321.jpghttp://www.dodaj.rs/t/1M/w5/crTEoUB/20150805164432.jpghttp://www.dodaj.rs/t/2V/ui/2n8yUVTT/20150805185150.jpghttp://www.dodaj.rs/t/h/wp/4wGzlxTa/20150805195402.jpg ----------------------------------- nikouro Ned Sep 13, 2015 6:26 pm ----------------------------------- Pogubio sam se vec kod druge ledice :) Totalno zanimljivo :) ----------------------------------- Blade Ned Sep 13, 2015 8:32 pm ----------------------------------- E da zaborafih da napisem sve ide preko kontrolora 4 kanala i svaki se posebno pali podesavanje od 1 do 100 namesteno da pali postepeno beli kanal do 60 plavi do 80 uv do 90 a combo do 50 Ja zadovoljan :) ----------------------------------- Gangster Ned Sep 13, 2015 9:33 pm ----------------------------------- Auuu koliko zica :shock: :shock: :shock: Svaka tebi cast kako si ovo povezao, jos i ako radi :wink: Salim se naravno. Pozz ----------------------------------- Miksa Pon Sep 21, 2015 12:39 pm ----------------------------------- Dimenzije akvarijuma su 35x35x30 Nasao sam ove LED sijalice: [url=http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-10PCS-1W-Cool-White-High-Power-LED-Bead-Emitter-DC3-6-3-8V-350mA-90/590660414.html?spm=2114.01020208.3.9.SYNjzt&ws_ab_test=201526_3,201527_4_71_72_73_74_75,201409_5]White [url=http://www.aliexpress.com/item/20mm-Star-Base-1W-Royal-Blue-445nm-455nm-3-2V-3-4V-300mA-Plant-Grow-LED/807013837.html?spm=2114.01020208.3.9.uJliiM&ws_ab_test=201526_3,201527_4_71_72_73_74_75,201409_5]Royal blue Da li su dovolje ove od po 1w ili da uzimam jace? Napajanje bi bilo PC ili od adaptera posto ih imam mali milion. Da li je potrebno jos nesto i da li je potrebno aktivno hladjenje? ----------------------------------- nzivkovic Pon Sep 21, 2015 3:25 pm ----------------------------------- Ako ćeš ove od 1 w treba ti vise komada, ja sam pre za 3 w , treba ti još i dimer ili kontroler kao što ima Blade. ----------------------------------- Miksa Uto Sep 22, 2015 12:13 am ----------------------------------- Mozda sam naporan ali se u struju ne razumem :( Jel moze ova kombinacija [url=http://www.aliexpress.com/item/24-KEYS-3-Channel-12V-24V-Intelligent-Light-Sensor-And-Time-Programmable-Led-Controller-For-Single/32367828701.html]Kontroler [url=http://www.aliexpress.com/item/10PCS-3W-Royal-Blue-High-Power-LED-Emitter-700mA-450-455NM-with-20mm-Star-PCB/1088268052.html?spm=2114.01020208.3.10.iNKIoQ&ws_ab_test=201526_3,201527_4_71_72_73_74_75,201409_5]Blue [url=http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-10PCS-3W-Cool-White-High-Power-LED-Bead-Emitter-DC3-6-3-8V-700mA-180/683045504.html?spm=2114.01020208.3.21.gA7K3F&ws_ab_test=201526_3,201527_4_71_72_73_74_75,201409_5]White ----------------------------------- nesa69 Uto Sep 22, 2015 1:42 am ----------------------------------- @Blade tema gde imaš sliku i naziv kontrolera koji treba, ovaj je za RGB traku: http://www.akvarijum.org/forum/post215474.html?highlight=#215474 ----------------------------------- nzivkovic Uto Sep 22, 2015 8:57 am ----------------------------------- Ledovi su dobri, a Nesa69 ti je rekao gde je kontroler. ----------------------------------- Popaj Uto Sep 22, 2015 11:33 am ----------------------------------- Mozda sam naporan ali se u struju ne razumem :( Jel moze ova kombinacija može i ta kombinacija, ali imaš jedan kanal manje. Ovaj kontroler je još ranije linkovao TeoDos u ovoj temi http://www.akvarijum.org/forum/led-dimer-t21140.html Ovom prilikom mu se zahvaljujem. Bar mene je spasao priče "uradi sam". :D ----------------------------------- Miksa Pon Dec 14, 2015 12:48 pm ----------------------------------- Jel moze neko da postavi kako je isprogramiao kontroler, na koilko vremenski mu pojacava svetlo, tj ako moze da uslika i postavi ceo ciklus, od ujutru do uvece. ----------------------------------- TeoDos Pon Dec 14, 2015 12:59 pm ----------------------------------- može i ta kombinacija, ali imaš jedan kanal manje. Ovaj kontroler je još ranije linkovao TeoDos u ovoj temi http://www.akvarijum.org/forum/led-dimer-t21140.html Ovom prilikom mu se zahvaljujem. Bar mene je spasao priče "uradi sam". :D Nema na cemu. ;) Pazario si, kako ti se cini? ----------------------------------- nebojsa.85 Pon Dec 14, 2015 9:29 pm ----------------------------------- Jeste ovo radjeno za biljnu akvaristiku, ali evo par slika po meni jedne od najbolje DIY overtank led rasvete... mozda neko dobije neku ideju za morskog ljubimca :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_483373570_1.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_103580052_2.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50004163_3.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50004164_4.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69053369_5.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50004164_6.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_120843398_7.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50004169_8.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51790035_9.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80562277_10.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_362530251_11.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_111547770_12.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_96674735_13.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_725060523_14.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63048742_15.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50004175_16.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80562283_17.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_145012121_18.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_161124583_19.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72506063_20.jpg Raspored dioda za morsku akvaristiku i eto lepe konzole :) ----------------------------------- Gangster Pon Dec 14, 2015 9:48 pm ----------------------------------- Nije realno koliko je dobro lik ovo sklopio i kako je dobro ispalo!!! Ja bih iskreno pre ovo uzeo nego fabricku konzolu. Bruka dobro!!! Svaka cast nebojsa skoro nije neko postavio ovako dobar post na forumu :bravo: ----------------------------------- djileZR Pon Dec 14, 2015 10:28 pm ----------------------------------- uh ovo je bolesno...zivkovicu reaguj i pravi ----------------------------------- nebojsa.85 Pon Dec 14, 2015 11:13 pm ----------------------------------- Hvala gansteru :) To i jeste kopija fabricke konzole Vitre-a, koju je lik bruka dobro odradio u diy varijanti, sta dobro i vise nego dobro je odradio, skoro kao orginal - ova zadnja slika je orginalna konzola... Evo predlog za neki low buzdzet, mogo bi neko od nasih akvarista da pokusa napraviti kopiju ovakve vitrea koznole za menje akvarijume :) pa kad se izuci dobro taman meni da napravi za biljni :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_120843950_mini%2058_9.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_290025510_acquario-Vitrea.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_90632973_unico-vitrea-9.jpg ----------------------------------- nzivkovic Pon Dec 14, 2015 11:53 pm ----------------------------------- Odličan projekat i super završna obrada jedino problem pravi što je od drveta koje će se vremenom izvitoperiti ma kojim lakom bilo premazano. Hvala Nebojša.85 na divnoj ideji. Imamo i mi nešto slično na našem forumu http://www.akvarijum.org/forum.....92-60.html ----------------------------------- nesa69 Uto Dec 15, 2015 12:16 am ----------------------------------- Na koliko se greju te diode u radu, ne mogu da nađem. Vidim da koriste baš debeo pleksi, pa me zanima da li zbog toga. ----------------------------------- nzivkovic Uto Dec 15, 2015 12:27 am ----------------------------------- Budu mlake do hladne, nemam neki instrument za merenje ali ću sutra probati sa termometrom, naravno zavisi i od pasivnog hladnjaka koji ne bi trebalo da bude tanji od 3 mm ----------------------------------- nesa69 Uto Dec 15, 2015 1:02 am ----------------------------------- Hvala. Mada nema potrebe, dovoljno precizno :) Rukom je izdrživ dodir na otprilike oko 45 stepeni bez opekotina. Pleksi je ako ne grešim tek na 100-nak stepeni termoplastičan.