----------------------------------- _Petar_ Pon Apr 21, 2014 1:50 pm ----------------------------------- Ma da, komotno se krece sa T5 pa posle par godina se skupe pare za LED. E sad, nije samo stvar u parama, nego je bitno da svako dobro nauci na svom primeru sta mu korali zahtevaju, kako bi znao kako da koncipira LED kasnije. To se radi ovako recimo: - Uzmete T5 rasvetu i poredjate korale po kamenu znajuci svetlosnu zahtevnost korala, i tako koncipirate koji vam idu na dno akvarijuma, koji na sredinu a koji na sam vrh po zahtevnosti od osvetljenja. - Kako vam se korali mnoze, onda ih podelite pa probate da podignete neke koji su nize, na vrh kamena i pratite kako se ponasaju. Ako im prija i brze rastu/imaju jace boje, vec imate ideju o tom koralu pod vasim osvetljenjem. Takodje ako je nekome isuvise jako osvetljenje, spustite ga dole. - Ovako se igrate nekih godinu dana i naucite tacno sta kom koralu prija. Kada predjete recimo na LED ako se za to odlucite, onda ste sigurni sta zahteva koliko svetla konkretno, a da ne sprezite korale. Naravno postoji PAR metar koji meri koliciju svetla i koji vam pomaze da odmah u startu znate kojim koralima sta prija, ali neki ljudi idalje koriste T5 rasvetu, i nece je ni menjati jer zaista sjajno odradjuje posao. Ja sam recimo poceo sa T8 neonkama, jer sam iskoristio postojecu T8 konzolu koju sam imao, i tako krenuo sa osnovnim koralima. Tek nakon 6 meseci sam se prebacio na T5, kako bih video koji je uticaj jace rasvete na tim istim vrstama.