----------------------------------- nikouro Uto Jun 24, 2014 7:14 pm ----------------------------------- @Srdjan. Pozdrav, nov sam na ovom forumu ali nikouro mora da se sali kad kaze da je za dobro osvetlenje potrebno par dolara. Naravno da se salim :) . Dobra i profi rasveta kosta od par stotina evra pa do par hiljada evra. Sve zavisi od programa / softvera koji opsluzuje rasvetu. Ima hauba koje bukvalno simuliraju sve faze osvetljenja tokom dana ( pozicije sunca, oblacnog dana, promenljivo oblacnog, grmljavine , itd ), noci ( faze meseca ) , i jos sto sta. Sa druge strane imate i onaj kutak ( koji ja obozavam :) ) , DIY, gde se normalno uz odredjene korekcije moze izvesti rasveta za par desetina evra. Rasveta za morski akvarijum je zaista specificna a samim tim i razlicita od BILJNE AKVARISTIKE. @nesa69 Vidi, ovako da kažem, uleteo si u temu o morskoj akvaristici sa kojom verovatno nećeš da počneš Smile Nisu te, nije ni bitno koje su. Moraš prvo da definišeš šta želiš, slatko ili slano, pa se baciš na čitanje foruma o tome kakvo je svetlo potrebno za to što ti treba. Forum je pregledan, ima tema za početnike ... Iskreno, ako se ovoliko razumeš u struju, bolje zamoli nekog da ti pomogne oko svega toga, nije za igranje. Ovde ima dosta istine. Vredi poslusati coveka. Zbori pravo :) @Djopa Te led trake nisu korisne mnogo ni za biljke, a tek za korale... Definitivno pogresan deo foruma za pricu o led trakama hmmmm, mislim da bi sa led trakama 5730 , 5630 i 5130 mogla da se odradi rasveta za odredjene akvarijume. Takodje, mislim da bi moglda da se odradi i za diodicama na aluminijumskoj zvezdi od 1W , 3W ili 10W. Ameri polako uvode odredjene led trake u morske akvarijume ( normalno, ovde ne mislim na ove trake koje su trenutno u ponudi, mada ... ) .