----------------------------------- becke021 Sub Dec 30, 2017 1:31 am Mahovina ----------------------------------- Danas kada sam zavrsio sa sadjenjem ostala mi je jedna plasticna korpica u kojoj je stojala bacopa i dosao sam na ideju da u nju stavim mahovinu i zabodem je naopacke u podlogu. E sad mene zanima kolike su sanse (mislim da bi trebalo) i za koliko vremena da mahovina obraste oko korpice kako se ne bi videla? Jel neko ima ideju, i da li mi je ovo uopste pametno sto sam napravio? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89093545_20171229_235319~01.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 3:01 am Re: Mahovina ----------------------------------- da li mi je ovo uopste pametno sto sam napravio? Upravo radis eksperiment za dobrobit akvaristike, naravno da je pametno! :P Salu na stranu, moje misljenje je da moze, ali ne mora da uspe. Vec isprobano sa tom casicom i jos par stvari takvog oblika, najbolje se pokazalo sa resetkom za odvod u slivnicima (silikonska). Providna je i unutrasnji deo mahovine dobija koliko toliko svetla, pa sporije truli. Kad je skroz crna i sabijena ovoliko moze da se desi da se previse taloga od riba nakupi i da pocne da truli zbog ne dovoljno cirkulacije oko iste. Sa tim casicama je bolje kad su okrenute kako bi trebalo da stoje, a mahovina se stavi samo na donjem delu i tokom vremena ce rasti izmedju tih proreza i je obuhvatiti celu. Mahovinu koja je ispred isto malo razvuci previse je sabijena. ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 30, 2017 9:30 am Re: Mahovina ----------------------------------- E sad mene zanima kolike su sanse (mislim da bi trebalo) i za koliko vremena da mahovina obraste oko korpice kako se ne bi videla? Jel neko ima ideju, i da li mi je ovo uopste pametno sto sam napravio? Naravno da možeš da probaš što god hoćeš, ja sam nešto slično uradio sa tim čašicama sa nekom končastom mahovinom, na kraju sam sve to povadio jer mi to nije bilo to. Nabavio sam javansku mahovinu ,a čini mi se da je i kod tebe ista pa ti preporučujem da je vežeš za panj, bolje će se širiti , bolji će biti vizuelni efekat , sve će biti bolje, razmisli ,probaj ali ..... ajd da kažemo zašto bi sveću pokrio loncem, pusti je da svetli ,odnosno pusti mahovinu da se razbuktava i daje lepotu akvarijumu.Poz i sve najbolje ! ----------------------------------- becke021 Sub Dec 30, 2017 10:58 am Re: Mahovina ----------------------------------- da li mi je ovo uopste pametno sto sam napravio? Upravo radis eksperiment za dobrobit akvaristike, naravno da je pametno! :P Salu na stranu, moje misljenje je da moze, ali ne mora da uspe. Vec isprobano sa tom casicom i jos par stvari takvog oblika, najbolje se pokazalo sa resetkom za odvod u slivnicima (silikonska). Providna je i unutrasnji deo mahovine dobija koliko toliko svetla, pa sporije truli. Kad je skroz crna i sabijena ovoliko moze da se desi da se previse taloga od riba nakupi i da pocne da truli zbog ne dovoljno cirkulacije oko iste. Sa tim casicama je bolje kad su okrenute kako bi trebalo da stoje, a mahovina se stavi samo na donjem delu i tokom vremena ce rasti izmedju tih proreza i je obuhvatiti celu. Mahovinu koja je ispred isto malo razvuci previse je sabijena. Prvobitna ideja mi je bila da je stavim na neki odgovarajuci kamen, ali s obzirom da kao da zivim u pustinji, ne mogu da ga nadjem (bar za sada). Ovo za svetlo sam skroz smetnuo sa uma, da moze da fali na delovima gde je prekrivena... Svakako, ovo ce ocigledno biti privremeno resenje dok ne nadjem neki veci kamen gde bi to mogao da rasporedim. Ali najsmesnije su mi bile kozice, valjda kako sam priblizio mahovinu akvarijumu su stale u red koja ce prva da se namontira na nju! :) ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 5:27 pm ----------------------------------- Bolje je okreni da ne pocne da propada, ako je privremeno, jer ako krene nece da stane (zavi od vrste mahovine). Npr ima vrsta kad krenu da propadaju izvadi se na emerzno na par dana pa se vrati u akvarijum i ko nova, a truli deo sam od sebe nestane ili je neko od stanovnika akvarijuma pojede. ----------------------------------- becke021 Sub Dec 30, 2017 6:32 pm ----------------------------------- Ok, jos danas je okrecem! Jedino se bojim da se ne razleti po celom akvarijumu, ali resicu i to sa najlonom. ----------------------------------- becke021 Sub Dec 30, 2017 7:30 pm ----------------------------------- Ajde da vidimo kako ce se ovako ponasati... Nadam se da ce vremenom da pokrije ovu platiku od case sto viri! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_100976999_20171230_182554~01.jpg ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 30, 2017 9:34 pm ----------------------------------- Jedino se bojim da se ne razleti po celom akvarijumu, ali resicu i to sa najlonom. Reši najlonom ... ali probaj nekako da je izdigneš od dna, ako nemaš panj za koji bi je privezao, napravi neki stalak (lupam od plastične varjače), da dohvati što više svetla, mislim da je najgore rešenje da stoji na podlozi jer tako delić po delić propada i širi se zaraza, (kao u korpi jabuka - ako je samo jedna trula i ostale brzo,za kratko vreme počinju sa trulenjem). Strunom vezano ,danima će to da tavori,iako je ispod osvatljenja, ali u jednom trenutku počne da se razbuktava. Neboj se da će se razleteti , a i ako ode neko parčence ,ništa strašno.Poz. ----------------------------------- becke021 Pet Jan 05, 2018 7:51 pm ----------------------------------- Konacno sam je namestio kako sam i zamislio, na lava kamen, koji se doduse ne vidi. :) Sad ne bi trebalo da bude prepreka da lepo napreduje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56117580_20180105_184707~01.jpg