----------------------------------- Pecinac Sre Nov 28, 2018 11:10 pm ----------------------------------- Izracunaj ili primeni. Sipas podlogu na dno akvarijuma u debljini od oko 0.5 do 1 cm ( zavisi sta si sve planirao da posadis od biljaka u startu. Veca biljna masa - deblji sloj, itd ). Preko 1 cm ne bih ti savetovao jer mislim dati je ovo prvi akvarijum. Oko spoljnih stranica ostavis nekih 2-3 cm praznog prostora ( bez zemlje ) da ti se ista ne bi videla, a i ima jos razloga. Postavis mrezicu ( onu plavu za fasade ) na tu zemlju, lepo skrojis da se ista ne vidi sa strane. Sipas pesak u potrebnoj debljini ( minimum 3-4 cm sa prednje strane akvarijuma pa do 7-8 cm ka zadnjoj strani akvarijuma ). E sad, ovde mogu biti razno razna odstupanja a uglavnom zavisi od akvariste i njegovog znanja, potreba i ideja. npr, ako planiras vece kamenje u akvarijumu, odredjenu postavku pa prema njoj odredjujes debljinu zemlje, peska itd http://www.akvarijum.org/forum/hranljiva-podloga-t24524.html?highlight=podloga Moraš malo da potražiš po forumu. Ali sve što te interesuje ima! Ja sam stavljao u jednom akvarijumu SERA FLOREDEPOT u drugom TROPICA PLANT GROWH SUBSTRATE. Ali ima dosta priče o zemlji za cveće i nešto slično. Međutim ja pošto sam početnik nisam želeo da rizikujem. Naravno ako staviš neku od ovih podloga, ili čak i skuplje, ne moraš ovu mrežicu što spominje @nikouro. Filter: moraš to još da napuniš i vatu da lepo postaviš, preklopi je nekoliko puta u veličini malo većoj od prostora gde ide, krajeve stavi dole a odozgo da bude skoro pa ravna. Redom odozdo ka gore: Keramičke kugle, deblji sunđer, tanji sunđer i vata. Imaš haubu, Vodu obavezno napuni do vrha gledano sa spoljne strane (do te crne linije). Kao što kaže @Skybuffalo, stavi pozadinu. Ako nećeš samolepljivu, kupi u petshopu poster, ali jednobojan - najbolje crni, i zalepi običnom selotejp trakom. Naravno da možeš istu vodu da iskoristiš. Ribice prebaci u bilo koju posudu sa vodom, ali i biljke nek budu u toj vodi. Pripremi određenu količinu vode, da odstoji 24 časa, pa ako sve to budeš radio, obavezno mali deo vode zameni novom. Ne znam na koliko si planirao zamenu vode, ali i zbog podloge i zbog algi, možeš na početku jednom nedeljno jednu trećinu vode, a kasnije i na dve nedelje ako ne možeš češće. Nemoj direktno sa česme, već da odstoji 24 časa. @Skybuffalo ti je dao odličan link. Lagano sve pročitaj, nemoj da ti je muka. I mi smo tako krenuli. Pa opet ako zapne negde, pitaj...