----------------------------------- Big-proof Sre Okt 10, 2018 11:28 pm Malawi ciklidi - dobra kombinacija ili ne? ----------------------------------- Veliki pozdrav svima, od novog clana i od skora vlasnika akvarijuma od 300l (120 x 50 x 50) Mozda sam malo zakasnio sa potraznjom pomoci, ali sta je, tu je. Naime, druga je nedelja od kada je akvarijum naseljen malawcima :D Veoma je sarenolik moj izbor riba za isti: Pseudotropheus interruptus Pseudotropheus Mpanga Pseudotropheus Acei Luwala Labidochromis Caeruleus Labidochromis Chisumulae Labidochromis Hongi Sweden Tropheus Bemba Tropheus Red Moliro Melanochromis Auratus Cynotilapia Hara Crytocara Moorii +Gibiceps 25+cm Sve ribe su mlade, zdrave i relativno jednake po velicini. Od svake vrste ima po 4,5,6 ili 7 komada. Ukupno 60ak riba. Za sada nije bilo problema. Kad sazreju planiram da napravim selekciju i napravim koliko toliko dobar brojni odnos muskih i zenskih. Ali brine me jedna stvar, s obzirom da je jako raznolika kombinacija, da li ce biti vecih problema u akvarijumu - koljaze i borbe. Toliko za sada i hvala u napred na odgovorima. :D ----------------------------------- ASX Čet Okt 11, 2018 8:10 am ----------------------------------- Tropheus Bemba napravice haos samo da porastu malo... naopaki su skroz ----------------------------------- nzivkovic Čet Okt 11, 2018 11:33 am ----------------------------------- Mislim da ni bembama ni red moliro nije mesto tu. ----------------------------------- Big-proof Čet Okt 11, 2018 10:22 pm ----------------------------------- Hvala obojici na odgovorima! Znači najbolja varijanta je da njih izdvojim. Svaka preporuka i predlog su dobrodošli... ----------------------------------- ASX Pet Okt 12, 2018 8:41 am ----------------------------------- Kod mene u akvarijumu ove Mpanga prave haos... imam tri muzijaka koji kidisu na sve pa ih onda delfin isprebija pa se smire par dana i onda isto... ----------------------------------- cvijo Pon Okt 22, 2018 11:07 pm ----------------------------------- Pozdrav ! jes da je Afrika ali mislim da si izmesao jezera sto bas i nije dobra kombinacija . Najbolje je da se odlucis dali ces da cuvas Malawi ili Tanganjiku . Cak i iako se odlucis za Malawi ne bi trebao da mesas mbune (kamenjare) i ne-mbune (plivace) koji se razlikuju po karakteru , potrebno je razlicito uredjenje aq, razlicite ishrana , jedni rastu do 10-15 drugi do 25cm , ... itd Cistac ti je nepotreban (mislim na Gibiceps) ----------------------------------- Big-proof Uto Okt 23, 2018 10:40 pm ----------------------------------- Na žalost, kada sam se odlučio sa Ciklide, otišao sam u kupovinu potpuno nespreman i neupućen, zaslepljen lepotom Ciklida kontao sam u sebi - HOĆU SVE 😄😂 A trgovac k'o trgovac. Iako sam verovao momku, jako mi je žao što nisam dobio više saveta, instrukcija, sa njegove strane neki predlog za kombinaciju i sl. Ne osporavam njegovo znanje, momak je verziran u poslu, ribe su jako kvalitetne, ali džaba kada se sve vrti oko novca i samo da se proda. Inače ribe jako lepo napreduju, nisam do sada imao nikakvih problema. Huškanja i vijanja ima svakodnevno, ali sve je za sada bezopasno. E sada, pošto ne bih želeo da de kroz neki period akvarijum pretvori u klanicu, zamolio bih nekoga da mi da instrukcije za dalje. Što se tiče jezera, definitivno Malawi . "kamenjari / plivači" - isto sugestije, iskustva sve je dobrodošlo. Hvala u napred. ----------------------------------- ASX Sre Okt 24, 2018 8:32 am ----------------------------------- Sve ce one same da srede :) najslabije ce da nastradaju druge da se bore... to je opstanak