----------------------------------- rajak1 Uto Feb 04, 2014 7:23 pm malezijski puzevi da ili ne u akvarijumu ----------------------------------- Interesuje me da li je dobo nastaniti malezijce u akvarijum i koje su prednosti a koje mane istih. Do sada nisam drzao nikakve puzeve u akvarijumu. Radi se o akvarijumu od 100l a podloga je pesak . ----------------------------------- srdjan R Uto Feb 04, 2014 7:56 pm ----------------------------------- Druze, moj savet ti je da nikako ne ubacujes malezijske puzeve u akvarijum, jako su velika napast, iskreno, ne vidim ni jedan pravi razlog da ih imas u akvarijumu a posle kratkog vremena ces ih imati na stotine... ----------------------------------- Nensi Uto Feb 04, 2014 8:06 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/malezijski-pu-t3783.html Iskreno,za mene su korisni samo puževi Helene i Nerite.Ovi puževi će ti preplaviti akvarijum vrlo brzo...Smanjena ishrana će smanjiti njihov broj,ali ne tako značajno. ----------------------------------- VeljkoXD Uto Feb 04, 2014 8:12 pm ----------------------------------- Svasta,po meni su malezijski puzevi jedni od najboljih puzeva (cena/kvalitet i naravno estetika) Sto se tice helena ne bih se slozio za Nensi da su i korisne osim za istrebljivanje drugih puzeva,ja ih imam preko 100kom u akvarijumu ali najradije bih voleo da ih uspesno povadim napolje. Moj savet ti je da ih slobodno zapatis,e sad na tebi je da li hoces ili ne. ----------------------------------- milostzr@gmail.com Uto Feb 04, 2014 8:59 pm ----------------------------------- Ja neznam kako da ih se otarasim a on bi da ih zapati,kad izadju da jedu kad osete hranu toliko ih ima da je to cudo ,akvarijum je 220l kad izadju da jedu nevidi se nijedan kamencic preplave sve celo dno,nocu izlaze na staklo pa kad uupalim svetlo ujutru nevidi se nista od njih ima ih na hiljade a samo sam par njih ubacio pre godinu dana ,moracu sve da iizvadim iz njeg i da ga dobro operem i da ubacim novu podlogu i pesak i biljke i sve ,moj savet NE UBACUJ MALEZISKU NAPAST U AKV. ----------------------------------- nesha barajevac Uto Feb 04, 2014 10:02 pm ----------------------------------- Ja sam na strani malezijaca mada nećeš pogrešiti i ako ih izostaviš. Kome se ovi puževi prenamnože negde greši. Po meni dobri su jer čiste i razdrmavaju podlogu a loši su jer svojim rovarenjem mogu da povade biljke. Uglavnom tek zasađene biljčice sa malim korenom, glosso, discectu, marsilieu i sl. ----------------------------------- rajak1 Uto Feb 04, 2014 10:22 pm ----------------------------------- Hvala vam na misljenju. I ja sam misljenja da ne bi trebalo ubacivati puzeve s obzirom da se prenamnoze pa se posle ne mogu istrebiti i prave vise problema nego sto ima koristi od toga sto oslobadjaju gasove iz podloge i ciste ostatke. ----------------------------------- Nensi Uto Feb 04, 2014 10:33 pm ----------------------------------- Čekaj,imaš 100 helena?Objasni mi kako je to moguće...Ovi puževi su korisni samo zato što rovare po podlozi.Kod mene su se jednom prenamnožili,sada ih više nema...Što se tiče algi,ne očekuj ništa.A to za razmnožavanje,nije tačno.Ovi puževi će se razmnožavati i da ima jako malo hrane,isto kao i da je ima puno.A veruj mi,nije prijatno da vidiš dno prekriveno ovim puževima.Helene su najkorisnije što se tiče istrebljavanja puževa,a pored toga mnogo su lepše od malezijskih.Nerite su ubedljivo najkorisniji puževi od svih. ----------------------------------- nesa69 Uto Feb 04, 2014 10:41 pm ----------------------------------- Ko ih ima na hiljade taj verovatno hrani lopatom i ne shvata stvarnu korist njihovog velikog broja prouzrokovanog navedenim tipom hranjenja :-) Na tebi je odluka, korisni su, ne prave štetu i razmnožavaju se (što stoji). Suviše je subjektivno da li ti smetaju ili ne. Meni lično ne, ujutru su na površini nekih 20-tak minuta nakon što nahraniš ribe (potamane ostatak hrane) i pošto mi je do prilično kasno upaljeno svetlo u akvarijumu,u ovo vreme otprilike se opet pojave u manjem obimu na podlozi. Ja ih baš i ne konstatujem nešto, gledam ribe :-) Takođe nije problem i da im se smanji broj ako puno zasmetaju, uglavnom, sa njima je uvek korisna zanimacija. ----------------------------------- CTale Uto Feb 04, 2014 10:52 pm ----------------------------------- Čekaj,imaš 100 helena?Objasni mi kako je to moguće...Ovi puževi su korisni samo zato što rovare po podlozi.Kod mene su se jednom prenamnožili,sada ih više nema...Što se tiče algi,ne očekuj ništa.A to za razmnožavanje,nije tačno.Ovi puževi će se razmnožavati i da ima jako malo hrane,isto kao i da je ima puno.A veruj mi,nije prijatno da vidiš dno prekriveno ovim puževima.Helene su najkorisnije što se tiče istrebljavanja puževa,a pored toga mnogo su lepše od malezijskih.Nerite su ubedljivo najkorisniji puževi od svih. Ne razumem zašto ne bi bilo moguće da ima 100 helena? Svaka 3 meseca toliko izvadim iz akvarijuma od 75 litara. ----------------------------------- No 1 Uto Feb 04, 2014 10:59 pm ----------------------------------- Ako se malezijci prenamnoze , ne mora da znaci da se negde gresi. Oni mogu da se kontrolisu , povremenim izbacivanjem iz akvarijuma. Tacno je da se lako razmnozavaju. Ne trebaju im neki specijalni uslovi, nisu probiraci ni po pitanju ishrane. Rovare po podlozi i prevrcu je. Svako od nas ima razlicit pristup lepoti , tako da je to subjektivna stvar. Licno ,smatram da su puzevi korisni i da nisu nekorisni. Stvar licnog izbora, necete pogresiti i ako ih imate i ako ih nemate. ----------------------------------- Nensi Uto Feb 04, 2014 11:00 pm ----------------------------------- Kod mene nije tako.Nikad nisam čula da neko ima toliko helena :D Ja ih imam već 2 godine,a što se tiče razmnožavanja uočila sam samo 2 male helene.Inače,ja i imam 2 helene (velike).Sa koliko si ti počeo CTale da bi došao do tog broja?Ja mislim da broj helena puno zavisi od toga.Svakako ću pojačati broj Helena u sledećem akvarijumu... ----------------------------------- No 1 Uto Feb 04, 2014 11:03 pm ----------------------------------- Da bi helena dostigla velicinu od nekih 1.5 cm odprilike , potrebno je ravno 8.meseci. Ne rastu tako brzo ! Uverio se licno, posto ih posedujem. ----------------------------------- CTale Uto Feb 04, 2014 11:07 pm ----------------------------------- Nabavio sam 10 komada u početku. Od tada (a nema ni 2 godine) kroz akvarijum je prošlo više od 500 komada. I sada ih imam u ponudi. Što se MTS-ova tiče: ja sam prvog (ili više) dobio toliko slučajno da sam se iznenadio kada sam zapravo video jednog. Verovatno su došli u formi jaja uz nešto. Mislio sam da su ih Helene potamanile, ali to se nije desilo. Ne smetaju mi, rovare i jedu višak hrane. Često su na staklu ali u kratkim periodima (koje onda iskoristim da ih pincetom pokupim i pošaljem dalje, kao juče kada sam "nabrao" preko 50 komada za 5 minuta). Cenim da su neuništivi i da se vrlo teško uklanjaju do kraja bez zamene podloge i uvođenja novih biljaka. ----------------------------------- No 1 Uto Feb 04, 2014 11:11 pm ----------------------------------- Kako se onda kod tebe tako razmnozavaju?! , hmmm svaka cast , ko da ih ,, lebom ranis,, , lepo ! Koliko znam malezijci ne polazu jaja , ako dobro shvatam , napisano .. ----------------------------------- CTale Uto Feb 04, 2014 11:18 pm ----------------------------------- Lepo ručkaju ;) Bez sve šale, a i da ne idemo u off, Helene kod mene napreduju potpuno suprotno onome što sam ranije čitao o njima. Ne mogu da im, zbog brojnosti, pratim tempo rasta, ali sam 90% siguran da tu veličinu kod mene dostižu za mnogo manje vremena. Moj recept: Svakodnevno hranjenje (možda za nijansu jače) Menjanje 30% vode nedeljno (čista česmovača, direktno sa slavine, malo umlačena). Temperatura vode: 25 stepeni. ----------------------------------- nesa69 Uto Feb 04, 2014 11:20 pm ----------------------------------- Rajak broj 1 :-) Imaš li neku ideju zašto želiš puževe ili čisto da imaš nekog puža? Pošto smo malezijce doktorirali, ja bih naveo a ostali kako se ko složi :-) Najkorisniji su Clinthon Corone (mali rogati) i duplo jeftiniji od Nerita (takođe korisne). Nerite su korisne i skupe (i vrede svaki dinar) ali ako ubodeš par imaš jaja koje znaju ponekad da pobodu na vidljivom mestu iz kojih se nikad ne izleže ništa a solidno se teško sastružu. Imaš Amazonce koji su veličanstvena pojava u akvarijumu i uopšte nije bitno da li su korisni ili nisu :-) Imaš i Helene koje su male crno žute (oko 1 ili 1,5 cm) i koje su korisne samo da pobiju druge puževe, takođe dosta vremena provode u podlozi. Trenutno nemam od navedenih corone (nikad da ih kupim) i helene koje neću nikad da imam zbog drugih puževa. Imaš i još neke egzotičnije skupe vrste tipa Sulawesi, Paludomus, itd.. i običnije vrste kao barski i ramshorni (za koje ne bih savetovao da zapatiš). ----------------------------------- CTale Uto Feb 04, 2014 11:21 pm ----------------------------------- Zaboravih, pa neka neko doda na moj prethodni post: Ne znam kako se razmnožavaju MTS, zato bezveze napisah "jaja". Ako nisu jaja onda vrlo sitne puževe (sada ih vidim kad su mali i nisu veći od 1mm, a tanki su k'o vlas kose). ----------------------------------- VeljkoXD Uto Feb 04, 2014 11:24 pm ----------------------------------- Evo i ja da odgovorim na pitanje od Nensi,kao pocetnu kulturu kupio sam nekih 20tak kom,trenutno ih imam u akv od 260L preko 100kom slobodna procena,dok sam ih u medju vremenu (sto prodao/sto poklonio) sigurno jos toliko ako ne i vise. Imam problema kada nekome hocu da poklonim biljku,da mu ne poklonim i jaje helene. Iskreno u planu mi je da ih povadim sve napolje i da sve operem,dezinfikujem i da probam da zapatim malezijske i ostale puzeve kao sto su (nerite,korona i sl) Sta da vam kazem u mom akvarijumu ni jedan (maticni) amazonac nije preziveo. Za mene helena jeste prelep puz,ali ne i idealan za biljni akvarijum.Jer ja pored helena od puzeva nmg imati nista drugo,a da ne govorimo o nekim malo skupljim puzevima. ----------------------------------- VeljkoXD Uto Feb 04, 2014 11:26 pm ----------------------------------- CTale MTS se radjaju zivi mali nema ih sta videti :) ----------------------------------- CTale Uto Feb 04, 2014 11:36 pm ----------------------------------- Ima šta da se vidi, bar njih mogu uvek da vidim ;) Mogu i da ih fotografišem tako male, preplave mi površinu vode. ----------------------------------- milostzr@gmail.com Sre Feb 05, 2014 11:43 am ----------------------------------- ako neko imj neku visak helenu nek mi se javi na pp ----------------------------------- chikavili Sre Feb 05, 2014 3:10 pm ----------------------------------- Imam malezijce u 3 akvarijuma i osim sto ciste, koriste mi i za regulisanje ishrane - cim vidim da su poceli da se sire, znaci da moram da smanjim kolicinu hrane. Inace, pri svakom usisavanju podloge, usisam i jednu kolicinu njih ;) ----------------------------------- Mitar Pon Maj 19, 2014 11:39 am ----------------------------------- Malezijski puzevi su korisni ja ih imam u akvarijumu od 50l dosta,i jednu helenu koja kontrolise njihov broj.Svuda se vide skoljke od malezijskih puzeva koji su bili zrtva helene ----------------------------------- Valter Uto Sep 02, 2014 10:33 pm ----------------------------------- Malezijske puževe imam dugo i ne primećujem da su toliko loši kao što neki pišu. Zapravo su vrlo korisni jer ne jedu biljke kao ostali puževi. Što se tiče nekontrolisanog razmnožavanja malezijskih puževa, to je slučaj samo u akvarujumu u kome se dešavaju veliko oscilacije u parametrima. Ranoteža biosistema je bitan faktor koji utiče na brojnost populacije ovih puževa. Kod mene ih ima taman onoliko koliko ih treba. Nikada ih ne izbacujem iz akvarijuma, a prazne ljušture viđam redovno iako nemam helene. Oni sami regulišu svoju brojnost izumiranjem i razmnožavanjem, u zavisnosti od uslova sredine. Imam utisak da mnoge postove na ovom forumu pišu oni koji se bave prodajom, pa forsiraju samo skupe puževe, ribe i biljke, kako bi naveli neiskusne akvarite da kupujo ono što im donosi veću zaradu. ----------------------------------- Choda1987 Čet Sep 04, 2014 2:16 am ----------------------------------- ja ih imam na tone xexe i ja nemam problem sa njima nikakvu stetu neprave a dno od njih je uvek cisto e sad to sto kad ugasim svetlo pa izadje gomila iz peska meni licno nesmeta jel se i onako to desava preko noci dok i negledam u aq ujutru kad mi se upali svetlo oni se povuku i sve super :)