----------------------------------- Ascaron Ned Dec 03, 2023 2:19 pm ----------------------------------- Pozdrav. Obzirom da imam dosta iskustva sa takvim akvarijumima, i Atmanom u njima, i znam koliko mogu biti zahtevni, reći ću ti moje mišljenje a odluka je svakako tvoja. Moj savet je da koristiš lava kamen, uz par manjih komada red moor drveta, u njima će biti dovoljno mesta za bakterije. Ja obično soil koristim samo u zadnjem ili središnjem delu, sve ostalo stavljam river sand od Denerlea ili JBL, jer je tako mnogo lakše za održavanje. Filter koristi samo sa za okretanje vode, i stavi u njega samo vatu. Akvarijum startuj sa vodom iz nekog cikliranog akvarijuma, menjaj prvih 7 dana 30% vode svaki dan. U drugoj nedelji svaki drugi dan do 50%, nakon toga možeš da useliš prve ribe, i zamrna vode jednom nedeljno 30-50%. Biljke koje su se dobro pokazale su valisnerija, rotala green, higrofila, kripte, kabomba, lobelia, nane, zavisno kd skejpa. Tepih biljke lično nisam koristio u tako malim akvarijumima, a seme sam inače nabavljao preko Alli expressa. Živi svet... živorotke nikako ne. Obične neonke, mikro razbore, ili ember tetre, i slične male ribe, jato od bar 8 komada, 4-5 otocinklusa i nekoliko korija pigmejaca. , ili pandica ako više voliš. Prve nedelje dodaj samo puževe (dunavske i rogate nerite), u drugoj korije i otocinkluse, na kraju druge ribe. Svetlo u startu na 50% jačine, pojačavaj nedeljno po 10%. Napomena je da budeš stripljiv/a i ne čačkaš puno oko akvarijuma. Dobro ga osmisli, postavi, i sem zamena vode ne diraj. I ako bilje krene da se topi, propada, ne diraj. Prilikom zamene vode odstrani, ili usisaj trulo lišće. I ne preteruj sa hranom, hrani ljibe ciljano. Za 3-4 meseca ćeš imati prelep mali akvarijum. Pozdrav.