----------------------------------- CyberBalkan Pet Okt 23, 2020 11:51 am Mali Akvarijum ----------------------------------- Pozdrav Jos jednom iz Praga naime imam jedno pitanje posto sam duduk i to veliki pa me zanima vase misljenje. Jutros sam dobio na poklon Akvarijum sa jednim Borcem znam da oni brzo uginu , i to mi nije velika stavka . najveci problem je sto neznam kako pravilno promeniti vodu u akvarium. Akvarium je 15cm Visine .15cm dubine 20cm sirine. http://dodaj.rs/images/122637453_788749508350225_6955965277702157047_n.jpg[/img] Znam da je voda koja je u akvarijumu 3 dana stara , i da je rekao da se jednom nedeljno menja. Ako neko moze da pomogne bio bi mu veoma zahvalan . ----------------------------------- dragang Pet Okt 23, 2020 1:27 pm ----------------------------------- Pozdrav i dobrodošao u svet akvaristike :) Može borac da izgura nekoliko godina, neće baš uginuti za par meseci, naravno ukoliko ima prihvatljive uslove. Prema dimenzijama zapremina tvog akvarijuma je 4.5l, kada oduzmeš tih par cm na vrhu, podlogu i dekoraciju, ostane ti oko 4l. Preporuka je da menjaš ako 1/3 ili 30% vode jednom nedeljno, s obzirom da nemaš filter nije problem da to radiš i 2x nedeljno. Sipaj u flašu 1.5l vode 12-24h ranije vodu sa česme i ostavi flašu otvorenu do zamene kako bi ispario hlor, ne znam kakva je voda u Pragu ali hlora verovatno ima. Takođe vodu stavi u istu prostoriju gde je i akvarijum kako bi se temperatura izjednačila, da ne šokiraš borca. Voda ne treba da stoji duže od 24h da ne bi postala ustajala. Najlakše ti je da gumenim crevom izvlačiš vodu iz akvarijuma, usput usisaš prljavštinu iz podloge, naravno paziš da ne usisaš i podlogu. Kad izvučeš vodu malo prebrišeš nekim sunđerom staklo iznutra i polako sipaš vodu koju si prethodno pripremio, naravno koristi nov sunđer koji ćeš koristiti samo za akvarijum. Sad što se tiče podloge i dekoracije, sigurno će se neko javiti ko će ti reći da to obavezno izbaciš. Ukoliko ti se ovo sviđa, sve je to ok, ali potraži na YT recimo "Betta planted tank" da vidiš kako bi to moglo da izgleda sa biljkama, bez veštačke dekoracije, sa nekom sitnijom podlogom, pa odluči šta ti se više sviđa i u kom pravcu želiš da ideš. Na kraju, najbitnije je da se tebi sviđa i da održavaš vodu kako bi borac duže i srećnije živeo. ----------------------------------- CyberBalkan Pet Okt 23, 2020 1:34 pm ----------------------------------- Hvala na odgovoru u principu ne planiram nesto veliko niti sam eto upoznat sa vodenim svetom . u svakom slucaju hvala na savetu mnogo mi znaci to sto se tice same dosipanje vode i menjaja. doduse jos jedna stavr me interesuje a to je da li bi trebao neko svetlo da mu obezbedim , tipa neku led traku ili tako nesto. ----------------------------------- dragang Pet Okt 23, 2020 1:44 pm ----------------------------------- Borcu nije bitno svetlo ali će tebi lepše izgledati sa svetlom. Na ovaj akvarijum možeš i neku manju led lampu sa štipaljkom ili nešto slično. ----------------------------------- CyberBalkan Pet Okt 23, 2020 1:51 pm ----------------------------------- Borcu nije bitno svetlo ali će tebi lepše izgledati sa svetlom. Na ovaj akvarijum možeš i neku manju led lampu sa štipaljkom ili nešto slično. Hvala ti puno mi znaci ova pomoc , videcu danas da pripremim vodu i da nabacim neku led malo svetlo tako da i njemu bude lepse a i meni . pa kad ga smestim na novo mesto kacim prvu sliku. Hvala jos jednom Puno. ----------------------------------- dragang Pet Okt 23, 2020 2:46 pm ----------------------------------- Nema na čemu, čekamo nove slike onda. Svetlo neka bude uključeno 6-8h nemaš biljke pa da ne bi buknule alge. ----------------------------------- CyberBalkan Ned Okt 25, 2020 3:54 pm ----------------------------------- Juce sam menjao vodu u akvarijumu i naravno dodao sam neku vestacku travku , sad treba da joj uradim i svetlo a sto se tice biljke danas sam uzeo od koleginice sa posla bambus pa sam mislio da njega stavim za pocetak u akvarijum . sad je samo pitanje da li je to pametna ideja. ----------------------------------- CyberBalkan Ned Okt 25, 2020 4:46 pm ----------------------------------- ja se izvinjavam za pisanje kratko vremena u istom postu upravo sam namestio led lampu iznad akvariuma i to lampu koja ima 3 jacine svetla. https://i.imgur.com/GbRGQwa.jpeg https://i.imgur.com/wiMd1P9.jpg i to otpilike ovako izgleda , za sad je morala ova stolna lampa posto nemam bas puno mesta a i eto univerzalna je isto tako kupio sam i toplomer. Sad samo ostaje da cujem od vas da li je pametnod a Bambus ubacim u Akvarium nasao sam na internetu i to je Lucky Bambus. ----------------------------------- Uros Kg Ned Okt 25, 2020 8:12 pm ----------------------------------- Sad sam gledao na internetu sta je lucky bambus, mislim da to nije bas najpametnije resenje ----------------------------------- CyberBalkan Ned Okt 25, 2020 11:27 pm ----------------------------------- Sad sam gledao na internetu sta je lucky bambus, mislim da to nije bas najpametnije resenje E To je problem sto sam ovde nasao na forumu post gde je jedna clan pitao vezano za bambus i to misli mdaje lucky i da je sve ok ali on ima kornjacu , dok je kod mene jedna beta. ----------------------------------- Bombadil Pon Okt 26, 2020 10:47 am ----------------------------------- Može sve dok je lišće iznad vode. ----------------------------------- CyberBalkan Pon Okt 26, 2020 8:59 pm ----------------------------------- Može sve dok je lišće iznad vode. Hvala na savetu eto ubacio sam bambus u jedan cosak list je iznad vode , doduse primetio sam danas posto sam kod kuce ceo dan da se sakriva u vestacku travu i pored bambusa . Pa me interesuej sta bi ste mi preporucili od pravih biljnog sveta da stavim i koliko . ----------------------------------- nikouro Uto Okt 27, 2020 9:42 am ----------------------------------- Malo mog vidjenja ovog akvaijuma. Odmah da napisem da nisam ljubitelj takve postavke tj sarenila pa cu biti iskren i izneti moje misljenje. Naravno, ne moras da se obaziras niti da me poslusas. Akvarijum jeste mali. Mozda da je 15-20 litara ... prijala bi i Borcu, i tebi. Ako si u mogucnosti da nabavis takav akvarijum bilo bi odlicno :) Borci u proseku zive oko tri godine. Od toga kad oduzmes da su kod odgajivaca neke vreme, pa u prodavnici onda ostaje "malo" vremena kod akvariste. Taman sredis akvarijum a on ... Kada su idealni uslovi znaju jos koju godinu da izguraju. Upravo da bi dobio tu koju godinu bitno je da litraza akvarijuma ne bude na minimumu vec da ima i prostora, i vode, i biljaka . Detalji. Ne zbog tebe vec zbog njega. Ako si u mogucnosti, ako zelis onda bi bilo korisnije da u novom akvarijumu ubacis obican pesak. Moze takozvana jedinica ( ima je svuda a moze da se kupi po odredjenim radnnjama ). Prirodna boja peska. Naravno, tu je opcija tamnijeg firmiranog peska sa hranljivom podlogom koji se nudi po akva radnjama. Hranljiva podloga moze i ne mora ispod peska. To je nesto sto ces kasnije doci samo po sebe kada malo slegnu misli i pohvatas neke od opcija sadnje i odrzavanja biljaka u akvarijumu Sobzirom na litrazu preporuka je bilje srednjeg plana. Rast tih biljaka je u opsegu od 4-5cm do nekih 10-tak santima ( jedan od predloga bi bila biljka iz porodice Sagittaria ). Dve tri vrste tih biljaka i sasvim dovoljno da obezbedis Borcu pristojan dom. Naravno, moze i koja grana ili koren. Rasveta ... mislim da bi posluzila i ta lampa koju imas. Borci i potopne pumpe ne idu. Ako vec moras da stavljas potopni filter/pumpu onda trazi sa najmanjim mogucim protokom i obavezno sa sprej barom. Vazdusna pumpa i sundjer filter je bolja opcija ali se tesko nalaze vazdusne pumpe koje ne imitiraju traktore. Naravno, tu je i opcija bez pumpe. Ogledalce ... tako se odrzavaju vitalni i ljuti. Svremena na vreme postavis ogledalce pored akvarijuma na par minuta. CISTO DA SE MALO PERAJA I VITALNOST ODRZE ZDRAVIM. Neko moje vidjenje ambijenta za Borca. Naravno, ne moras da kopiras svaki detalj sa slike : https://i.pinimg.com/originals/18/07/f5/1807f5e3d9193c6b3c93cc8e674aed85.jpg ----------------------------------- CyberBalkan Uto Okt 27, 2020 11:49 am ----------------------------------- Hvala na odgovoru i savetu nabaviti akvarium tj kupiti nije problem upravo sam i gledao da uzmem novi okvarium i to slucaju bi zbog cene uzeo od 12 litara , u svakom slucaju videcu danas pogledati po internetu mzoda nadjem negde polovno a malo vece . Sto se tice Peska da li moze pesak iz reke pod uslovom da bi dole ubacio tu hranjivu podlogu i malo ovih ukrasnih sto je sad u ovom akvarijumu, a sto se tice pumpe nebi ubacivao posto sam planirao da akvarium ostane u ovoj sobi gde je i sad a to je pored radnog stola i a psoto radim sa Audio ,Video i Web Dizajn smetala bi mizvuk svakako a i mislio samda buden a bazi prirodnog odrzavanja. Hvala ti ----------------------------------- CyberBalkan Uto Okt 27, 2020 12:11 pm ----------------------------------- Sad sam nasao jedan polovan akvarijum dimenzija 60x30x35 ako sam dobro izracunao oko 63l Glavno pitanje da li je to veliko za jednu betu stim da bi onda stavio podosta biljnog sveta i po potrebi i neku sto tisu pumpu. ----------------------------------- CyberBalkan Uto Okt 27, 2020 12:12 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89099632_122788408_10218588926694621_6252004789073681522_o.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Okt 27, 2020 1:36 pm ----------------------------------- Nikad ni za jednu ribu nije mnogo vode, sto vise to bolje, jedino moze da bude jel previse riba na toliko i toliko vode, s ovim akvarijumom mozes da napravs i paludarijum, da imas potopnu pumpu ili ne jer u paludarujumima se drugacije fitrira voda, mozes i ne moras neki mini vodopad (ne smeta kod zvukova, licno iskustvo) ukoliko se odlucis za filtriranje sa potopnom pumpom, ali bitne su ti plutajuce biljke i biljke sa sirim korenom koje rastu po barama, jezerima i rekama sa slabim tokom. Vecina ovde nas ce ti reci da ides na sto prirodnije, ali ako je tebi zanimljivo da stavis sareni pesak.. u svakom slucaju ti ces da ga gledas po ceo dan, promenices misljenje kad tad. ;) Ako ides na opciju akvarijuma mozes dodati na tu litrazu i do 4 jata od po 6 komada nekih drugih riba kasnije ili dva jata od po 12 itd, a ako ides na varijantu paludarijuma dve trecine toga tj maksimum jos 8 riba, jedno malo jato ukoliko nema filtraciju kroz pumpu i deo filter materijala, dok sa pumpom i svim propratnim bi mogao do 14 na pola litraze tih dimenzija. Ne znam da li sam te zbunio, ali ovo su neke od opcija sta bi mogao sa tim vecim polovnim da radis i da ti nikad ne bude dosadno. ----------------------------------- CyberBalkan Uto Okt 27, 2020 1:56 pm ----------------------------------- Znaci veliki akvarium je dobra strana znaci definitivno cu danas taj polovan da zabodem , sto se tice pumpe trenutno bi isao bez pume sto bi rekao cna prirodnoj bazi. Icu do Vlatavu ili Labe da donesem peska i nekih kamencica stim da cu prekosutra morati u petshop da vidim tu bazu sto ide ispod peska i da narucim koji komad Sagittaria. kakva je situracija oko Grana ili drveca iz prirode posto znam da su sama po sebi nisu sve za akvarium. ----------------------------------- nikouro Uto Okt 27, 2020 5:00 pm ----------------------------------- Vidim da je lepljen crnim silikonom. Proveri samo da nije negde silikon sivo bele boje. Onda to mesto na silikonu kriticno. Litraza je super za pocetak. Bolje nego onih 4-5 litara. Sa tom litrazom otvaraju se i druge ideje tako da sada se siri i povecava prostor i za ribe, i za biljke ... a i trosak :) ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Okt 27, 2020 7:16 pm ----------------------------------- Samoodrzivim bez dodatne filtracije treba duga priprema da bi se doveli u balans pre ubacivanja ribe i da ne moras toliko cesto da menjas vodu, da pomeras vodu tik uz podlogu itd, ali je moguce. Ukoliko odmah bucnes betu sa iz tih 4L u 60L a akvarijum nije cikliran moze (a i ne mora) da dobije neku od bolesti itd.. uzmi makar neki hang on filter za do 50L, ukoliko mozes tu da nadjes nesto tipa OASE FiltoSmart 60, i vise nego dovodljan za tvoje potrebe, a ne cuje se skoro u opste. Sto se tice peska iz reke moze, a mozes i neko gradiliste da nadjes u blizini, isto to samo je vec suvo i dovoljno je samo kuvanje ili da ga drzis par sati u vreloj vodi iz bojlera, sto se tice pripreme. Hranjiva podloga je i zemlja za cvece ili supstrat za cvece, tako da i to mozes da uzmes u razmatranje da li bi ili ne dodavao kao podlogu. ----------------------------------- CyberBalkan Uto Okt 27, 2020 7:31 pm ----------------------------------- Silicom je uredu upravo sam proveriio. Sto se tice Hranjive podloge narucena je isto tako i biljke , sto se tice Filter to cu za koji dan . Sta raditi sa prirodnim granama sta smem staviti iu akvarium i kakva je procedura. ----------------------------------- Peku Uto Okt 27, 2020 7:49 pm ----------------------------------- Držao sam borca u 180 i definitivno je iskorišćavao sav prostor da pliva, trenira strogoću i istražuje mada je veći deo vremena provodio sakriven od pogleda naslonjen na listove biljaka. Dobro obrati pažnju na kvalitet i savitljivost/gipkost silikona kod polovnih akvarijuma. Ako je tvrd, beo... ne valja. Malo bolje motorne glave(pumpe) su tihe, skoro nečujne. Nećeš imati buku od njih. Meni su 4 pumpe i penilica pored glave i jedino što čujem su zvuk kulera od rasvete. Veći akvarijum bez pumpe i kretanja vode ti baš i ne savetujem. Smrdeće na baru. Ako se odlučiš na veće litraže pored kompa prati struju iz napajanja i napravi kopije na bar dva hdda. To su dve stvari koje baš ne vole akvarijum. ----------------------------------- CyberBalkan Sre Okt 28, 2020 11:24 am ----------------------------------- oa dobro nece bas biti blizu , bice neki 1 metar udaljih sto se tice kompa i akvariuma. Nasao sam ovakav Filer za 50 litara , pa cu uzeti njega pa cu videti, posle idem po akvarium pa cu proveriti detaljnu situaciju. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_178208549_filtr-aqua-exotic-molitanovy-elementkovy-default.jpg ----------------------------------- Bruno Sre Okt 28, 2020 2:36 pm ----------------------------------- kakva je situracija oko Grana ili drveca iz prirode posto znam da su sama po sebi nisu sve za akvarium. U principu grane ili panjeve dobro opereš i istrljaš sa četkom da što više skineš koru i trule delove ako ih ima..zatim postoje faze gde ćeš to granje držati pod vodom pa zatim sipati hipermangan i kuvati granje! Poslaću ti na PP snimak sa YT kako to rade Azijati :) ----------------------------------- CyberBalkan Sre Okt 28, 2020 9:39 pm ----------------------------------- Bruno hvala na snimku pogledao sam ga i to dobro , ali sam resio da ce borac jedno mesec dana cekati na svoje prvo drvce. ----------------------------------- CyberBalkan Čet Okt 29, 2020 3:31 pm ----------------------------------- E ovako polako sam kompletan dole je spisak sta sam uzeo, Akvarijum 63L UNISOIL substrát 5L Sagittaria subulata 1ks Sagittaria teres 1Ks Filter Marina JF50 i naravno pesak sa plaze isto oko 5 litara. proces koji me je priprema ovog akvarijuma , pre nego sto prebacim Borca u veliki. Da li je pametno resenja da u toku veceri pripremim vodu za akvarium ,a sutra da u akvarium spremim podlogu i da kad dodju biljke posadim i sipam vodu od veceras a borca tek negde uvece prebacim? u svakom slucaju dajte vi vas predlog. ----------------------------------- Bruno Čet Okt 29, 2020 9:08 pm ----------------------------------- Vodu bi trebao da držiš negde 24h da ispari hlor..naravno mora biti otvorena posuda gde ćeš je držati! Pusti akvarijum da malo ciklira..znači da sve radi neko vreme pa onda ubaci ribu :) Gledaj da ti temperatura vode gde ćeš držati ribu bude ista kao i u novom akvarijumu da riba ne šlogira :) ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Okt 29, 2020 10:03 pm ----------------------------------- Stavis akvarijum na poziciju gde ce da stoji, predthodno postavis stiropor/stirodur/joga prostirku itd ispod samog akvarijuma.. Zatim isperes supstrat kroz blagi mlaz vode i poredjas ga po dnu da ima lufta od prednjeg stakla iod stranica po dva prsta.. Isperes sljunak i prokuvas ga, ostavis do sutra da se ohladi, zamenis vodu pa prokuvas jos jednom, kad se ohladi slozis preko substrata.. Kad sve to slozis dolijes, prst dva da bude potopljeno, vode i zasadis biljke, lakse se sadi sa malo vode uniutra nego kad nema ni malo, lepse se pesak/sljunak ponasa.. Napunis do kraja vodom, povezes filter i zamenis vodu gde ti je trenutno betta a tu vodu koju uzimas iz njegovog akvarijuma ne bacas nego ubacis u nov akvarijum, jer koliko toliko ima dobrih bakterija, sacekas 5 dana pa opet ponovis tj iz njegovog ubacis u veliki a iz velikog zamenis 50% i opet na 10 i 15 danu tek onda razmisljaj o prebacivanju bette. ----------------------------------- Peku Čet Okt 29, 2020 10:42 pm ----------------------------------- Ako ti vodovod koristi hloramin, a najverovatnije koristi potrebno ti je da vodu držiš po nedelju dana i više u kantama, flašama, buretu, da je kuvaš više sati(bolje reći više dana). I kada ispari ispari samo hlor a amonijak ili šta već ostaje u vodi. Skrati sebi muke kupi sredstvo za "prečišćavanje vode" npr. Seachem Prime, Easy Life FFM. U početku znači puno, taman će boca potrajati dovoljno dugo da se akvarijum ustali. Posle možeš kako hoćeš. ----------------------------------- Ayrton Pet Okt 30, 2020 8:32 am ----------------------------------- [quote="Peku"...potrebno ti je da vodu držiš po nedelju dana i više u kantama, flašama, buretu...[/quote] Zar neće tad voda već biti "ustajala", da ne kažem usmrdela? Da preformulišem pitanje, koliko dugo sme da stoji voda, dok ne postane loša za akvarijum? ----------------------------------- kikii77 Pet Okt 30, 2020 9:54 am ----------------------------------- @Ayrton Ja u malom akvarijumu od 15l oduvek vodu menjam jednom nedeljno, 30% i odmah tada dopunim balon vode koji stoji do sledeceg menjanja, tj narednih nedelju dana. Nikad nije smrdela ili slicno, ribice zive i zdrave. ----------------------------------- Peku Pet Okt 30, 2020 1:32 pm ----------------------------------- @Ayrton Otvori novu temu ako nije problem da ne bombardujemo ovde. Koncentracije su dosta male, pa ne bi trebalo da se oseti i kada se oslobađa NH4. Pokusao sam da izbegnem bilo kakvo upustanje u diskusiju sa strucnim objašnjenjem: "ili tako nesto". Raspadanje hloramina je zavisno od kiselosti/ alkanosti. Nije mi hemija jača strana niti mi se juri po netu. ----------------------------------- Ayrton Sub Okt 31, 2020 6:27 pm ----------------------------------- Izvinjavam se što sam pitanje postavio u tuđoj temi. ----------------------------------- CyberBalkan Sub Okt 31, 2020 10:24 pm ----------------------------------- Ayrton opusteno, meni ne smeta. Sto se tice akvarijuma , Juce oko 20h sam napunio , tj stavio podlogu , zasadio biljke i sipao vodu, danas sam stavio malo vece kamenje i sutra stize jedna flasica sa porukom unutra zatvorena sa pampurom i razmisljao sam, negde sutra u ovo vreme da ubacim betu pa vam postavljam nove slike i kako je to ispalo. ----------------------------------- Baia Sub Okt 31, 2020 10:50 pm ----------------------------------- A kako ces da posadis tu bocu sa porukom? ----------------------------------- CyberBalkan Ned Nov 01, 2020 8:52 am ----------------------------------- Sipacu u flasu jednobojnog cistog peska ili nekog kamencica naravno zapusiti sa pampurom , i kad se lepo smesti trebalo bi da lezi na dnu , bez pomeranja. ----------------------------------- Baia Pon Nov 02, 2020 9:17 pm ----------------------------------- Sta ces ako pusti pelcere :) ----------------------------------- CyberBalkan Pon Nov 02, 2020 10:17 pm ----------------------------------- Sta ces ako pusti pelcere :) Ako pusti nije problem , poklanjacu pelcere :D ----------------------------------- Ascaron Uto Nov 03, 2020 8:24 am ----------------------------------- Poenta je da akvarijum ne bude premali. Taj višak prostora mu sigurno ne bi smetao. Ali ako bi ubacio i čistače, algare, puževe, kozice, to bi već bio lep akvarijum pun života. A ako hoćeš tih i efikasan filter, onda definitivno gledaj kanister filtere. Ja imam JBL 402 koji sam našao dosta povoljno u Beču, a odlično radi posao, i ne čuje se uopšte. Mislim da bi sa njim mogao da pokriješ ovu litražu, a verovatno i kod tebe n možeš naći neki polovan po pristupačnoj ceni. ----------------------------------- CyberBalkan Uto Nov 03, 2020 9:59 am ----------------------------------- Salu na stranu , vidim da borac uziva u prostoru i da ne prestaje da pliva , cak st ovise i filter je ok sto sam uzeo Marina JF50 i relativno je tih . Sto se tice dodatnih ribica razmisljam da ubacim jos i bice samo da malo jos vremena prodje tj da se i ja adaptiram trenutni plan mi je da za koji dan narucim jos biljaka i da sredim svetlo , posto sam trenutno lampu obesio na plafon :D. Sto se tice polovnih stavri nema jedva da sam i ovaj akvarium nasao za nekih 15-20 eura nasao. ----------------------------------- CyberBalkan Čet Nov 05, 2020 12:24 pm ----------------------------------- AQ vec evo 4 dana normalno funkcionise borac uziva i te kako , jedino sto sam primetio je da kad ga hranim tj ubacim mu granulice dok sam blizu aq on ne obraca paznju na hranu vec mene, i dosta je pitom sto bi rekli. Gledao sam algare i zakljucio sam da mi se svidjaju Red Cherry Shrimp algary sad je samo pitanje da li oni mogu sa betom i kolika je preporuceno da ih kupim , ja sam razmisljao mozda 5-6 da uzmem ali cena za 10 je dosta jeftina , a uprincipu cena je identica mozna nesto inimalno kuplja od Sijamiskih algara. evo slika cisto da se zna na koje algare mislim . http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61714285_827.jpg ----------------------------------- nikouro Čet Nov 05, 2020 1:55 pm ----------------------------------- Red cherry kozice su strvinari tj jedu sve i svasta. Sobzirom da su na dnu lanca ishrane nisu problvljivi po pitanju hrane. Naravno, pojedine alge su im na meniju ali ne ocekuj da ce oni da ti rese probleme sa algama. Imam ih u akvarijumu ( jedno vreme ih je bilo i preko 700-800 komada ). Pocetnicima se ne preporucuju jer im uglavnom ne obezbede dovoljno mesta za skrivanje i onda budu pojedeni od strane riba. Ja bi ti preporucio da uzmes 2*10 kom iz dva legla. Odma na pocetku da im pomesas krv :). Obezbedis par crvenih detalja, bez stresa ( parametri vode, temperatura, drugi stanovnici ) i bice za par mesice pun akvarijum crvenih kozica :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_55332749_Red%20cherry%20017.jpg ----------------------------------- CyberBalkan Čet Nov 05, 2020 2:42 pm ----------------------------------- Dobro znaci maksimum da uzmem 2 komada , sto se tice dodatnih skrivanja da jeste tesko u novo formiranom aq pogotovo to sto nemam grane tj drveca u njemu . Doduse video sam u DIY sekciji kako napraviti pecinu od kokosa pa cu se ovih dana baciti na to samo , dasutra zavrsim poklopac. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Nov 06, 2020 6:28 pm ----------------------------------- 2 x po 10 iz dva legla ne dve.. :) Betta mozda pojede koju, mozda ne dirne ni jednu, zavisi od same ribe i koliko ga cesto hranis. Prvo resi rasvetu, kasnije biljke.. ----------------------------------- CyberBalkan Uto Nov 10, 2020 6:15 pm ----------------------------------- E ovako juce sam mu dosuo oko 9l vode taman otrpilike koliko je to i isparilo. Stim da vec 3-4 dana kako sam namestio privremni poklopac o materijala koji se proizvodu u firmi gde se rade alumijusmka stolarija, stirodur u sendvicu od plastike , i izrezao sam coskove i rubu gde sam sredio ovu lampu sto imam trenutno. Pritom sam sredio jednu pecinicu od kokosovog oraha. i toliko je za sad od mene sto se tice majstorisanja , ubime aq sto finansijski a sto psihicki :D. evo jedna slika i jedan video. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_535008253_IMG_20201110_161318.jpg [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zn5BdK-MvYE&feature=youtu.be[/youtube] ----------------------------------- CyberBalkan Čet Feb 25, 2021 9:12 am ----------------------------------- Dobar Dan u ovom suncanom l lepom februaru , imam jedno novo malo pitanje trebalo bi da uzmem sutra jednu polovnu policu za akv ali imam ne doumicu posto je polica 36cm u sirini a akv je 40 da li je moguce izvesi tako da tih 4 cm 2 sa jedne a 2 sa druge strane a da to nebude smetalo. sat bi ste vi uradili tj preporucili. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70184224_152435667_2848131838767746_8915346893092540149_o.jpg ----------------------------------- gotika Čet Feb 25, 2021 12:25 pm ----------------------------------- pa samo stavi siru dasku na ovu stalazu pa stiropor pa akvarijum i to je to ----------------------------------- Boki2000 Čet Feb 25, 2021 1:12 pm ----------------------------------- Cao, meni prelazi policu akvarijum levo i desno po 3cm (100l u pitanju) i vec pola godidne nema nikakvih problema