----------------------------------- nikouro Uto Okt 27, 2020 9:42 am ----------------------------------- Malo mog vidjenja ovog akvaijuma. Odmah da napisem da nisam ljubitelj takve postavke tj sarenila pa cu biti iskren i izneti moje misljenje. Naravno, ne moras da se obaziras niti da me poslusas. Akvarijum jeste mali. Mozda da je 15-20 litara ... prijala bi i Borcu, i tebi. Ako si u mogucnosti da nabavis takav akvarijum bilo bi odlicno :) Borci u proseku zive oko tri godine. Od toga kad oduzmes da su kod odgajivaca neke vreme, pa u prodavnici onda ostaje "malo" vremena kod akvariste. Taman sredis akvarijum a on ... Kada su idealni uslovi znaju jos koju godinu da izguraju. Upravo da bi dobio tu koju godinu bitno je da litraza akvarijuma ne bude na minimumu vec da ima i prostora, i vode, i biljaka . Detalji. Ne zbog tebe vec zbog njega. Ako si u mogucnosti, ako zelis onda bi bilo korisnije da u novom akvarijumu ubacis obican pesak. Moze takozvana jedinica ( ima je svuda a moze da se kupi po odredjenim radnnjama ). Prirodna boja peska. Naravno, tu je opcija tamnijeg firmiranog peska sa hranljivom podlogom koji se nudi po akva radnjama. Hranljiva podloga moze i ne mora ispod peska. To je nesto sto ces kasnije doci samo po sebe kada malo slegnu misli i pohvatas neke od opcija sadnje i odrzavanja biljaka u akvarijumu Sobzirom na litrazu preporuka je bilje srednjeg plana. Rast tih biljaka je u opsegu od 4-5cm do nekih 10-tak santima ( jedan od predloga bi bila biljka iz porodice Sagittaria ). Dve tri vrste tih biljaka i sasvim dovoljno da obezbedis Borcu pristojan dom. Naravno, moze i koja grana ili koren. Rasveta ... mislim da bi posluzila i ta lampa koju imas. Borci i potopne pumpe ne idu. Ako vec moras da stavljas potopni filter/pumpu onda trazi sa najmanjim mogucim protokom i obavezno sa sprej barom. Vazdusna pumpa i sundjer filter je bolja opcija ali se tesko nalaze vazdusne pumpe koje ne imitiraju traktore. Naravno, tu je i opcija bez pumpe. Ogledalce ... tako se odrzavaju vitalni i ljuti. Svremena na vreme postavis ogledalce pored akvarijuma na par minuta. CISTO DA SE MALO PERAJA I VITALNOST ODRZE ZDRAVIM. Neko moje vidjenje ambijenta za Borca. Naravno, ne moras da kopiras svaki detalj sa slike : https://i.pinimg.com/originals/18/07/f5/1807f5e3d9193c6b3c93cc8e674aed85.jpg