Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Manjak kiseonika? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Spoooky
Akvarista



Registrovan: 05 Jun 2012
Poruke: 70
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 3:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz ljudi nije me bilo duze vreme,imam pitanje u vezi nekoliko ribica koje su u poslednje vreme pocele da se drze samo na povrsini,ipak nekolicina ostaje na dnu.Nisam imao nikakav rasprsivac,jer nisam pristalica istih,vec je pumpa ubacivala kiseonik preko povrsine,doduse jedva primetno.Sada sam stavio crevo u pumpu ali nemam onaj regulator na kraju creva i u AQ ulazi puno kiseonika.Moje pitanje je dali u AQ moze da bude previse kiseonika koji bi mogao da steti ribicama?Takodje bih pitao koji je razlog zadrzavanja ribica na povrsini,ako nije kiseonik u pitanju postoji li drugi razlog.

Hvala unapred! pitanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 3:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 4:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ove dve teme koje sam ja čitao pišu o kiseoniku u akvarijumu.
Ono što ja mogu da ti kažem a to je, da kroz raspršivač u akvarijum ne ulazi čist kiseonik, tako da raspršivačem ne možeš da ubaciš neku veliku količinu kiseonika. Mada kiseonik se više rastvara preko površine vode prilikom talasanja iste, a ovi mehurići to pospešuju. I ono što znam a to je da je veća količina kiseonika u hladnijoj vodi! Ja još uvek nisam toliko iskusan, ali da bi ti i drugi pomogli, možda da nam kažeš dubinu akvarijuma, koje su to ribice koje te zabrinjavaju i koliko i koje biljke imaš u akvarijumu? I naravno, svaka slika je dobro došla. Dobićeš uvek bolji i precizniji odgovor.


http://www.akvarijum.org/forum.....0kiseonika

http://www.akvarijum.org/forum.....0kiseonika
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 5:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kiseonika nije nikad previše, osim toga vazdušna pumpa ubacuje u vodu ono što je u prostoriji.
ako koristiš sprej za insekte deo toga uđe i u vodu, ako je hladan vazduh u prostoriji, normalno
tako ćeš rashlađivati vodu u akvarijumu. Bilo kako turbulencija vode mora da postoji, e sad kako ćeš
to ostvariti da li vazdušnom ili ..... to je stvar izbora, ukusa, podnošenja vazdušne pumpe (njene buke), itd.

Što se tiče trihogastera oni su dvodihalice (koriste i površinski kiseonik i kiseonik iz vode),cory takođe znaju
da se bacakaju ka površini nekada iz igre a ako je učestalo može biti znak da je malo kiseonika. Vrši redovnu
zamenu vode i ne brini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 7:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na pitanje da li kiseonik može biti toksičan odgovor je: "Da". Da li ga možeš ubaciti vazdušnom pumpom u akvarijum da dodje do granice toksičnosti odgovor je "Ne"

Fora kod svake pumpe je da pravi kruženje vode kako bi se štetni gasovi brže oslobadjali, zato ljudi obicno stavljaju raspršivač pri dnu.

Proveri temperaturu kada je temperatura van granice izdržljivosti ribe će se sjatiti pri dnu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Spoooky
Akvarista



Registrovan: 05 Jun 2012
Poruke: 70
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi na brzom odgovoru,kupio sam malopre onaj ventilcic za regulaciju kolicine kiseonika preko filtera,imam ugaoni Juwel 190 l ,uglavnom su mi gupike bile na povrsini.Sto se tice vazdusne pumpe i raspsivaca,to je totalna glupost imati u akvraijumu i uopste nisam pristalica toga,jer iz mog iskustva imao sam samo negativne ishode sto se tice riba u AQ,znam da ne ulazi dovoljno kiseonika preko vazdusne pumpe tj. ne zadrzava se u vodi.Mene je samo plasilo da im od toga sto ulazi puno kiseonika u vodu ne skodi nesto dok ne kupim taj ventil,od biljaka imam uglavnom Anubiju i malo Valisnerije kako bih sakrio ogroman unutrasnji filter.A te guppike sam uzeo od lika koji je rasturio AQ pa reko ajde nece se tuci sa Korijima,Acijima,Neonkama i imam 4 king size Ksifoa,takodje jednu Botiju i jednu Sijamku,a da i da ne zaboravim imam i 3 kozice koje su tu od samog pocetka i one su king size Very Happy.Eto naveo sam sve sto imamm u AQ Very Happy Sad dok pisem vidim da ih imam poprilicno razlicitih vrsta ali u AQ vlada harmonija verovali ili ne Smile.

A prostorija se redovno luftira i nema nikakvih stetnih stvari koje bi mogle da ugroze kiseonik u AQ jer imam dva malca,tako da me razumete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Da li ga možeš ubaciti vazdušnom pumpom u akvarijum da dodje do granice toksičnosti odgovor je "Ne"

Ne slažem se jer svaki otrovan gas može biti unet u vodu i apsorbovan u njoj ,preko obične vazdušne pumpe.

Fora kod svake pumpe je da pravi kruženje vode kako bi se štetni gasovi brže oslobadjali, zato ljudi obicno stavljaju raspršivač pri dnu.

Ne slažem se jer Obična vazdušna pumpa samo gura vazduh ili neki drugi gas koji se razlaže u vodi, a raspršivač je na dnu ,logično,jer treba deo vazduha koji se naziva kiseonik da razloži dok ne izađe na površinu vode (isto kao i co) , inače obična vazdušna pumpa ima samo mehaničku zaštitu (obična vata) da spreči sve osim vazduha da uđe u vodu, a to čini malo sutra, nažalost
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uopste ne kontam ko je sad sta napisao al vidim da ljudi slabo razumeju vazdusnu pumpu pošto iste gluposti pisu ili vrte. Ne bi bilo loše da neko od admina napiše tekst samo o vazdusnim pumpama ili kako ih po prodavnicama zovu "pumpa za kiseonik" jer Vi ili ****** jedni druge ili vas neko dezinformiše teško!!!

Jednom kad se mehur oslobodi bilo da je to obican vazduh co2 ili nesto 3 to je to on je oslobodjen i prelazak gasa iz smog mehura u vodenu kolonu je poprilicno zanemarljiv.

Obicni rasprsivaci za vazdzh sluze da naprave krupnije mehurove koji se krecu ka povrsini vode i sa sobom povlace vodu. Da ne povlace vodu i ne prave cirkulaciju ne bi vam radili filteri koji koriste vazdusne pumpe. Prilikom izlaska iz vode ti mehurovi povecavaju samu povrsinu dodira vode i vazduha i na taj način povećavaju aeraciju.

Difuzori su vec druga stvar al za njih isto važi. Kad se mehur oslobodi on je izgubljen medjutim za razliku od obicnog rasprsivaca vreme nastajanja mehura je dugo, daleko duze od njegovog putovanja kroz akvarijum, pa zato kod njega već i dolazi do neke razmene gasova koja nije zanemarljiva. A i mehur je dosta sitniji pa putuje duze kroz vodu sto mu daje sansu da generalno oslobodi vise gasa al je i dalje ta kolicina zanemarljiva.

Old ne izvlači iz konteksta pitanje je bilo da li vazdušna pumpa moze uneti toliko kiseonika da pobije ribe i da li kiseonik moze biti otrovan.


Poslednji izmenio nesa69 dana Pet Dec 01, 2017 4:25 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: Može to i bez takvih izraza :)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Spoooky
Akvarista



Registrovan: 05 Jun 2012
Poruke: 70
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 01, 2017 12:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj komentar se odnosi na to da licno ja,govorim u svoje ime,nisam pristalica pumpi koje ubacuju kiseonik u AQ jer su bucne,takodje nisam pristalica rasprsivaca jer sam citao na puno mesta kako se kiseonik koji udje u AQ ne zadrzava u vodi,a imao sam u pocetku kada sam poceo sa akvaristikom problema sa uginucem ribica upravo zbog manjka kiseonika,kada sam negde procitao da je bolje kada u vodu ulazi kiseonik preko povrsine vode ili kroz filter tako sam i uradio i imao sam bolji ishod,eto to je moje iskustvo.Mozda ja gresim ne kazem da sam 100% u pravu,mozda je bila slucajnost sve to sto se desavalo ne osporavam niciji odgovor,jednostavno se drzim toga jer mislim da je bolje da se AQ tako snabdeva kiseonikom. talasi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Dec 01, 2017 5:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kamen raspršivač ima više funkcija u akvaristici , nije namenjen da bi samo ubacivao kiseonik u vodu,
takođe neznam otkud informacija da se kroz raspršivač u vodi ne rastvara ili ne ostaje baš ništa kiseonika,
ako negde ima takav izvor informacija, rado bih to video/pročitao. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Dec 01, 2017 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni nije jeasno zašto ti uopšte koristiš vazdušnu pumpu. Zar tvoj Juwel nije došao kao komplet. Filter što je u njemu bi trebalo da bude sasvim dovoljan da vrši uspešnu aeraciju.

Nisam baš ubedjen da si dobro pročitao kako se povećava količina kiseonika u akvarijumu. Jako me mrzi da kopam gde je to lepo napisano tako da cu samo prekoporati nešto što sam davno pisao jednom članu kako bi mu objasnio neke osnovne stvari. Koliko god loše zvučalo savetujem ti da pročitaš:


Što se tiče vode i razmene gasova tu razlikujemo cirkulaciju i aeraciju.

Aeracija u akvaristici je poboljšavanje razmene gasova a cirkulacija je kruženje vode. Jako su bitni.

Aeracija: Razmena gasova između vode i vazduh. Odvija se na samoj površini vode. Kada vidiš da ribe udišu vazduh one u stvari ne udišu vazduh već usisavaju taj tanak sloj vode koji je bogat kiseonikom i usmeravaju ga ka škrgmama kako bi disale. Samo mali br riba mogu da udišu vazduh jer imaju prilagodjene organe.

Zbog razlike u pritiscima i još nekih nama ne zanimljivim stvarima aeracija se odvija uvek i kad voda miruje i kad se kreće. Znači uvek imamo aeraciju vode. Od povšine dodira vode i vazduha zavis i njena da kazemo količina, koliko će se gas razmeniti. Pošto je površina vode u akvarijumu ograničena mi akvaristi se trudimo da površinu vodu što više uzbukamo, zgužvamo bukvalno. Znači što površina ima više rupa i sitnih talasa to je aeracija vode veća. Aeraciju vode najbolje obavljajuvone motorne glave filter pumpe pogotovu ako se napravi spreybar(kod spreybara sam uočio da je talasanje veće kada su rupe koje su jedna do druge različite veličine). Vazdušna pumpa manje talasa vodu na površini. Talasanje je ogromno na samom mestu gde mehurovi izlaze al talasi gube na snazi i voda počinje da bude manje uzburkana već posle nekoliko centimetara od mesta izlaska vazduha. Kod vazdušne pumpe imamo i malo rastvaranje gasova iz vazduha al to je sitno i najveći deo razmene gasa izmedju mehura u vodi i same vode se odvija na mestu njegovog nastanka kamen, difuzor...
Bolje ne znam da ti pojasnim.

Cirkulacija je drugi bitan faktor. Predstavlja kruzenje vode kroz sistem. Razlikujemo cirkulaciju kroz sam akvarijum i cirkulaciju izmedju akvarijuma i filtera.
Kroz akvarijum: ustanovili smo da prilikom aeracije površinski sloj vode postaje bogat kiseonikom. Medjutim što se ide dublje tj nizi slojevi vodenog stuba počinju da imaju manje rastvorenog kiseonika a više uglendioksida i drugih gasova. Iz ovog razloga u akvarijumu veštački putem pumpi izazivamo kruženje vode. Cilj cirkulacije unutar akvarijuma jeste da podigne vodu bogatu gasovima sa dna do površine gde ce će se ona obogatiti kiseonikom i da potom tu vodu bogatu kiseonikom spusti u donje slojeve akvarijuma kako bi se biološki procesi u tim slojevima odvijali normalno. Vazdušne pumpe su efikasne u podizanju vode iz nižih u više slojeve. Motorne pumpe stvaranu strujanje vode u jednom pravcu i pomažu pri mešanju vode u samom akvarijumu. Dobro kretanje i mesanje vode odgovara ne samo ribama već i biljkama jer tada ugljendioksid i mnogi elementi stižu do listova i uvek su prisutni. Da nema cirkulacije biljka bi često "gladovala". Strujanje vode po podlozi pomaže u sprečavanju nagomilavanja gasova.

Što se tiče filter akvarijum cirkulacije najbolje je imati dotok vode iz gornjih i donjih delova vodenog stuba. Gornji su bogati kiseonikom dok su donji dosta bogatiji amonijakom nitritima nitratima, detrusom... Voda iz filtera je bogata ugljendioksidom jer bakterije u filteru koriste kiseonik pa je vodu iz filtera najbolje mešati sa vodom koja se nalazi na površini akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nikollo
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2021
Poruke: 38
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Jan 12, 2022 2:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvaristika je nauka, drugi ljubimci su vic
Serene sky svaka cast na izlaganju
Mislim da budem iskren nije meni to i dalje sve bas najjasnije Very Happy
Ali dosta je interesantno i reci da je voda dole bogatija nitritima a gore kiseonikom tj da je bitna poprilicno i razmena po vertikali same vode u akvarijumu. Internet je prepun opskurnih informacija naucenih priucenih, a ona prava objasnjenja cesto su u senci. Akvaristika je cesto samo neka puka forma kupi ovo kupi ono to ti je dobro stavi to. Ne moze svako da zna sve ali ooet bi bilo lepo kad bi svi mi akvaristi bili dobro informisani oravim informacijama da svi razumemo zbog cega je nesto tako a ne da se radi po inerciji i jer je "neko tako reko" ili svi tako rade. Naravno ne moze sve znanje ovog sveta da ima svako, svako ima pravo da zadrzi svoje znanje dugogodisnje za sebe a ne da trosi sate da bi objasnio svakom ponaosob. Hvala jos jednom na ovom korisnom postu.
Mislim da treba ovakvih tema mada ja sam nov i na forumu i akvaristici, ali ovakve neke teme gde dolazi do sukoba misljenja i gde svako iznosi svoje misljenje o odredjenoj temi. Tako svi ucimo. A kad postavljamo slike svojih akvarijuma ili postavljamo oglase itd nista mnogo pametno ne naucimo, bar mi pocetnici, vecina vas verovatno sve zna pa im ove teme nisu ni interesantne.
Interesantno je reci ja sam ranije citao da sto vise kiseonika imaju bakterije u filteru to bolje rade posao tako da jeste interesantno i malo drugacije vidjenje da se ubacuje voda i iz gornjeg dela akv u filter. Ne secam se gde ide rapsrsivac tj u koju komoru kod sf ali sam isto negde procitao da nije lose da se u drugoj komori ostavi malo mesta praznog(npr 5cm od vrha vode do filter medija) da bi se opet pospesila ta aeracija samog filter materijala tj bakterija, je l ima tu istine? Konkretno ja isto smatram da je vazdusna p. nepotrebna u mom aq jer imam deset kila trske valisnerije i ne vidim nikakvu logiku da ona ne pravi dovoljno kiseonika. Crevo sam postavio trenutno par santima ispod povrsine jer imam malcice socivice pa da se ne vrti previse ja pretpostavljam da prevelik protok ne pomaze povrsinskim biljkama kao sto je npr pored socivice gupi trava koju sam isto sad kupio. Voda svakako ne miruje. Izvinjavam se akk je oftopik ali je vezano isto za ovo a to je sta je dodjavola skrama po povrsini vode. Nedavno sam drzao crevo na pola dubine akva pa je povrsina mirovala i bilo je dosta tu vidljivih tufni da kazem belih. Kao i u zadnjoj komori mog diy sf. Da li socivica pomaze u uklanjanu skrame? Naravno kada se voda krece i talasa skrame nema tj nije vidljiva. Sta je tacno ta skrama jel kamenac, nepojedena hrana, prljavstina.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Jan 20, 2022 4:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikollo ::
Akvaristika je nauka, drugi ljubimci su vic
Serene sky svaka cast na izlaganju


Sve je to lepo i ta teorija stoji, samo još da drug Serene shvati da većina ljudi ne gaji podmornice u vrtnim jezerima već imaju male akvarijume.

Iskreno moje iskustvo kaže da ne treba praviti aeraciju u filteru; kanisteri su dobar primer da ne treba. Nema potreb, korisne bakterije kolonizuju površine koje im najviše odgovaraju a ne samo filter materijal u filteru. I ako se desi da dođe do nedostatka kiseonika u drugoj komori pa to nije loše jer će se u toj komori vršiti dentrifikacija. Tesko će to da se desi. Korisnih bakterija ima koliko je sistemu potrebno, tj koliko im je "hrane" dostupno. Nećeš ih imati više smo zato što to želiš i zato što ima daješ nove površine sa dobrim uslovima za život.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Visak za manjak Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Nov 28, 2015 2:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ubacivanje kiseonika pitanje Welt Početak u akvaristici 15 Pon Jan 23, 2012 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribice bez kiseonika Cuja Ribe 35 Pet Feb 11, 2011 4:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nivo kiseonika nikouro Akvarijumi 16 Čet Sep 16, 2010 4:30 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License