----------------------------------- Nikollo Sre Jan 12, 2022 2:30 am ----------------------------------- Akvaristika je nauka, drugi ljubimci su vic Serene sky svaka cast na izlaganju Mislim da budem iskren nije meni to i dalje sve bas najjasnije :D Ali dosta je interesantno i reci da je voda dole bogatija nitritima a gore kiseonikom tj da je bitna poprilicno i razmena po vertikali same vode u akvarijumu. Internet je prepun opskurnih informacija naucenih priucenih, a ona prava objasnjenja cesto su u senci. Akvaristika je cesto samo neka puka forma kupi ovo kupi ono to ti je dobro stavi to. Ne moze svako da zna sve ali ooet bi bilo lepo kad bi svi mi akvaristi bili dobro informisani oravim informacijama da svi razumemo zbog cega je nesto tako a ne da se radi po inerciji i jer je "neko tako reko" ili svi tako rade. Naravno ne moze sve znanje ovog sveta da ima svako, svako ima pravo da zadrzi svoje znanje dugogodisnje za sebe a ne da trosi sate da bi objasnio svakom ponaosob. Hvala jos jednom na ovom korisnom postu. Mislim da treba ovakvih tema mada ja sam nov i na forumu i akvaristici, ali ovakve neke teme gde dolazi do sukoba misljenja i gde svako iznosi svoje misljenje o odredjenoj temi. Tako svi ucimo. A kad postavljamo slike svojih akvarijuma ili postavljamo oglase itd nista mnogo pametno ne naucimo, bar mi pocetnici, vecina vas verovatno sve zna pa im ove teme nisu ni interesantne. Interesantno je reci ja sam ranije citao da sto vise kiseonika imaju bakterije u filteru to bolje rade posao tako da jeste interesantno i malo drugacije vidjenje da se ubacuje voda i iz gornjeg dela akv u filter. Ne secam se gde ide rapsrsivac tj u koju komoru kod sf ali sam isto negde procitao da nije lose da se u drugoj komori ostavi malo mesta praznog(npr 5cm od vrha vode do filter medija) da bi se opet pospesila ta aeracija samog filter materijala tj bakterija, je l ima tu istine? Konkretno ja isto smatram da je vazdusna p. nepotrebna u mom aq jer imam deset kila trske valisnerije i ne vidim nikakvu logiku da ona ne pravi dovoljno kiseonika. Crevo sam postavio trenutno par santima ispod povrsine jer imam malcice socivice pa da se ne vrti previse ja pretpostavljam da prevelik protok ne pomaze povrsinskim biljkama kao sto je npr pored socivice gupi trava koju sam isto sad kupio. Voda svakako ne miruje. Izvinjavam se akk je oftopik ali je vezano isto za ovo a to je sta je dodjavola skrama po povrsini vode. Nedavno sam drzao crevo na pola dubine akva pa je povrsina mirovala i bilo je dosta tu vidljivih tufni da kazem belih. Kao i u zadnjoj komori mog diy sf. Da li socivica pomaze u uklanjanu skrame? Naravno kada se voda krece i talasa skrame nema tj nije vidljiva. Sta je tacno ta skrama jel kamenac, nepojedena hrana, prljavstina.