----------------------------------- Bojan Pon Sep 27, 2010 10:16 pm Mastacembelusi ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80351154_mastacembelus%20pancalus.jpg Mastacembelusi su jeguljoike ribe tropskih voda Azije i Afrike. To su nocne ribe izduzenog tela, snazno bocno spljostenog sa izrazenom obojenoscu znacajnom za skrivanje po dnu. Ledjno peraje je u svom prvom delu sa tvrdim i kratkim pojedinacnim zbicama izmedju kojih nema opne zbog cega ih nekad nazivaju "trnastim jeguljama". Drugi deo ledjnog peraja je dug, mocno razvijen i pruza se sve do repnog. Podrepno peraje je takodje mocno razvijeno. Sva tri pomenuta peraja su od velikog znacaja za kretanje mastacembelusa. Medjutim, fino i lagano kretanje se ostvaruje vijugavim pokretima tela. Ovi pokreti su veoma znacajni i za ukopavanje mastacembelusa i njihovo kretanje krzo podlogu, sto je za njih od velikog znacaja. Po obliku tela i polozaju usta lako se moze konstatovati da je to riba dna. Usta su dodja a vrh je jako izduzen i izrazito pokretljiv. Njihov nacin zivota (na i u dnu), sposobnost nalazenja hrane i osobina da jedu sve sto je iole jestivo cini ih idealnim cistacima akvarijuma. Ove ribe vole krsevite akvarijume sa meksim ili bar rastresitijim dnom u koji se mogu zavuci, a takodje im prija ako u akvarijumu ima panjeva. Najbolji je sljunak jako sitne granulacije. Kvalitet vode nije od presudnog znacaja. Ono sto nam moze stvoriti problem kad su ove ribe u pitanju je to sto vole da riju po dnu. Ako je akvarijum tek formiran i biljke tek sto su posadjenje onda treba izbegavati mastacembeluse dok se biljke dobro ne ukorene. Odgovara im ako u akvarijum ubacimo neke lokvanjcice ili ako imamo neke vece listove kriptokorina ili snicnih biljaka koji ce malo zaseniti akvarijum i napraviti polumrak. Ne treba ih prenaseljavati u akvarijum, preporucuje se jedan u 100 litara (mogu da narastu do 20 cm). Njihova velicina usta i specifican nacin ishrane ih cine bezopasnim za ostale ribe. ----------------------------------- brzi Pon Sep 27, 2010 11:22 pm ----------------------------------- Da li ih ima kod nas na trzistu ??? ----------------------------------- Bojan Uto Sep 28, 2010 12:42 am ----------------------------------- Zadnji put sam ih video pre 10-tak godina i bio sam fasciniran ribom. To je nazalost bio posledji put kad sam ih video u NS. ----------------------------------- Wlayko91 Uto Sep 28, 2010 12:30 pm ----------------------------------- ja znam gde ima da se kupe skroz crne jegulje, velicina oko 10cm. ----------------------------------- Nigros Uto Sep 28, 2010 3:36 pm ----------------------------------- Mozda mislis na fosilise? ----------------------------------- darko.potic.33 Uto Sep 28, 2010 3:43 pm ----------------------------------- ja imam jednu kuli kuli koja me malo podseca na jegulju,samo sto je cela jednobojna, braon bije je... ----------------------------------- Dragan Trnavac Sre Sep 29, 2010 12:24 am ----------------------------------- Moze ovo cudo da naraste i mnogo vise. U prirodi do 90cm a u zarobljenistvu 50 cm zavisno od vrste ----------------------------------- banem Ned Feb 23, 2020 2:26 pm ----------------------------------- Pitanje, imam već nekih pola godine par mastacembelusa. Kada sam ih uzeo bili su ~5cm dugi. Jedna je za ovih 8 meseci narastao na nekih 18cm i deblja je od prsta, dok je drugi primerak porastao možda 1-2cm. Ova velika se uredno ukopava i uglavnom je po dnu, dok ona mala slobodno pliva po celoj zapremini akvarijuma, mada uglavnom vol da se zavlači u biljke i panjeve, ili pravi društvo većoj tako što se obmotava oko nje. Jel ima neko malo više iskustva s njima, zašto je ova jedna ostala tako mala? Ovo je sličica veće: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_79123035_jeguljica.jpg