----------------------------------- djordjije Ned Maj 03, 2009 1:02 pm Mikro Crvi ----------------------------------- Mikro crvi (Anguillula rediviva) su veoma sitne glistice, ne veće od 1 mm, bele boje i najlakše ih hranimo u kiseloj sredini. Mikro crve je veoma lako gajiti kod kuće u teglama ne većim od 2l, sa poklopcem kakve obično imaju tegle od krastavaca. Veći komad hleba dobro izmrvimo i poparimo vrućom vodom, ostavimo da se ohladi i zatim hleb dobro izmesimo i na dno tegle stavimo sloj 2 cm visok i na sredinu stavimo kulturu mikro crva. Za nekoliko dana sićušni crvići će gamizati uz zidove tegle, skoro do vrha, tada ih četkicom za vodene boje skidamo i stavljamo u mrestilišni akvarijum. Sa mikro crvima je najbolje hraniti mlađriba koje uzimaju hranu sa dna. Nekada su akvaristi mikro crve proizvodili na podlozi sa jogurtom koja je jako smrdela, a uz to mikro crvi su bili izmešani sa uskislim jogurtom i kada smo takvu smesu stavljali u akvarijum veoma brzo se kvarila voda. Ovako gajeni mikro crvi, na podlozi od hleba, su veoma čisti jer ih skidamo sa stakla tegle. Takvu teglu možemo držati u sobi jer se ne oseća, tek prilikom otvaranj teglese oseti blag miris pekarskog kvasca. Pri ovakvom gajenju mikro crva nemamo mnogo posla oko njihovog održavanja, samo treba paziti da se hleb previše ne presuši i ako se u nekom krajičku počne javljati plesan treba je odmah odstraniti. ----------------------------------- No 1 Pon Sep 06, 2010 2:01 pm ----------------------------------- Mikro crvi u posudi. Skupljaju se cetkicom sa finim vlaknima, po obodu posude u kojoj ih gajite. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_47547203_DSC020721.jpg ----------------------------------- branko97KW Sre Apr 04, 2012 8:41 pm ----------------------------------- jel ih mogu gajiti u posudi od krema 500g ----------------------------------- No 1 Sre Apr 04, 2012 10:55 pm ----------------------------------- Mozes da ih gajis u toj posudi , bez problema. ----------------------------------- joca93knj Sre Apr 04, 2012 11:34 pm ----------------------------------- samo izbusi rupice na poklopcu!!! ----------------------------------- petar aleksic Ned Jul 08, 2012 7:11 pm ----------------------------------- Ja ih gajim na isti nacin samo sto posude poklapam staklom,primetio sam da ovako u znatno vecoj meri crvici izlaze na zidove posude. ----------------------------------- Vladimir95 Uto Jul 17, 2012 4:54 pm ----------------------------------- Ne razumem sta ovo znaci "na sredinu staviti kulturu mikro crva" - na sta se to odnosi? ----------------------------------- nemanjask Uto Jul 17, 2012 5:06 pm ----------------------------------- Na sredinu kutijice gde se nalazi pokvašen hleb staviti startnu kulturu mikro crva ----------------------------------- Strahinja Uto Jul 17, 2012 10:37 pm ----------------------------------- A kako se dobije taj crv sam se pojavi ili stavimo neko jajasce ili larvu??? :oops: ----------------------------------- jovica Uto Jul 17, 2012 10:54 pm ----------------------------------- Na sredinu kutijice gde se nalazi pokvašen hleb staviti startnu kulturu mikro crva ----------------------------------- Strahinja Uto Jul 17, 2012 10:57 pm ----------------------------------- Ma dobro to nego sta je to kultura nerazumam izvinite ako gnjavim ali stvarno ne shvatam??? ----------------------------------- No 1 Uto Jul 17, 2012 11:06 pm ----------------------------------- Pogledaj ono u crvenoj kutiji . U njoj se nalze mikro crvi ,to je startna kultura od hleba pravljena u kojoj se nalaze mikro crvi. Uzmes takvu kutijicu u nju stavis hleba ,sredina koju nakvasis i neko ti da startnu kulturu ovu iz kutijice. Stavis startnu kulturu na sredinu hleba, malo stavis suvog kvasca i za par dana po obodu kutijice izlaze belicasti tanki koncasti crvici kojima hranis ribe .Ok>? ----------------------------------- Strahinja Uto Jul 17, 2012 11:11 pm ----------------------------------- Hvala. :) ----------------------------------- Zvrle Uto Avg 14, 2012 1:53 pm ----------------------------------- Stavio startnu kulturu kao sto je napisano u subotu, evo vec posle 4 dana nastao problem. Sta da radim sad ?? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84059072_DSCN1123-1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_192135022_DSCN1126-1.jpg Da li neko moze da mi pomogne, gde gresim ?? ----------------------------------- garda011 Uto Avg 14, 2012 2:52 pm ----------------------------------- pogledaj iznad sliku od No1 pa svoju. uocices da malo slabije kvasis hleb koji ubacujes to je mozda samo jedan od razloga ----------------------------------- Zvrle Uto Avg 14, 2012 3:03 pm ----------------------------------- pogledaj iznad sliku od No1 pa svoju. uocices da malo slabije kvasis hleb koji ubacujes to je mozda samo jedan od razloga Pa gledao i cudio se, ovo moje ne lici ninasta a ne znam i strah me da ne preteram sa vodom pa da ne bude posle retko mozda.Ja gledao pod lupom i video da se nesto mrda, kao da vri, ali me strah zbog onog belog sto se uhvatilo na povrsinu da ne ostanem bez kulture mozda. Da li bi hleb trebao da bude skroz u vodi ili samo vlazan?? ----------------------------------- garda011 Uto Avg 14, 2012 3:16 pm ----------------------------------- pojesce oni to nista se ne boj najbolje bi bilo sad da malo poprskas tvoju kulturu mikro crva . ----------------------------------- Zvrle Uto Avg 14, 2012 3:17 pm ----------------------------------- Ok, hvala puno na savetu :bravo: ----------------------------------- aquasoil Uto Jan 08, 2013 9:38 pm ----------------------------------- Gde mogu da nadjem kulturu ovih crva, dali neko ima mozda da mi da za start? ----------------------------------- sveta021 Ned Feb 17, 2013 2:43 pm ----------------------------------- Ja sam bas danas dobio kulturu i upravo sam "pristavio",pa cemo videti za par dana sta sam uradio,nadam se da mi nece propasti... ----------------------------------- Shone Pa Ned Jun 09, 2013 2:31 pm ----------------------------------- Nekada imam manje , nekada vise crva na zidovima posude - nekada ih nema uopste. Da li neko zna razloge njihovog penjanja uz zidove ? Koji je najbolji nacin da svakodnevno mogu da skupim kolicinu tj da ih "poteram" uza zidove ? Da li postoji jos neki nacin za odvajanje ovih crva u vecoj kolicini ? ----------------------------------- Nesa Ned Jun 09, 2013 2:58 pm ----------------------------------- Nisam siguran ali,meni se cine da vise izlaze dok je gusta smesa,cim mi se malo razredi opadne mi kolicina na zidovima,bar je to moj zakljucak ----------------------------------- valtersrbija Sub Avg 17, 2013 10:16 am ----------------------------------- Gde da nadjem kulturu crva ----------------------------------- Mirche01 Ned Sep 01, 2013 2:47 pm ----------------------------------- Pročitajte šta sam ja našao na netu o mikrocrvima Mikro crvi (Anguillula rediviva) su veoma sitne glistice, ne veće od 1 mm, bjele boje. Mikro crve je veoma lako gajiti kod kuće u plastičnim posudama koje imaju poklopac. Poklopac posude izbušiti kako bi u posudu mogao da cirkuliše kiseonik. Razmnozavanje mikrocrva je na sledeci način:U posudu koju ste planirali za gajenje mikrocrva, postavite nakvašeni hljeb ( komad sredine nakvasite ispod slavine za vodu) ,ne natopite u potpunosti i postavite u posudu , Preko tog hljeba stavite početnu ,startnu kulturnu mikrocrva. posuti po tome suvi kvasac, ima ga u svakoj prodavnici ,odokativnom metodom ,manje količine, i dodate vrlo malo mlijeka . Za nekoliko dana po obodu posude(vidi sliku) izlaze mikrocrvi. Uzmete četkicu s finijim vlaknima i pokupite mikrocrve koje odmah dajete ribljoj mlađi.kao i svu hranu ribama dajete onoliko koliko mogu pojesti za vrlo kratko vrjeme. Održavanje kulture mikrocrva u već pripremljenoj posudi je dodavanjem hljeba (sredine) kvasca i mlijka Čuvanje i gajenje mikrocrva na hladnijem ,tamnijem mjestu. ----------------------------------- Baia Ned Sep 01, 2013 4:53 pm ----------------------------------- I ja sam primetio da ih veca kolicina hrane tera da se sire i po zidovima. kako kolicina hrane opada tako i oni smanjuju planinarenje. kada zaboravim da vratim teglu u fioku veca kolicina crva se skupi na strani odakle dolazi svetlost ali i to je proporcionalno kolicini hrane... kao hranu dodajem kornflejks potopljen vodom i zagrejan u mikrotalasnoj da omeksa i upije vodu plus malo kvasca u kocki. Kvasac im dodje kao nitro, ne znam sta im on radi ali kad ubacim samo kvasac sutradam imam bum po zidovima... ----------------------------------- ekvkg Sub Mar 07, 2015 1:50 am ----------------------------------- Jel se busi poklopac ili ne...? I koliko? Ne bih da mi se nakupe po stanu :) ----------------------------------- oskar oskarr Pet Feb 10, 2017 1:50 am ----------------------------------- zna li neko gde mogu da nabavim startnu kulturu mikro crva? ----------------------------------- brankorad Pon Okt 30, 2017 9:41 am ----------------------------------- Negdje sam pročitao i probao da u mikro crve ubacim cimet. Cimet neutrališe neugodan miris i navodno sprječava kvarenje kulture. Stvarno neutrališe taj miris kvasca. Kao što bi rekli kuvari cimet dodati prema vlastitom ukusu . :D