Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mikro i makro elementi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav.
Od pocetka oformljenog akvariuma i dobro ubiljenog koji za sad ima i hranjivu podlogu, koliko vremena treba da prodje da bih poceo dodavati mikro i makro elemente? I cemu oni zapravo tacno sluze.

Hvala unaprijed.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 12:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 6:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd da pokusam da ti odgovorim prvo na zadnje pitanje Very Happy

Mikro - makro elementi su tecna prihrana (ili ti vestacko djubrivo) za biljke i u sebi sadrze sve one hemijske elemente koji su biljci potrebne za normalan rast i razvoj.

Konkretno, makro elementi su jedinjenja koja u sebi sadrze nitrate (azot), fosfate (fosfor), kalijum i magnezijum, odnosno dodaju se u obliku sledecih hemijskih jedinjenja K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4.

U mikro elemente spadaju hemijski elementi,
Fe (gvozdje), B (bor), Mn (magnezijum), Mo (molibden), Zn (cink) i Cu (bakar).

I jednoj i u drugoj smesi jedinjenja odnosno hem. elementi su u odredjenjoj proporciji.

Po PPS-pro sistemu doziranja makro elementi se dodaju u sledecoj proporciji na 1l destilovane vode,

59 grama K2SO4
65 grama KNO3
6 grama KH2PO4
41 grama MgSO4

Mikro elementi,

Mn 2.0%, Fe 7.0%, Zn 0.4%, Cu 0.1%, B 1.3%, Mo 0.06%

Mikro i makro elementi se kupuju kao odvejene smese i rastvaraju se zasebno u 1 l destilovane vode. Doziranje po PPS-pro sistemu je 1 ml na 40l akvarijumske vode. Znaci za akvarijum od 100 litara dozira se po 2.5 ml rastvora svakog dana. Kupljena smesa je uglavnom dovoljna za prihranu biljaka za narednih godinu dana. Kazem kupljena, jer sve ovo moze da se napravi i u DIY varijanti, ali je potrebna velika preciznost i do pojedinih elemenata je tesko doci u prodaji. Uglavnom ovde u Srbiji mikro-makro elementi mogu da se pronadju bas jeftino, pa sto bih se zajebavao s time. Obe smese sam platio 5 evra, i s time sam prebrinuo potrebe biljaka za narednih godinu dana.

E sad ono najbitnije,
da li je neophodno dodavanje svega toga?

To je vec diskutabilno pitanje i zavisi od vise faktora. Svi ovi elementi se nalaze i u vodi, obicnoj cesmovaci. stalnom izmenom vode koju vrsimo (jednom nedeljno recimo 1/3 akvarijuma) mi unosimo prirodnim putem te elemente koje su biljkama potrebne za rast. Ali u kojoj kolicini to je vec sada pitanje na koje ti ne mogu dati konkretan odgovor jer sve zavisi od hemizma odredjene vode i bez konkretnog merenja nema ni konkretnog odgovora. Uglavnom nedostatak odredjenih elemenata na biljkama moze da se ispolji na vise nacina, pozuteli ili rupicasti listovi, slab rast i tako dalje.

Dodavanjem mikro-makro elemenata mi biljkama bez obzira na sastav nase vode dodajemo tacno onoliko koliko im je potrebno za rast. Pa cak iako se neki elemenat nalazi u visku, biljke mogu taj visak da skladiste u sebi za razliku od algi. Ovde dolazimo i do jos jedne stavke a to je da pravilnom prihranom biljaka i samim tim njihovim ubrzanim rastom mi suzbijamo i alge u akvarijumu. Nedostatak odredjenih elemenata u vodi moze da dovede i do bujanja odredjenih algi. Znaci imamo visestruki dobitak, s jedne strane prihranu biljaka s druge strane prevenciju protiv algi.

U slabo osvetljenim akvarijuma u kojima se ne dodaje CO2 i u kome nemamo zahtevne biljke nije potrebno dodavanje elemenata.

Medjutim u akvarijumima koji su srednje ili jako osvetljeni i dobro ubijeni, sve je povezano u procesu foto sinteze. Kolicina svetlosti u akvarijumu proporcionalno utice na proces foto sinteze a samim tim i potrebe biljaka za povecanim CO2 i mikro - makro elementima. U dobro osvetljenom akvarijumu sa CO2 biljke prosto vape za hranom.... A kad se dobro naruckaju onda imamo dobar i brz rast biljaka Very Happy

Inace elementi se dodaju obicno sat vremena pre paljenja svetla da bi mogli da se ravnomerno rasporede u vodi i bili podjednako dostupni svim biljkama kada upalimo svetlo i krene foto sinteza. Doziranje vrsis obicnim medicinskim spricem.

Sa prihranom krecemo onog trenutka, kada procenimo da su se biljke primile i krenule sa adekvatnim rastom u akvarijumu.

To bi bilo to "ukratko", i nije moglo krace jer ovo je tema o kojoj moze, mnogo, mnogo vise da se kaze...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2011 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa "tusta" brate svaka ti cast, odgovor je za "10". Cuj tebe ukratko kad sam vidio odgovor prepo se Very Happy salim predpostavljam da se otom moze pricati danima. Al ovo je taman onoliko koliko mi treba a ja cu dalje istrazivati.
HVALA ti puno na brzom odgovoru Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Uto Okt 09, 2012 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

e da pitam ovde jel smeta biljkama kad pocnemo sa dodavanjem mikro i makro elemenata da prekidam na primer danas sipam pa sutra ne pa narednih 5 dana sipam pa ne itd....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Uto Okt 09, 2012 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prihrana bi trebala da bude redovna, svakodnevna, ali boze moj, ako iz nekog razloga preskocis neki dan, nije greda....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Uto Okt 09, 2012 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...hvala ovo me kopkalo vec neko vreme desi se nekad zaboravim kako se zovem a ne da stavim prihranu Smile hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
lazar96
Akvarista



Registrovan: 29 Dec 2012
Poruke: 121
Lokacija: Vrnjacka Banja

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Procito sam doziranje ei sistem i pise da u akvarijuma koji imaju 0,5 w po litru je dovoljno da dodaje 1-2 dva puta nedeljno ,e sad jel i tada treba da menjamo 50 % vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

voda se mjenja zbog faune, ne zbog flore. tako da dodavanje mikro i makro elemenata nema veze s time.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako mislis na to da li da menjas vodu na taj dan kad si sipao prihranu odgovor je ne posto si na taj nacin dzabe sipao ista posto ces kasnije da ga izbacis sa vodom.
Ako pitas da li treba da menjas vodu na nedeljnom nivou kada dodajes prihranu odgovor je - obavezno! Voda se menja na 7 dana nebitno da li nesto dodajes ili ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
batakole2
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2010
Poruke: 53
Lokacija: sremska mitrovica

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

druze dundee,hoces biti ljubazan pa da nam objasnis zasto je menjanje vode bitno zbog faune a ne zbog flore.hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN Messenger
lazar96
Akvarista



Registrovan: 29 Dec 2012
Poruke: 121
Lokacija: Vrnjacka Banja

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa moj akvarijum nebi bio nesto posebno ubiljen i zasadio bi nezahtevne biljke ak je dimenzija 100 x 40 x 40 , svetlo bi bilo 4 x 20 w stedne sijalice 6500 K.pa bih dodavo prehranu biljkama ali cito sam da ako mi je svetlo 0,5 w po 1 L da ne treba da dodajem prehranu svaki dan vec da je dovoljno 1-2 puta nedeljno, ja bi dodavo 1 dan makro a 2 dan mikro elemente znaci 2 puta nedeljno,sad ja imam pitanje dali bi to bilo dovoljno i dali bi moro sa ovakvom prihranom da menjam 1 nedeljno 50 % vode ili je dovoljno 30% a mozda bi koristio i PP sistem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 11:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@batakole2, zbog toga sto je fauna mnogo osjetljivija na kvalitet vode nego flora. ja u svom "rasadniku" mjenjam 30% vode svakih mjesec-dva, dok je u aqvarijumu to na sedmicnom nivou. vjerujem da u rasadniku ni americki somic, cverglan, kako god ga zvali, ne bi prezivio ni dan, dok se biljke ne zale vec bujaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biohazard ::
...koliko vremena treba da prodje da bih poceo dodavati mikro i makro elemente? I cemu oni zapravo tacno sluze.


Kakva zona sumraka izmedju ovog Biohazardovog pitanja iz 2011-e i onoga sto covek sad radi, upravo mesajuci koktele od ovih elemenata za koje je pitao "cemu zapravo sluze" Very Happy
Izvinjavam se za off topic, prosto sam morao da podelim ovo moje zapazanje sa vama, i pozdrav za Biohazarda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Feb 06, 2013 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pridruzujem se cestitkama, lik radi pravi posao!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Feb 07, 2013 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ostaje nam nada da cemo i mi tako za 2 godine Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potrebni mikro crvi DonderionBerik Tražnja 1 Pon Jul 18, 2022 6:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mikro crvi stevladas Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Mar 18, 2018 3:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mikro i makro elementi u NS bolepleco Arhiva Malih Oglasa 4 Pet Mar 09, 2018 3:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Refugim/makro alge, iskustva dzonib Morska Akvaristika 4 Uto Nov 21, 2017 2:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mikro Crvi Skybuffalo Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Okt 29, 2017 4:37 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License