----------------------------------- MiB Čet Okt 29, 2009 2:16 am Mikrogeophagus ramirezi ----------------------------------- Mikrogeophagus ramirezi Ramirez http://www.akvarijum.org/forum/slike/ribe/Mikrogeophagus_ramirezi.jpg Minimalna veličina akvarijuma: 60l Održavanje: Teško Temperament: Miroljubive Temperatura: 23-30 C pH vrednost: 5.0 - 7.0 Tvrdoća: 0.0 - 12.0 dGH Max.veličina: 8-10 cm Ishrana: Svaštojedi Poreklo: Južna Amerika Familija: Cichlidae (Ciklidi-Grgečići) Mrest: Ikrašica Osobine: Spadaju u patuljaste ciklide pa su stoga miroljubive ribe. Mogu se čuvati sa drugim miroljubivim ribicama, ali se mužjaci ramireza međusobno ne podnose. Kao i svaki patuljasti ciklid, vole dobro ubiljen akvarijum. Spadaju u jedne od najosetljivijih akvarijumskih ribica, pa je stoga njihova nega teška. Osetljivi su na razne bakterije i bolesti, pa je zato neophodno održavati vrhunsku negu vode u akvarijumu. Najbolje se osećaju u mekoj vodi i tada odbijaju prelepe boje i češće se mreste. Postoje i "domaći" ciklidi koji su naviknuti na tvrđu vodu i čija je nega jednostavnija, ali nikada neće imati izražene boje kao kada se čuvaju u omekšanoj vodi. Zanimljivog su ponašanja i spadaju u tzv. karakterne ribe. http://www.youtube.com/v/NAsEUYUAKWk http://www.youtube.com/v/-49-uzerdLE http://www.youtube.com/v/6wzvX4DjoW0 Ramirezi u prirodnom staništu http://www.youtube.com/v/LpGyXBNpERw Mrest: Polovi se mogu najbolje razlikovati tek kod odraslih primeraka. Mužjaci imaju veću leđnu peraju i dublje čelo dok ženka ima manju leđnu peraju, nešto je manja i ima ružičast trbuh. Za mrest se ramirezi najbolje pripremaju raznovrsnom ishranom, uključujući i živu hranu. Kada ženkin stomak postane izrazito ružičast ona je spremna za mrest i mužjak će početi sa "udvaranjem". Par će početi da čisti prostor gde žele da ženka položi ikru. Par će po polaganju ikre kružiti oko nje čime će joj obezbediti ventilaciju. Dobri su roditelji, tako da će pažljivo čuvati svoju ikru. Ako nisu odvojeni u zaseban akvarijum i pod stalnim su pristiskom može se desiti da pojedu ikru. Takođe, nekada mužjak može da ubije ženku kako bi zaštitio ikru. U tom slučaju treba na vreme reagovati i odvojiti ženku. Inkubacija ikre traje 48 sati, a mlađ propliva za 4-6 dana. Matični par je za 1-2 nedelje već spreman za sledeći mrest. http://www.youtube.com/v/XKQG056PLwk http://www.youtube.com/v/dXRUmPJ-obI http://www.youtube.com/v/VZdiQ0uhtxA http://www.petshop-zoomania.com/CICHLIDS/Microgeophagus%20Ramirezi%20male.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_112838473_mikrogeophagus_ramirezi1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_413741070_mikrogeophagus_ramirezi2.jpg ----------------------------------- No 1 Čet Okt 29, 2009 8:25 am ----------------------------------- Koliko komada ikre odrasla zenka polozi ? ----------------------------------- MiB Čet Okt 29, 2009 2:34 pm ----------------------------------- Negde procitah da zenka moze da izbaci do 500 jajasca, ne znam koliko je tacan podatak. ----------------------------------- MiB Sub Okt 31, 2009 7:32 pm ----------------------------------- Evo mog malog ramireza. Ako se ne varam u pitanju je muzjak. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89786452_05.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_41900345_06.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_43345184_07.jpg ----------------------------------- Kum 1229 Uto Nov 03, 2009 3:32 pm ----------------------------------- Jedino bi dodao da ne mogu da porastu veci od 5cm,i da im voda od 0 gh nikako ne moze odgovarati tako da je optimalno od 4-12 gh (tvrdoca) ----------------------------------- Kum 1229 Uto Nov 03, 2009 3:36 pm ----------------------------------- evo mojih ramova... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62862765_1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_48355975_2.jpg ----------------------------------- Kum 1229 Uto Nov 03, 2009 3:41 pm ----------------------------------- na prvoj je muzjak ana drugoj zenka,inace posedujem ukupno 4 ramireza od toga je samo jedan muzjak i taj odnos 3 prema 1 je idealan za njih,kod mene se mreste svakih 10 dana ali zbog vode koja mi je 11 gh nije dovoljno meka da bi se izlegli malci treba im max 7-8gh... ----------------------------------- Sale Uto Sep 14, 2010 5:59 pm ----------------------------------- A jel jedu biljke? ----------------------------------- Nigros Uto Sep 14, 2010 6:06 pm ----------------------------------- Ramirezi ne diraju bilje ----------------------------------- nikouro Ned Nov 14, 2010 12:32 am ----------------------------------- Evo i ja da se pohvalim svojim ljubimcima, paru Ramireza . Zenka ... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56073363_16%20-%20II.jpg Muzjak ... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_161210922_20%20%20%2813.11.2010%29%20-%20II.jpg ----------------------------------- vlada Ned Nov 14, 2010 7:48 am ----------------------------------- Kako im se krece cena ? ----------------------------------- nikouro Ned Nov 14, 2010 11:24 am ----------------------------------- Zavisi ko prodaje , cena varira od 100 do 250 din a za maticni par i vise . ----------------------------------- Weseli Ned Nov 14, 2010 11:24 am ----------------------------------- oko 200din ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 1:43 am ----------------------------------- Da li mogu da se cuvaju sa ribicama koje imaju veca peraja (npr. Borac, ...) i manjim ribicama (npr. neonke, ...) ? ----------------------------------- Wlayko91 Pon Nov 15, 2010 12:16 pm ----------------------------------- Kod mene vec oko pola godine (od kada sam ih kupio) stanuju sa 18 neonki i muzjakom borca, to su jako miroljubive ribe i ne diraju nikog sem sto se medjusobno 2 muzjaka ponekad pobiju/pojure ali nista ozbiljno jer svako ima svoj deo akvarijuma. Omiljene su mi ribe i zato cu uskoro poceti samo zbog njih da im kupujem destilovanu vodu koju cu mesati sa ovom iz cesme kako bi im bilo prijatnije. Najzanimljivije mi je to sto svih 5 ramija kojih imam, kada sadim neko novo bilje ili secem pelcere, oni prilaze ruci, plivaju mi izmedju prstiju pa moram bukvalno da ih teram da mogu da zasadim biljku ali oni opet dodju i blenu. <3 Mogao bih da snimim to jednom pa da podelim sa vama... :) Inace, kod mene su ove ribe da kazem "zute" kao ove kod nikoura, a kada sam bio kod Saleta, primetio sam da su njegovi ramiji nekako crveni, tj tamno narandzasti, ne znam da li je to bilo zbog rasvete ili im boje tako variraju... ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 12:25 pm ----------------------------------- O.Kl hvala, trebalo mi je neko objasnjenje posto danas idem u nabavku :D i potrudicu se da odnos bude 3:1 kao sto rece kum.. 8) ----------------------------------- sale75bgd Pon Nov 15, 2010 2:41 pm ----------------------------------- Hrana, voda, svetlo...ima tu svega po malo ;) ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 3:30 pm ----------------------------------- Ne razumem sta podrazumevas pod tim..? Neki specijalni uslovi ili..? ----------------------------------- sale75bgd Pon Nov 15, 2010 3:34 pm ----------------------------------- Kao i svaki patuljasti ciklid, vole dobro ubiljen akvarijum. Spadaju u jedne od najosetljivijih akvarijumskih ribica, pa je stoga njihova nega teška. Osetljivi su na razne bakterije i bolesti, pa je zato neophodno održavati vrhunsku negu vode u akvarijumu. Najbolje se osećaju u mekoj vodi i tada dobijaju prelepe boje i češće se mreste. Postoje i "domaći" ciklidi koji su naviknuti na tvrđu vodu i čija je nega jednostavnija, ali nikada neće imati izražene boje kao kada se čuvaju u omekšanoj vodi. Zanimljivog su ponašanja i spadaju u tzv. karakterne ribe. E, u tom lezu grmi zec! ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 3:37 pm ----------------------------------- Aha, O.K... To sam vec procitao, mislio sam da ima jos nesto.. Mislim da ispunjavam gore navedene uslove.. Hvala S.! ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 6:36 pm ----------------------------------- Da se pohvalim, ubacio sam 4 ramirez-a kao sto sam i reko 1 muzjak i 3 zenke (valjda, jos su mali pa nisam uspeo bas najbolje da prepoznam pol).. Ubacio sam ih pre sat vremena i jos uvek se nisu opustili :) , nadam se da ce ubrzo 8) ----------------------------------- Stefan062 Pon Nov 15, 2010 7:15 pm ----------------------------------- samo pazljivo snjima nemoj ih izlagati nekom prevelikom stresu jer si ih tek uneo u akvarijum odmakni se od akvarijuma jer ih tako samo zaplasujes pusti ih da se adaptiraju ----------------------------------- Kratos Pon Nov 15, 2010 7:18 pm ----------------------------------- O.K. hvala.. Mnogo mi ucutali.. :shock: Necu da prenagljujem, poslusacu tvoj savet.. 8) ----------------------------------- sale75bgd Uto Nov 16, 2010 12:05 pm ----------------------------------- Evo fotkice jednog mog mladog ramireza: http://i263.photobucket.com/albums/ii137/salemaki/S6300088.jpg ----------------------------------- Wlayko91 Uto Nov 16, 2010 12:41 pm ----------------------------------- Prelep je, obozavam ih... Zna li neko kako mogu da dobiju onako duga peraja kao na slici sa prve strane ili makar priblizno, skalar recimo moze da ima produzena peraja, mozemo li mi negde u Srbiji da nadjemo tako nekog ramireza? ----------------------------------- Nigros Uto Nov 16, 2010 12:50 pm ----------------------------------- Mislis slajer varijetet, bude ih kod nas ali ja to nikad ne bih uzimao. Ovaj Saletov ram je odlican ----------------------------------- Kratos Uto Nov 16, 2010 1:22 pm ----------------------------------- Stvarno je prelep ! ----------------------------------- Kratos Uto Nov 16, 2010 6:24 pm ----------------------------------- Sale kao menjas vodu ramirez-ima? Jel' isto kao i u svim aq. ili se pridrzavas gore navedenog (neki specijalan tretman vode...???) :?: ----------------------------------- sale75bgd Uto Nov 16, 2010 6:38 pm ----------------------------------- Vodu menjam kad stignem, dodajem iz RO aparata vodu tako da je bas meka u aq sa njima. ----------------------------------- Kratos Uto Nov 16, 2010 7:31 pm ----------------------------------- O.K. Hvala 8) ----------------------------------- Nemus Sre Nov 17, 2010 12:50 am ----------------------------------- Sale,moracu da te ispravim.Boja ima naj manje zavisi od tvrdoce vode.Tvrdoca vode je veliki problem kod odraslih ramiraza zbog osmotskog pritiska.Domaci ramirazi koji su mozda druga generacija koja odrasta u tvrdoj vodi,potpuno su isti kao i oni koji odrastu u mekanoj vodi.Boju dobijaju od karotina koji im se talozi u organizmu i kada dostignu polnu zrelost dolazi do izrazaja.Zbog ovoga je veoma vazno da se jos kao mali hrane kvalitetno i raznovrsno.Kao kupovna hrana tu je tetra pro colour a alternativa je sveza zamrznuta hrana bogata sargarepom,bundevom,slatkom crvenom paprikom,mesom,spanatom... Da se razumemo boja isto tako zavisi od generalnog stanja ribe i uslova u akvarijumu.Veoma su osetljivi na prljavu vodu pa ako zelimo duze da ih zadrzimo u svom akvarijumu ceste zamene vode su obavezne.Ja sam u akvarijumima gde sam drzao mladj ramireza svakodnevno menjao vodu (ovo je i jedan od razloga zasto ih vise ne drzim). Generalno su teski za drzanje ali uz kvalitetnu hranu,stalnu temperaturu vode,cesto osvezavanje vode mogu dugo ziveti i pored toga sto se mreste gotovo jednom nedeljno. ----------------------------------- sale75bgd Sre Nov 17, 2010 9:58 am ----------------------------------- Hrana, voda, svetlo...ima tu svega po malo ;) Ovo je ono sto je Sale rekao ;) tako da smo se slozili donekle. Ovo drugo je copy/paste iz baze riba i moja konstatacija da im je bolje u mekoj vodi jer i sam sam nabavio ramije koji su u njoj odrastali. Vidis, ramic je zaista najslinavija riba koju sam ja sreo. Ti si ih, i mozda jos uvek drzis i imas mnogo vise iskustva (mrestio si ih i sve ostalo)! Ono sto ja mogu reci, to je da su mi ribe mnogo zdravije otkako im dodajem RO vodu, tj otkako zive u mekoj. Pratio sam to na primeru Marininih i mojih ramija. Ona dok nije dosla da zivi sa mnom je drzala ramije u kH jedno 10-11. Moji su bili u kH 6-7. I mogu ti reci da je razlika bila ocigledna, kako u boji tako i u velicini! Ribe su bile iz istog legla, a hrana im je identicna jer ono sto je ona imala imao sam uvek i ja. Moji primerci su bili uvek zivljih boja i nista spektakularno ali krupniji od njenih. Kada smo sve ribe stavili pod jedan krov razlika se primecivala jos nedelju dve dana da bi skoro potpuno nestala... Ona je zagovornik teorije da ramic moze u tvrdu vodu. Svojevremeno je ginula za tu teoriju (zna Coa, koji je bio zagovornik ove o mekoj vodi :) ). Mrestila je ramice u tvrdoj vodi, ali od celog legla prezivela su joj samo 2 kom., koji su ubrzo neslavno zavrsili kada smo se taman ponadali da se uspelo. To je riba meke, srednje tvrde vode i to potpisujem. On ce ziveti u tvrdoj, ali evo iskustva na licnim primerima kazuju da je smrtnost na strani tvrde, a obojenost i sve ostalo na strani meke vode. E sad, mozda je u tim aq lose odrzavanje samog kvaliteta vode, to ne mogu znati. I sada sam u kontaktu sa gomilom akvarista i samo im crkavaju jedan po jedan. I obicno svi predju na kribove :lol: (lat. naziv "kribenzis sipaščesmuinemisliš" :) ) I svi koji mi svrate se oduseve izgledom mojih. Ima i onoga da su iskustva razlicita. Otvoricu jednu temu, naziv "Ramirez, meka ili tvrda voda"? I zaci cu jedan blagi offtopic apropo ovih uslova za drzanje ramica koji propisuju kH, pH i sve ostalo...neko je nekada napisao i za pirane da je dovoljno 50l po ribi. Sto ih duze gledam, cini mi se da im je i 500l/1 malo. Jedno je sigurno, prirodno staniste ni jednoj ribi necemo nikada moci zameniti zivotom u aq. ----------------------------------- Kratos Sre Nov 17, 2010 6:52 pm ----------------------------------- Imam jedan problem sa ramirezima..??? Doduse sve je O.K. dak im ne ubacim hranu, ponasaju se normalno, cackaju poglogu, drvo, kamencice...ali kad ubacim hranu '' desava se neverovatna promena :shock: '' pocinju da se jure (ne diraju druge ali medjusobno...), uhvate se ustima u kostac i tako bore kao pitovi dak god ja ne cacnem staklo da prekinem fight.. Dakle sta je problem, da nisu muzjaci sva 4, dobro sam zagledao ono ledjno peraje i jos uvek nijedan nema vece - kao na slici o raspoznavanju polova..? Da nisu sve zenke? Jos uvek su mali oko 1,5 cm tako da ne mogu lepo da ih razlikujem.. Pomoc :!: :!: :!: ----------------------------------- Wlayko91 Sre Nov 17, 2010 7:03 pm ----------------------------------- Isti slucaj se i meni desavao, i to upravo posle hranjenja, pa sam jos pre mislio da je tuca nastala zbog hrane, pa sam sipao jos i tako se opet tukli... Nalazio sam neke odgovore ali sve je to bilo neozbiljno, na kraju sam ih sve prodao jer nisam mogao da ih gledam kako se biju, trebalo bi ili to da su muzjaci ili im je malo prostora po nekom mom misljenju... ----------------------------------- Wlayko91 Sre Nov 17, 2010 8:52 pm ----------------------------------- Vec duze vreme jako cesto vadim iz akvarijuma prazne skoljke puzeva, dajem ih sestri da napravi neku narukvicu valjda, pomislim crkavaju zbog necega ili ih nesto jede, al onda cim jako dugo nijedna riba nije uginula onda ih nesto jede, ali sta... Nadjoh krivca, a i bas ovu istu vrstu puzeva ja imam tako da sam siguran. http://www.youtube.com/watch?v=qz3sk4QWV7I&feature=grec_index ----------------------------------- Kratos Sre Nov 17, 2010 9:27 pm ----------------------------------- Hm.. Zanimljiv link.. Ma ne znam sta im je, ovako su mirni ali kad dodam hranu polude.. Mozda da ih ne hranim? :D :D :D ----------------------------------- Nemus Čet Nov 25, 2010 12:38 am ----------------------------------- Hrana, voda, svetlo...ima tu svega po malo ;) Ovo je ono sto je Sale rekao ;) tako da smo se slozili donekle. Ovo drugo je copy/paste iz baze riba i moja konstatacija da im je bolje u mekoj vodi jer i sam sam nabavio ramije koji su u njoj odrastali. Vidis, ramic je zaista najslinavija riba koju sam ja sreo. Ti si ih, i mozda jos uvek drzis i imas mnogo vise iskustva (mrestio si ih i sve ostalo)! Ono sto ja mogu reci, to je da su mi ribe mnogo zdravije otkako im dodajem RO vodu, tj otkako zive u mekoj. Pratio sam to na primeru Marininih i mojih ramija. Ona dok nije dosla da zivi sa mnom je drzala ramije u kH jedno 10-11. Moji su bili u kH 6-7. I mogu ti reci da je razlika bila ocigledna, kako u boji tako i u velicini! Ribe su bile iz istog legla, a hrana im je identicna jer ono sto je ona imala imao sam uvek i ja. Moji primerci su bili uvek zivljih boja i nista spektakularno ali krupniji od njenih. Kada smo sve ribe stavili pod jedan krov razlika se primecivala jos nedelju dve dana da bi skoro potpuno nestala... Ona je zagovornik teorije da ramic moze u tvrdu vodu. Svojevremeno je ginula za tu teoriju (zna Coa, koji je bio zagovornik ove o mekoj vodi :) ). Mrestila je ramice u tvrdoj vodi, ali od celog legla prezivela su joj samo 2 kom., koji su ubrzo neslavno zavrsili kada smo se taman ponadali da se uspelo. To je riba meke, srednje tvrde vode i to potpisujem. On ce ziveti u tvrdoj, ali evo iskustva na licnim primerima kazuju da je smrtnost na strani tvrde, a obojenost i sve ostalo na strani meke vode. E sad, mozda je u tim aq lose odrzavanje samog kvaliteta vode, to ne mogu znati. I sada sam u kontaktu sa gomilom akvarista i samo im crkavaju jedan po jedan. I obicno svi predju na kribove :lol: (lat. naziv "kribenzis sipaščesmuinemisliš" :) ) I svi koji mi svrate se oduseve izgledom mojih. Ima i onoga da su iskustva razlicita. Otvoricu jednu temu, naziv "Ramirez, meka ili tvrda voda"? I zaci cu jedan blagi offtopic apropo ovih uslova za drzanje ramica koji propisuju kH, pH i sve ostalo...neko je nekada napisao i za pirane da je dovoljno 50l po ribi. Sto ih duze gledam, cini mi se da im je i 500l/1 malo. Jedno je sigurno, prirodno staniste ni jednoj ribi necemo nikada moci zameniti zivotom u aq. Slažem se sa tobom da nikada nećemo prirodno stanište zameniti akvarijumom.Ti si iskusan akvarista i sigurno nije samo mekana voda uticalana to da imaš takve ramireze kakve imaš. Što se smrtnosti ramova tiče,siguran sam da njihovi vlasnici nisu vodili računa o njima kako treba.Ma šta pričali,nisu sigurno. I ja mislim da će ramirezi mnogo duže živeti u mekanoj vodi nego u tvrdoj.Ali za boju ne mogu da se složim sa tobom. Iz mog iskustva znam da im boja naj više zavisi od ukupnog zdravstvenog stanja,hrane i odrzavanja akvarijuma. Svi imamo različita iskustva,forumi i sluze za razmenu istih.Meni je drago da raspravljam sa nekim koga postujem i čije mišljenje cenim a opet imamo različite poglede i iskustva o istoj stvari. Idem sada na temu koju si otvorio o ramirezima da filozofiram :wink: ----------------------------------- aca Sd Čet Dec 09, 2010 12:28 am ramirezi ----------------------------------- imam 4 ramireza u akvarijumu od 220 litara,koje ribe idu najbolje sa njima??? ----------------------------------- Stefan062 Čet Dec 09, 2010 12:33 pm ----------------------------------- diskusi,neonke,razbe tetre ... ----------------------------------- aca Sd Čet Dec 09, 2010 12:44 pm hvala ----------------------------------- hvala lepo!!!! ----------------------------------- Wlayko91 Čet Dec 09, 2010 12:49 pm ----------------------------------- Ja sam ih drzao/drzim ih sa Borcima (i muzjak i zenka!), sve zivorotke (molike, gupike, ksifo...), zebrice, koridorase, ancistruse, neonke, skalari, ajmonijeri, torokatumi. Ako se setim sa kojim sam ih jos drzao dopisacu, svaka riba od ovih sto sam napisao je bila sa ramirezima minimum mesec dana i nije bilo nikakvih problema, pozdrav. ----------------------------------- shlajmak Ned Feb 27, 2011 2:58 pm ----------------------------------- Sa malim zakasnjenjem se ukljucujem u ovu temu ali nikad nije kasno... :wink: Dve godine imam ramireze mrestio sam ih prodavao i moje iskustvo vezano za obojenost riba je vezano samo za prisustvo suprotnog pola.Ok hrana,drzanje,zamena vode i karakteristike vode uticu na kolorit ali samo u fazi odrastanja...A evo probajte ako ne verujete prebacite zenke u jedan a muzjake u drugi akvarijum.I muzjaci i zenke izgubice 70% boje,bice nezainteresovani za teritorije,tucu,cak i za hranu itd.Ako je akvarijum suvise mali moze da dodje do maltretiranja slabijih i inferiornih riba al sam to retko vidjao. Posle par dana spojite zenke i muzjake i videcete promenu sepurice se udvarati i formirati parove,naravno ispoljavace i agresivnost... Svaka riba pa i ramirez ce bolje izgledati u prisustvu suprotnog pola. I jos nesto: Zabluda je da se muzjaci samo biju,po meni su zenke surovije i vrlo cesto gore od muzjaka.Za svo ovo vreme mi se nije desilo da muzjak ubije muzjaka,a video sam kako zenka je ubila zenku. Pozdrav! ----------------------------------- MR.ARCHY Pet Avg 26, 2011 12:04 am ramirezi ----------------------------------- htijo bih da drzim kako naslov kaze ramireze moze sad da li bi neko mogao da mi kaze nesto vise o njima i moguli oni u aq od 112l u kojem imam 2 muljara dva sijamska algara 2 ksifa 1 plati 4 molija i 3 gupija Post izmenio:: nikouro Pre nego li otvorite temu, proverite da li ista vec postoji. ----------------------------------- MR.ARCHY Uto Sep 06, 2011 10:42 pm ----------------------------------- dobro mozda cu zvucati smesno ali da pitam kako mogu napraviti testove za ph vrednosti i tvrdocu vode? posto sam elativno nov u akvaristici ----------------------------------- somina Uto Sep 06, 2011 10:58 pm ----------------------------------- Zanima me jel mogu ramirezi da se drze sa borcem u kavarijumu moj borac je jako miran a imam i ksifo i blek moli fantom tetre i crvenorepe tetre(ako se ne varam da se tako zovu)... ----------------------------------- gocha Uto Sep 06, 2011 11:42 pm ----------------------------------- borac ne voli konkurenciju,tj. ne voli kada ribica ima izrazene boje,a ramirezi je imaju,ali najbolje je probati jer sve prvenstveno zavisi od ribica... ----------------------------------- Cyrix Sub Mar 10, 2012 2:48 am ----------------------------------- jedno malo cudno pitanje, evo vec nedelju dana imam ramireze pa sam pun pitanja... u pocetku mi je temp bila oko 25*C i to prvih par dana, u poslednja dva dana sam malo podigao temp i od prilike je oko 28*C. muzijaci imaju lepse boje i lepse sare, jasnije se vide. generalno dosta lepse izgledaju. kazite mi da li je stvar da im je trebalo vreme da se prilagode na novi aq ili je temperatura tu ucinila svoje. ceo dan trazim i svuda pise temperatura od do i to sa velikom tolerancijom a nigde nema neka optiumalna temp sa manjom tolerancijom zabelezena... sledeca stvar je koje corydoras-e mogu drzati sa niima? takodje je pitanje vezano zbog temperature jer znam da cory vole malo hladniju vodu nego rami-ci pa da li postoji neka vrsta njih koji su malo vise tolerantni na visu temp vode. ----------------------------------- nikouro Sub Mar 10, 2012 10:22 am ----------------------------------- Optimalna temperatura u akvarijumu za veliki broj riba jeste 26 celzijusa. Ima primera koj zahtevaju nizu temperaturu a sa druge strane ima primera koji zahtevaju i temperaturau od 29 pa navise. U svakom slucaju netreba se igrati sa temperaturom vode jer je jedan od glavnih uzrocnika stresa. Cak i kad imamo potrebe za dizanjem temperature, ili spustanjem to radimo po stepen dva na ( nekih ) 24 h. Sto se tice tvojih ramija, mislim da je pre u pitanju prilagodjenost i nagon za parenjem, nego temperatura. Mogu svi coriji na toj optimalnoj temperaturi da opstanu, stim sto neki zahtevaju nizu temperaturu samo pri parenju tj mesanjem sveze hladne vode izazivamo parenje kod corija. ----------------------------------- gilepr Uto Sep 18, 2012 2:59 pm ----------------------------------- a sta je sa slucajem kad ramirez bude u akvarijumu sa mladim ribicama, recimo plati od 2 meseca (1cm)? ----------------------------------- Bojan Uto Sep 18, 2012 7:20 pm ----------------------------------- Mala riba ce da bude pojedene od strane odrasle ribe bila to Ramirez ili neka druga. ----------------------------------- gilepr Uto Sep 18, 2012 9:17 pm ----------------------------------- pa vidi, do sad nisu pojedene od svojih roditelja (bile su prvo odvojene mesec dana, pa su onda ubacene da budu zajedno), zbog toga pitam...? znaci ti mislis da ce ih ramovi smazati. ok hvala. ----------------------------------- chikavili Ned Okt 21, 2012 9:02 pm ----------------------------------- Uzeo sam dva Ramireza, super su se snasli u akvarijumu, ali ocerupase mi mahovinu - da li je to uobicajeno za njih? ----------------------------------- nesha barajevac Pon Okt 22, 2012 12:43 am ----------------------------------- kod mene ne jedu mahovinu ----------------------------------- Bojan Pon Okt 22, 2012 7:18 am ----------------------------------- Jel mahovina vezana za nesto? ----------------------------------- chikavili Pon Okt 22, 2012 7:52 am ----------------------------------- Nije vezana, samo je kamencicima pritisnuta na udubljenje u panju. Sinoc sam negde naleteo na informaciju da je dobro imati javansku mahovinu u akvarijumu za mladj ramova zbog nekih mikroorganizama koji im dobro dodju kao hrana. Ali ovi moji nisu mladj, imaju vec po 2-3cm. ----------------------------------- chikavili Pon Okt 22, 2012 10:34 am ----------------------------------- kod mene ne jedu mahovinu Mislim da ni moji ne jedu mahovinu, nego jedu nesto iz mahovine... i pri tom je ocerupaju pa komadi plivaju okolo. Druge ribe to nisu radile. ----------------------------------- chikavili Uto Okt 23, 2012 11:09 am ----------------------------------- Koju hranu preporucujete za Ramireze? Vidim da se uglavnom guraju po dnu sa Korijima oko tabletica (tetra min u mom slucaju) ----------------------------------- chikavili Uto Okt 23, 2012 11:06 pm ----------------------------------- Ajde neki strucnjak da prepozna pol ovim ramovima: http://s6.postimage.org/nkc1g8bu5/IMG_6645.jpghttp://s6.postimage.org/h7ww6e8rx/IMG_6648.jpg ----------------------------------- gilepr Sre Okt 24, 2012 12:06 am ----------------------------------- Uzeo sam dva Ramireza, super su se snasli u akvarijumu, ali ocerupase mi mahovinu - da li je to uobicajeno za njih? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84439365_resizeram.jpg nisi usamljen slucaj... :) ----------------------------------- Miksa Pet Okt 26, 2012 1:38 am ----------------------------------- Ajde neki strucnjak da prepozna pol ovim ramovima: http://s6.postimage.org/nkc1g8bu5/IMG_6645.jpghttp://s6.postimage.org/h7ww6e8rx/IMG_6648.jpg pva zenka, drugi muzjak. Prepoznajes ih po tome sto zenka ima roze flekicu na stomaku. muzjak ima duza donja peraja koja idu iza korena repa.Takodje kod muzjaka su veca gornja peraja tj prva tri, kod tebe se ne vidi na slici posto su mu spustena ----------------------------------- chikavili Pet Okt 26, 2012 9:28 am ----------------------------------- E, hvala Miksa. Tako sam otprilike i mislio, ali nisam bio siguran. Imam jos jedno pitanje - zenka (leva slika) cesto ide na rasprsivac i uzima mehurice vazduha u usta - voleo bih da znam zasto to radi? ----------------------------------- adi1975 Uto Dec 25, 2012 5:26 pm cime hraniti bebe ramireza ?? ----------------------------------- Pozdrav :) U subotu su moji ramirezi mrijestili se i nedugo potom je muzijak poceo da ganja zenku i bio je skroz agresivan tako da sam odlucila da nju izvadim on je dakle ostao sa ikrom i bilo je sve ok.Kada su posli da vrte repicima uocila sam da je on poceo da ih jede dakle pratila sam dal premjesta jaja il jede i skontala sam da ih jede :(.Onda sam i njega premjestila u drugi akvarijum.Eh znaci vec 24h je od njihovog izvaljivanja i vrte repicima uveliko i sad ono sta mene zanima je naravno ako uspiju se odrzat u zivotu je kada tacnoooo treba da pocnem da ih hranim i sa cim??Ono cime ja raspolazem je artemija i naravno zumanjak :).Sa infuzorijom sam imala lose iskustvo sa drugim ikrasicama tako da bjezim od nje.Svaki savjet dobrodasao unaprijed HVALA :) ----------------------------------- Baia Uto Dec 25, 2012 9:36 pm ----------------------------------- Kreces sa dodavanjem hrane tek kada proplivaju, to se podudara sa nestajanjem zumancane kese. Kao prvu hranu dodajem im mikrocrve i neke granule sa kulturom infuzorije koja se ako je verovati proizvodjacu iz tih granula ubrzo razvija. Nisam uspeo sa zumancetom jer bas mnogo prlja vodu a to im je rak rana, jako su osetljivi na kvalitet vode. Artemiju su kod mene uspevali da uzimaju tek nakon desetak dana. Ne mogu da kazem da je to pravilo mozda kod nekoga brze rastu nego kod mene pa samim tim i ranije mogu da krenu sa artemijom. ----------------------------------- Gavran Ned Jan 20, 2013 9:21 pm ----------------------------------- Kako se mjeri tvrdoca vode? :D ----------------------------------- Cyrix Pon Jan 21, 2013 2:05 am ----------------------------------- testovima za karbonatnu (kh) ili ukupnu (gh) tvrdocu vode. ima da se kupe i pet shop-u. ----------------------------------- Marko Uto Jan 22, 2013 6:41 pm ----------------------------------- http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/166542_4607643423832_186871534_n.jpg ----------------------------------- Gavran Uto Feb 12, 2013 10:55 pm ----------------------------------- Izvinjavam se sto upadam u temu,ali mi je muka bilo pravit novu.Muzjak ramireza mi je bolestan,tacnije tamnije je boje nego sto treba,lijevo oko mu je dosta nateceno.Kad stignem stavicu sliku,a ima li neko ovakvo iskustvo i koji lijek sipati,da li on skodi drugim ribama? ----------------------------------- chikavili Uto Feb 12, 2013 11:14 pm ----------------------------------- Ne bih da te plasim, ali meni su sva tri ramireza uginula 3-4 dana posle pojave tih simptoma. Pogledaj ovde: http://www.akvarijum.org/forum/bolest-ramireza-a-mozda-i-drugih-riba-t13035.html ----------------------------------- nikouro Uto Feb 12, 2013 11:59 pm ----------------------------------- U starijim temama imate jednu cinjenicu napisanu o ovoj ribi. Vidim u novijim temama da se ta cinjenica ne spominje cesto. Ramirezi su veoma osetljive ribe na sve parametre vode. Svaki stres kod ove ribe je potencijalna bolest , i u vecini slucajeva , smrt. Zato se ne preporucuju pocetnicima, i u novo formiranim akvarijumima. ----------------------------------- chikavili Sre Feb 13, 2013 12:13 am ----------------------------------- Informisao sam se ja o njima dobro pre nego sto sam ih nabavio i znao sam za tu osetljivost, ali sam ipak resio da pokusam, posto su mi omiljene ribe. Trudio sam se da im obezbedim dobre uslove, ali ocigledno nije bilo dovoljno :( ----------------------------------- carpforever Sre Feb 13, 2013 12:15 am ----------------------------------- U starijim temama imate jednu cinjenicu napisanu o ovoj ribi. Vidim u novijim temama da se ta cinjenica ne spominje cesto. Ramirezi su veoma osetljive ribe na sve parametre vode. Svaki stres kod ove ribe je potencijalna bolest , i u vecini slucajeva , smrt. Zato se ne preporucuju pocetnicima, i u novo formiranim akvarijumima. bravo za info i trud ----------------------------------- chikavili Sre Feb 13, 2013 12:21 am ----------------------------------- Ne bih bas rekao da se ta cinjenica ne spominje cesto. Na dosta mesta sam naisao na to, a i sam sam vise puta pomenuo da su osetljivi. ----------------------------------- Gavran Sre Feb 13, 2013 10:26 pm ----------------------------------- Nazalost je uginuo.... :((( Hvala ljudi. ----------------------------------- DevilFish Pon Feb 18, 2013 11:53 pm ----------------------------------- Znači mužjaci imaju veće i izraženije leđno peraje od ženki, samo se po tome razlikuju, čak i kad su mali? ----------------------------------- carpforever Pon Feb 18, 2013 11:57 pm ----------------------------------- zenke kad postaju polno zrele deo stomaka im se boji u "pink" boju ----------------------------------- chikavili Uto Feb 19, 2013 12:43 am ----------------------------------- I zenke imaju krace, oblije telo. ----------------------------------- joniko Uto Feb 19, 2013 6:36 pm electric blue ----------------------------------- pretpostavljam da je ovo muzjak.. ali rekoh da proverim ovde za sv sl evo slike: http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/555976_10200155092654461_2061290885_n.jpg http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/551385_10200155093254476_327172239_n.jpg ----------------------------------- Stefan_NS Uto Feb 19, 2013 11:04 pm ----------------------------------- Jeste muzjak ;) ----------------------------------- DevilFish Sre Feb 20, 2013 9:15 am ----------------------------------- Mnogo je lep, kako se kreće cena? ----------------------------------- Arpad Pet Nov 04, 2016 11:36 pm ----------------------------------- Aj da ozivim malo temu :) Danas odem kod drugara u pet shop i ugledam Ramireze, pa dosta sam se premisljao da li da ih uzmem posto nista o njima ne znam, pa sam ga svasta pitao, pa da ne duzim :D uzeo sam jedan mali par, tu su negde oko 3cm... kako mi je objasnio iz domaceg uzgoja su pa su "manje" osetljivi... Inace su u AQ od 200 L sa Tanihtisima i Neonkama (inace kraljevi aq su mi Bicolor i Delta borac)... za sad su mi malo smesni kako lagano i radoznalo plivaju i istrazuju kroz panj, biljke i ostali hard :D ----------------------------------- cvelegoa Sub Nov 05, 2016 4:13 am ----------------------------------- ja sam samo razocaran njihovom cenom koja je sa 150din koliko sam ih jednom platio pre par godina do sada 250din po kom.... inace zelim bar 10-ak ramova.. za mene su najlepse ribe koje postoje... naravno i plavi ramirezi :D ----------------------------------- Arpad Sub Nov 05, 2016 8:39 pm ----------------------------------- Prvi put se sad srecem sa njima i stvarno su interesantne :D A kad sam malo izguglao o njima, vidim da ima bas svakakvih... Evo uspeo sam slikam malca :) http://i1064.photobucket.com/albums/u373/Arpad219/DSC_00421_zpsytsjrwwa.jpg ----------------------------------- Danijel-CH Sub Mar 17, 2018 11:10 pm ----------------------------------- Imam dva para Ramirezija u akvarijumu, jedan par je uzeo dobru polovinu sa panjom i dobro zabiljenim delom, a drugi par jer je muzinak izgubio borbu za prvo mesto je dobio polovinu gde je jos bilje u fazi rasta i nema panja. Sta mogu da stavim da bi bilo prirodno i da im odgovara? Vidim da je ovaj iskopao rupu u tom svom siromasnom delu. ----------------------------------- io Sub Mar 17, 2018 11:14 pm ----------------------------------- taj sto je iskopao rupu pravi gnezdo za malce :) ocigledno mu je dovoljno dobro :D ako mu se ucini da nije dobro mesto, iskopace drugu rupu i premestiti male. ----------------------------------- Danijel-CH Sub Mar 17, 2018 11:28 pm ----------------------------------- Tesko da je to, ubaceni su juce u akvarijum i plivali svi zajedno. Danas su podelili akvarijum, a zenke nisu bucmaste... ----------------------------------- io Ned Mar 18, 2018 1:51 am ----------------------------------- izgleda da je taj jedan nasao sebi gajbu odmah. kod jednog drugara su se redovno mrestili, doduse on kad je menjao vodu sipao je rosu a ne cesmusu , i muzjak tako iskopa rupu velicine oko 5-6-7 cm u precniku i dubine oko 2-3 cm, i kad se izrode malci oni obitavaju u toj jazbini dok malo ne porastu.... e sad, ako su ti tvoji tek ubaceni mozda je taj jedan muzjak bio spreman i pre dolaska kod tebe, pa je samo trazio zgodno mesto. i u prirodi tako sebi prave gnezdo, nije kao da poput skalara polazu ikru na lisce ili pumpu ili gde god nadju zgodno i malo "pociste" da pripreme... ----------------------------------- Danijel-CH Ned Mar 18, 2018 10:50 am ----------------------------------- Ako je to onda super, mada kod mene je cesmusa i imam i Skalare u akvarijumu. Sve i da prodje mrest Skalari bi pojeli malce, jer satrase mi sve u akvarijumu :) ----------------------------------- Danijel-CH Pon Mar 19, 2018 5:28 pm ----------------------------------- I drugi par napravio rupu, jel to normakno ponasanje za njih haha? Imao sam ih pre ali nikad to nisu radili. Tacno cu morati ako postave jaja da napravim manji akvarijum sa mekom vodom za ikru... ----------------------------------- Danijel-CH Pon Mar 19, 2018 5:58 pm ----------------------------------- Izvinjavam se na duplom postu, ali ne postoji edit. Naime, vidim da mi je kod obe zenke ispupceno nesto dole. Ako se ne varam to je ono na sta izbacuju ikru (ne znam strucan naziv). ----------------------------------- io Pon Mar 19, 2018 6:15 pm ----------------------------------- Neki promiskuitetni ramirezi :D mozda se istovremeno razmnoze, trazili su zgodno mesto :D kod tebe u akvu im odgovara. Zenke izbace papilu kad polazu jaja, e sad ta papila njihova je kao kod skalara kad zenka izbaci, samo naravno mnogo manja. Prati stanje pa vidi kad izbace. E sad, ako odvojis ikru moraces nekako da aerises iznad ikre da se ne ubudja, u akvu to rade roditelji iznad svog gnezda. ----------------------------------- Danijel-CH Pon Mar 19, 2018 6:34 pm ----------------------------------- Ostavicu jedno 2-3 mresta da odrade u zajednickom da se malo ispraksaju, posle cu videti da ubacim jedan manji za mrest. ----------------------------------- Danijel-CH Pon Mar 19, 2018 9:21 pm ----------------------------------- http://www.dodaj.rs/images/NQwVz.md.jpg Mislim da su vec roditelji krenuli da je jedu ili copkanu oko nje, ne znam sta rade... Koricu pokusavaju da dodju do nje, ali je brane jos uvek. ----------------------------------- Danijel-CH Pon Mar 19, 2018 11:33 pm ----------------------------------- Od prcog para vise nema ikre, drugi je postavio zato mada ce proci kao prva sigurno http://www.dodaj.rs/images/NWxCd.md.jpg ----------------------------------- io Uto Mar 20, 2018 4:36 am ----------------------------------- Ribe su ti 3 dana u akvu i vec su se izmrestili, svaka cast! Lepo kazem kopa gnezdo :D vrlo su efikasni, oba para :D Vidi da im ne gasis svetlo, ne bas da u fulu sija 24 h nego ako imas da nabudzis neko slabije svetlo da sija kad ne radi glavno svetlo, tad bolje cuvaju ikru. Kad je mrkli mrak nastane haos oko ikre, svi navale privuceni proteinskim obrokom. Roditelji obicno pojedu neoplodjenu ikru ili onu koja budja, mada ako su neuhodani mozda su i zato izeli sve . U svakom slucaju uslovi im ocigledno odgovaraju, za dve-tri nedelje ocekuj ponovo mrest :) srecno! ----------------------------------- Danijel-CH Uto Mar 20, 2018 10:56 am ----------------------------------- Ovaj drugi par je izabrao bolje mesto ocigledno, posto je ikra prenocila i broj je manje-vise isti. Razlika je sto ovu ikru cuva i momak, a zenka mase perajima oko nje. Cim pridjem akvarijumu momak ide direkt na mene i gleda me, kad se udaljim vrati se da je pazi. Zaista steta sto nemam meksu vodu pa da ovaj mrest uspe. Idem na odmor kroz par dana pa cu kad se vratim pokusat da ih razmnozim. Jel treba mresni akvarijum da se ciklira? Sta mi sve treba u njemu? Grijac, rasprsivac vazduha, filter? ----------------------------------- io Uto Mar 20, 2018 2:45 pm ----------------------------------- Taj drugar kod koga su se mrestili je imao jedan manji akv, oko 30 l, i u njemu je bila podloga obican sitan sljunak i pesak, granulacija 1-3 mm, manji nego taj kod tebe cini mi se, jedan vrlo mali manj s nanom i unutrasni filter. Mislim da je bio onaj mali korner filter, ili neki mali onaj obicni sa sundjerom, rasprsivac nije imao. I sipao je rosu vodu kad menja, a taj akv mu je vec bio iscikliran pa je ribe odatle ubacio u zajednicki a ovaj oslobodio ramovima. Ne bi bilo lose da se nedelju dana isciklira, da malo provrti vodu , a 1/3 ili 1/2 vode stavi iz maticnog akv jer su na nju navikli, da ih ne ubacis naglo u meku vodu mozda im nece prijati. Ipak treba neko vreme da se prilagode. ----------------------------------- Danijel-CH Uto Mar 20, 2018 4:47 pm ----------------------------------- Ja bih probao sa prebacivanjem ikre samo za pocetak, posto cu posle omeksati vodu u velikom akvarijumuvi prepusticu njima samima staranje. Prvi par je pojeo sva jaja, drugi par zajedno cuva. Koja je verovatnoca bila da narucim 4 ribice preko neta u onlajn prodavnici, da putuju 24h u boxu i da tri dana kasnije bace ikru hahaha ----------------------------------- Filip:) Uto Okt 02, 2018 2:44 pm ----------------------------------- Evo da i ja kažem svoje iskustvo sa ramirezima :) Imam dva plava ramireza već duže vreme. Držim ih u kišnici kao i druge ribe u zajedničkom akvarijumu, od prvog dana je sve ok a kupljeni su kao male jedinke :) Jedino loše iskustvo je što su mi jeli sve ribe koje mogu da im stanu u usta :shock: Lično sam video kada je ovaj veći ramirez usisao gupiku kao rezanac od nekih 4-5cm dužine. Misteriozno su mi nestale neonkice, od 15 komada ostalo je 2. E sada, za neonkice samo sumnjam da su oni pojeli jer ih nisam video, nije isključeno da su i skalari, mada su oni ubačeni kao mali, nisu bili baš toliko veliki da mogu da ih pojedu. Nisam siguran da li imam mužjaka i ženku ili su istog pola :D Mislim da je ovo mužjak http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_128207008_IMG_20181002_142533-1024x768.jpg A ovo ženka http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_153848416_IMG_20181002_142326-1024x768.jpg Šta vi mislite? :) ----------------------------------- IVANRO Uto Okt 02, 2018 3:12 pm ----------------------------------- Meni ovo prijatelju više liči na Electric Blue Acaru nego na ramireza. Što bi i objasnilo to što je pojeo gupiku od 4-5 cm i nestanak neonku. Ne tvrdim sto posto nek me neko ispravi ako grešim ali po vođe što vidim na slici ovo je pre Acara nego Ram. ----------------------------------- Filip:) Uto Okt 02, 2018 3:34 pm ----------------------------------- Evo sada sam video slike te ribe, izgleda si u pravu :( . A meni ih prodali kao plave ramireze, mada možda su i ličili na njih kao mali. Jel imaš neki link o tim ribama da pročitam detaljnije, da ne idemo u off, ipak je ovo tema o ramirezima.