----------------------------------- Nemus Čet Nov 25, 2010 12:38 am ----------------------------------- Hrana, voda, svetlo...ima tu svega po malo ;) Ovo je ono sto je Sale rekao ;) tako da smo se slozili donekle. Ovo drugo je copy/paste iz baze riba i moja konstatacija da im je bolje u mekoj vodi jer i sam sam nabavio ramije koji su u njoj odrastali. Vidis, ramic je zaista najslinavija riba koju sam ja sreo. Ti si ih, i mozda jos uvek drzis i imas mnogo vise iskustva (mrestio si ih i sve ostalo)! Ono sto ja mogu reci, to je da su mi ribe mnogo zdravije otkako im dodajem RO vodu, tj otkako zive u mekoj. Pratio sam to na primeru Marininih i mojih ramija. Ona dok nije dosla da zivi sa mnom je drzala ramije u kH jedno 10-11. Moji su bili u kH 6-7. I mogu ti reci da je razlika bila ocigledna, kako u boji tako i u velicini! Ribe su bile iz istog legla, a hrana im je identicna jer ono sto je ona imala imao sam uvek i ja. Moji primerci su bili uvek zivljih boja i nista spektakularno ali krupniji od njenih. Kada smo sve ribe stavili pod jedan krov razlika se primecivala jos nedelju dve dana da bi skoro potpuno nestala... Ona je zagovornik teorije da ramic moze u tvrdu vodu. Svojevremeno je ginula za tu teoriju (zna Coa, koji je bio zagovornik ove o mekoj vodi :) ). Mrestila je ramice u tvrdoj vodi, ali od celog legla prezivela su joj samo 2 kom., koji su ubrzo neslavno zavrsili kada smo se taman ponadali da se uspelo. To je riba meke, srednje tvrde vode i to potpisujem. On ce ziveti u tvrdoj, ali evo iskustva na licnim primerima kazuju da je smrtnost na strani tvrde, a obojenost i sve ostalo na strani meke vode. E sad, mozda je u tim aq lose odrzavanje samog kvaliteta vode, to ne mogu znati. I sada sam u kontaktu sa gomilom akvarista i samo im crkavaju jedan po jedan. I obicno svi predju na kribove :lol: (lat. naziv "kribenzis sipaščesmuinemisliš" :) ) I svi koji mi svrate se oduseve izgledom mojih. Ima i onoga da su iskustva razlicita. Otvoricu jednu temu, naziv "Ramirez, meka ili tvrda voda"? I zaci cu jedan blagi offtopic apropo ovih uslova za drzanje ramica koji propisuju kH, pH i sve ostalo...neko je nekada napisao i za pirane da je dovoljno 50l po ribi. Sto ih duze gledam, cini mi se da im je i 500l/1 malo. Jedno je sigurno, prirodno staniste ni jednoj ribi necemo nikada moci zameniti zivotom u aq. Slažem se sa tobom da nikada nećemo prirodno stanište zameniti akvarijumom.Ti si iskusan akvarista i sigurno nije samo mekana voda uticalana to da imaš takve ramireze kakve imaš. Što se smrtnosti ramova tiče,siguran sam da njihovi vlasnici nisu vodili računa o njima kako treba.Ma šta pričali,nisu sigurno. I ja mislim da će ramirezi mnogo duže živeti u mekanoj vodi nego u tvrdoj.Ali za boju ne mogu da se složim sa tobom. Iz mog iskustva znam da im boja naj više zavisi od ukupnog zdravstvenog stanja,hrane i odrzavanja akvarijuma. Svi imamo različita iskustva,forumi i sluze za razmenu istih.Meni je drago da raspravljam sa nekim koga postujem i čije mišljenje cenim a opet imamo različite poglede i iskustva o istoj stvari. Idem sada na temu koju si otvorio o ramirezima da filozofiram :wink: