----------------------------------- Peku Čet Sep 05, 2019 8:44 pm ----------------------------------- Stvarno nije akvarijum za mene nego za mog oca. "Mineralizovanje zemlje" je proces kojim razlaže organska materija koju svaka zemlja ima i dobija se zemlja koja je prašnjava i sivkasta. Celokupan postupak se vrši da bi se dobio substrat koji ce imati samo koristi za biljke i neće izazivati pojavu kojekakvih algi, stvaranje gasova u podlozi... Dolomit se dodaje da bi ispustao magnezijum i kalcijum ali i da bi održavao ph podloge kako ne bi postala kisela i loša po koren. Crvena sušena glina se dodaje kao izvor gvozdja, meša se sa zemljom. Pečena ne valja jer se pečenjem gvožđe iz gline postaje nedostupno za biljke. S druge strane pečena se dodaje u krupnijim komadima da bi kupila odredjene elemente iz vode koje će potom biljke da crpe. Kalijumsko djubrivo valjda ne treba objašnjavati. Malo mrvljenog korala je pi meni isto dobro jer će od starta ispuštati elemente u tragovima i držatu ph podlige poprilično neutralan. U suštini dobija se dugotrajna podloga za akvarijume koji vrve od života. Ko hoće manje riba onda bolje da ne stavlja kalijum hlori jer će svakako morati da dozira neko NPK djubrivo. Proces "mineralizacije" se vrši tako što se zemlja natopi vodom pa se pospe na nešto u tanjem sloju, ostavi izložena vazduhu i po mogućstvu suncu. Kombinacija vlage, obilja kiseonika i toplote prija bakterijama i one poprilično brzo razlože zemlju. Ceo postupak je uglavnim dovoljno ponoviti 4-5 puta mada posle trećeg zemlja možda i može u akvarijum. Na ovom forumu mislim da nije pisano o tome na malo starijum jeste. Moraš da potražiš na netu "mineralizacija zemlje akvarijum". Pravila zabranjuju deljenje.