Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 moj zapusteni aq Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 2:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i ja da pokazem moju sramotu i da cujem vase savete, imao sam mnogo posla, treninga, skole... Ali odlucio sam da preuredim moj akvarijum malo, ne svidja mi se nejegov trenutni izgled, zao mi je sto je kamera losa, sutra mozda okacim bolju sliku. Ja cu vam reci sta sam hteo, a vi me kritikujte, hvalite i sl... Wink

Akvarijum 40l, negde oko 50x30x30 (sa spolj filterom), osvetljenje 8w (znam da je malo), filtracija je bila drugacija, vazduh je isao u jednu od prelivnih cevi, time pravio vakuum i ubacivao vodu u aq, ali sam to zamenio za tisim, brzim i jednostavnijim nacinom filtriranja, ubacio sam vodenu pumpu malo jacu za tu litrazu ali ok.
Evo plana:
Sve biljke vadim napolje, nesto biljaka cu pokloniti a nesto premestiti u manji akvarijum i mozda par ostaviti tu gde su, od biljaka ima hrast, anubias nana, cladophora, javanska mahovina, nesto kao drezga samo mnogo prostija i ima manje listova (najvisa biljka u aq), limun, sagitaria (ili valisneria) i biljka sa sirokim listovima u sredini akvarijuma od koje imam vise manjih pelcera.
ne dodajem CO2, nema hranljive podloge i nema nikakve hemije (ima je al je ne stavljam jer nisam primetio nikakav napredak posle nekog vremena sem algi)
trenutno je na putu CO2 (bocu imam al jos da procitam dosta toga)
za podlogu moram da vadim kvarcni pesak 1mm i da stavim ali koliko mm i koje podloge? humus, obicnu zemlju, kupovnu zemlju u aq radnjama...?
Hteo bih da napravim tepih, glosso ili HC (glosso mogu da nabavim ali HC mi je lepsi pa ako neko ima kupio bih) a mozda i Eleocharis parvula opet ako neko zna gde mogu da nabavim (za ovaj ili drugi aq)
planirao sam i da stavim mahovinu na panj, video sam u jednom pet shopu kamen gde ima velika mahovina koja je kao svet okrenuta ka svetlu i lepo rasporedjena, dok ova moja raspala izgleda kao da je cigani vukli na sve strane ili kao kosa od moje babe.
osvetljenje, koju neonku i koliko jos W da dodam, ili da vadim ovu i uzmem jednu vecu?
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 2:26 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 7:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao si rekao da je zapusten mislio sam da ko zna kako izgleda ali kad sam video sliku ne izgleda zapusten. Vidi se da imas slabo osvetljenje, probaj to malo pojacati zbog biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa znam ali koliko? da ubacim jos jednu od 8w (imaju jeftine ovde da se kupe sa sve drzacem) ako uzmem onda cu imati jednu Phillips aquarelle i jednu obicnu belu, to je 16w. ili da izvadim to i stavim jednu vecu ali od koliko w i da li da je kombinujem sa ovom aquarelle...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeftinija neonka ...sumljivog kvaliteta a samim tim i sumljive Kelvinaze i Lumena. Nemoj da stedis na osvetljenje ( normalno nemoras ni da kupujes sve najskuplje ), ali mozes solidno iskombinovati odredjeno osvetljenje kako bi imalo sto bolji efekat na bilje. kombinacija biljaka u tom akvarijumu zahtevaju i razlicitu jacinu osvetljenja, sto znaci da bi neke biljke morao da "krijes" ispod ovih zahtevnijih prema osvetljenju. HC zahteva jace osvetljenje i co2 ( posto nemas prihranu bice malo teze).Co2 bih ti savetovao obavezno . itd ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moram detaljno da proucim CO2, imam druga koji ima CO2, cesto sam mu nosio ribe ali se uvek nekako "zezne" pa mu sve pocrkaju zahvaljujuci preterivanjem CO2 pa gledam da izbegnem to ali posto mora, moracu da nadjem nekog iskusnog ko to koristi i da izracunam koliko da dodajem da slucajno jedna riba ne ugine, kao sto rekoh, cale mi je pro masinbravar, radi u nuk. reaktoru u vinci i moze da mi donese boce za CO2 (kao one sto se koriste za isti aparat za varenje, nikouro znas o cemu pricam).
procitao sam ovde negde da svetlije biljke traze jace osvetljenje a tamnije slabije (anubias) i znam da trebam da krijem tamnije ispod ovih sto zahtevaju jace osvetljenje.
da li mogu da nabavim Eleocharis parvula travu (jednom je na limundu prodavao neki lik iz NS-a), i koliko ona raste? svidja mi se njen tepih ali ne bih ga uzimao za ovu malu povrsinu ako raste preko 3cm, onda najbolje HC ili grosso, sta vi preporucujete od ove 3, ako moze objasnjenje za HC i Eleocharis parvula bio bih zahvalan.
sto se neonke tice, pre nego sto sam poceo sa akvaristikom znao sam da trebaju ulaganja ako hoces da dobijes ono sto zelis, sto znaci da sam na to spreman, recite koju neonku, gde da kupim i u kombinaciji sa kojima da dodam, necu odmah ali u skorije vreme cu nabaviti, samo da i ribama i biljkama bude ok. jer mi je muka da pelceri i listovi koji mladji izadju pocnu da venu tako brzo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 2:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesantna je stvar da nema sta da ti se kaze jer si ti sve svoje nedostatke oko aq sam naveo. Kupi npr. (jeftinija varijanta) zemlju za cvece. Imas u Tempu npr. zemlju "Terra Magma". Za rast HC ili glose nije neophodan CO2, (ne kazem da je bespotreban). Ona glosa u mom drugom aq koji sam predstavio je porasla bez CO2. Sada takodje raste bez CO2 pa ces videti kako ce izgledati za mesec, dva. Ali dobro, ako imas mogucnosti i opremu kako valja, te znanje sa koriscenjem CO2 samo napred, to ce svakako goditi biljkama. Na 40l aq bih stavio oko 0,7 do 1w svetla po l.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala sale, kako ce ta zemlja uticati na ribe? da li ce dodatno omeksati vodu, pH...? koji sloj da stavim za svoj aq? od one tri vrste biljaka, koju preporucujes od ove tri i da li Eleocharis parvula raste vise od 3cm? jer bih je koristio za prednji plan tj tepih...
i sto se neonke tice, gde i koju da kupim? Ne razumem se po cemu je aquarelle bolja od obicne bele i sl... trazio sam link da procitam razliku u neonkama na forumu ali nisam nasao pa ako ima neko da mi objasni...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 3:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nece uticati negativno na ribe u sv. slucaju. Ja bih licno stavio glossu, no to je stvar izbora. Sloj zemlje neka bude toliki da prekrije dno, znaci nista debelo. Neonke najbolje da potrazis u OTc N.Bgd. Daylight isijava svetlost bele a aquarelle ljubicaste boje (ako nisam daltonista Smile ). Potrebno je i jedno i drugo za lep rast biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://saurama.aqua-web.org/ ... ovde imas razliku u osvetljenju prikazanu u slikama i dijagramu.
Razlicite neonke razlicito reflektuju boju svetlosti ( kelvini ) i samim tim razlicito deluju na rast bilja. Pojedine neonke ( a i stedljive sijalice ) imaju spektar boja koje imitiraju suncevu svetlost u razlicitim periodima dana i samim tim potrebnu Kelvinazu za rast biljaka. U celu pricu uticaj ima i CRI ( Colour Rendering Index ) koja reprodukuje tu boju. Sunceva svetlost ima CRI ( teoriski ) indeks 100. Za akvaristiku se smatra da je CRI izmedju 100 - 90 odlican, 90 - 80 dobrim i ispod 70 losim.
E sad, ovo bi trebalo dosta detaljnije obrazloziti i prestaviti.
CO2 je bitan za fotosintezu biljke i mozemo ga na nekoliko nacina ubacivati u vodi : Tecnom - Easy Carbo i drugi, gasovitom stanju - DIY CO2 i Kompresovani i preko podloge koja u sebi ima dosta organske materije .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 4:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jedne slike sa CRI indeksom :



Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2010 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile
Za ove indexe cujem prvi put. Niti cu nauciti, niti mi treba. Mislim da se niko ne treba opterecivati ovim stvarima.0,5w po 1l do 1w po 1l u zavisnosti od toga sta zelimo. Svi znamo za daylight, aquarelle, lumilux, growth-lux itd; te njihove podele na cm duzine i w. To je sasvim dovoljno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License