----------------------------------- Veverac Ned Nov 15, 2020 4:12 pm ----------------------------------- "prosto sam se raspametila i dođe mi sve da počupam i pobacam" Ako toliko nemate zivac, akvaristika nije za Vas "Imam ga vec 7 dana i počeli su mi problemi" Ovo je standardno, potrebno je vreme da se akvarijum isciklira i sve dodje na svoje. "Dakle, ne znam kako se zovu biljke ali počele se kao da se suše, na jednoj se pojavljuju neke crne tačkice." Crne tackice su verovatno alge "Korenje kao da trune...promenilo je boju i po njemu se pohvatalo nešto belo i gusto. Totalni promašaj svega. Voda 25°C pumpa radi non stop a svetlo držim 8h Kada sam formirala akvarijum, pesak sam prala dok se voda nije izbistrila, KORENJE PRELILA KLJUCALOM VODOM" Stvarno se pitate zasto Vam biljke propadaju??? "Tako mi je devojka kazala i da ne sipam ništa u njega osim bakterija i hrane 14 dana" Hrane za sta? Ajmo redom... Sve te hemije koje se dodaju u vodu mogu da pomognu, ali samo ako se koriste po uputstvu koje se nalazi na originalnom pakovanju. Bez hemije se tako mali akvarijum isciklira za 10-15 dana, sa hemijom moze samo brze. Korenje biljaka se ne preliva KLJUCALOM vodom!!! Da Vam ne bih objasnjavao zasto, pokusajte da stavite prst u takvu vodu. Ne, ipak nemojte!!! Ne zelim da posle kazete da sam bio "blago receno odvratan i da Vas nisam nista posavetovao kako treba". Dakle, ne koristite kljucalu vodu kada radite sa biljkama, a savetovao bih vam da je ne koristite ni kada radite sa ribama. Ako ipak resite da prelijete i ribe kljucalom vodom, dodajte i malo zacina, a posluzite uz krompir salatu. Kada donesete kuci nov akvarijum, dobro ga operete BEZ HEMIJSKIH SREDSTVA i stavite ga na podlogu koju ste ranije pripremili. Zatim u akvarijum dodajete podlogu koju ste isprali ili otkuvali (zavisi od podloge i vazi za podlogu, ne za biljni i zivotinjski svet). U podlogu zasadite biljke. U zavisnosti od podloge, rasvete...postoje biljke koje mozete i koje ne mozete da gajite u svom akvaijumu. Nakon sto ste posadili biljke, akvarijum punite vodom. Nikako kljucalom, nikako hladnom, najbolje je vodom sobne temperature kako se biljke ne bi ostetile. Nakon toga u akvarijum ubacujete filter i grejac. Vodite racuna da su Vam filter, grejac, rasveta i sve ostalo iskljuceni iz struje kada stavljate ruke u vodu, osim ako ne zelite da zaigrate kolo...strujno... Nakon sto ste sve zavrsili, ukljucite filter, rasvetu i grejac i ostavite da se voda ciklira. Mozete dodati hemiju, a ne morate. Nakon nekoliko dana mozete poceti sa postepeni dodavanjem riba u akvarijum. Ako vec idu biljke u akvarijum, prvo sto bih ubacio su algari (kozice i otocinklusi za tako mali akvarijum) i puzeve helene koji bi trebalo da ociste akvarijum od barskih puzeva koji ce 99,9% stici sa biljkama. Kasnije bih dodao jos neke ribe. Nakon sto helene odrade svoj posao i danima ne vidite barskog puza u akvarijumu, mozete helene zamenti nekim neritama i sl. PS Akvaristika trazi puno rada i strpljenja i nije za ljude sa tankim zivcima