Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 More 200l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Apr 02, 2020 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Laki,uzeo sam odmah i tecnost za kalibraciju Smile
@Bojan95,uzecu i jos jedan predfilter sa 5 mikrona,samo kada budem isao za BG...smolu sam cekao nedelju dana.....i jos nedelju dana izgubio zbog drugih stvari ali...eto stigla je danas Smile
Prikljucio sam sve i saceko da prodje kroz nju oko 2l vode i izmerio i....0 TDS Smile
@Laki na bagljasu sam tako da sluzi nema Smile Voda je najzad bela...msm direktno iz vodovoda a nadam se da je smola poskidala sve ostalo Smile
Stavicu na kraju jos 5 mikrona ako ima sa aktivnim ugljem? Mislim da bi to bio pun pogodak? Smile @Laki ako mislis na onu foru da se skine deo koji ogranicava protok9ili da se premosti sa crevom i ventilom) i pusti malo da se ispira,to radim....za sada rucno dok ne nabavim ventil i jos neke delove Smile
Sad ljudi jos samo strpljnja da se skupi voda i solimo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 02, 2020 4:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Apr 02, 2020 4:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokvarismo ti temu....Cekamo te,slikaj i kaci kad ima neceg novog.
Naravno, i ako bude problema tu smo da se posavetujemo....sto ljudi-sto cudi,a ti saslusaj promisli pa na kraju radi sta ti mislis da je najbolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Smile

Najzad sam skupio dovoljno RO vode i ubacio so...sve sam uradio kako pise na kanti.....medjutim nesto mi se tu ne uklapa...na kanti pise da treba dodati 35g soli po l,ali salinitet onda nije dobar....vidim na netu po iskustvima drugih da su svi stavljali razlicito g/l da bi dobili isti salinitet.....od 35g/l do cak 44g/l,ja sam stavio 35...pa sam stigao do 37gr/l ali evo koliki je salinitet.....1.021 =27.898ppt to je po sajtu...ali na salinomeru je to malo ispod 29 tako da sad???
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koju so korisits, trenutno? I ja sam se nesto uvek petljao oko soli, doku su drugi stavljali na razlicite tipove soli po 200 gr&5.l, ja sam uvek nesto manje, u zavisnosit koju so koristis. Sad trenutno koristim privi put Reef salt, i stavljam 180 gr, na 5l, ispada mi negde uvek oko 1025, merim refraktomerom, koji sam uporedjivao sa drugima. Kad sam stavio sa ovom soli 200 gr na 5l, ispadalo mi je negde oko 1027, 1028 ako se dobro secam ,dakle vise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 1:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taman je pala kontrola, 1026 u akvarijumu, taman 🙂

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj je uređaj jako nepouzdan. Moraš i da koristiš tabelu ili kalkulator. Što je voda hladnija to je gušća. Zato je refraktometar sa automatskom kompenzacijom za temperaturu najbolji. Izvrši se kalibracij uređaja i imaš tačna merenja. Neki su na 25c podešeni neki na 20C. Ovo što ti kaze NO1 je poprilično potvrđeno, 180g na 5l. Imaš u FW da kupiš Aquamedic "Salimetar". Bolji je dosta od tog uređaja sto imaš. Samo pitaj Branka da ti uporedi rezultat što pokazuje sa pravom gustinom vode. Moj laže za čitava 0.002.
Korali vole slaniju vodu ribe ne baš. Softiji uspevaju od 022 do 025 kad preteraš skupe se ali i dalje opstaju jako dugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 3:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav NO1 Smile Znamo se mi jos iz slatkovodnih voda Smile

Koristim Red sea coral pro...crnu kantu sa ljubicastim,ja sam se zeznuo,pise da ide 37g/l,ali opet.....nije kako treba....temperatura mi je na 24-25c...znam da je ovaj salinomer neprecizan,ali cakam da mi stigne refractometar iz Chine Smile
Uspeo sam da nadjem ovaj moj na netu pise od 23c-28c idealno......i kako se meri.....ma da kontam da je isto da li je potopljen ili nije ali ajde...probacemo i jedno i drugo Smile
Image

Image

I nasao sam neki sasvim drugi na netu ali mi nije jasno zasto ima skale nisu iste???

Uglavnom probacu da namestim salinitet sto blize mogu....i onako necu nista ubacivati neko vreme ,do tada cu vec uspeti da nabavim neki precizniji uredjaj Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drago mi je, vidim da si pedantan i studiozan, kao i Peku🙂
Ja nisam taj serin koristio, tako da ne znam. Jedino.sto mogu da te posavetujem je da stabilizujes salanitet const.koliko.toliko i temperaturu vode, odnosno stabilno dolivanje isparele vode🙂
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Apr 05, 2020 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala NO1 Smile

Svakako imam u planu da uzmem neke preciznije i bolje grejace,planirao sam Eheim Jager Termocontrol,ali je on duzine od 40 cm a meni sump od 36*34...ali otom potom videcu sta ima u ponudi Smile
Dolivanje ce za sada ici klasika,rucno ali imam u planu sa drugarom da napravim auto-top off.
Ubacen je kamen,redjan i ovako i onako pa sad.....10.5 kg....planiram da ubacim jos jedno 5-8kg i najzad pesak.Polako pocinje da se bistri,skimer radi punom parom Smile
Owerflow i pumpu sam uspeo nekako da namestim na zeljeni novo....sad me jedino zeza sto se kod povratne cevi cuje da zubori Smile
Image
Image

Sugestije dobrodosle Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mixerlo
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2020
Poruke: 30

PorukaPoslao: Pon Apr 06, 2020 12:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako si koristio onu aquaforest mericu za so, mora dobrih par milimetara ispod označene mere za 1025. Ja sam punio pre neki dan, proveravao refraktometrom. Na liniji ispada 1026 pa čak i 1027. Ako je vagica u pitanju, onda je oko 370G na 10L možda čak i manje, iako su oznacili da je 390G prava mera. Barem je kod mene tako bilo za njihovu turu broj 108005.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 15, 2020 10:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Mixerlo koristio sam vagu i merio 37g/l,ali za sada je na 1021-1022,pa cu polako podici salinitet,ne bih da preteram Smile mericu imam ali moracu da eksperimentisem na 10l vode koliko je tacna mera,hvala za savet Smile
Ubacen je i pesak Cribsea ,i to sam ga onako fino istresao preko kamenja Smile voda se naravno zamutila,ali je posle par sati krenulo da se bistri.....do ujutru je voda bila kristalno cista Smile
Ubacio sam i bakterije Biogromarine 123.
E sad pitanje za iskusne Smile Trebalo bi sutra da nabavim jos kamenja....medjutim,dvoumim se oko lepka za isti,AFIX GLUE je koliko sam procitao za manje kamenje i korale.....i naisao sam na Aquaforest StoneFix,medjutim za ovaj drugi pise da je preporuceno za suvo lepljenje,moze i mokro ali......pa me zanima preporuka za lepak za lepljenje pod vodom....jer i da zalepim bazu na suvo,ipak cu morati neki kamen da dodam na gornji deo u vodi,hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 15, 2020 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj da uzimas Eheim Thermocontrol, ja sam prosle nedelje bacio jedan star par meseci. Cak sam razmisljao da otvorim temu o njemu, koliko sam ostao zaprepascen glupom konstrukcijom samog grejaca.

Kupio sam ga vodeci se istom logikom kao i ti (skuplji, kvalitetniji, stabilniji ), ali se ispostavilo da je atman koji se vukao po raznih akvarijumam zadnjih 10 godina mnogo bolja opcija.

Grejac nije nigde zaptiven, nego je epruveta u kojoj se nalazi, spojena vakumom sa gornjim delom na kojem se steluje temperatura (i parcetom gume izmedju ta dva dela). Cim se malo jace mrdne gornji deo, vakum popusti i deo vlage udje u grejac. Mozes videti po stranim forumima gomilu tema gde se ljudi zale da imaju kondenzaciju ili vodu u grejacu, a sam proizvodjac to pravda "vlagom iz vazduha prilikom proizvodnje". U sustini napravi se tempirana bomba u akvarijumu. Srecom pa sam video na vreme.

Na sve to, ovaj moj je bio vrlo neprecizan, temperatura je varirala za 1-2 stepena, tezak je za stelovanje i nije kalibrisan. Treba kao sam da ga kalibrises.

Posle sam kupio neki tetratec, nije los, ali je tesko nabosti tih 25.5 stepeni. Za sada mi najbolja opcija deluje digitalni termostat sa aliekspresa na koji prikljucis grejac. Termostat ga sam gasi na odredjenoj temperaturi i dodatno se grejac sam gasi ako termostat zakaze. Ima i opciju da na vecoj temperaturi pali ventilatore za hladjenje (ako ih imas). A mozes da vezes i dva grejaca radi sigurnosti.



Sto se tice morske akvaristike nisam iskusan, ali sam skoro lepio kamenje. Cool StoneFix je jedina isplativa opcija za lepljenje vece kolicine kamena. Druge opcije su epoksi i super lepak, ili busenje kamena i stavljanje plasticnih sipki.
Ja sam lepio jedan deo na suvo, a drugi pod vodom, i bolje je proslo podvodno lepljenje.

U pitanju je cement, i ako imas iskustva sa gipsom neces imati problema. Ako nemas, umuti ga dovoljno gusto da stoji na kamenu i da se ne razliva, ni previse gusto a ni tecno. Ono sto zalepis iz prve ostace zacementirano, svako ponovno lepljenje na postojeci cement nece hteti da uhvati. Kad budes lepio, gledaj da dobro fiksiras kamen kad naneses cement, i ne mrdas jedno pola sata. Ako budes mrdao i pomerao razdvojice se, i posle ces imati problem da to opet zalepis. Ja sam se tako zeznuo, i umesto trecine pakovanja stonefix-a, potrosio sam dva cela. I napravio havariju u kuci.

Za podvodno lepljenje fiksiraj kamenje vezicama ili nekim kanapom i izmedju kamenja nanesi cement. To ces uraditi tako sto umutis cement gusce nego za suvo lepljenje, ubacis u malu plasticnu kesu (kese za zamrzivac), iseces cosak od kese precnika oko 1cm, i stiskanjem ispunjavas prostor izmedju dva kamena. Ista metoda kao za stavljanje slaga na tortu. Very Happy Akvarijum ce da se zamuti , i trebace mu ceo dan da se vrati na staro. Ako imas korale i druge organizme, slogirace se na kratko. Cement ocvrsne posle nekog vremena, potpuno isto kao i da si lepio na suvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 15, 2020 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sreca pa ga nigde nisu imali na stanju pa ga nisam ni uzeo....bas si me iznenadio sa ovim cinjenicama o grejacu,ja sam mislio da oni kao ozbiljna firma ne dozvoljavaju sebi ovakve propuste.Gledajuci grejace u nekoj radnji poznatoj ,vidim da po ocenama i drugi brendirani grejaci bas nisu prosli slavno,a po meni bas i nije zajebancija sa tim....sto zbog zivog sveta a i zbog samih nas....znam pravilo je da se iskljuci kada guras ruke ali....uvek se desi ono....samo cu na brzaka Smile Tako cu i uraditi,narucicu kotroler,kontam da je tako duplo sigurnije.

Pa imam nesto iskustva sa cementom Smile Trebalo bi da uspe :)Te tehnike sa busenjem sam video ali mi se bas ne svidjaju,jednostavnije mi deluje sa cementom Smile
Onda je reseno koji cu lepak,sutra po kamenje i imam par dana izolacije da lepim,nadam se da ce ispasti sve kako treba.
@peconis,hvala puno na savetima,posebno za foru sa kesom,prava stvar Smile Probacu da slozim nesto,pa da vidimo da li valja,hvala jos jednom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 16, 2020 5:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa cementnim lepkom imaćeš problema ako je kamen vlažan. Mislim da ti neće pomoći ni superlepak i soba bikarbona za vlažan kamen. Epoxy ja bih izbegavao. Potrebno je više od 24h za većinu da ne bi bila toksična po živi svet u akvarijumu. Imaju one dvokomponentne smese možda njih da probaš.
Lično bih samo naslagao kamen; akvarijumi od 1m nisu adekvatni za veće, jače ribe pa i nemaš neke brige da će ga nešto oboriti. Sitnije ribe vole rupe i pećinice za skrivanje i lov. Otvoren aquascape nije bas za lagodan život sitnijih riba.
Za grejače uzmi 2x100 ili 2x200w Atman. Meni do sada ni jedan crkao nije. Trenutno mi je u moru jedan upaljen prvi put 2013. Samo uzmi one što ima grejače u cevčicama a ne one sa grejačem oko keramike. Atman je velika, ozbiljna kompanija sa ogromnim izborom opreme; kod nas se prodaje kao Atman i generalno ide najjeftinja oprema. U US, UK se prodaje pod drugim imenima. Za svaki region imaju ime i cene.

Pesak se u akvarijum dodaje pomoću cevi. Posle samo usisaš deo vode koji je u cevi. Tako ćeš zanemarljivo zamutiti vodu. Jeste da nije brzo kao Rambo sistem ali strpljenje je vrlina koja se uvežbava celoga života.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubee
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2020
Poruke: 32
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Apr 26, 2020 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Peku primljeno k znanju za grejace,imam dva atmana od 300w i jedan od 200 w....trenutno radi samo jedan od 300w ali me nervira sto je prevelik da bi stao u sump,tako da cu vrv ici na varijantu 2 od 200W i sto je spomenuo @peconis za siguricu digitalni termostat.Lepak sam narucio ali...evo cekam ga od 16-tog,trebalo bi u ponedeljak da stigne.Kupio sam burence od 160l,pa sam ja zamislio da izvucem vodu na 15 min.....pomerim samo pesak malo na jednu,malo na drugu stranu i da dodam jos,8.5 kg svezeg kamena.mozda i nije moralo da se lepi,sto ti kazes nece tu biti ne znam ni ja kolikih zverki,a i ne planiram da pravim neke egzibicije,ali cu probati bar neke kriticne tacke da zalepim...i da vratim vodu Smile
Inace stigla je diatom alga,i pocela je da prekriva kamenje,pesak i staklo.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka [NS]Akvarijum 200l lordofinsomnia Razmena 0 Pon Nov 02, 2020 4:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 200l popindeed Akvarijumi 16 Pet Maj 31, 2019 2:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 200l koje ribice mogu da drzim Uros1999 Ribe 6 Uto Jan 29, 2019 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200L za Trichogaster kale Akvarijumi 21 Sre Mar 01, 2017 7:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mojih 200l Djape Akvarijumi 15 Čet Mar 17, 2016 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License