----------------------------------- Nikolac Pon Mar 30, 2020 2:42 am ----------------------------------- Da se nadovezem na pricu o RO aparatu. Ovde treba precizno napisati, ti koristis samo RO dok mi u morskom koristimo RO/DI aparate, idealno. Ta poslednja smola pravi razliku. Ja sam vidjao da ljudi kada dodaju DI spuste TDS sa 10+ na 1-2 sto je otprilike neki max koji mozes da postignes sa aparatima u ovom rangu. Laki ti je rekao da je to okej, e sad ne znam da li Laki misli na RO/DI uredjaj ili mu je jasno da ti ovde nemas DI deo. TDS je dobar pokazatelj, ako je merac dobro kalibrisan, koliko je voda generalno cista, odnosno koliko imas cestica u njoj, ali ono sto je lose je to sto mi ne znamo koje su to cestice. One mogu biti od potpuno bezazlenih do vrlo opasnih. U svakom slucaju nam one ne trebaju i zato je pozeljno da broj bude sto nizi. Laki je u pravu, kvalitet vode koji dobijas kad je provuces kroz filter ne zavisi od kvaliteta vode, niti zavisi od pritiska i temperature vode. Zavisi iskljucivo od kvaliteta filtera. Ako je voda zagadjenija, brze ce se trositi filter i morace cesce da se menja. Sto se temperature i pritiska tice, zapravo sto veci pritisak to je membrana efikasnija. Mi u nasim kucnim sistemima nemamo nikada problem sa prevelikim pritiskom nego sa slabm. Zato se koriste boosrer pumpe koje povecavaju pritisak i tako cine membranu efikasnijom, a ne neefikasnijom. Efikasnijom u smislu da je veci procenat ciste vode u odnosu na otpadnu vodu. TDS bi trebao da bude isti. Leti aparati bolje rade zbog generalno veceg pritiska. Sto se ostatka projekta tice sve je ko bombona. Caribsea proizvodi su odlicni, svi imamo samo pozitivna iskustva sa njima. Nema greske. Jeste te ova situacija sa virusom uhvatila u nezgodno vreme, ali ako nista drugo, sad bar imas dosta vremena da se bavis istrazivanjem, citanjem, ucenjem, itd. Svakako ce koristiti. Srecno!