Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Morska akvaristika Igor Mirovic Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Pon Nov 12, 2012 7:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svim clanovima na forumu i zeleo bih da zahvalim Bojanu na podrsci da ovde na njegovom forumu mogu da izadjem u susret edukacijom i savetima svima koje interesuje morski akvarijum i morska akvaristika uopste     


Prvo bih zeleo da se predstavim i da napisem nesto o mojim pocecima,

zovem se Igor Mirovic i akvaristikom se bavim proteklih deset godina a od toga poslednjih par godina iskljucivo morskom i mogu vam reci dosta uspesno! Zasto naglasavam ovo uspesno?! Iz razloga sto pre nego sto sam poceo da se igram sa morskim akvarijumom svi su me odvracali od toga raznim pricama (koje ste verovatno svi culi) da je to nemoguce kod nas, da je bolesno skupo, da mora da bude veliki akvarijum, da sve crkava, da je to bilo uspesno samo kod par ljudi, morski akvarijum je lep ali je dosadan, ribe se ne mreste, velika obaveza itd. itd.  

Ali na svu srecu ja sam jako tvrdoglav i nije mi nesto ulazilo u glavu to sto mi svi pricaju i poceo sam malo da citam inostrane internet stranice i forume i video sam da je morska akvaristika svuda u svetu jako zastupljena a u mnogim zemljama i zastupljenija nego slatkovodna, i meni je to dalo nekakvu podrsku da udjem u sve to jer sve sto sam kod nas slusao o tome je tada palo u vodu jer je u celom svetu najnormalnije da imas kuci morski akvarijum. 

Pre nego sto sam presao na morski akvarijum imao sam ciklide sa kojima sam krenuo 2002 godine sa malim akvarijumom od 80-90litara i onda je sa godinama litraza rasla kao i kolicina i kvalitet riba a zatim sam napravio i jos par mresnih akvarijuma i jos jedan veliki, (i poslednjih godina sam se navukao na preskupe tropheuse) da sam dosao do trenutka da mi je vrednost svega toga prevazisla ocekivanja i onda sam seo i rekao sebi da sam ja za ove pare mogao da napravim vrhunski morski akvarijum! Sto sam i uradio jer sam rasprodao sve ribe i akvarijume i usao u pricu zvanu Morska akvaristika  


E sad posto sam sve tropheuse i akvarijume rasprodao i stavio pare u dzep postavljalo se pitanje gde kupiti opremu?! Tada kod nas nigde nije moglo nista da se kupi (a da te ne pocepaju pojedinci) ni novo a kamoli polovno. Onda sam poceo da listam strane oglase i nasao u zemljama u okruzenju sve sto mi osnovno treba i seo u kola i kupio.


Sto se tice mog pocetka, vodjen silnim razlozima da uopste ne ulazim u morsku akvaristiku, ja sam se trudio da kupim sto je moguce bolju i kvalitetniju opremu da bi koliko toliko istrajao u tome. A sada mogu reci da sam tada bio jako nesiguran u sve to jer kad te neko toliko naplasi treba puno vremena i dokaza da se sve to izbaci iz glave! I da bi sada konkretno mogao da krenem u sve to sa tri puta manje opreme i para! Ali neko je morao prvi da se opece Wink  


Vremena je puno proslo a dokaza imam i previse da konacno javno pokusam da razbijem tu famu zvanu Morska akvaristika Wink 
 

 
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 12, 2012 7:29 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da nastavim..


Krenuo bih sa mojim prvim morskim akvarijumom pa tako sve dalje do danas,



Posle silnih prica i sprecavanja da pokrenem morski akvarijum ja sam ipak bio dovoljno tvrdoglav da krenem u sve to i tako sam napravio akvarijum i sump i kupio polovnu opremu i polovan kamen i zasolio se i mislim da u tom trenutku nije bilo srecnije osobe od mene Smile

Ovaj akvarijum je bio 150x50x55v i sump odprilike 130x40x40, Zasto sam isao na ovoliki akvarijum odmah? Zato jer su me svi toliko zaplasili da sa malim akvarijumom ne mogu nista da uradim i da ce mi sve pocrkati i onda sam ja budala napravio sto veci da bi bio sto sigurniji Very Happy

A veliki akvarijum dok napunis treba ti i para a i zivaca da bi izgledao kako treba Wink

A da ne pricam sta su mi pojedinci govorili sto hocu da busim dno akvarijuma i stavljam nekakve bulkove, (spojnice) to tad kod nas nikom nije ni padalo na pamet da sme da se uradi




Prazan aq izbusene tri rupe dve za odvod a jedna za dovod vode
Image

sump
Image

Policu sam sam vario
Image

postavljen na sto
Image

ventili za cevovod
Image

ovde je bio zasoljen i to je bio pocetak slane vode u mom zivotu Smile
Image


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 3:30 am, izmenio ukupno 4 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle soljenja sam otisao u Hrvatsku po polovan zivi kamen od jedne gospodje koja je rasformirala svoj reef a i svu potrebnu opremu za start

pored zivog kamena uzeo sam dve cirkulacione pumpe i skimer, ro aparat sam pozajmljivao prvih par meseci jer nisam imao para da ga kupim a i nisam tada znao da li smem da koristim cesmovacu ili ne smem, prva 3,4 meseca sam za rasvetu koristio jednu t8 plavu neonku od 120cm koju sam imao od ciklidnog akvarijuma

ovako je to izgledalo prvih par meseci
Image

Ovde sam izredjao prvi skape, sad kad gledam ove slike sve mi je mnogo smesno ali su mi to mnogo lepe uspomene
Image

posle mesec dana sam pustio i skimer u rad
Image


Poslednji izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 2:16 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad,

Posle nesto vise od 4 meseca sam ubacio i prve fragove i prve ribe, bilo je i dva onako malo poveca komada mekanih korala! Naravno prve ribe su bila dva klovna koja sam tada platio 60e par, hahahaha, dok su sad oko 25-30e par, cene fragova su kao i sad od 20-50 eura s'tim da mi je ostalo nesto tropheusa sto sam izmrestio pa sam se menjao sa akvaristima iz Hr za korale tako da sam tu jako jeftino prosao (citaj skoro dzabe) Smile bitno je snaci se

posto sam ubacio korale morao sam i da uzmem odgovarajucu rasvetu tako da sam za pocetak stavio dve t5neonke od 80w koje su mi za te korale super zavrsavale posao, napravio sam nekakvu budjavu oplatu od univera na koju sam nakacio neonke jer morski akvarijum mora da bude otvoren zbog isparavanja pa nisam mogao da radim klasicnu haubu sa poklopcem


Ovako je to izgledalo kad je stiglo kod mene

Image

Image

Image

Image


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 3:00 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle par meseci su se korali lepo uhvatili za kamen i poceli da rastu. U tom periodu nisam bukvalno nista dodavao od elemenata samo sam menjao vodu jednom mesecno oko 10%. Uredjaj za automatsko dolivanje slatke vode nisam imao tako da sam prvih godinu dana rucno dosipao slatku vodu kad ispari.

Posle odprilike godinu dana, (mozda nesto manje) sam resio da nabavim jos neke ribe!

Jako zanimljivo-dosadna prica Very Happy E sad posto to kod nas u zemlji tad nije bilo moguce morao sam svasta nesto da uradim i tako sam kontaktirao prijatelja iz Hrvatske koji je pozvao svog prijatelja iz Slovenije koji je isao u Nemacku! Tako da su moje dve ribe (zuta zebrasoma sa havaja i salarius blenni iz australije) stigle u Nemacku pa ih je prijatelj iz Slovenije odneo kod sebe i tamo su bile par dana dok moj prijatelj iz Hr nije otisao po njih i onda su i kod njega bile par nedelja dok nisam nasao nacina da ih prebacim do Beograda.. I tako su posle mesec dana od kupovine meni ribe zive i zdrave stigle u Beograd ali sam se iskreno oprostio od njih jer nisam verovao da ce preziveti toliki put


EDIT: Zaboravih da dodam da sam u ovom periodu zamenio i klovnove, prvo sam imao ocellarise koje sam dao mom najboljem drugu Djordju koji je u tom periodu isto presao sa ciklida na morski (nije mogao vise da izdrzi Very Happy) a ja sam uzeo percule. Razlila izmedju njih se vidi na slikama, ocellarisi nemaju crnu boju ili je imaju jedva oko belih linija dok percule imaju dosta crnih delova na telu ali najveca je razlika u samom karekteru ribe i u agresivnosti koja je na strani percule


I posle godinu dana akvarijum je izgledao ovako


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 11:08 am, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tvoja prica me podseca ko na neku pricu beskucnika koji se obogatio Very Happy
I ako nemam nikakvih dodirnih tacaka sa morskom akvaristikom osim sto imam akvarijum jedva cekam nastavak jer moram da te pohvalim SVAKA CAST kako si opsirno napisao uvod sad ocekujem razradu i za kraj grand finale (ne ono na pinku sa gospodom samoprozvanih zvezda Very Happy ) tvoj akvarijum kako izgleda sad Very Happy
Jos jednom Bravo Bravo Bravo cestitka cestitka cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na podsci! Ali to je to za veceras, necemo valjda sve da ispucamo u jednoj epizodi Very Happy

Bice nastavak ovih dana Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 9:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me par stvari, prva je da li veličina sumpa (koji je na tvojim fotkama impozantan) raste sa zahtevnošću morskog-koralnog akvarijuma? Drugo pitanje je da li postoje 2 potopne pumpe u sumpu (prva za protein skimer a druga za cirkulaciju vode kroz sump? Treća stvar je koliko bulkova je potrebno po litraži akvarijuma odnosno da li je bolje imati 2 slabija sa obe strane ili jedan jači? Interesuje me i da li je neophodno bušiti otvore u staklu za bulkove? Da li MH rasveta može da posluži za rast korala (14000K) i da li mora da postoji više "boja" odnosno različita toplina boje (kelvinaža). Kada si bušio otvore u staklu? Toliko za sada dok se ne setim još nečega (radoznao Laughing ) Inače, imao sam prilike da vidim kako izgleda tvoj veliki akvarijum i kako se formira, doduše sa već pripremljenom vodom i živim svetom. Sve u svemu, zaista impozantno i daje fenomenalan vizuelni efekat!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 10:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...veoma lepo ako je ovako dobro bilo na pocetku kako li je sad SmileSmileSmile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 11:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Strasno korisna i lepa tema - hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zeljno iscekujemo da ustanes i nastavis sa predivnom pricom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo sam pobrkao, sad vidim i ja, nisu bulkovi nego wave makeri, odnosno pumpe za strujanje vode u akvarijumu, jbg ima toliko pojmova da sam se pogubio ko magare u magli Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mishabgd
Akvarista



Registrovan: 02 Dec 2012
Poruke: 69
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

veoma korisna tema, ako se budem ikada prebacivao na morsku akvaristiku tebe cu zvati da mi pomognes u vezi toga Smile naravno ako budes zeleo, jer po meni je to unikat kod nas u zemlji.. a sto se tice opreme i svega ostalog ja mislim da mogu da nabavim preko nekog iz nemacke ako ima tamo Smile sto se tice ribica, zivopisnije boje su upitanju i ono jednostavno je lepsi akvarijum, potseca te na nesto sto ne mozes svaki dan da vidis, neke delove nase planete.... pogotovo za nas(one) koje obozavaju da rone Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
Interesuje me par stvari, prva je da li veličina sumpa (koji je na tvojim fotkama impozantan) raste sa zahtevnošću morskog-koralnog akvarijuma? Drugo pitanje je da li postoje 2 potopne pumpe u sumpu (prva za protein skimer a druga za cirkulaciju vode kroz sump? Treća stvar je koliko bulkova je potrebno po litraži akvarijuma odnosno da li je bolje imati 2 slabija sa obe strane ili jedan jači? Interesuje me i da li je neophodno bušiti otvore u staklu za bulkove? Da li MH rasveta može da posluži za rast korala (14000K) i da li mora da postoji više "boja" odnosno različita toplina boje (kelvinaža). Kada si bušio otvore u staklu? Toliko za sada dok se ne setim još nečega (radoznao Laughing ) Inače, imao sam prilike da vidim kako izgleda tvoj veliki akvarijum i kako se formira, doduše sa već pripremljenom vodom i živim svetom. Sve u svemu, zaista impozantno i daje fenomenalan vizuelni efekat!


Dobar deo odgovora imas ovde http://www.akvarijum.org/forum.....11714.html ali nije mi tesko da opet napisem;)

1.Sto se tice sumpa on je bukvalno stvar estetike da bi se sakrila oprema, naravno da sto je akvarijum kompleksniji da je i oprema veca a i vise je ima, tako da velicinu sumpa formiramo po tome. U ovom mom slucaju on je uglavnom uvek bio prazan jer sem skimera nisam ima nista drugo (neracunam klasicnu opremu, pumpu i grejac)

2.Pa takoreci da ali i ne, postoji jedna pumpa za povrat vode (sem u slucaju velikih sistema pa nam treba vise povratnih pumpi) a skimer ima svoju pumpu koja je slicna kao potopna ali su joj impeleri drugaciji, isto tako i skimer uzavisnosti od velicine moze da ima jednu ili vise pumpi

3.Bolje je imati vise pumpi a snaga zavisi od vise faktora a to su velicina akvarijuma i vrste korala, neka osrednja je 30x zapremina akvarijuma pa to moze da se podeli na vise manjih pumpi.
Moram da dodam da je svaki akvarijum individua za sebe tako da nije bas zahvalno konkretno pisati jer sto vazi za jedan sistem ne mora da znaci da ce vaziti i u drugom.
Tako da recimo za male akvarijume savetujem jednu jacu pumpu zbog grejanja vode u letnjim danima jer ako imamo dve one duplo vise zagrevaju vodu

4. Ako se ide na sump to je po meni neophodno resenje sve ostalo su improvizacije ali nekad i one posluze Wink

5.Da ona je stara tehnologija ali i dan danas razbija sta radi, nije preporucljiva za male akvarijume zbog jakog zagrevanja, trebalo bi da se ima vise boja (temperatura) ali opet i to zavisi od vrste korala i to najlakse dobijemo sa metal halidom u kombinaciji sa neonkama

6. rupe se buse pre lepljenja akvarijuma jer zalepljen akvarijum ne moze da udje u masinu

Slobodno pitaj sta god te zanima!


PS.Posto si ti urednik mislim da bi bilo pametno ovaj post prebaciti u temu pojmovi i oprema pa ako imas tu mogucnost verujem da bi tamo mnogo vise znacio


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 3:15 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sumi ::
...veoma lepo ako je ovako dobro bilo na pocetku kako li je sad SmileSmileSmile


chikavili ::
Strasno korisna i lepa tema - hvala Smile


Zhorz ::
zeljno iscekujemo da ustanes i nastavis sa predivnom pricom Smile


Hvala vam svima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Da li je morska akvaristika za mene? peconis Morska Akvaristika 2 Čet Maj 04, 2023 3:31 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka tanjgarika akvaristika nikouro Akvarijumi 3 Pon Nov 30, 2020 3:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika NOVI SAD Dare021 Upoznavanje 0 Ned Okt 18, 2020 9:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u doba korone Baia Akvarijumi 70 Sub Mar 21, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u dijaspori Baia Upoznavanje 0 Sub Feb 02, 2019 3:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License