----------------------------------- Zivadin Pon Okt 08, 2018 12:43 am Morski pesak u slatkovodnom akvarijumu? ----------------------------------- Dobio sam druga na poklon pesak sa mora iz grcke, ne radi se o onom skroz sitnom pesku vec o nekoj granulaciji veoma slicnoj kvarcnom pesku koji vec imam u akvarijumu. Moje pitanje je da li mogao da ubacim taj pesak u akvarijum i da li bi trebala neka posebna priprema u vidu pranja ili duzeg kuvanja? ----------------------------------- Blue Pon Okt 08, 2018 9:12 pm ----------------------------------- Ja sam stavljao pesak iz Bečića. :) E sad, da li je to dobro ili loše, nemam pojma, pre toga sam stavljao nešto krupniju podlogu iz Peštana, nisam primetio razliku. A možda sam samo imao sreće, verovatno zavisi od sastava podloge... ----------------------------------- Pecinac Uto Okt 09, 2018 8:48 am ----------------------------------- Pa ja bih na tvom mestu proverio to kao da je kamen u pitanju. Uzeo bih neki deo (šolju jednu ili dve) i tretirao ga sirćetom ili sonom kiselinom. Ako je sve ok, obavezno bih ga prokuvao i dobro isprao od svih nečistoća. Možeš ti da ga ostaviš da se kuva duže kad provri, ili da ga kuvaš dva, tri puta, da bi se svaki miris mora izgubio, da šteti ne može. Posle svega ovoga, bez razmišljanja ubacio bih ga u akvarijum. ----------------------------------- nzivkovic Uto Okt 09, 2018 1:34 pm ----------------------------------- Ja bih dodao da staviš jedan magnet u pesak jer se meni desilo sa donešenim iz Grčke da je bio pun sinih opiljaka (otkud, pojma nemam). Iz Čanja sam koristio, nije bilo problema. ----------------------------------- Ludwigia Pon Dec 17, 2018 9:09 pm ----------------------------------- U biljni akvarijum pesak nikako nemojte stavljati. Cementira i niti bilje moze da raste, niti cistaci mogu da je ciste niti voda moze da cirkulise kroz tu podlogu, niti se moze usisavati. Za ciklidni sa anubijama i papratima OK.