----------------------------------- Bojan Sub Mar 14, 2009 7:07 pm Mrest zivorotki ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/slike/ribe/zivorotke_polovi.jpg Kod zivorotki ikra sazreva u telu majke i na svet donose zive mladunce, po obliku tela i boji slicni roditeljima. Tek kasnije, kad polno sazrevaju kod muzjaka se javi tzv gonopodijum. On je slozene gradje i vrlo je pokretljiv, pa buduci da je oplodjenje unutrasnje, kroz ovaj organ putuju spermatozoidi koji se ubrizgavaju u telo zenke. Gonopodijum nastaje transformacijom analnog peraja mlade ribe u uzak i dug siljat spoj zbica. Osim sto im se ovo ne dogadja zenke cemo prepoznati po velicini i obliku tela. Muzjaci su manji, raskosnih peraja i lepsih boja, izduzenog tela i uzih bokova. Pubertet se dogadja kod vecine muzjaka vec tokom prvih sezdesetak dana zivota dok se kod nekih taj rok moze produziti. Zenke vrlo brzo sazrevaju i verovali ili ne mogu biti oplodjene vec sa 20 dana zivota. Za pocetak je najvaznije da prepoznamo skotnu zenku. Zenka koja se vec jednom kotila dobija iza stomaka odmah iznad analnog peraja, jasnu tamnu pigmentalnu mrlju koju zovemo skotna mrlja. Skotne zenke su sporije, cesto se smire pri dnu akvarijuma, zatim povremeno postaju nervozne i plivaju gore dole uz bocnu stranu akvarijuma dodirujuci ustima povrsinu stakla kao da zele da izadju. Zivorotke ce nasrnuti na svoje potomstvo tako da ukoliko zelimo da sacuvamo mlade moramo da im obezedimo mesto gde nece biti lak plen. Obicno se skotne zenke iz tog razloga prebacuju u kotilice gde ce mladunac moci da pobegne. Bitno je da su kotilice tako napravljene da mlade ribe mogu lako pobeci iz nje u suprotnom smo dobili kontra efekat. Jos jedan od nacina da sacuvamo mladuncad jeste da zenku ubacimo u neki manji akvarijum u kog cemo ubaciti dosta plivajuceg bilja gde ce se mladi skrivati dok se kocenje ne zavrsi i tad zenku mozemo izvaditi. ----------------------------------- jana Pet Okt 16, 2009 2:30 am ----------------------------------- Moram da vam kazem da moje zenke gupike zive u miru sa svojim bebama. ----------------------------------- No 1 Pet Okt 16, 2009 10:01 am ----------------------------------- Verovatno zato sto su ti i zenke gupi bebe pa ne mogu da ih pojedu , da vidis samo kako velika zenka jede male uf ... :D ----------------------------------- Bojan Pet Okt 16, 2009 10:18 am ----------------------------------- I moje zive u miru. Izdresirao sam ih :) ----------------------------------- mishel Pon Nov 23, 2009 2:56 pm ----------------------------------- S obzirom da imam samo platike u akvarijumu jednom prilikom mi je ostalo 3-4 ribice nakon mresta. Nijedna ribica ih nije dirala i evo sada su narasle. Mislim da je to stvar do hranjenja ili mentaliteta ribica koje drzite. ----------------------------------- No 1 Pon Nov 23, 2009 9:13 pm ----------------------------------- Pa mogao bih da se slozim s tobom ,dugi niz godina sam upravo to i posmatrao .Moze se reci da je jedan od bitnih faktora iskrana . ----------------------------------- FEK@ Sre Nov 25, 2009 4:46 pm ----------------------------------- http://www.youtube.com/v/_aTZ2PO2yhg Obavezno pogledajte klip...gupike :D ako zelite pun akvarijum ribica,samo njih uzmite ;) ;) ;) :) ----------------------------------- FEK@ Sre Nov 25, 2009 4:52 pm ----------------------------------- http://www.youtube.com/v/XqCzCRCMgyw Gledajte radjanje malih ribica :D :D :D ----------------------------------- FEK@ Sre Nov 25, 2009 4:55 pm ----------------------------------- !!! pogledajte dobro klip,i primijetit cete zute tacke u njenom stomaku(to su oci malih ribica) u roku od 24h ova ribica ce da se okoti ;) ;) http://www.youtube.com/v/uslUYrZ-hdg ----------------------------------- MiMa987 Ned Jan 02, 2011 3:41 am ----------------------------------- Ajd malo pitanje.Koliko vremena prodje od oplodjenja do trenutka kad se okoti? Pitam jer je moja xifo vec vise od mesec dana sa velikim stomakom.Ne planiram da je vadim iz zajednickog akvarijuma jer imam dosta bilja pa mladi imaju gde da se skriju,ali me zanima da li je to razlog zbog koga "odbija" da se omresti? ----------------------------------- el_stupido Ned Jan 02, 2011 11:55 am ----------------------------------- oko 28 dana traje trudnoca ----------------------------------- Andrej Ned Jan 02, 2011 1:12 pm ----------------------------------- MiMa987 sve ti zavisi od temperature vode ----------------------------------- sanya Ned Jan 02, 2011 2:09 pm ----------------------------------- da, i ja sam cula da ako je T u akvarijumu niza period "trudnoce" ce se produziti dok topla voda u akvarijumu ubrzava razvoj fetusa i time trudnoca krace traje... Ja ocekujem Molly da mi se okoti oko 17. januara (prosli put se okotila 12. decembra) ali jos nema uocljivo veliki stomak...videcemo... ----------------------------------- axterix Pon Feb 14, 2011 5:47 pm Mrest-zivorotki ----------------------------------- Koliko znam zenke su -trudne- 28 dana. Da li se u tih 28 dana racunaju i 2-3 da se riba zatvori? ----------------------------------- stefanovic^v Pon Feb 14, 2011 5:53 pm ----------------------------------- kakvo zatvaranje? ----------------------------------- v!KTOR Pon Feb 14, 2011 5:58 pm ----------------------------------- verovatno misli dali u roku od 28 dana treba da ih prenese u drugi akv da je pusti da se okoti...ili ono pole 28 dana da je pusti u akv da se okoti...bar mislim da je to to na sta on misli..e sad moguce da gresim.. ----------------------------------- Hemac88 Pon Feb 14, 2011 6:29 pm ----------------------------------- Kod ksifoa je period trunoce oko 35 dana i to na temperaturi od 26 stepeni, a onda 2 dana pre isteka tog perioda pojacaj na 28 stepeni i u ta 2 dana cekaj malce/ :) ----------------------------------- axterix Pon Feb 14, 2011 7:34 pm ----------------------------------- Ja sam hteo da otvorim novu temu,a greskom sam moje pitanje postavio ovde jer sam u medjuvremenu citao o zivorotkama...Cuo sam da zenkama treba 2-3 dana da se zatvore(koliko sam razumeo 2-3 dana posle mresta da budu same bez muzijaka).Da li se u tih 28 dana (trudnoce) racunaju i ova 2-3? ----------------------------------- nikouro Pon Feb 14, 2011 8:15 pm ----------------------------------- E neka si ovde upisao. Nemas nikakvu potrebu za novom temom. Vise mozes da naskodis ako zenku juris po akvarijumu kako bi je odvojio nego li je ostavis sa muzjakom u istom. Ona ce bezati, ignorisati ... muzjaka u svakom slucaju , dok jurcanje sa mrezom moze samo dodatno da stresira zenku i tako ..... ----------------------------------- axterix Uto Feb 15, 2011 9:42 am ----------------------------------- Hvala nikouro. ----------------------------------- bobitina Sre Feb 23, 2011 6:18 pm Mrest Gupika ----------------------------------- Cao, danas sam prebacio dve gupi u manji akvarijum 30l. Nadute su i treba da se omreste pa posto ja o tome neznam nista molim za savet. Usput posto su mi delovale usamljeno u tom akvarijumu ubacio sam i par ksife i muzjaka gupi. Temperatura je 26c ----------------------------------- tomislav85 Sre Feb 23, 2011 6:23 pm ----------------------------------- mislim da treba da izbacis ksifo i tog muzjaka jer ce biti prava gozba kada dodju mladi na svet ubaci neku mahovinu ili nesto da bi ti se tu sakrivala mladj jer sigurno se nece obe omrestiti u istom trenutku ----------------------------------- Executor Sre Feb 23, 2011 6:31 pm ----------------------------------- Ubaci mnogo trave kakve god da imas,najbolja je plutajuca trava... ----------------------------------- bobitina Sre Feb 23, 2011 6:32 pm ----------------------------------- Da li i gupike hoce da pojedu svoje mlade, posto neznam za koje vreme ce da se omreste da li mogu same da budu u drugom akvarijumu, ili da ih vratim u akvarijum gde su bile ----------------------------------- stefanovic^v Sre Feb 23, 2011 6:37 pm ----------------------------------- Dok se budu kotile nece ih jesti,ali bi trebalo kad se iskote da zenke vratis u aq u kom su bile ;) ----------------------------------- mezzano Sre Feb 23, 2011 6:39 pm ----------------------------------- Zavisi. Može da se desi, ali i ne mora. Meni se pre neki dan okotila gupika, u isečenoj flaši od 2l koja stoji u akvarijumu i nije pojela ni jedno. Ima ih preko 30. ----------------------------------- bobitina Sre Feb 23, 2011 6:41 pm ----------------------------------- Kako da prepoznam kad ce da se mreste, koji su simptomi http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46374279_P230211_17.470002_resize.JPG ----------------------------------- tomislav85 Sre Feb 23, 2011 7:25 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/kada-je-gupika-skotna-t1299.html ----------------------------------- mezzano Sre Feb 23, 2011 7:26 pm ----------------------------------- Dok ti se jednom omresti, posle se mresti na 28-35 dana. Kod mene je proslo 34 dana od prvog do drugog okota. Obadve su skotne. Mogu da se okote za dan-dva, a mozda i za nedelju, niko ti sa sigurnoscu ne moze reci za prvi put. ----------------------------------- bobitina Pet Feb 25, 2011 9:42 pm ----------------------------------- E sad, ovaj prvi je aq za mrest. Da li tu nesta fali i da li smem da ubacim muljase i algare, neznam da li ce pojesti mladj. Ova druga slika prikazuje maticni i ovaj za mrest http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59030134_P250211_20.300003_resize.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72147942_P250211_20.310003_resize.JPG ----------------------------------- axterix Pet Feb 25, 2011 10:45 pm ----------------------------------- Kod mene muljasi ne diraju mladj. ----------------------------------- stefanovic^v Pet Feb 25, 2011 11:24 pm ----------------------------------- Ne bi trebalo,da ih diraju,osim ako ih nesvesno progutaju,ali je malo verivatno ;) ----------------------------------- bobitina Sub Feb 26, 2011 6:13 pm ----------------------------------- Posto ce meni biti prvi mrest, ukazite mi na greske koje ne smem da dozvolim. Kupio sam hranu za mladj. Ubacio sam danas jednog muljasa, jednog algara i par amazonaca. Zasadio sam od biljaka: zito, kriptokorinu i jos jednu patuljastu kojoj ne znam ime. Da li mi treba jos nesta? ----------------------------------- bojan86 Sub Feb 26, 2011 6:48 pm ----------------------------------- Jel' planiraš da ih mrestiš u posebnom akvarijumu ili u zajedničkom akvarijumu? Poželjno je da imaš i neko povrišinsko bilje koje pluta, npr. pistia. :) ----------------------------------- bobitina Sub Feb 26, 2011 7:05 pm ----------------------------------- Na prethodnoj stranici su slike. Imam maticni akvarijum i ovaj za mrest u kojem sam ubacio ovo sto sam naveo. Znaci akvarijum za to sluzi a cistace sam ubacio da bi voda bila zdravija. ----------------------------------- bojan86 Sub Feb 26, 2011 7:34 pm ----------------------------------- Pa ako nema nekih riba koje bi pojele novorođene ribice, onda ne treba da guraš previše bilja, dovoljno je to što imaš. :) Bar to je neko moje mišljenje... :) ----------------------------------- Andrej Sub Feb 26, 2011 8:56 pm ----------------------------------- obavezno moras nabaviti neku biljku koja pluta po povrsini.....zato sto kad se male gupike kad se okote one plivaju prema povrsin i onda ako tamo ostanu i zenkee ih pojedu.te im biljke trebaju da se sakriju.................... ----------------------------------- bobitina Ned Feb 27, 2011 5:55 am ----------------------------------- Probacu da nabavim plutajuce bilje mada u Pirotu je izbor nula. Majke mislim da prebacim u maticni cim se izlegu, ako ne zakasnim pa pojedu mladj ----------------------------------- bobitina Uto Mar 01, 2011 6:15 pm ----------------------------------- I evo ih. Juce se izlegla jedna gupi, ima ih oko 40 komada i to izgleda ovako. Recite mi sada nesto vise o hranjenju (kolicini i intezitetu). Ja sam kupio neku hranu navodno za mladj a uz to im kasicicom usitnim dzigericu. Jos jeno pitanjce, koliko je potrebno vremena da porastu i da pocnu da se razlikuju muzjaci od zenki. Hvala http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86599740_P270211_08.410001_resize.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_185570873_P270211_09.000002_resize.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_185570875_P270211_09.280001_resize.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64949807_P270211_09.460001_resize.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86599743_P270211_09.470001_resize.JPG ----------------------------------- vlada_nis Uto Mar 01, 2011 7:48 pm ----------------------------------- bravooo, lepota ----------------------------------- Executor Uto Mar 01, 2011 8:30 pm ----------------------------------- Bobitina sve zavisi od uslova.Ako imaš filter,grejač i raznovrsnu hranu,moćićeš sa mesec ipo dana da ih razlikuješ po polovima.Vidim da si lepo sredio akvarijum za mladj,verovatno će da ti rastu lepo,uostalom nigde ne žuriš u akvaristici treba samo strpljenje i dobri uslovi :)Mene jedino brinu ksifo i platy jer sporo rastu,preterano sporo.Inače za gupike i moli se nikada nisam brinuo rastu najbrže od svih živorotki. ----------------------------------- vlada_nis Uto Mar 01, 2011 10:05 pm ----------------------------------- koliko litara je akv. ----------------------------------- bobitina Sre Mar 02, 2011 6:49 am ----------------------------------- Akvarijum je 30l, od opreme ima: potapajuca pumpa, grejac, areacija. Evo slike http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49963129_P270211_13.410002_resize.JPG ----------------------------------- Labeo Bicolor Sre Mar 02, 2011 8:47 am ----------------------------------- Fino zamisljeno, samo neka se mreste, cestitke :D ----------------------------------- bobitina Sre Mar 02, 2011 4:22 pm ----------------------------------- Nisam pokupio kritike, to je napredak. Hvala ----------------------------------- kalasnjikov Pet Mar 04, 2011 6:13 pm ----------------------------------- :) ----------------------------------- bobitina Sub Mar 05, 2011 8:39 am ----------------------------------- Imas lep osmeh Kalasnikov ----------------------------------- Raka Sub Mar 05, 2011 2:50 pm ----------------------------------- pa zivorotke se same kote... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81208088_Slika001.jpg ----------------------------------- Nislija 97 Ned Mar 13, 2011 8:19 pm ----------------------------------- Koliko je potrebno vremena od oplodjenja da se primeti da je gupika skotna? ----------------------------------- DjoleKG Pon Mar 14, 2011 12:39 am ----------------------------------- pa 10-20 dana a koliko puta zenka koti od jednog parenja? ----------------------------------- bobitina Pon Mar 14, 2011 6:40 am ----------------------------------- Valjda i do 3 puta, mada sacekaj ti nekog iskusnijeg da ti da odgovor ----------------------------------- Raka Sre Mar 16, 2011 5:11 pm ----------------------------------- pozdravzenka kad se upari ona se koti 3-4puta i koti se od24do28danakad se okoti zenka morate male da isklasirate posle mesec dana muzjake na jednu stranu tojeste u drugi ak da nebi mlade se parile da ne zakrzjaju i ne valja dase pare sa bracama tad dolazi do losih linija i ostanu male... ----------------------------------- milan milan Pon Maj 02, 2011 11:21 am ----------------------------------- Ja temperaturu vode odrzavam na 26 stepeni i porod izgleda ovako: Moli 7mart; 2april; 2maj gupi 20mart; 14april gupi2 30mart; 22april plati 23mart; 16april plati2 26mart; 18april ----------------------------------- oki moki Pon Maj 02, 2011 3:28 pm ----------------------------------- koliko ja znam i koliko sam cuo kod mresta zivorotki temperatura bi trebalo da bude 28 stepeni.... ispravice me iskusniji ako gresim .. :D :D :P :) ----------------------------------- stefanovic^v Pon Maj 02, 2011 3:29 pm ----------------------------------- Stepen vise-manje nista ne znaci,ja kod zivorotki nikad nisam imao grejac temperatura nije spadala ispod 22*C,razmnozavale se kao lude. ----------------------------------- oki moki Pon Maj 02, 2011 3:44 pm ----------------------------------- kao sto je nikouro rekao jednom prilikom '100 riba 100 cudi' :D ----------------------------------- dzoonni Pon Maj 02, 2011 3:53 pm ----------------------------------- Ispod koliko nebi smela da bude temperatura vode sto se tice gupika, jer sam citao na forumu da ih drzite i napolju pa kapiram da voda preko noci dodje i do 15 stepeni??? ----------------------------------- stefanovic^v Pon Maj 02, 2011 4:03 pm ----------------------------------- Ja mislim da je donja granica 18-20 *C. ----------------------------------- Raka Sre Maj 11, 2011 6:13 pm ----------------------------------- pozdrav;ja moje ribicedrzim i zimi na terasi gde je tenperatura oko15c i nista im ne fali samo blekmoli ne moze da podnese manju tenperaturu od20c...terasa mije samo zasticena samo sa staklom...a kad se mreste treba im tenperatura26-28c ----------------------------------- dzoonni Sre Maj 11, 2011 11:59 pm ----------------------------------- zanimljivo, nisam znao to za blekmoli ----------------------------------- Raka Čet Maj 12, 2011 12:46 am ----------------------------------- za sve zivorotke utice toplija vode. moje sve zenke su u hladnijoj vodi kad zelim daih kotim ja osvezim vodu i podignem tenperaturu i za peses dana pocinju dase kote.... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56745822_DSCF0424.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_48339036_DSCF0424-1.jpg ----------------------------------- dzoonni Čet Maj 12, 2011 11:11 am ----------------------------------- ovo ti je super napravljeno rako, koliko imas unutra 2-3 zenke nevidim na slici dali imas muzijake unutra, ili samo ubacujes zenke pred mrest ----------------------------------- Raka Čet Maj 12, 2011 2:22 pm ----------------------------------- pozdrav;ja stavljam po 5-6zenki u kotilice jer nemam mesta a imam oko60zenki u mrestu tako da pogledam na 10dana i te zenke koje se okotile idu kod10decaka tako je i kod ksifa iblek molija i zutih molija ..vec sumi napunili 30ak.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46614435_DSCF0428-2.jpg ----------------------------------- bojan86 Sub Nov 19, 2011 3:11 pm ----------------------------------- U akvarijumu imam dve platike, mužjaka i ženku. One su zajedno već dva meseca, a ženka nikako da bude oplođena, odnosno stomak joj se ne povećava. Njihov dvoje većinu vremena provode zajedno, čak mislim da ju je mužjak par puta malo agresivnije jurio, predpostavljam da je to bio pokušaj oplodnje. Mužjak je manji od ženke, mada mislim da je polno zreo jer mu je gonopodijum jasno vidljiv. Temperatura vode je oko 26 stepeni. Higijena akvarijuma se adekvatno održava. Pa sad, da li neko ima neki savet ili neko logično rešenje na pitanje, zašto moja ženka (ili mužjak) zabušava? ----------------------------------- Bojan Sub Nov 19, 2011 4:46 pm ----------------------------------- Mozda je problem u nekom odnjih kad je u pitanju oplodjenje. Probaj malo dici temperaturu. ----------------------------------- bojan86 Sub Nov 19, 2011 5:21 pm ----------------------------------- U akvarijumu imam još neke ribe, tako da mi razmnožavanje nije prioritet. Više sam to pitao iz radoznalosti i nekog opšteg akvarističkog obrazovanja. Pokušaću da dignem temperaturu na 28, čisto da vidim ima li promena. U svakom slučaju, hvala na savetu. :) ----------------------------------- Bojan Sub Nov 19, 2011 8:17 pm ----------------------------------- 28 bi ih podstaklo na parenje e onda ako ne bude nista ostaje opcija da sa nekom od riba nesto nije u redu. ----------------------------------- sveta021 Sub Feb 18, 2012 7:24 pm Zuta Moli... ----------------------------------- Danas sam kupio par zutih (albino) molika,ono kao varijanta XL znaci krupniji primerci i kada sam dosao kuci i ubacio ih u akvarijum vidim da zenka samo sto nije pukla, nazovem radnju, pitam da li je moguce da je skotna,kaze prodavac ne da je moguce nego je skotna! Pozurio sam do najblize radnje i kupio kotilicu,odma sam je prebacio,posto mi stvarno izgleda kao da ce da pukne koliki joj je stomak. E sada kako ja stvarno da znam kada ce se kotiti,jer ako nece uskoro najradije bi je vratio medju ostale ribice,a vidim i da je muzjak odlepio za njom ne odvaja se od kotilice!:) Nisam pametan sta da radim,da je ostavim i cekam,koliko uopste dana sme pre kocenja da bude u kotilici(bojim se da ne odlepi) ili da je pustim medju ostale? Temperatura vode mi je 24,jel je to ok ili da povecam? Postoje li jos neke stvari na koje bi trebao da obratim paznju? Molim za neki BRZI odgovor,akvarijum nemam ni nedelju dana,a vec trudnoca,bas sam se ufrkisao...:) Hvala unapred!!! P.S:Ajde probacu da je slikam,mozda bude malo pribliznije,samo ako uspem lepo da uslikam!!! ----------------------------------- Bojan Sub Feb 18, 2012 7:33 pm ----------------------------------- Druze, ne moze ti niko reci u dan kad ce se okotiti. Kao prvo ne izbace sve zenke isti broj malih sto znaci da nisu sve jednako "debele". Tvoja opcija je da je ostavis u kotili ili da je vratis a ako je vratis moras stalno biti oko nje da bi ja na vreme vratio u kotilicu. ----------------------------------- sveta021 Sub Feb 18, 2012 7:41 pm ----------------------------------- Hvala ti puno Bojane,kazi mi samo koju hranu je najbolje da kupim za mlade zute molike i naravno da li bi jos na nesto trebao da obratim paznju? Upravo sam napravio par fotki,pa cu postaviti mozda budes nesto vise saznao sa fotke! Evo slika,mislim da su solidno ispale...:) Jos jedno pitanje,sta da radim sa izmetom iz kotilice,da li da cistim i kako,jer vaki put trebam zenkicu da vadim da bi ispraznio izmet ili? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66479412_IMG_1453.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_664794184_IMG_1456.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_664794197_IMG_1458.JPG ----------------------------------- Bojan Ned Feb 19, 2012 12:30 am ----------------------------------- Ne moras zenku vaditi iz kotilice da bi ocistio izmet. Ona ce svojim plivanjem napraviti napraviti blago strujanje vode i tako ce se izmet sam pomeriti i propasti. Bar mi je to logicno da se desi. Molike se znaju lepo najesti pa izgled zna i da prevari. Cisto da imas i to na umu ako slucajno ne bude malih u neko skorije vreme pa da te to ne brine. ----------------------------------- sveta021 Ned Feb 19, 2012 2:04 am ----------------------------------- Hvala na odgovoru! Reci mi samo, sta mislis, koliko da cekam pre nego sto je vratim u akvarijum, ako se ne okoti? Muzjak se ne odvaja od nje, sta mislis, da ga ubacim da joj pravi drustvo? Izvini, samo jos jedno pitanje. Da li da joj nocu ostavim svetlo? Malo pre, kad sam ugasio svetlo, htela je da iskoci iz kotilice pa je udarila u poklopac! ----------------------------------- Bojan Ned Feb 19, 2012 8:53 am ----------------------------------- Muzjaka da ubacis u kotilicu da joj pravi drustvo? Pa jel doktor kaze muzu da legne u krevet pored zene posto izgleda jos nece da se porodi? Svetlo gasis. Ribe se same od sebe znaju uplasiti kad se gasi svetlo jer neglo nestane dan i nije prijatno. ----------------------------------- sveta021 Ned Feb 19, 2012 10:44 am ----------------------------------- Nisam se jos susretao sa ovim...:) Havala ti puno!!! ----------------------------------- sveta021 Ned Feb 19, 2012 8:54 pm ----------------------------------- Sinoc kasno sam je ipak pustio iz kotilice posto je bila stravicno uzbudjenja,pa sam se uplasio da joj se nesto ne desi usled velikog stresa,evo danas ceo dan muzjak se ne odvaja od nje i stalno joj se muva oko anusa,a anus joj non stop zjapi(otvara zatvara) kao da joj se kaki i ne izlazi iz zelenila! Postao skeptican da li je uopste skotna,jer joj stomak kada se gleda iz pticije perspektive nije bas previse zaobljen,mada je ipored toga toliko veliki da izgleda kao da ce da eksplodira kao sto se i vidi na slikama. Ne znam sta da radim,da je mozda opet vratim u kotilicu ali da joj ovaj put stavim i neku biljcicu da ima da se zanima? Video sam na nekim slikama da se kroz stomak provide oci malaca kod nekih vrsta,da li je to kod svih svetlih vrsta,posto je moja zuta? ----------------------------------- sveta021 Sre Feb 22, 2012 2:05 pm ----------------------------------- U toku noci ili rano jutros konacno se okotila molika ali u prirodnom okruzenju,nisam je opet stavio u kotilicu jer sam mislio da je debela od prejedanja,tako da su nazalost prezivelo samo 8 malisana koje sam odma prebacio u kotilicu,znaci da su ostale ribice imale pravu mesnu gozbu :(! Sada me samo zanima da li bi za pocetak mogao da ih hranim sa listicima za odrasle ribice koje bi predhodno dobro izmrvio i sta bi jos trebao da nabavim za njih da bi sto bolje napredovale? Ili mozda da listice ubacim u mlin za secer posto bi u tom slucaju bile kao puder? Evo i koje slicice ovih hrabrih malisana...:) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60450550_IMG_1468.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_147768014_IMG_1469.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_47496865_IMG_1471.JPG ----------------------------------- Katarina Uto Feb 28, 2012 6:54 pm ----------------------------------- Prelepi su :) Ja imam 3 skotne gupike, a nemam kotilice kao ni puno bilja :( ----------------------------------- Zvrle Uto Feb 28, 2012 7:59 pm ----------------------------------- @sveta021 Zuti su ili je neka druga boja ??? ----------------------------------- zeljkovrbas Uto Feb 28, 2012 8:17 pm ----------------------------------- moja gupika se sto puta mrestila u akvarijumu sa ostalim ribicama ,ali naravno u mrestilici:) svaki put kad se omresti nju vratim sa ostalim ribicama ,a mladj ostaje u mrestilici koja stoji u akvarijumu i dalje :) nikad mi nije ni jedna mlada crkla ,u ivek sam imao gupika za izvoz:) evo bas mi se omrestila gupi pre 20 dana i svi mali su ok:) lepo napreduju:) ----------------------------------- sveta021 Uto Feb 28, 2012 9:32 pm ----------------------------------- @Zvrle Recimo da su tamno zute ili svetlo narandzaste,ja mislim da ih zovu albino moli! Ako neko iskuniji zna neka napise!!!:) Ipak ih hranim smrznutom artemijom i mogu vam reci da napreduju o ludi,danas im je tek peti dan ,a oni su vec vidno napredovali. Postavicu slike za jedno nedelju dana da vidite napredak!:) ----------------------------------- aquvarius Čet Mar 01, 2012 1:27 am ----------------------------------- Odvojio sam black molly zenku u mrestilicu pre 2 dana,a jos se nije omrestila.Temperatura u akvarijumu je 28, pa bih zeleo da znam da li voda u mrestilici treba da bude mirna,ili da ostavim rasprsivac vazduha u njoj??? :) ----------------------------------- Fiber Čet Mar 01, 2012 12:01 pm ----------------------------------- Stavi rasprsivac, treba ribama kiseonik. Ako vidis da je turbulencija velika onda smanji dotok vazduha, al nemoj da ga gasis skroz. ----------------------------------- aquvarius Čet Mar 01, 2012 4:15 pm ----------------------------------- Vazi...hvala na odgovoru , ostaje samo da pratim situaciju ;) PS: Tek sam uplovio u svet akvaristike pre par dana :) poooozzzz ----------------------------------- vladov Sre Mar 07, 2012 10:17 pm ----------------------------------- Veliki pozdrav za sve i jedna molba da mi se pomogne sa savjetom.Naime, za vikend, tacnije u subotu sam primjetio da Gupika koja je malo deblja prvo se malo nervozno ponasala, a potom se pocela zavlaciti po ciskovima i biti jako mirna. Kad sam navedeno uocio istu sam odvojio u kotilicu gdje se i sada nalazi. U nedelju sam primjetio da mi i Black Molly koja je bila jako krupna i pomalo debela slicno se pocela ponasati, prvo malo nervozno plivanje uz staklo, a potom i mirnije ponasanje po cokovima. I nju sam u nedelju stavio u kotilicu i tu se nalazi i sada...Medjutim problem je sledeci, do sada se nijedna nije okotila, a ponasanja su im dijametralno suprotna. Gupika mi je mirna, gotovo stalno je na dnu kotilice dosta mirna i poprilicno nezainteresovana za hranu. Kad ih hranim malo pojede ili nimalo i veci dio hrane ostane da pluta po povrsini dok ne padne na dno. Sa druge strane Black Molly je prozdrljiva, pojede sve sto joj se da i rijetko kad je mirna...Zanima me po vasem iskustvu, a na osnovu ovih informacija i slika da li mogu ocekivati da ce se ijedna okotiti i koliko jos smijem da ih drzim u kotilici? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66557560_07032012833.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57876141_07032012839.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_121013752_07032012841.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_665575645_07032012842.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70060595_07032012844.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_133115133_07032012845.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_332787838_07032012853.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_133115137_07032012854.jpg ----------------------------------- tomislav85 Sre Mar 07, 2012 10:56 pm ----------------------------------- Gupika ce se sigurno okotiti a za black moly je tesko reci kada ce i da li je trudna imas dosta tema o tome pa prelistaj i uporedi sa tvojom ribicom,ubaci neko plutajuce bilje u kotilicu jer ce malci ubrzo po okotu isplivati na povrsinu i bice prava gozba.Pricam ti iz licnog iskustva. ----------------------------------- sveta021 Sre Mar 07, 2012 11:13 pm ----------------------------------- Prelepa molika,taj rep je pizdarija,izgleda tako eleganto!!!:) Kazite mi samo kada se prica kog gupika o crnom stomaku ispod repa,da li je to crnilo kao sto se vidi na ovim slikama? Jer moje skoro sve zenke imaju malo veci stomak i to crnilo ispod repa,da li je to crno samo kad je skotna ili je mozda crno uvek,a kada je skotna se prosiri? To bi znacilo da imam 7-8 skotnih gupika!:) ----------------------------------- vladov Sre Mar 07, 2012 11:37 pm ----------------------------------- Hvala na odgovorima i savjetima. Stavio sam malo mahovine ( malo je prostora pa nisam mogao puno staviti mahovine )u dio gdje je Gupika pa cemo vidjeti sta ce biti..Samo da se okoti u narednih dan - dva jer je vec 4 dana u kotilici...Sto se tice Moli citao sam na ostalim temama i neke znake ima, a opet neke i nema tako da nisam pametan... ----------------------------------- skalar 10 Čet Mar 08, 2012 12:15 am ----------------------------------- Obe ce ti se okotiti,kad to ne znam ali su u dubokoj trudnoci po slikama.Malo strpljenja nije na odmet draz je bas u tome da ih ocekujes svaki dan da jedva cekas da se probudis i ugledas male.Uzivaj u tome. Smanji im hranu,mahovinu mogao si i bez toga malci ce da padaju dole. Mogu dugo vremena da budu u kotilici.Mozda bi ti sledece pitanje bilo dal mogu bez rasprskivaca pa da odgovorim i na to ne treba im.Vodu mozes da im osvezis svremena na vreme podizuci kotilicu izadje zaprljana udje cistija iz akvarijuma. Ajd ziv ti nama bio i u zivaj. ----------------------------------- Bojan Čet Mar 08, 2012 12:21 am ----------------------------------- Sa gupikom nesto nije u redu i plasim se da ce se to smrtno zavrsiti. ----------------------------------- sveta021 Čet Mar 08, 2012 12:25 am ----------------------------------- Bojane,po cemu vidis (zakljucujes) da sa gupikom nesto nije u redu? ----------------------------------- vladov Čet Mar 08, 2012 12:26 am ----------------------------------- Sa gupikom nesto nije u redu i plasim se da ce se to smrtno zavrsiti. I ja se tog plasim jer sam u zadnjih 10-ak dana imao dva smrtna slucaja Gupika od kojih je jedna bila bas debela i pred okotom...Nju nisam stavljao u kotilicu nego sam je jedno jutro samo zatekao mrtvu...Nakon nekoliko dana jos jedna zenka mi je neobjasnjivo uginula ( nije imala stomak ) pa se sada plasim i za ovu... ----------------------------------- Y2K986 Čet Mar 08, 2012 4:02 am ----------------------------------- Bojane,po cemu vidis (zakljucujes) da sa gupikom nesto nije u redu? Zato sto izgleda cudno, ne izgleda klasicno kao gupika pred mrest. Kad malo bolje zagledam slicice cini mi se da joj je i krljust nakostresena, lici na dropsy. Ako je ovo slucaj, javi se Deak-u za savet. ----------------------------------- velja Čet Mar 08, 2012 8:06 am ----------------------------------- Gupika ima natecen prednji deo stomaka. Pred okot stomak je pozadi vise cetvrtast. Ovo sto je nakostresena nije dobro. ----------------------------------- vladov Čet Mar 08, 2012 11:30 am ----------------------------------- Nazalost izgleda da je Gupi bolesna :(... Ali sa druge strane Molly je pocela da se koti :)...Imam samo jedan problem vezano za Molly, naime ona izbacuje malce koji imaju baloncic u sklopu tijela ( za sada vise njih ), da li je to neki deformitet ili ce to vremenom nestati? ----------------------------------- DarwinsDemon Čet Mar 08, 2012 5:45 pm ----------------------------------- Izvinjavams e na off topic-u ali ono na fotografiji meni izgleda kao mužjak moli :S Zar nemaju mužjaci zašiljene vrhove repnog peraja? ----------------------------------- deak Čet Mar 08, 2012 6:52 pm ----------------------------------- Gonopodium se gleda kod zivorotki a ne peraja jer to zna da prevari, imas lira molike koji imaju spicasti rep. ----------------------------------- vladov Čet Mar 08, 2012 9:16 pm ----------------------------------- Na kraju dana kad se svede racun nije dobro ispalo...Za Gupiku sam utvrdio da je bolesna pa je izdvojena u jednu posudu i gdje cemo vidjeti sta dalje sa njom...Molika se okotila ali niko nije prezivio, vecina je bila deformisana tako da cim se zavrsio okot pustio sam je u akvarijum...Sad cu bar znati za 35 dana koja ce se kotiti... ----------------------------------- sveta021 Čet Mar 08, 2012 9:27 pm ----------------------------------- Steta,to bi bas bili lepi malci ali kao sto rece za 30 dana opet! ----------------------------------- Bojan Čet Mar 08, 2012 9:46 pm ----------------------------------- Kad dodje na svet mladj zivorotke ima zumancanu kesu koju vrlo brzo potrosi i zato ti se ucinilo da je to cudno, sve je to normalno :wink: ----------------------------------- sveta021 Čet Mar 08, 2012 9:53 pm ----------------------------------- Jel to znaci Boki da mu je mladj jos ziva? ----------------------------------- vladov Čet Mar 08, 2012 10:11 pm ----------------------------------- Sumnjam da je ziva jer kad sam uvidio da vise ne izbacuje mlade onda sam je prebacio u akvarijum i u toku prebacivanja iz kotilice se sve istreslo ( izmet, uginuli mladi ali i 3-4 ziva) . MOzda su se ovi zivi uspjeli sakriti u mahovinu koje imam u akvarijumu...Inace sada trenutno u kotilicu sam ubacio male koje sam u akvarijumu pohvatao, a koji su manji od 1cm ( nedavno okoceni) da se tu 1-2 sedmice malo razviju pa cu ih onda vratiti u akvarijum...Sto se tice ove kese nazalost to nisam znao ali naucio sam nesto novo sto cu moci primjeniti na sledecem okotu, a koji ocekujem oko 10.04. ----------------------------------- DarwinsDemon Pet Mar 09, 2012 12:37 am ----------------------------------- Gonopodium se gleda kod zivorotki a ne peraja jer to zna da prevari, imas lira molike koji imaju spicasti rep. ahaa tako znači! Sad sve ima smisla, mislila sam da su mi molike bezgrešno začele :D ----------------------------------- sveta021 Pon Mar 12, 2012 2:05 pm ----------------------------------- Upravo mi se okotila crna molika,okotila je cca 50 malisana,nisam jos uspeo da ih prebrojim,e sada me zanima posto je bila u drugom akvarijumu sama da li mogu da je vratim u veliki ili da je jos 2-3 dana ostavim u ovom da se ne inficira ako je odma nakon kocenja muzjak bude spopao(tako sam citao negde)? A hteo bi da je prebacim posto se kotila u KUGLI pa da mi ne odlepi od tog uvelicavanja! ----------------------------------- vladov Sub Mar 31, 2012 9:20 pm ----------------------------------- Ponovo vam se javljam sa problemom pri kocenju molika. Naime, sinoc sam primjetio da molika koja je krupnija i koja je imala veci stomak se cudno ponasa ( prvo je plivala uz staklo gore-dole, a posle se umirila pri dnu akvarijuma ), te sam je ubacio u kotilicu. S obzirom na iskustvo od ranije kad je Molika pojela gotovo sve malce u kotilici ( nakon sto bi se okotili i pali na dno kotilice malci bi se penjali na povrsinu gdje ih je ona docekivala i jela )ovaj put sam u totilicu ubacio i saku mahovine u nadi da malci kad budu isli na povrsinu da ce se sakriti u mahovinu...Rezultat je sledeci: molika se danas pocela kotiti i par malaca je mrtvo rodjeno, a oni koji su zivi rodjeni su prvo propali na dno kotilice da bi nakon kratko vremena leteli na povrsinu i tu je nastao masakr...Osim jednog koji je uspio nekako prezivjeti ostale je sve pojela..Znaci letela je po mahovini, trazila ih i jela...E sada pitanje je sledece, kako malce sacuvati?Nije mi jasno zasto ce mi kotilica ako oni kad propadnu kroz resetke na dno ponovo lete na povrsinu i tu stradaju od majke? ----------------------------------- sveta021 Ned Apr 01, 2012 12:45 am ----------------------------------- Ta kotilica je strasno lose osmisljena,bolje je ostavi da ti se koti u akvarijumu sacuvaces vise malaca,negde ce se vec sakriti!!! Mnogo je bolja ona u slovo V,tu propadnu ali se ne mogu vratiti tako lako! ----------------------------------- Zvrle Ned Apr 01, 2012 12:52 am ----------------------------------- Meni se mreste slobodno u akvarijum i uvek uspem da spasim nekoliko, budu sakriveni u mahovinu ili oko filtera, kamena i gupi i moli jedino sam sa ksifo imao problem jer su bas male pa samo 2 spasio :(. Ili promeni kotilicu ili da "juris" po akvarijumu :). ----------------------------------- vladov Ned Apr 01, 2012 2:00 am ----------------------------------- Ja sam veoma nezadovoljan sa ovom kotilicom. Uzeo sam je u nadi da cu sa njom vise malaca sacuvati nego kad su u zajednicom akvarijumu ali sam pogresio...Prije kad su se kotile u akvarijumu dosta malaca je uspjelo prezivjeti jer sam imao solidno biljaka u njemu, a u kotilici jedva jedan malac da je prezivio..Druga molika bi mi se trebala kotiti krajem sledece sedmice i ovaj put cu je ostaviti u akvarijumu pa ako koji malac prezivi super bar necu moliku izlagati stresu sa prebacivanjem u kotilicu... ----------------------------------- branko97KW Ned Apr 01, 2012 9:55 am ----------------------------------- Najbolje ti je resenje da napravis sam nekakvu ovakvu kotilicu u DIY varijanti http://www.akvarijum.org/forum/moja-nova-kotilica-t6752.html Nju mozes da okacis na staklo akvarijum, da bude unutra Ili moze ti biti van akvarijuma, ali onda ti je problem grejanje, tu mozes staviti zenku samo kad vidis da je pocela da se koti ----------------------------------- radisa89 Uto Jun 04, 2013 8:15 pm ----------------------------------- koliko otprilike prodje izmedju "izbacivanja" malih riba, meni se platika upravo mresti, izasao je jean mali a drugog nema vec pola sata, sa gupikom je to islo mnogo brze. zenka nije velika ima oko 2 - 2,5 cm?