Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mutna, mlecna, prasnjava voda... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 9:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nego sto neko napise da je vec pisano o slicnoj stvari, neka procita do kraja...
Problem sam naveo u naslovu. Tako je od prvog dana formiranja akvarijuma, pa sve do sada. Akvarijum ima 180l i formiran je vec 5 meseci i redovno je odrzavan. Filtraciju vrsi spoljasnji filter, a protok je 880l/h. Sve sto je ubaceno u akvarijum, od sljunka do kamenja i grana je oprano i iskuvano. Ribe hranim jednom dnevno i ne preterujem sa kolicinom hrane. Voda koju koristim pri zameni je odstajala cesmusa, ista ona koju sam oduvek koristio, a nikada ranije nisam imao slicnih problema, voda je bila kristalno cista. Sada izgleda kao da milioni nekih sitnih cestica plivaju po njoj. Podsecaju na cestice kiseonika ili hlora, ali i one vremenom nestanu. Ove moje nece nikud...
Probao sam skoro sve sto sam nasao na forumu... Smanjio foto period, par dana bez fotoperioda, izbacio keramicke prstenove (za slucaj da su se krunili), iskljucio aeraciju na 2 dana, vrsio cesce zamene vode, dodao jos filter mase u spoljasnji filter, pojacao protok, ali NISTA od toga nije pomoglo. Pored toga, nesto belo se stvara na povrsini vode i ne mrda odatle (opstaje uprkos konstantom talasanju vode i mehuricima koje pravi vazdusna pumpa). Ne znam da li je hemija jedino resenje koje mi je preostalo, ali ako jeste, sta upotrebiti u ovoj situaciji? Naravno, ako neko zna resenje za ovo (a da to nije hemija), bio bih mu zahvalan da mi javi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 9:59 am Snimi Poruku Nazad na vrh

krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 10:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Reve posto i ja sa vremena na vreme imam isti problem morao sam malo da guglam.
Naime neki iskusniji clanovi navode da je to prenamnozena infuzorija sto u mom slucaju nije (to tesko jer neki se cak trude da je proizvedu ali bezuspesno).
Druga stvar koja je tacnija a i kod mene je "bakterijski bum". To se desava ako se filter ne odrzava kako treba i ne pere propisno. Naime ja sam prao kanister pre 4 dana na tacno 2 meseca u akvarijumskoj vodi,zbog menjanja vode morao je materijal da stoji neko vreme na vazduhu bez vode (tu sam napravio gresku) i nasuo posle cistu cesmusu u kanister kad sam vratio sve i tako unazadio filter. Tako nastaje "Bakterijski bum" i ta mlecna zamucena voda.
Ono sto tebe vise zanima je resenje. Prvo je strpljenje jer prolazi samo od sebe posle 2 nedelje kad se filter oporavi ili dodavanje nekog od preparata zive kulture bakterija. Drugo resenje je za oba problema je UV sterilizacijski filter.

Drugi problem koji imas na povrsini vode nije vezan sa prvim. To ti je nedovoljna aeracija,slaba razmena gasova i talasanje povrsine vode. Isti taj problem sam resio Ubrusima redjanjem na povrsini vode i vadjenjem. Zna da bude zamorno ali uspeva. I umesto levka koji mi je vracao vodu stavio sam dugacki spray bar koji bije prema povrsini vode celo duzinom akvarijuma.

Eto detaljno sam ti opisao sve. Nemoj da brines Reve Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 10:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Al vidis, ja filter materijal nijednom nisam oprao u cesmusi, vec samo u akvarijumskoj vodi... I ja igram na kartu strpljenja, ali to traje vec skoro 5 meseci Confused .
Sto se tice povrsine vode, pretpostavljao sam da je tako nesto u pitanju, ali nisam bio siguran jer je talasanje vode stalno prisutno. Mada, da budem iskren, ta povrsina me ne nervira ni upola koliko ovo sto pliva po vodi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 11:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja imam isti problem, mada se meni pojavio pre 10-tak dana. Do tada je voda bila OK.
Vodu menjam na svakih 7-10 dana, odstajala česmovača.
Filter je stakleni pregradni, kod kojeg menjam samo gori sloj filter vate, zaprljanu bacim, a stavim novi sloj. Sunđere perem, otprilike na mesec dana u vodi iz akvarijuma.
To je proces koji primenjujem zadnjih 5 meseci.
E sad... nemam aeraciju zadnjih 10 dana, otprlike kad je i vode počela da beli, slučajnos ili ne, nisam siguran.
Prošlog vikenda sam nakon promene vode ubacio Easy Life - Fluid filter medium, ali bez nekog poboljšanja. Bele čestice su i dalje u vodi.
Danas ću da probam da promenim 50% vode, pa javljam rezultat.
Ja imam još dodatni problem što su mi se pojavile alge po staklu, verovatno zbog osmokota koji je počeo da reaguje, jer vidim i biljke su počele lepo da rastu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ja sam se obradovala da je bila grana jabuke ipak u pitanju.
Meni za skramu na povsini pomaze Hang-on ATMANOV najveci 600 koji ima usis povrsine i samo zbog toga ostaje i dalje u funkciji. Njega koristim prvenstveno kao mehanicki filter i menjam nesto cesce sinteticku vatu. Mozes pokusati - sigurno deluje, jedino sto je bio prosle godine oko 1.700 .
A za "zamucnu" vodu - ajde jos jednom (i obecavam da vise necu biti dosadna) zamraci potpuno akvarijum 3-4 dana (bez gvirkanja-samo pogled na stanje u akvarijumu 10 sec) pokrij ga stonjakom - cebetom... Pokusaj pre hemije - kada si vec sve pokusao Smile a ovo bas nista ne kosta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam da si zamracivanje pominjala kada su u pitanju bili ich i alge...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 4:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

"pu,pu ich" - ne ich nego mutna voda i alge Smile, i to mutna voda koja se pojavila dva -tri meseca po formiranju akvarijuma - verovatno bakterijski bum ili "zelena voda" koja nije bila zelena, i ja sam prvo strpljivo cekala da prodje, menjala vodu na tri dana, usisavala.... Malo je falilo i da batalim sve Smile. Istina promenila sam puno parametara odjednom, ali tipujem da je bas zamracivanje resilo mutni vodu jer je akvarijum prvi put posle svecanog skidanja prekrivaca bio bistar, a ostalo - fotoperiod, hranjenje, protok ga je samo sacuvalo od ponovnog pojavljivanja. I, mislim da je i Nitrivec pripomogao - znam da ste vecinom protivnici hemije ali ja to smatram dodatkom korisnih bakterija i pri pranju filtera dodajem i pola doze bakterija - poplasila sam se mutne vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 6:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko do veceras ne bude konkretnog resenja problema, sutra zamracujem akvarijum Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

UV filter ili neki flokulant, eventualno mikrofilter.


Poslednji izmenio Blue dana Ned Jul 28, 2013 8:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta su flokulant ili mikrofilter...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 9:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni se skrama na povrsini pojavljivala kada mi je akvarijum bio prenatrpan ribama. Iako sam ih minimalno hranio skrama se zadrzavala sve dok nisam smanjio broj riba. Mozda je problem mogao da se resi uvodjenjem jos jednog filtera ali ja sam izabrao smanjenje opterecenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Flokulanti su hemikalije koje podsticu grupisanje najsitnijih cestica suspendovanih u vodi, a onda ih je vrlo lako odstraniti iz vode pomocu filter vate i slicno. Skoro svaki proizvodjac ima proizvod ove vrste, a preporucio sam ih jer nisu biocidi, pa je upotreba bezbedna za sve stanovnike.
Mikrofiltera ima raznih, npr. papirnih, tekstilnih, keramickih, dijatomejska zemlja,... Sa akvaristicke tacke gledista, u pitanju su filter materijali koje moras adekvatno da upotrebis. Jedino oni mogu da izdvoje iz vode najsitnije cestice (ili organizme) koji vodu cine mutnom.
Najjednostavnije je da od nekoga pozajmis UV filter i probas, lako ces posle da se bacis na mehanicku filtraciju ako bude neophodno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probacu ovo sa potpunim zamracivanjem (nikad se ne zna), a ako ne uspe, pokusacu sa flokulantima. Posto ne znam nista o njima, koje bi bilo najbolje nabaviti?
I jos nesto, da li postoji nacin da se sazna koji je uzrok svemu tome...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 11:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

reventon ::
Probacu ovo sa potpunim zamracivanjem (nikad se ne zna), a ako ne uspe, pokusacu sa flokulantima. Posto ne znam nista o njima, koje bi bilo najbolje nabaviti?
I jos nesto, da li postoji nacin da se sazna koji je uzrok svemu tome...?

Nisi oprao ruke kad si mazio zmiju! smeh
Izvinjavam se, bilo je jace od mene! Ne zameri Reventone na sali! Smile
Mada ti i nije do sale ali da te malo oraspolozim, namuci se ti muka.... Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jul 28, 2013 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta ti je brate, pa to je samo prasnjava voda, nije smak sveta Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda "Mutna, mlecna, prasnjava ... goran012 Početak u akvaristici 3 Uto Nov 03, 2020 5:24 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License