Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 mutna voda, zute boje, sta raditi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....t4135.html

Ove teme o tome
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 1:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

soulman
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2010
Poruke: 278
Lokacija: Loznica

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...hm možda si je ipak trebao isprati....

ali ništa strašno samo češće menjaj deo vode npr na 3-4 dana trebalo bi brzo to da se iskristališe ako je od zemlje.

I požuri sa biljem... a kakvo ti je osvetljenje? Oprosti ako si već negde pisao o tome...

Pitam jer treba sad uspostviti balans izmedju podloge osvetljenja i co2... u suprotnom alge ima da uživaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilje stiye danas jedna kolicina, sutra druga.
Sto se tice osvetljenja trenutno 2x18w GroLux a ovih dana dok se skupi dodaju se jos 4x20w stedljive sijalice lumeena 1150

Sve to ce raditi sa fotoperiodom od 10-12sati
CO2 je u DIY varijanti sa 1 mehuricem po sekundi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 2:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj Ti je savet da ne počinješ sa CO2, jer je to mač sa dve oštrice, naročito za početnika. Naima, jako su opasne varijacije PH, koje prouzrokuje CO2 svojim delovanjem, a pitanje je koliko ćeš sa tim DIY CO2 moći da obezbediš kontinuiran dotok i rastvorljivost CO2. Ako već hoćeš CO2, onda spremi još jedan DIY CO2, tako da kada ovaj prvi počne da umire, par dana pre toga pripremiš ovaj drugi, da se ne bi desile nagle varijacije PH, koje su smrtonosne za ribice, zbog pauze u davanju CO2. Takoše, odokativno doziranje CO2 nije preporučljivo, to bi trebalo da se radi uz merenje parametara. Za početak eksperimentiši sa osvetljenjem, za niskozahtevne biljke neće ti trebati CO2, a kažem TI zbog čega je bolje da ne počinješ sa time.

Ono što je Tebi najbitnije sada je da povećaš protok, ako je ikako moguće, jer je ovaj od deklarisanih 500 lit/h, a realnih manje, po meni, nedovoljan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 2:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice protoka videcu da poboljsam, ako je moguce ali mislim da bar jedno mesec dana nisamu mogucnosti.

CO2 sam koristio pre u starom akv ali ibacicu ga ako je bolje tako

Edit> Jos dva pitanja. Da li je bitno to sto je filter yapremine 18L i drugo ybog ojacanja prelivne cevi sam mogao staviti samo nakraj akvarijuma, ima li uticaja to sto filter vuce vodu sa drugog kraja, jednostavnije receno u nemogucnosti sam da fulter dryim na sredini
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje je da filter vuče vodu sa suprotnog kraja od mesta gde voda ulazi u akvarijum, kako bi se obezbedio što duži protok, između ulaza i izlaza vode u akvarijum. Ako je moguće, postavi dve prelivne cevi, tako da jedna izvlači vodu blizu dna, a druga da izvlači vodu oko sredine(tj. između dna i vrha) akvarijuma. Ulaz vode u akvarijum je, sa druge strane, najbolje da se odradi iznad površine, npr. duž cele zadnje dužine ili suprotne bočne strane od mesta gde su prelivne cevi, kako bi se što ravnomernije rasporedila prečišćena voda, i na taj način i poboljšalo njeno mešanje sa neprečišćenom.

Što se protoka tiče, njega možeš da povećaš tako što ćeš da spustiš cev, tj. vrh cevi koji uranja u akvarijum, a koji ubacuje vodu u akvarijum, i da malo podigneš motornu glavu u vis, u filteru, tako da visinska razlika između ulaza i izlaza vode iz motorne glave(pumpe) bude manja. NA taj način povećaćeš protok vode, jer će visinska razlika koju pumpa treba da savlada biti manja.

Ubaci što više možeš sunđera i sintetičke vate i keramičkih prstenova u taj filter, kako bi povećap površinu za nastanjivanje korisnih bakterija, pa time i biološku filtraciju, ali vodi računa da ne napraviš zagušenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
soulman
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2010
Poruke: 278
Lokacija: Loznica

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je protok slab pre svega zavisi od živog sveta u aq-u. U relativno praznom (kao što ti je sad) 500l/h je dovoljno, ali će ti vremenom trebati jača pumpa ako planiraš dosta riba... a bilje uglavnom i ne voli jaku struju.

Nekakva preporuka tj. optimum je 3-5 zapremina aq/h. ali kao i za sve ostalo u akvaristici to je individualna stvar... tj sa puno bilja i nekim sitnijim vrstama riba koje ne prljaju puno i ova pumpa radi posao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada bi to bilo 500 lit/h, pored visinske razlike, gubitaka u kolenima i odstupanja od deklarisanog, u šta čisto sumnjam, jer je to deklarisani protok na izlazu iz pumpe, dakle, bez ukakvih cevi, kolena i visinske razlike, tj. za visinsku razliku 0m. Dodaj sada sve ove parametre, pa ćeš videti da taj protok ide mnogo ispod 500 lit/h.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pomoci

Dve prelivne cevi su vec stavljene bas tako, jedna vuce sa dna druga sa sredine visine.

Takodje pumpa je malo podignuta. Sto se tice ribica planiram u neko doba do 90 da stavim, naravno ako ne predju neku velicinu, onda manji broj, ali do tada ce se nabaviti jaca pumpa
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da napomenem da je veoma bitna stavka ( pored 3-5 zapremine akvarijuma / cas ), i ta, vrsta filtera i filter materijala. Tamo gde je filter odradjen u manjoj zapremini od potrebne za odredjenu litrazu akvarijuma, u takvim filterima bakterije ne stizu da odrade svoj posao i samim tim filtracija je nedovoljna zbog brzog protoka vode kroz filter materijal.
Takodje, ako je suprotno, isto imamo problem.
Znaci, treba pronaci ( znati ) koja je to potrebna zapremina filtera koja ce zadovoljiti sve potrebe mehanicke i bioloske filtracije a na osnovu broja i potrebe samih stanovnika.
Samo jos da preciziram, pod zapreminom pored litraze podrazumevam i raspored, kolicinu, i kod DIY spoljnih filtera dimenzije istog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da li da menjam spodljni filter zaedno sa pumpom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
soulman
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2010
Poruke: 278
Lokacija: Loznica

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 4:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čekaj bre ne zaleći se...

što bi nešto menjao a da nisi proverio... vremenom ako vidiš da to nije to menjaj...

A ovu varijantu sa 90 riba, na koje si ribe mislio? To je priličan broj...pa i za neonke i sl.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo odradi unutrašnji filter, tj. posadi bilje.
Kod mene je na 80 litarskom akvarijumu spoljni filter zapremine 20 litara(efektivno oko 16), sad, da li je to previše ili nije, to ne znam, znam samo da me do sada nije zabolela glava, iako mislim da sam u početku prehranjivao ribice, zbog neiskustva, i hvala Bogu, sve su žive i zdrave, + desio se i mrest i imam prinovu (doduše mali ih je preživelo jer akvarijum nije mrestni, tj. nije bilo odvajanja roditelja nakon polaganja ikre, pa su pojeli sve, osim par srećnika, koji su preživeli, i koji su u odličnoj formi, a kako su preživeli, to samo Bog zna, jer ih nisam hranio specijalno).
Da sam na Tvom mestu, odradio bih filter od 40 lit i uzeo pumpu od 1000 lit/h(lako je smanjiti, okreneš slavinu, ali nije lako povećati), dakle, sve duplo. Naročito ako planiraš da imaš, kako kažeš, par desetina, čini mi se da si pominjao oko 90 ribica. Biljke su uvek dobrodošle, ali vodi računa da su niskozahtevne biljke u početku, jer ove druge treba imati dosta iskustva i specijalne uslove, što mi početnici što ne znamo, što smo previše ambiciozni u početku, pa nam onda takvo bilje džaba propada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 4:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

broj ribica ce zavisiti od njihove velicine, prvenstveno zelim da gajim guppy, molly. Mozda nekada, za neki period bude ih vise, mozda ne.

Naravno, sacekacu da vidim sta se desava, vodu sam vec zamnio jedno 30l i vidi se napredak. Prvih mesec dana u prvoj postavci voda je bila kristalna, tako da ili je od viska hrane ( slucajno upalo malovise ) ili od cveca, videcu sta se desava ovih dana pa ako zatreba videcu da li menjati filter i pumpu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Feb 17, 2011 4:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj ubacivati više hranu u prazan akvarijum, sačekaj 4 nedelje i sve će polako doći na svoje mesto. Za početak Ti nije potrebno jako osvetljenje, pošto i nemaš maltene biljaka, tako da ga redukuj što više možeš, za Tvoj start dovoljno su Tu upaljene dve fluo cevi od 18W, ne više, zbog algi, da se ne bi stvarale. Otkini jedan listić od neke biljke i pusti ga da istruli u vodi, to će biti dovoljno za početak. I nemoj menjati vodu dok cikliraš akvarijum, sačekaj 4 nedelje, pa onda radi nedeljno izmenu 25% vode u prvi mesec, a posle, kako bude bilje napredovalo, možeš ređe, npr. 30% jednom u dve nedelje.
Moj Ti je savet da česmušu pre upotrebe odstojiš bar 24h, i da je za to vreme aerišeš sa vazdušnom pumpom. I gledaj da prilikom ubacivanja nove vode bude približno iste temperature kao ona u akvarijumu, dakle, bar nekih 22C,l da ne stresiraš previše živi svet.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i xif... Dukisef Na poklon 0 Čet Nov 16, 2023 11:22 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike Dukisef Na poklon 0 Pon Mar 06, 2023 10:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam zute/crne/mix mollike i crn... Dukisef Na poklon 1 Ned Feb 05, 2023 11:30 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License